sat─▒r aras─▒

Göz yanmas─▒, birçok insan─▒n zaman zaman ya┼čad─▒─č─▒ rahats─▒z edici bir durumdur.

Göz yanmas─▒ pek çok farkl─▒ nedenden kaynaklanabilir. Özellikle bu durum zaman zaman ciddi sa─čl─▒k sorunlar─▒n─▒n belirtisi olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒kar.

Göz yanmas─▒ hangi hastal─▒─č─▒n belirtisidir sorusuna ┼ču yan─▒tlar verilebilir:

Kuru Göz Sendromu

Kuru göz sendromu, gözya┼č─▒ üretiminin yetersiz oldu─ču veya gözya┼člar─▒n─▒n h─▒zla buharla┼čt─▒─č─▒ bir durumdur. 

Bu durum, göz yüzeyinin yeterince nemlenmemesine neden olur. Kuru göz sendromu gözlerde; yanma, batma, k─▒zar─▒kl─▒k ve bulan─▒k görmeye yol açar.

Alerjiler

Gözlerde yanma, mevsimsel alerjiler, toz, polen, hayvan tüyleri veya gözle temas eden di─čer alerjenlerden kaynaklan─▒r. Alerjik konjonktivit olarak bilinen bu durumda, gözlerde ka┼č─▒nt─▒, sulanma ve k─▒zar─▒kl─▒k da görülür.

Blefarit

Blefarit, göz kapaklar─▒n─▒n iltihaplanmas─▒d─▒r. Genellikle göz kapaklar─▒n─▒n kenarlar─▒nda k─▒zar─▒kl─▒k, ┼či┼člik ve yanma hissi ile birlikte olur. Blefarit, bakteriyel enfeksiyonlar veya cilt rahats─▒zl─▒klar─▒ nedeniyle ortaya ç─▒kar.

Konjonktivit (Pembe Göz)

Konjonktivit, gözün beyaz k─▒sm─▒n─▒ ve göz kapaklar─▒n─▒n iç yüzeyini kaplayan zar─▒n iltihaplanmas─▒d─▒r. Konjonktivit bakteriyel, viral veya alerjik nedenlerle ortaya ç─▒kar. Gözlerde yanma, k─▒zar─▒kl─▒k, sulanma ve çapaklanma gibi belirtilerle görülür.

Göz Enfeksiyonlar─▒

Göz enfeksiyonlar─▒; bakteriyel, viral veya fungal kaynakl─▒d─▒r. Bu enfeksiyonlar gözde yanma, k─▒zar─▒kl─▒k, ┼či┼člik ve a─čr─▒ya neden olur. Özellikle herpes simplex virüsü gözde ciddi enfeksiyonlara yol açar.

Göz Yorgunlu─ču (Bilgisayar Görme Sendromu)

Uzun süre bilgisayar, telefon veya di─čer dijital cihazlara bakmak göz yorgunlu─čuna neden olur. Gün içerisinde gözleri fazla kullanma durumu sonras─▒nda yanma, kuruluk, bulan─▒k görme ve ba┼č a─čr─▒s─▒ gibi belirtiler ortaya ç─▒kar.

Kimyasal Tahri┼č

Gözlere yanl─▒┼čl─▒kla kimyasal maddelerin (örne─čin sabun, ┼čampuan, temizlik maddeleri) temas etmesi, gözlerde yanma ve tahri┼če neden olur.

Bu tür durumlarda gözleri bol su ile y─▒kamak önemlidir.

Kontakt Lens Kullan─▒m─▒

Kontakt lenslerin uzun süre kullan─▒lmas─▒ veya hijyen kurallar─▒na uyulmamas─▒, gözlerde yanma, kuruluk ve tahri┼če yol açar.

Lenslerin uygun ┼čekilde temizlenmesi ve kullan─▒lmas─▒ bu sorunlar─▒ azalt─▒r.

Göz Kurulu─ču Yapan ─░laçlar

Baz─▒ ilaçlar göz kurulu─čuna neden olur. ─░laçlardan dolay─▒ meydana gelen göz kurulu─ču gözlerde yanma hissine yol açar.

Göz Yanmas─▒n─▒ Önlemenin ve Yönetmenin Yollar─▒

Göz yanmas─▒ pek çok ki┼činin ya┼čad─▒─č─▒ bir sa─čl─▒k problemidir. Bu problemi önlemek ve yönetmek için deneyebilece─činiz baz─▒ stratejiler ┼čunlard─▒r:

Gözlerinizi Nemlendirin

Göz kurulu─čunu önlemek için doktor önerisi ile göz damlalar─▒ kullan─▒n.

Alerjenlerden Kaç─▒n─▒n

Alerjik reaksiyonlar─▒ tetikleyebilecek maddelerden uzak durun.

Dijital Ekran Kullan─▒m─▒n─▒ S─▒n─▒rland─▒r─▒n

Bilgisayar ve di─čer dijital cihazlar─▒n kullan─▒m─▒n─▒ s─▒n─▒rland─▒r─▒n ve düzenli aral─▒klarla gözlerinizi dinlendirin.

Göz Hijyenine Dikkat Edin

Göz makyaj─▒n─▒z─▒ temizleyin ve kontakt lenslerinizi do─čru ┼čekilde kullan─▒n.

Düzenli Göz Kontrolleri Yapt─▒r─▒n

Göz sa─čl─▒─č─▒n─▒z─▒ korumak için düzenli olarak göz doktoruna gidin.

Tüm bunlarla birlikte göz yanmas─▒n─▒n pek çok farkl─▒ nedeni olabilir. Bu nedenle öncelikle bu durumun alt─▒nda yatan sebepleri ö─črenmek için bir doktora dan─▒┼čmak ┼čartt─▒r.

Çünkü göz yanmas─▒ zaman zaman ciddi sa─čl─▒k sorunlar─▒n─▒n belirtisi de olabilir.

E─čer uzun süredir göz yanmas─▒ ya┼č─▒yorsan─▒z ve farkl─▒ semptomlara sahipseniz hiç vakit kaybetmeden bir doktora ba┼čvurmal─▒s─▒n─▒z.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Op. Dr.
Akif Sayg─▒n
G├Âz Sa─čl─▒─č─▒ ve Hastal─▒klar─▒
VM Medical Park VM Medical Park Pendik
3368

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.