sat─▒r aras─▒

G├Âze Vuran Ba┼č A─čr─▒s─▒ Tedavisi Nas─▒ld─▒r?

Göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒ tedavisi, te┼čhisi için öncelikle a─čr─▒n─▒n tipi, s─▒kl─▒─č─▒, ┼čiddeti, süresi, e┼člik eden belirtiler, tetikleyen veya azaltan faktörler gibi bilgilerin doktora verilmesi gerekir. Doktor, bu bilgiler ─▒┼č─▒─č─▒nda, ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒n gözlere vurmas─▒ nedenlerini belirlemek için fizik muayene, kan testi, göz muayenesi, sinüs filmleri, beyin tomografisi, beyin MR, EEG gibi tetkikler isteyebilir. Bu tetkikler, ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒n alt─▒nda yatan sebebi ortaya ç─▒karmaya yard─▒mc─▒ olur.  

Göze Vuran Ba┼č A─čr─▒s─▒ Neden Olur? 

Göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒, ba┼č─▒n belirli bir bölgesinde veya tamam─▒nda hissedilen ┼čiddetli ve zonklama tarz─▒nda bir a─čr─▒d─▒r. Bu rahats─▒zl─▒k farkl─▒ nedenlerden kaynaklanabilir ve göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒ tedavisi de bu nedenlere göre de─či┼čir. 

Göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒n en yayg─▒n nedenleri ┼čunlard─▒r: 

 • Migren: Ba┼č─▒n bir yar─▒s─▒nda veya tamam─▒nda ┼čiddetli ve zonklama tarz─▒nda a─čr─▒ ile karakterize bir nörolojik hastal─▒kt─▒r. Migren ataklar─▒ s─▒ras─▒nda, a─čr─▒ genellikle göz çevresinde veya arkas─▒nda yo─čunla┼č─▒r ve bulant─▒, kusma, ─▒┼č─▒─ča, sese ve kokulara kar┼č─▒ hassasiyet gibi belirtiler e┼člik eder. Genetik, hormonal, çevresel veya psikolojik faktörlerle tetiklenebilir.  
 • Küme tipi ba┼č a─čr─▒s─▒: K─▒sa süreli (15 dakika ile 3 saat aras─▒) ve son derece a─čr─▒l─▒ ba┼č a─čr─▒lar─▒n─▒n say─▒s─▒z ve s─▒k ataklar─▒ ile karakterize bir durumdur.Küme tipi ba┼č a─čr─▒s─▒ genellikle gözün arkas─▒nda veya çevresinde tek tarafl─▒ olarak hissedilir ve gözde k─▒zar─▒kl─▒k, ya┼čarma, burun ak─▒nt─▒s─▒, terleme, göz kapa─č─▒ dü┼čüklü─čü gibi belirtiler görülür. Alkol, sigara, stres, mevsim de─či┼čikli─či, uyku bozukluklar─▒ gibi faktörlerle tetiklenebilir.  
 • Göz tansiyonu: Göz içindeki s─▒v─▒n─▒n bas─▒nc─▒n─▒n normalden yüksek olmas─▒ durumudur. Göz sinirine zarar vererek görme kayb─▒na yol açabilir. Göz tansiyonu genellikle belirti vermeyebilir veya sol göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒, göz a─čr─▒s─▒, bulan─▒k görme, renkli halkalar görme gibi belirtilerle kendini gösterebilir.  

G├Âze Vuran Ba┼č A─čr─▒s─▒ Belirtileri

Göze Vuran Ba┼č A─čr─▒s─▒ Belirtileri 

Ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒n gözlere vurmas─▒ ┼ču belirtilerle birlikte görülür: 

 • Göz çevresinde, arkas─▒nda veya yan─▒nda ┼čiddetli ve zonklama tarz─▒nda a─čr─▒ 
 • Gözde k─▒zar─▒kl─▒k, ya┼čarma, ─▒┼č─▒─ča hassasiyet, bulan─▒k görme, renkli halkalar görme, göz kapa─č─▒ dü┼čüklü─čü 
 • Burun ak─▒nt─▒s─▒, burun t─▒kan─▒kl─▒─č─▒, hap┼č─▒rma 
 • Yüzde ve al─▒nda terleme, k─▒zarma 
 • Bulant─▒, kusma, i┼čtahs─▒zl─▒k 
 • I┼č─▒ktan, sesten ve kokulardan rahats─▒z olma 
 • Huzursuzluk, sinirlilik, depresyon 

Çocuklarda Göze Vuran Ba┼č A─čr─▒s─▒ Neden Olur? 

Çocuklarda göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒, yeti┼čkinlerde oldu─ču gibi farkl─▒ nedenlerden kaynaklanabilir. Çocuklarda en s─▒k görülen ba┼č a─čr─▒s─▒ nedenleri ┼čunlard─▒r: 

 • Göz bozukluklar─▒: Çocuklarda göz bozukluklar─▒, gözde enfeksiyon, alerji, göz tansiyonu, göz yaralanmas─▒, göz kapa─č─▒ iltihab─▒, göz siniri iltihab─▒ gibi durumlar ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒n göze vurmas─▒ olarak meydana gelebilir.  
 • Sinüzit: Sinüzit, burun ve al─▒n bölgesindeki hava bo┼čluklar─▒n─▒n iltihaplanmas─▒d─▒r. Sinüzit, viral, bakteriyel veya alerjik nedenlerle ortaya ç─▒kabilir.Sinüzitsa─č göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒, burun ak─▒nt─▒s─▒, burun t─▒kan─▒kl─▒─č─▒, ate┼č, yorgunluk, öksürük gibi belirtilerle kendini gösterebilir.  

Hamilelikte Göze Vuran Ba┼č A─čr─▒s─▒ Neden Olur? 

Hamilelikte ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒n gözlere vurmas─▒, hamilelik döneminde ya┼čanan hormonal, fiziksel ve duygusal de─či┼čikliklerden kaynaklanabilir. Hamilelikte en s─▒k görülen göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒ sebepleri ┼čunlard─▒r: 

 • Gebelik hipertansiyonu: Gebelik hipertansiyonu, hamilelik döneminde kan bas─▒nc─▒n─▒n normalden yüksek olmas─▒ durumudur. Gebelik hipertansiyonu, anne ve bebek sa─čl─▒─č─▒ için riskli bir durumdur.  
 • Anemi: Anemi, kanda yeterli miktarda hemoglobin veya k─▒rm─▒z─▒ kan hücresi bulunmamas─▒ durumudur.Anemi, hamilelik döneminde artan kan hacmi ve demir ihtiyac─▒ nedeniyle ortaya ç─▒kabilir.  
 • Dehidratasyon: Dehidratasyon, vücutta yeterli miktarda su bulunmamas─▒ durumudur. Hamilelik döneminde artan su ihtiyac─▒, bulant─▒, kusma, ishal, terleme gibi nedenlerle ortaya ç─▒kabilir.Dehidratasyon, ba┼č a─čr─▒s─▒, susuzluk, a─č─▒z kurulu─ču, idrar azl─▒─č─▒, ba┼č dönmesi gibi belirtilerle kendini gösterebilir.  

Ya┼čl─▒larda Göze Vuran Ba┼č A─čr─▒s─▒ Neden Olur? 

Ya┼čl─▒larda göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒, ya┼članma ile birlikte ortaya ç─▒kan baz─▒ sa─čl─▒k sorunlar─▒ndan kaynaklanabilir. Ya┼čl─▒larda s─▒kça görülen göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒ sebepleri ┼čunlard─▒r: 

 • Temporal arterit: Temporal arterit, ba┼č bölgesindeki atardamarlar─▒n iltihaplanmas─▒d─▒r. Ya┼čl─▒larda daha s─▒k görülen bir durumdur. Temporal arterit, ba┼č a─čr─▒s─▒, çene a─čr─▒s─▒, saçl─▒ deride hassasiyet, görme bozuklu─ču, ate┼č, kilo kayb─▒ gibi belirtilerle ortaya ç─▒kar. 
 • Glokom: Glokom, göz içindeki bas─▒nc─▒n artmas─▒ sonucu göz sinirine zarar veren bir göz hastal─▒─č─▒d─▒r. 
 • Beyin tümörü: Beyin tümörü, beyinde anormal hücrelerin büyümesi sonucu olu┼čan bir kitledir. Ya┼čl─▒larda ba┼č a─čr─▒s─▒, nöbet, felç, konu┼čma bozuklu─ču, ki┼čilik de─či┼čikli─či, haf─▒za kayb─▒ belirtileriyle kendini gösterebilir.  

Göze Vuran Ba┼č A─čr─▒s─▒na Ne ─░yi Gelir? 

Göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒ nas─▒l geçer sorusunun cevab─▒, ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒n nedenine ba─čl─▒ olarak de─či┼čir. Ancak, genel olarak, göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒na iyi gelen baz─▒ yöntemler ┼čunlard─▒r: 

 • A─čr─▒ kesici ilaçlar: Doktorunuzun önerdi─či a─čr─▒ kesici ilaçlar─▒ kullanabilirsiniz. Ancak, ilaçlar─▒n yan etkileri ve dozaj─▒ konusunda dikkatli olun. A┼č─▒r─▒ veya yanl─▒┼č kullan─▒m, ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒ daha da kötüle┼čtirebilir. 
 • So─čuk veya s─▒cak kompres: Ba┼č─▒n─▒za veya aln─▒n─▒za so─čuk veya s─▒cak bir bez, buz torbas─▒ veya ─▒s─▒tma pedi uygulayabilirsiniz. 
 • Masaj: Ba┼č, boyun ve omuz bölgesine nazikçe masaj yapabilirsiniz. Bu, kaslar─▒ gev┼četmeye ve kan dola┼č─▒m─▒n─▒ art─▒rmaya yard─▒mc─▒ olabilir. 
 • Dinlenme: A─čr─▒l─▒ bir ba┼č a─čr─▒s─▒ ya┼čad─▒─č─▒n─▒zda, karanl─▒k, sessiz ve rahat bir ortamda dinlenmeye çal─▒┼č─▒n. I┼č─▒ktan, sesten ve kokulardan uzak durun. Gözlerinizi kapatarak veya uyuyarak ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒n göze vurmas─▒ halini azaltabilirsiniz. 
 • Su içme: Yeterli miktarda su içmek, vücudunuzun hidrate kalmas─▒n─▒ ve ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒ önlemesini sa─člar. Dehidratasyon, ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒n en yayg─▒n nedenlerinden biridir. Günde en az 8 bardak su içmeye çal─▒┼č─▒n. 
 • Stresten kaç─▒nma: Stres, sa─č göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒ tetikleyicilerinden biridir. Stresi azaltmak için, nefes egzersizleri, meditasyon, yoga, hobiler, arkada┼člarla vakit geçirme gibi yöntemler deneyebilirsiniz.  

Göze Vuran Ba┼č A─čr─▒s─▒ ve Tedavisi 

Göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒ ve tedavisi, ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒n nedenine, ┼čiddetine ve süresine göre de─či┼čir. Göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒ tedavisi için ┼ču yöntemler kullan─▒labilir: 

 • Oksijen tedavisi: Oksijen tedavisi, özellikle küme tipi ba┼č a─čr─▒s─▒ için etkili bir yöntemdir. Oksijen tedavisi, yüksek ak─▒┼čl─▒ oksijenin solunmas─▒yla ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒ hafifletmeye veya durdurmaya çal─▒┼č─▒r. Oksijen tedavisi, doktorunuzun önerisi ve gözetimi alt─▒nda yap─▒lmal─▒d─▒r. 
 • Botulinum toksini enjeksiyonu: Botulinum toksini enjeksiyonu, kronik migren tedavisinde kullan─▒lan bir yöntemdir. Botulinum toksini enjeksiyonu, ba┼č, boyun ve omuz bölgesine uygulanarak, a─čr─▒y─▒ ileten sinirleri bloke eder.  
 • Akupunktur: Akupunktur, göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒ tedavisi için alternatif bir yöntemdir. Vücudun belirli noktalar─▒na ince i─čneler bat─▒rarak, enerji ak─▒┼č─▒n─▒ düzenlemeye ve a─čr─▒y─▒ azaltmaya çal─▒┼č─▒r. Deneyimli ve lisansl─▒ bir akupunktur uzman─▒ taraf─▒ndan yap─▒lmal─▒d─▒r. 

S─▒kça Sorulan Sorular 

 

Göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒ ne zaman doktora gidilmesi gereken bir durumdur?

 • Ba┼č a─čr─▒s─▒ çok ┼čiddetli, dayan─▒lmaz veya uzun süreli ise 
 • Bulant─▒, kusma, görme bozuklu─ču, kar─▒n a─čr─▒s─▒, ellerde veya yüzde ┼či┼čme gibi belirtilerle birlikte ise 
 • Sol göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒, öncesinde var olan bir hastal─▒k (migren, hipertansiyon, diyabet, böbrek hastal─▒─č─▒ vb.) ile ili┼čkili ise 

 

Hamilelikte ba┼č a─čr─▒s─▒ için hangi ilaçlar güvenlidir? 

Hamilelikte ba┼č a─čr─▒s─▒ için doktorun önerdi─či ilaçlar d─▒┼č─▒nda, reçetesiz olarak al─▒nabilecek en güvenli ilaç parasetamoldür. Parasetamol, hamilelikte kullan─▒m─▒ en çok ara┼čt─▒r─▒lan ve en az yan etkisi olan a─čr─▒ kesicidir. Ancak, parasetamol de doz a┼č─▒m─▒, karaci─čer hasar─▒, alerji gibi riskler ta┼č─▒yabilir. Bu nedenle, parasetamol kullan─▒m─▒ da doktorun bilgisi ve onay─▒ dahilinde olmal─▒d─▒r. 

 

Hamilelikte ba┼č a─čr─▒s─▒ için hangi bitkisel tedaviler güvenlidir? 

Hamilelikte göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒ nas─▒l geçer sorusuna verilebilecek önerilerden biri de bitkisel tedavilerdir. Bu tedaviler, ilaç tedavisinin yerine geçmemeli, doktorun bilgisi ve onay─▒ dahilinde uygulanmal─▒d─▒r. Hamilelikte ba┼č a─čr─▒s─▒ için baz─▒ bitkisel tedaviler ┼čunlard─▒r: 

 • Papatya çay─▒: Papatya çay─▒, rahatlat─▒c─▒ özelliklere sahiptir ve ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒ hafifletmeye yard─▒mc─▒ olabilir. Papatya çay─▒, hamilelikte günde 1-2 fincan içilebilir. Ancak, papatya çay─▒, alerji, kan suland─▒r─▒c─▒ ilaçlar, hormon ilaçlar─▒, do─čum kontrol haplar─▒ gibi durumlarda dikkatli kullan─▒lmal─▒d─▒r. 
 • Zencefil: Zencefil, anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir ve ba┼č a─čr─▒s─▒n─▒ hafifletmeye yard─▒mc─▒ olabilir. Zencefil, hamilelikte günde 1-2 gram tüketilebilir. Ancak, zencefil, kan suland─▒r─▒c─▒ ilaçlar, diyabet ilaçlar─▒, tansiyon ilaçlar─▒ gibi durumlarda dikkatli kullan─▒lmal─▒d─▒r. 
 • Nane: Nane, ferahlat─▒c─▒ ve rahatlat─▒c─▒ özelliklere sahiptir ve göze vuran ba┼č a─čr─▒s─▒ tedavisi için yard─▒mc─▒ olabilir. Nane, hamilelikte nane çay─▒, nane ya─č─▒, nane aromaterapi gibi yöntemlerle kullan─▒labilir. Ancak, nane, reflü, mide ülseri, safra kesesi problemleri, alerji gibi durumlarda dikkatli kullan─▒lmal─▒d─▒r. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

63566

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.