satır arası

Gözlükler, çeşitli kullanım amaçları ile görmeyi kolaylaştıran araçlardır. Farklı göz bozukluklarının tedavisinde kullanılan optik gözlükler ile kaliteli ve net görüş sağlanır. Göz bozuklukları, bazı durumlarda kişiye hayatı boyunca eşlik edebilen problemlerdir. Bu nedenle, doğru bir gözlük de kişinin günlük aktiviteleri sırasında en önemli yardımcılarından biri olacaktır. Gözlük kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara gerekli önem verildiğinde, gözlük kullanmak sizin için konforlu hale gelecektir. Size ve iş/okul yaşantınıza uygun çözümler ile doğru bir şekilde gözlüklerinizi kullandığınızda, görme problemlerinizin oluşturduğu rahatsızlık büyük ölçüde giderilebilmektedir. Kullanımı konusunda dikkat etmeniz gereken bu noktalardan en önemlisi ise size uygun ve doğru bir seçim yapmanızdır.

Görüş gözlükleri söz konusu olduğunda, hepsinin üzerinde kendine özel bir optik numara bulunmaktadır. Numaraya göre doğru seçim bu nedenle çok önemlidir. Bir gözlüğün kalitesi de oldukça önemli bir husustur. Kullanılan cam ve parçalar ne kadar kaliteli ve sağlam olursa görme kaliteniz ve konforunuz da üst düzeyde olabilir. Gözlük seçerken yüz şekliniz de önemli bir etkendir. Çerçeve inceliği ve kalınlığı gözlüğünüzün estetiğini ve fonksiyonlarını değiştirebilir. Gözlük seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar:

  • Numaraya göre gözlük seçimi
  • Yüz bedenine göre gözlük seçimi
  • Kullanılan materyale göre gözlük seçimi
  • Yüz hatlarınız ve yüz şeklinize göre gözlük seçimi

Bu maddeler dikkate alarak sizde kendinize göre en uygun ve doğru gözlük seçiminizi yapabilirsiniz. Size en uygun gözlük modelini belirlemek için ise mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Hangi Durumlarda Gözlük Kullanabilirsiniz?

Göz problemleri günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu tür bir durumda gözlük kullanma gereksinimi oluşabilir. Görüşünüzde bir problem olduğunu düşünüyorsanız, uzman bir hekime başvurabilirsiniz. Doktorunuz, bir hastalığınızın bulunması durumunda görüşünüzü düzeltmek amacıyla bir gözlük önerebilir. Böyle bir durumda, doktorunuz gözünüz için doğru numaralarda bir gözlük merceği önerisinde bulunabilir. Her göz problemi için ise gözlük kullanmanız gerekmeyebilir. Bu nedenle hangi rahatsızlıklarda gözlük gerekebileceğini bilmeniz faydalıdır.

Astigmatizma:

Korneanızın veya göz merceğinizin kavis boyutlarının normal olmaması sonucunda bulanık görmeye yol açan bir durumdur. Işığın gözünüze girdiğinde tek bir odakta toplanamamasına bağlı olarak, ışığı algılayan bir katman olan retina düzgün odaklanamaz. Sonuçta ise net olmayan bir görüntü oluşur. Bu problem sizde genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Fakat çevresel faktörler de astigmat probleminizin oluşumunda etkili olabilir. Gözünüzde meydana gelen bir travma gibi durumlarda da astigmat ile karşılaşabilirsiniz. Doktorunuz, astigmat probleminiz bulunduğunu belirlediğinde, ışığı gözünüzde tek bir noktaya odaklayacak gözlükler önerebilir.

Miyopi:

Miyopi hastalığında gözünüze gelen ışınlar retinanın üzerine odaklanmak yerine daha önünde odaklanır. Göz boyutunuz normalden uzun ise bu duruma sebep olabilir. Diğer bir neden ise göz merceğinizin kalınlığıdır. Miyopi en yaygın göz bozukluklarından biridir. Genellikle küçük yaşlarda okul çağlarında başlayan miyop yetişkinlik döneminize kadar artış gösterir. Doktorunuz tarafından önerilecek gözlükler ile miyop sonucu oluşan uzağı görme probleminiz önlenebilir.

Hipermetropi:

Miyopinin tam tersi olarak bilinen hipermetropi göz uzunluğunuzun normalden daha kısa olması veya mercek kırıcılığınızın normalden az olması sonucundan ışının retinanın arka tarafına odaklandığı bir kırma kusurudur. Yetişkinler kendilerinde ortaya çıkan belirtilerin çok çabuk farkına varabilirken, küçük yaşta olan bireylerin farkına varmalarında zorluk çekebilir. Hekiminiz, size uygun numaralarda düzenleneceği mercekler ile yakın görüşünüzü netleştirebilir.

Presbiyopi:

Yaşa bağlı olarak gözünüz içerisinde bulunan yapıların esnekliğinde bir değişim oluşabilir. Dolayısıyla gözünüzün kırıcılığında bir azalma meydana gelebilir. Presbiyopi olarak adlandırılan bu durum, özellikle 45 yaş üstü bireylerde yakını görememe şikayeti ile kendisini gösterir. Presbiyopi probleminiz bulunması durumunda, hekiminiz size uygun gözlükler ile yakın görüşünüzü eski konforuna getirebilir.

Gözlüğünüzü Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

Optik gözlükler göz bozukluklarına karşı en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu nedenle doktorunuz, görme bozukluğunuza yönelik bir gözlük tavsiye edebilir. Gözlüğünüzü alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz bu noktada önem kazanmaktadır.

Kırma Gücü (Diyoptri)

Yakını veya uzağı görme şikayetinize göre hekiminiz tarafından düzenlenen gözlük camlarınızın özel kırıcılıkları vardır. Bu kırma gücüne diyoptri adı verilmektedir. Gözlüğünüzü seçerken ilk dikkat etmeniz gereken konu, gözlük camınızın doğru diyoptri numarasında olmasıdır. Yanlış diyoptri bulanık görüşe sebep olabilir. Bu nedenle, gözlüğünüzü seçme aşamasında yanınızda doktorunuz tarafından verilebilen mercek bilgilerini de taşımanız kolaylık sağlayabilir. Genellikle gözlük çerçeveleri için kişiye özel diyoptri numaralarında gözlükler üretilebilmektedir. Fakat bazı çerçeve modellerinde sadece belirli diyoptri aralıklarında mercek kullanılıyor olabilir. Bu sebeple, çerçevenizi beğenmeden önce diyoptri numaranıza uygun şekilde gözlüğünüzün üretilip üretilemeyeceğini sorabilirsiniz. Bu sayede, yanlış gözlük kullanımının önüne geçebilirsiniz.

Çerçeve Boyutu

Her yaş grubunda gözlük kullanılabileceğini göz önünde bulundurarak, gözlük seçimi esnasında size uygun boyutlarda çerçeve tercih etmeniz faydalı olacaktır. Günlük aktiviteleriniz veya spor esnasında yüzünüze tam uygun çerçeve kullanıyor olmanız, gözlüğünüz yüzünüzden kaymasını ve düşmeleri önleyebilir. Dar çerçeveler yüz kemiklerinize baskı uygulayabilir, bunun sonucunda ise ağrı ve konforsuzluğa sebep olabilir. Geniş çerçeveler ise burun bölgenize tam oturmayabilir, görme alanınızı kapsamayabilir. Sonuçta ise görme kalitenizde rahatsızlıklara neden olabilir. Yüzünüzün genişliğine göre bir çerçeve kullanarak konforlu bir görüş kazanabilirsiniz. Çerçeve genişliği kadar sap uzunluğu da oldukça belirleyicidir. Yüz-kulak mesafenize uygun bir uzunlukta gözlük tercih etmelisiniz. Daha uzun gözlükler sıklıkla yüzünüzden düşer. Daha kısa gözlükler ise yüzüne oturmayabilir, kulak ağrılarına yol açabilir. Çerçevelerinizi yüzüne göre belli uzunluklarda ayarlatabilirsiniz. Bu sayede net görüşünüzden sorumlu olan gözlüklerinizi rahat bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Mercek Materyali

Gözlük mercekleri kaliteli görüş deneyiminiz için en önemli kısmı oluşturur. Bu nedenle merceğin ne tür olduğunu bilmek yararlı olabilir. Farklı materyal ve teknolojilerle üretilen mercekler mevcuttur. Bu çeşitlilik ise merceğin kalınlığını ve kalitesini etkilemektedir. Merceğinizi seçerken mümkün olan en yüksek inceltmeleri kullanmak günlük yaşamınızı kolaylaştırabilir. Özellikle yüksek diyoptrilerde mercekler, gözlüğü belirgin ölçüde ağırlaştırabilir. Daha ince bir mercek kullanmanız, görüşünüzde konfor sağlayabileceği gibi yüz ve burun kemiklerinizin taşıyacağı ağırlığı hafifletebilir. Güneş ışınlarının zararlı türlerinden koruyan ultraviyole filtreli özel kaplamalar, gözlük kullanırken gözünüzü koruyabilir. Benzer şekilde, bilgisayar başında fazla vakit geçirmeniz gerekiyorsa özel odaklı mercekler kullanabilirsiniz. Tüm bu ayrıntıları ile doğru mercek seçimi söz konusu olduğunda, uzman bir hekime danışmanız oldukça kritiktir. Gözlük kullanımında dikkat edilmesi gereken tüm detaylarda doktorunuz sizi bilgilendirebilir, size özel tavsiyeler ile görüş kalitenizi iyileştirebilir.

Gözlüğünüzü Nasıl Kullanmalısınız?

Gözlük kullanmaya başladığınızda belli bir zaman sonra bazı alışkanlıklar oluşturabilirsiniz. Gözlüğünüzü takıp çıkarırken,temizlerken veya zemin üzerine koyarken olduğu gibi bu alışkanlıklarınızın hepsi gözlüğünüzün kullanım ömrünü ve kalitesini etkiler. Yanlış gözlük kullanımı ile gözlüklerinizde görüşü etkileyen çizikler ve kırıklar oluşabilir. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Gözlüğünüzü, kendisine uygun ve sert bir kılıfta muhafaza etmelisiniz.
  • Eşyalar veya zemin üzeri gibi gözlüğünüzün kolayca kırılabileceği yerlerde gözlüğünüzü kılıfsız şekilde bulundurmamalısınız.
  • Doğru ve düzenli bir biçimde gözlüklerinizi temizlemelisiniz.

Gözlüğünüzü Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Gözlüğünüzü sadece gözlük temizlemek için özel olarak üretilen bezler ile temizlemelisiniz. Gözlüklerinizi kesinlikle farklı deterjanlar ile yıkamamalısınız. Bu durum özellikle, kaplamalı optik camlarda yıpranmaya yol açabilir. Optik camlar için kullanılan temizleyiciler ile gözlüğünüzün bakımını gerçekleştirebilirsiniz. Gözlük kullanımında dikkat edilmesi gereken tüm detaylarda doktorunuz sizi bilgilendirebilir, size özel tavsiyeler ile görüş kalitenizi iyileştirebilir. Gözlüklerinizi kullanırken aklınıza takılan tüm sorularda, uzman bir hekime başvurarak doğru çözümü bulabilirsiniz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

9685

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.