Gülen yüz emojisi mutlu ediyor

Sosyal medyada yazışırken sıkça kullanılan gülen yüz emojisi, bilim adamlarının araştırmalarına göre insan psikolojisini olumlu yönde etki ediyor.

Mesajlaşırken veya sosyal medyada yazışırken espirili bir sözün ardından veya sebepsizce yere kullanılan 'Gülen yüz' emojisi insan psikolojisini olumlu yönde etkiliyor. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Nöroloji Bölümü'nden Uzman Dr. Nilgün Polat, sosyal medyada, internet yazışmalarında sıkça kullanılan sarı renkli gülen yüz emojinin beyni olumlu yönde etkileyip mutlu olmayı sağladığı belirtti.

Kültür farkı olmadan yayıldı

Uzm. Dr. Nilgün Polat, gülen yüz ifadesinin 1980'lerin sonunda iki nokta üst üste ve parantez şeklinde hayatımıza girdiğini ve zaman içinde sarı gülen yüze dönüştüğünü belirterek, günümüzde tüm dünyada kültür farkı olmadan hızla yayıldığını söyledi.

Beynin öğrendiği bir tepki

İnsan beyninin normal gülen insan yüzüne doğuştan tepki verdiğini anlatan Uzm. Dr. Nilgün Polat, "Normal gülen insan yüzüne verdiğimiz tepki doğuştan. Nasıl ki bir bebeğe gülerseniz o sizi tanımasa bile gülümser ya, öyle. Sarı renkli gülen yüz emojiye verdiğimiz tepki ise sonradan öğrenilen ve kullanıla kullanılan beynin öğrendiği bir tepki" dedi.