sat─▒r aras─▒

Göz yorgunlu─ču, günümüzde artarak devam eden göz rahats─▒zl─▒klar─▒ndan biridir. Özellikle, sürekli elektronik cihazlara bakma, uzun süreli kitap okuma ya da uzun yolda araba kullanma göz yorgunlu─ču belirtileri aras─▒ndad─▒r.

Gözlerin yo─čun bir ┼čekilde kullan─▒m─▒ sonras─▒nda olu┼čan durum ciddi bir rahats─▒zl─▒k olarak görülmese de rahats─▒zl─▒─č─▒n ┼čiddeti artt─▒kça ya┼čam kalitesini dü┼čürebilir. Asl─▒nda, göz sinirleri ve kaslar─▒ fazla çal─▒┼čt─▒r─▒ld─▒─č─▒ için mekanik olarak bu rahats─▒zl─▒k meydana gelir.

E─čer, semptomlara neden olan etmenler ortadan kald─▒r─▒l─▒rsa bu rahats─▒zl─▒k kolay yöntemlerle tedavi edilebilir. Ya┼čam ┼čekillerine ba─čl─▒ günlük rutinler d─▒┼č─▒nda ki┼činin rahats─▒zl─▒─č─▒n─▒n alt─▒nda ba┼čka etmenler yat─▒yorsa uygun tedavi uygulanarak göz yorgunlu─ču belirtileri ortadan kald─▒r─▒labilir.

Göz Yorgunlu─ču Nedir?

Göz yorgunlu─ču nedir sorusu genel olarak uzun süreli odaklanma veya devaml─▒ yak─▒n mesafeli i┼č yapma sonucu olu┼čan göz yorulmas─▒d─▒r ┼čeklinde cevaplanabilir. T─▒bbi ad─▒ asteponi olan hastal─▒k genellikle uzun vadede dijital cihazlara sürekli maruz kalmay─▒ ifade eder.

Toplumda s─▒kça görülen problemlerden biri olmas─▒ nedeniyle te┼čhisi de pratik olarak koyulabilir. Di─čer bir deyi┼čle, göz yorgunlu─ču nedir sorusuna cevap aran─▒rsa göz kaslar─▒n─▒n yo─čun kullan─▒m─▒ sonucu yorulmas─▒ ┼čeklinde bir yan─▒t verilebilir. 

Modern ya┼čam─▒n hastal─▒klar─▒ aras─▒nda yer alan göz yorgunlu─ču, dü┼čük ─▒┼č─▒kl─▒ ortamlarda uzun süre çal─▒┼čma ve bilgisayar kullan─▒m─▒na ba─čl─▒ olarak dönem dönem herkeste gözlemlenebilir. Genellikle, rahats─▒zl─▒─ča neden olan faktörler azalt─▒l─▒rsa ciddi semptomlar ki┼čide ortaya ç─▒kmayabilir.

Tüm önlemler al─▒nd─▒─č─▒ halde semptomlar art─▒yorsa t─▒bbi muayene için alan─▒nda uzman bir doktora ba┼čvurulmas─▒ önerilir.

Göz Yorgunlu─ču Belirtileri Nelerdir?

Göz yorgunlu─ču belirtileri farkl─▒ semptomlarla kendini gösterebilir. Ço─čunlukla geçici belirtiler sergileyen rahats─▒zl─▒k, genel ve dijital kaynakl─▒ göz yorgunlu─ču belirtileri olarak s─▒n─▒fland─▒r─▒labilir. Bu belirtiler süreklilik kazan─▒yorsa ya da ciddi bir boyuta geçiyorsa mutlaka bir uzman─▒n kontrol etmesi önerilir.

Tüm bu bilgiler do─črultusunda, genel göz yorgunlu─ču belirtileri a┼ča─č─▒daki gibi listelenebilir:

 • K─▒zar─▒kl─▒k: Göz kapaklar─▒nda egzamatik semptomlara benzeri durumlar ile görme alan─▒n─▒n beyaz k─▒s─▒mda k─▒zar─▒kl─▒k semptomlar─▒ gözlemlenebilir. Bunun yan─▒nda, gözlerini sürekli ka┼č─▒yan ki┼čilerde de kuruluk ve k─▒zar─▒kl─▒k semptomlar─▒ belirginle┼čebilir.
 • Ba┼č a─čr─▒s─▒: Al─▒n bölgesinin belli bir alan─▒na yerle┼čen a─čr─▒ ayn─▒ zamanda ┼čakaklarda hissedilebilir, orta ┼čiddetli görülen bu a─čr─▒lar ya┼čam kalitesini ciddi ┼čekilde dü┼čürebilir. Ayr─▒ca, baz─▒ ki┼čilerde omuz, s─▒rt ve boyun a─čr─▒s─▒ da gözlemlenebilir.
 • Göz kurulu─ču: Göz ya┼č─▒ s─▒v─▒s─▒n─▒n azalmas─▒ ya da yetersiz nemlenmesi sonucunda kuruluk hissi olu┼čabilir. Ka┼č─▒nt─▒ belirtisinin meydana gelmesinde en önemli nedenler aras─▒ndad─▒r.
 • A─čr─▒, yanma ve ac─▒ semptomlar─▒: Elektronik cihazlara sürekli bak─▒ld─▒─č─▒ durumlarda daha s─▒k görülür. 
 • Göz ka┼č─▒nt─▒s─▒: Rahats─▒zl─▒k uzun süre ki┼čide devam ederse ka┼č─▒nt─▒ semptomlar─▒ katlan─▒lmaz olabilir. Bu sürecin takibinde batma hissini ki┼či ya┼čayabilir.
 • Bulan─▒k ve çift görme hali: Nesnelerin net görünümleri bozulur, bulan─▒k görüntüler ki┼čiyi ┼čüpheye dü┼čürmeye ba┼člar. Ki┼činin görü┼č aç─▒s─▒n─▒ etkileyen bu durum astigmat ile e┼čde─čer olabilir.
 • Görme bölgesinde a┼č─▒r─▒ sulanma: Görme organ─▒ndan ya┼č gelerek sürekli sulanma hali gözlemlenebilir.
 • Göz yanmas─▒: Görme organ─▒n iç ve d─▒┼č bölümünde hafif düzeyli yanma hissetme söz konusu olabilir.
 • I┼č─▒─ča duyarl─▒l─▒k:  Fotofobi olarak da bilinen durum parlak ─▒┼č─▒─ča hassasiyetin artmas─▒na neden olabilir.
 • Göz kapa─č─▒nda kas spazmlar─▒na ba─čl─▒ a─č─▒rla┼čma halin ve gözlerin aç─▒k kalmas─▒nda zorlanma
 • Genel bir yorgunluk hissi ya┼čama: Bedensel yorgunluk olarak da adland─▒r─▒lan durum yo─čun görsel aksiyonlar sonras─▒ ba┼č dönmesine sebebiyet verebilir.
 • Odaklanma Güçlü─čü: Yak─▒n uzakl─▒kta nesnelere ve cihazlara konsantrasyonda zorlanma ve devam─▒nda odaklanma sorunu ya┼čamay─▒ ifade eder.

Göz Yorgunlu─ču Nedenleri Nelerdir?

Göz yorgunlu─čunun nedenleri aras─▒nda göz kaslar─▒n─▒ yoran aktivitelerin sürekli ve ara verilmeden yap─▒lmas─▒ gelir.

Bu do─črultuda, hastal─▒─č─▒n nedenleri a┼ča─č─▒daki gibi s─▒ralanabilir:

 • Göz kurulu─čunu ta┼č─▒yan ki┼čilerde görülmesi
 • Gözlük seçiminde do─čru bir yönelim yap─▒lamamas─▒
 • Yak─▒n─▒ ya da uza─č─▒ görememe problemine ba─čl─▒ ─▒┼č─▒─č─▒n k─▒r─▒lmas─▒nda ya┼čanan problemler
 • Görme alan─▒nda kaslar─▒n yeterli düzeyde çal─▒┼čmamas─▒
 • Aral─▒ks─▒z kitap okuma
 • Uzun aral─▒kl─▒ araba kullanma
 • Strese maruz kalma ve genel bir yorgunluk hali
 • Dijital cihazlara, bilgisayara, telefona devaml─▒ bakma 
 • Konsantrasyonu yüksek i┼člerde sürekli halde çal─▒┼čma
 • Parlak ve renkli ─▒┼č─▒klar alt─▒nda çal─▒┼čma gibi nedenlerden dolay─▒ rahats─▒zl─▒k tetiklenebilir.

Göz Yorgunlu─ču Te┼čhisi Nas─▒l Konulur?

Uzun süre rahats─▒zl─▒k geçmiyorsa göz doktoruna ba┼čvurularak fiziksel muayeneden geçilir. Hastan─▒n ┼čikayetleri ve belirtileri gözden geçirildikten sonra standart görme tetkikleri yap─▒larak uygun tedavi uygulanabilir.

Bu aç─▒dan, görme testleri ve göz içi bas─▒nç ölçümleri yap─▒larak tam anlam─▒yla kontrol sa─član─▒r. Ayr─▒ca, bilgisayarl─▒ görme testleri, retina ve optik sinirleri ile desteklenerek ba┼čka rahats─▒zl─▒klar─▒n olup olmad─▒─č─▒na karar verilir.

Göz Yorgunlu─ču Ne ─░yi Gelir?

Genel olarak hastal─▒─č─▒n ana nedenlerinin ortadan kald─▒r─▒lmas─▒ önemlidir. Bunun yan─▒nda, bitkisel içerikli ürünler ve baz─▒ egzersizlerle rahats─▒zl─▒k giderilebilir.

Bu anlamda, yap─▒lacak baz─▒ çal─▒┼čmalar ve uygulamalar a┼ča─č─▒daki gibi s─▒ralanabilir:

 • Salatal─▒k ve siyah çay uygulamas─▒: Bitkilerin göze kompres uygulayarak dinlendirilmesi amaçlan─▒r. Böylece, ┼či┼čkinlikler iner ve göz alt─▒ kararmalar─▒n önüne geçilmesine yard─▒mc─▒ olunur. Uygulama ┼čekli pratik olarak 2 adet dilimlenmi┼č salatal─▒─č─▒n göz kapa─č─▒n─▒n üzerine konmas─▒yla yap─▒labilir. Ayr─▒ca, çay için demlenmi┼č po┼čet halinde de ayn─▒ ┼čekilde bir uygulama yap─▒labilir. 
 • So─čuk su ile müdahale: So─čuk suda ─▒slat─▒lan havlunun görme alan─▒nda kapal─▒ bir ┼čekilde masaj yap─▒larak uygulamas─▒ yap─▒labilir. Ayr─▒ca, so─čuk su ile kan damarlar─▒ büzülerek ┼či┼čkinlikler azalt─▒labilir.
 • Gül suyu ile uygulama: Bir pamuk üzerine birkaç damla koyulan gül suyu görme alan─▒ bölgesinde kapal─▒yken bir süre bekletilebilir.
 • Göz kurulu─ču için damla kullanma: Gözün ihtiyac─▒ olan nem sa─čland─▒ktan sonra semptomlar─▒n azalmas─▒ sa─članabilir. Bunun için alan─▒nda uzman bir doktordan görü┼č al─▒nmal─▒d─▒r.
 • So─čuk süt uygulamas─▒: Pamuk üzerine ─▒slanacak ┼čekilde süt uygulamas─▒ yap─▒larak kapal─▒ görme alan─▒na masaj yap─▒larak uygulama sa─član─▒r.
 • Göz egzersizleri: Farkl─▒ aktiviteler yap─▒larak kaslar rahatlat─▒labilir. En güzel örnekle belirli bir kaleme kol mesafesinde odaklan─▒labilir, sonras─▒nda kalem görme mesafesinde uzakla┼čt─▒r─▒l─▒p yak─▒nla┼čt─▒r─▒larak netli─čin sa─članmas─▒na destek olunabilir. Bu uygulama gün içerisinde 5-10 dakikal─▒k süreyi kapsar.

Göz Yorgunlu─ču Nas─▒l Geçer?

Tedavide öncelikle ya┼čam tarz─▒n─▒ de─či┼čtirmek pratik çözümler aras─▒ndad─▒r. Di─čer bir taraftan, semptomlar ciddile┼čiyorsa uzman bir doktora ba┼čvurulmas─▒ önerilir.

Semptomlar─▒ hafifletmek için a┼ča─č─▒daki yöntemler uygulanabilir:

 • Yap─▒lan yo─čun aktivitelere mola verme ve dinlenme hali
 • Do─čru gözlük kullan─▒m─▒n sa─članmas─▒ ve gözlük numaralar─▒n─▒n güncellenmesi
 • Ekrana bakma sürelerini azaltma ve ─▒┼č─▒kland─▒rma renginin ayarlanmas─▒
 • Masa ba┼č─▒nda oturu┼č pozisyonunun iyi ayarlanmas─▒
 • Göz damlas─▒ kullanma ve egzersizlerle kas hareketini düzenleme

Göz Yorgunlu─ču Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Göz yorgunlu─ču belirtileri her ya┼čta görülebilir mi?

Dijital kullan─▒m─▒n artt─▒─č─▒ ya da odaklanmayla ilgili aktivitelerin yap─▒ld─▒─č─▒ durumlarda bu rahats─▒zl─▒k ya┼čanabilir. Özellikle, çocukluk döneminde bilgisayar ve telefon kullan─▒m─▒n─▒n artmas─▒ küçük ya┼člarda dahi bu rahats─▒zl─▒─č─▒n görülmesine neden olur.

Göz yorgunlu─ču belirtileri fark edildi─činde nas─▒l bir yol izlenebilir?

Öncelikle rahats─▒zl─▒─č─▒n belirtilerinin artt─▒─č─▒ ve uzun süre devam etti─či süreçlerde mutlaka göz doktoruna ba┼čvurmak gerekir. Çe┼čitli medikal cihazlarla tetkikler ile fiziki muayene sonuçlar─▒na göre uygun tedavi yöntemleri seçilir.

Ba┼člang─▒çta damla ve gözlük gibi yöntemler uygulan─▒r, e─čer rahats─▒zl─▒k devam ediyorsa hipermetropiplesbiyopi ve astigmatizm gibi hastal─▒klardan ┼čüphelenilir.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Do├ž. Dr.
Seyhan Dikci
G├Âz Sa─čl─▒─č─▒ ve Hastal─▒klar─▒
VM Medical Park VM Medical Park Samsun
2545

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.