satır arası

Güneş Alerjisi Nedir? Güneş Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte insanlar güneş alerjisi nedir, güneş alerjisi belirtileri nelerdir gibi pek çok soruya yanıt aramaktadır. 

Güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmak, bazı insanlarda cilt reaksiyonlarına neden olur. Bu reaksiyonlardan biri de güneş alerjisidir.

Güneş alerjisi, cildin aşırı duyarlılığına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur ve genellikle cildin açık alanlarında ortaya çıkar. Güneş alerjisi özellikle; yüz, boyun, kol ve bacaklarda görülür. 

Güneş Alerjisi Nedir?

Güneş Alerjisi Nedir?

Güneş alerjisi nedir sorusuna bazı insanların güneş ışığına maruz kaldıklarında ciltte reaksiyonlar geliştirmesiyle ortaya çıkan bir durumdur yanıtı verilebilir. 

Bu reaksiyonlar, cildin aşırı duyarlılığına bağlı olarak meydana gelir ve genellikle UV ışınlarının etkisiyle ortaya çıkar. 

Güneş alerjisi; ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabarcıklar, döküntüler ve hatta ciltte yanma hissi gibi belirtilerle kendini gösterir. 

Bazı insanlar güneş alerjisiyle sadece belirli bir mevsimde karşılaşırken, bazı insanlar da yıl boyunca herhangi bir güneş ışığına maruz kaldıklarında reaksiyon yaşayabilir. 

Güneş alerjisi çoğu zaman; cilt tipi, genetik faktörler ve bağışıklık sistemiyle ilişkilendirilir ve ciddi durumlarda ciltte yanık benzeri lezyonlara yol açar. 

Bu gibi durumlarla başa çıkmak için güneşten koruyucu giysiler giymek, güneş kremi kullanmak ve güneş ışığına uzun süre maruz kalmaktan kaçınmak gerekir.

Güneş Alerjisi Neden Olur?

Günümüzde pek çok insan güneş alerjisi neden olur sorusuna yanıt aramaktadır. Güneş alerjisinin nedenleri net olarak belirlenmemiş olsa da, birkaç faktör bu durumu etkilemektedir. 

Bazı araştırmalar, güneş alerjisinin genetik yatkınlıkla ilişkili olduğunu göstermektedir. Yani aile geçmişinde güneş alerjisi olan kişilerde bu durumun daha sık görüldüğü ortaya çıkmıştır. 

Ayrıca bağışıklık sistemi bozukluğu olan kişilerde veya ciltte güneşe karşı aşırı hassasiyeti olan kişilerde de güneş alerjisi riski yüksektir.

Güneş alerjisi aynı zamanda güneşe maruz kalma süresiyle de ilişkilendirilir. Bazı kişiler uzun süre güneş ışığına maruz kaldıklarında alerjik reaksiyonlar gösterebilir. 

Bununla birlikte güneş alerjisinin karmaşık bir durum olduğunu ve birden fazla faktörün bu alerjinin ortaya çıkmasında etkili olduğunu belirtmek önemlidir. 

Eğer güneşe alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey bir doktora başvurmaktır.

Güneş Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Güneş Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Güneş alerjisi belirtileri oldukça fazladır. Bu belirtiler her insanda aynı şekilde ortaya çıkmaz. Fakat genel olarak güneş alerjisi belirtileri şunlardır;

 • Ciltte kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Kabarcıklar veya döküntüler
 • Ciltte yanma hissi
 • Hassasiyet veya ağrı
 • Kuruluk veya pullanma
 • Deride şişlik veya ödem
 • Soğuk ürtikeri gibi semptomlar (soğuk havalarda güneşe maruz kalma sonucu)

Her insanın bünyesinin ve vücut yapısının farklı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle herhangi bir belirtiye sahipseniz veya güneşe alerjinizin olup olmadığını merak ediyorsanız bir doktora başvurmalısınız. 

Güneş Alerjisi Nasıl Geçer?

Güneş alerjisi belirtilerini hafifletmek veya bu alerjinin yaşam kalitenizi düşürmesini engellemek için belirli adımları takip edebilirsiniz. Güneş alerjisi nasıl geçer sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir;

Güneşten Koruyucu Giysiler Giymek

Uzun kollu kıyafetler ve şapka gibi koruyucu giysiler güneş alerjisinin şiddetini azaltır. Böylece vücudunuzu güneşin yoğun etkisinden koruyabilirsiniz. 

Güneş Kremi Kullanmak

En az SPF 30 olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanarak cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz. Cildiniz için en uygun olan güneş kremini düzenli kullanmanız önemlidir.

Güneşten Kaçınmak

Güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde (genellikle 10:00 ile 16:00 arası) dışarıda fazla vakit geçirmekten kaçınmalısınız.

Soğuk Kompresler

Soğuk su ile ıslatılmış bir bez veya buz torbası, cildinizdeki kaşıntı ve yanmayı hafifletebilir.

Eğer güneş alerjiniz varsa soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Fakat bu yöntemi denemeden önce muhakkak bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin. 

Aloe Vera Jel

Aloe veranın cildi yatıştırıcı ve nemlendirici özellikleri vardır. Bu nedenle aloe vera güneş alerjisi belirtilerini hafifletmekte oldukça etkili bir yöntemdir. Fakat bu yöntemi denemeden önce bir doktora başvurmalısınız. 

Antihistaminik ilaçlar

Kaşıntı ve rahatsızlığı azaltmak için doktorunuzun önerdiği antihistaminik ilaçları kullanabilirsiniz.

Doktordan Yardım Almak

Şiddetli güneş alerjisi vakalarında bir dermatologdan yardım almak önemlidir. Özellikle cildinizdeki belirtiler şiddetli ise doktorunuzun önerdiği tedaviyi uygulamalısınız. 

Çocuklarda Güneş Alerjisi Neden Olur?

Çocuklarda Güneş Alerjisi Neden Olur?

Çocuklarda güneş alerjisinin nedenleri, yetişkinlerde olduğu gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. 

Özellikle genetik yatkınlık, bu durumun en belirgin sebeplerinden biridir. Ailede güneş alerjisi olan herhangi bir birey nedeniyle çocuklarda da güneş alerjisi daha sık görülebilir. 

Ayrıca çocukların bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmemiş olma ihtimalinden dolayı güneş alerjisi riski de artar. 

Bazı çocukların ciltleri güneşe karşı aşırı duyarlıdır ve bu da güneş alerjisi belirtilerine neden olur. 

Unutmamak gerekir ki çocukların ciltleri çok daha hassastır. Bu nedenle güneş ışınlarına karşı daha duyarlı olma ihtimalleri de bir o kadar yüksektir. Ancak her çocuk farklıdır. 

Bu nedenle güneş alerjisi riski; genetik yatkınlık, cilt tipi ve çevresel faktörler gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 

Güneş Alerjisi için Güneş Kremi Nasıl Seçilmelidir?

Güneş alerjisi olan kişiler, güneş kremi seçimi aşamasında belirli özelliklere dikkat etmeleri gerekir. 

Öncelikle, en az SPF 30 olan geniş spektrumlu bir güneş kremi seçmek gereklidir. Bu krem, hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlar. 

Ayrıca cilt hassasiyetini azaltmak için parfüm ve alkol içermeyen, hypoallergenic (alerji riski düşük) formülleri tercih etmek önemlidir. 

Fiziksel filtreler içeren kremler, (çinko oksit veya titanyum dioksit gibi) ciltte tahrişi azaltır. Tüm bunların yanı sıra su geçirmez veya suya dayanıklı bir güneş kremi seçmek de önemlidir. 

Böylece terleme veya su teması durumlarında dahi güneşten koruma sağlanabilir. Tüm bu bilgiler doğrultusunda güneş alerjisi olanlar veya alerjik reaksiyon riski taşıyanlar, güneş kremi seçimi konusunda muhakkak doktorlarına danışmalıdır.

Güneş Alerjisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir?

Güneş alerjisine iyi gelen bazı yöntemler şunlardır:

 • Güneşten koruyacak giysiler giymek ve şapka takmak.
 • Yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanmak ve düzenli olarak uygulamak.
 • Güneşin en yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkmamak.
 • Doktor önerisi doğrultusunda antihistaminik ilaçlar kullanmak.

Yüzde Güneş Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Yüzde güneş alerjisi belirtileri genellikle şunlardır:

Kızarıklık, kaşıntı, kabarcıklar veya döküntüler, ciltte yanma hissi, hassasiyet veya ağrı, kuruluk veya pullanma, deride şişlik veya ödem.

Güneş Alerjisi Geçici midir?

Evet, çoğu durumda güneş alerjisi geçicidir ve belirtiler güneşten uzak durulduğunda hızla azalır. Ancak bazı insanlarda güneş alerjisi kronik hale gelir ve belirtiler düzenli olarak tekrarlar. Güneş alerjisi teşhisi konan kişilerin, belirtileri hafifletmek ve tekrarlamasını önlemek için sürekli olarak doktorları ile iletişim halinde olmaları gerekir.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dr.
Ayşe Çallıoğlu
Dermatoloji (Cildiye)
Medical Park Antalya
4309

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.