sat─▒r aras─▒

­čĽÂ´ŞĆ G├╝ne┼č G├Âzl├╝─č├╝ Se├žiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bahar ve yaz aylar─▒nda ço─ču ki┼či taraf─▒ndan sürekli olarak kullan─▒lan güne┼č gözlükleri, belirli nitelikleri ta┼č─▒mamas─▒ durumunda göz sa─čl─▒─č─▒n─▒ tehdit edebilir.

Bu nedenle güne┼č gözlü─čü al─▒rken dikkat edilmesi gereken noktalar bilinmeli ve titizlikle seçim yap─▒lmal─▒d─▒r.

Sadece modelini be─čendi─činiz için güne┼č gözlü─čü almak oldukça yanl─▒┼č bir davran─▒┼čt─▒r. Gözlük al─▒rken üzerinde durulmas─▒ gereken pek çok husus vard─▒r.

Öncelikle gözlü─čün çerçevesi ve saplar─▒, yüzünüze uyum sa─člamal─▒d─▒r.

Uygun bir gözlü─čün burnunuza ve kulaklar─▒n─▒za bask─▒ yapmadan ve sürtünmeye neden olmadan yüzünüze rahatça yerle┼čmesi gerekir.

Güne┼č ─▒┼č─▒nlar─▒n─▒n tepeden gözlerinize ula┼čmayaca─č─▒, kirpiklerinizin cama de─čmeyece─či ┼čekilde yüzünüze yak─▒n mesafede oturan ve ka┼člar─▒n─▒z─▒ kaplayan bir gözlük seçmeniz, göz sa─čl─▒─č─▒n─▒z aç─▒s─▒ndan iyi olacakt─▒r.

UV (Ultraviyole) Korumas─▒

UV (Ultraviyole) Korumas─▒

Güne┼č gözlü─čü sat─▒n al─▒rken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, camlar─▒n ultraviyole ─▒┼č─▒nlar─▒n─▒ blokaj derecesidir.

Normalde her gözlük cam─▒ ultraviyoleyi de─či┼čik oranlarda bloke edebilmekle birlikte etkili ultraviyole blokaj─▒ için özel kaplamalar─▒n kullan─▒lmas─▒ gerekir.

Güne┼č gözlü─čünün UVA ve UVB blokaj derecelerine bak─▒lmal─▒, yüzde 99’un üzerinde (ideali yüzde 100 blokaj) UV blokaj─▒ yapabilen camlar tercih edilmelidir.

UVA ve UVB blokaj derecesi bulunmayan, camlar─▒ hakk─▒nda bilgi sahibi olamad─▒─č─▒n─▒z gözlükleri, göz sa─čl─▒─č─▒n─▒z─▒ tehlikeye atabilece─činden dolay─▒ kesinlikle sat─▒n almay─▒n─▒z.

Birçok güne┼č gözlü─čünün üzerinde UV400 ┼čeklinde bir ibare içeren etiket görürsünüz.

Hem UVA hem de UVB ─▒┼č─▒nlar─▒n─▒ engelleyen ‘UV 400’ etiketine sahip bir güne┼č gözlü─čü, gözlerinizin ve göz kenarlar─▒ndaki hassas derinin sa─čl─▒kl─▒ kalmas─▒na yard─▒mc─▒ olur ve buna ek olarak size rahat bir görü┼č sunar.

Güne┼č gözlüklerinde kullan─▒lan aynal─▒ kaplamalar göze gelen ─▒┼č─▒k miktar─▒n─▒ dü┼čürmekle birlikte ultraviyole blokaj oran─▒n─▒ etkilemez.

Bu nedenle aynal─▒ cama sahip olan gözlükler, di─čer gözlüklere oranla herhangi bir art─▒ya sahip de─čildir. Fakat ki┼čisel tercihlerinize ba─čl─▒ olarak aynal─▒ güne┼č gözlü─čü kullanman─▒zda herhangi bir sak─▒nca yoktur. 

Mercek ve Cam Rengi

Mercek ve Cam Rengi

Tüm güne┼č gözlü─čü mercekleri derinlik alg─▒s─▒ olu┼čturacak, parlakl─▒─č─▒ kesecek ve görü┼čteki berrakl─▒─č─▒ geli┼čtirecek ┼čekilde renklendirilir.

Güne┼č gözlü─čünde mercek rengi seçimi ki┼čisel zevklere ba─čl─▒ olsa da, tercih etti─činiz rengin baz─▒ alanlarda görü┼čünüzü etkileyece─čini akl─▒n─▒zdan ç─▒karmay─▒n.

Güne┼č gözlü─čünün mercek rengi; gözlerinize ne ölçüde ─▒┼č─▒─č─▒n ula┼čaca─č─▒n─▒, di─čer renkleri ne kadar iyi görebilece─činizi, kar┼č─▒tl─▒klar─▒ (kontrastlar─▒) ne kadar iyi seçebilece─činizi belirler.

Cam rengi seçerken gözlü─čü ço─čunlukla hangi alanlarda kullanaca─č─▒n─▒z─▒ belirlemeniz yararl─▒ olabilir.

Baz─▒ gözlükler yo─čun güne┼č alt─▒nda kullanmaya uygun renge sahip olsa bile hafif güne┼č ─▒┼č─▒─č─▒n─▒n bulundu─ču ortamlarda a┼č─▒r─▒ karanl─▒k bir görüntü sa─člayaca─č─▒ için kullan─▒┼čs─▒z olabilir.

Yine benzer ┼čekilde aç─▒k renklerdeki camlar da hafif parlakl─▒k ko┼čullar─▒na uygun olmas─▒ nedeniyle güne┼čli ve aç─▒k havada, güne┼č ─▒┼č─▒nlar─▒n─▒ filtre etme konusunda yetersiz kalabilir.

Hangi Renk Güne┼č Gözlü─čü Ne Zaman Kullan─▒lmal─▒?

Hangi Renk G├╝ne┼č G├Âzl├╝─č├╝ Ne Zaman Kullan─▒lmal─▒?

Cam renginin polarize özellik veya gözlü─čün UV ─▒┼č─▒nlar─▒na kar┼č─▒ koruma düzeyiyle bir ilgisi yoktur.

Bu nedenle gözlük sat─▒n al─▒rken göz sa─čl─▒─č─▒na uygun olup olmad─▒─č─▒na cam rengine göre karar vermemelisiniz.

UV ─▒┼č─▒nlara kar─▒ koruma özelli─čine sahip gözlükler aras─▒ndan zevkinize ve kullan─▒m alan─▒n─▒za uygun cam rengindeki gözlükleri tercih edebilirsiniz.

Cam─▒n rengi ─▒┼č─▒─č─▒n göze yans─▒ma oran─▒, gözlü─čün ortamdaki renkleri ne derecede ay─▒rt etmeye imkan tan─▒d─▒─č─▒ ve derinlik alg─▒s─▒n─▒n hissedilebilirli─či üzerinde etkilidir. ─░┼čte, renklerine göre gözlük camlar─▒n─▒n özellikleri...

Kahverengi, gri, ye┼čil: Bu renklerdeki camlara sahip olan güne┼č gözlüklerinin orta-üstü parlakl─▒k ko┼čullar─▒ndaki par─▒lt─▒lar─▒n önüne geçmesi ve göz yorgunlu─čunu azaltmas─▒ beklenir. Siyah, gri ve kahverengi camlar güne┼č gözlü─čünde en s─▒k tercih edilen renkler aras─▒nda yer al─▒r.

Bu renkler hem yo─čun güne┼č hem de günlük kullan─▒m için uygundur. Ye┼čil renkli cama sahip olan güne┼č gözlükleri, çevredeki nesnelerin renklerinin normalden bir miktar farkl─▒ olarak alg─▒lanmas─▒na yol açar.

Fakat gözleri dinlendirme özelli─čine sahiptir. Ye┼čil renkli camlar ayr─▒ca az güne┼čli ortamlarda kullanmak için daha uygundur, bu nedenle bahar aylar─▒nda veya k─▒┼č─▒n güne┼čli günlerde tercih edebilirsiniz.

Sar─▒, alt─▒n, aç─▒k kahverengi: Bu renklerdeki gözlük camlar─▒ parlakl─▒k anlam─▒nda daha az koruma sa─člasalar da orta-dü┼čük ─▒┼č─▒k ko┼čullar─▒nda üstün performans gösterirler.

Derinlik alg─▒s─▒n─▒ ileri düzeyde sunan bu gözlüklerin kullan─▒m─▒ özellikle kayak ve snowboard yaparken ya da di─čer k─▒┼č sporlar─▒yla ilgilenirken oldukça üstün performans sa─člar.

Turuncu ve kehribar rengine yak─▒n olan gözlük camlar─▒ ise di─čer renklerin alg─▒lanmas─▒n─▒ bir miktar zorla┼čt─▒r─▒r, bu nedenle araba kullan─▒m─▒ için tercih edilmemesi gereken cam renkleri aras─▒nda yer al─▒r.

Pembe, k─▒rm─▒z─▒: Pembe ve k─▒rm─▒z─▒ güne┼č gözlü─čü mercekleri, ortam─▒n daha parlak görünmesini sa─člar.

─▒┼č─▒k görünürlü─čü ve kontrast─▒ art─▒rma anlam─▒nda iyi bir performans ortaya koyar. Bu renkler bulutlu hava ko┼čullar─▒nda, kayak ve snowboard gibi k─▒┼č sporlar─▒ için tercih edilebilir.

Ek olarak mavi ve ye┼čil arka plana kar┼č─▒ bulunan objelerin görünürlü─čünü art─▒r─▒rlar ki, bu da onlar─▒ ye┼čil alanlarda (örne─čin ormanda) kullan─▒m için daha uygun hale getirir.

┼×─▒k ve tarz sahibi bir görünüm sa─člayan pembe ve k─▒rm─▒z─▒ caml─▒ güne┼č gözlükleri, ayn─▒ zamanda di─čer renklerin en iyi ┼čekilde alg─▒lanmas─▒n─▒ sa─člayan cam renkleridir ve gözleri dinlendirici etki sa─člar.

Aynal─▒ camlar: Aynal─▒ camlara sahip güne┼č gözlükleri, son y─▒llarda modan─▒n da etkisiyle oldukça popülerle┼čmi┼čtir.

Merce─čin d─▒┼č yüzeyine yans─▒t─▒c─▒ film uygulanan ve ─▒┼č─▒─č─▒ daha çok yans─▒t─▒p göze daha az geçmesini sa─člayan aynal─▒ güne┼č gözlükleri, objeleri olduklar─▒ndan daha karanl─▒k gösterirler ve kullan─▒mlar─▒ genel olarak kumlu, sulu, karl─▒ ve yüksek rak─▒ml─▒ ko┼čullar için uygundur.

Bir di─čer deyi┼čle parlakl─▒k derecesi yüksek ortamlarda kullanmaya daha uygun olan aynal─▒ cama sahip gözlüklerin araba kullan─▒m─▒ esnas─▒nda tercih edilmemesinde fayda vard─▒r.

Mercek ve Çerçeve Materyali

Kullan─▒lan mercek ve çerçeve materyali; berrakl─▒k, a─č─▒rl─▒k, sa─člaml─▒k ve maliyet anlam─▒nda güne┼č gözlü─čü seçimi yaparken göz önünde bulundurman─▒z gereken önemli konular aras─▒nda yer al─▒r.

Cam mercekli gözlükler çizilmeye kar┼č─▒ çok daha dayan─▒kl─▒yken polikarbon mercekli gözlükler parçalanmaya kar┼č─▒ daha dirençlidir.

Polikarbon mercekli güne┼č gözlükleri çiziklerin önlenebilmesi aç─▒s─▒ndan mutlaka kal─▒pl─▒ bir k─▒l─▒f içerisinde saklanmal─▒d─▒r. Çerçeveniz de tercihen daha hafif, alerji yapma potansiyeli dü┼čük bir materyalden yap─▒lm─▒┼č olmal─▒d─▒r.

Çok a─č─▒r malzemeler kullan─▒larak üretilen güne┼č gözlükleri burun kemi─či üzeride a─č─▒rl─▒k olu┼čturarak sürekli kullanan ki┼čilerde zamanla burunda e─črilik olu┼čturabilir.

Çerçeve materyallerinin d─▒┼č─▒nda, güne┼č gözlü─čünün yüzünüze uygun olmas─▒ da oldukça önemlidir. Bu nedenle uygun boyut ve çerçeve ┼čekline sahip olan güne┼č gözlüklerini tercih etmelisiniz.

Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz kusurlar─▒na sahip olan ki┼čiler için her türlü renk ve yap─▒daki gözlük camlar─▒, numaral─▒ olarak üretilebilir.

Bu ki┼čiler güne┼č gözlü─čü yapt─▒rmadan önce mutlaka göz doktoru muayenesinden geçmeli ve güncel göz numaras─▒n─▒ ö─črenmelidir.

Ayn─▒ zamanda alerji, göz kurulu─ču gibi göz sa─čl─▒─č─▒na ili┼čkin farkl─▒ hastal─▒klar─▒ bulunan ki┼čilerin de tercih edecekleri gözlük türü ve cam yap─▒s─▒na karar vermeden önce göz doktoruna dan─▒┼čmas─▒nda fayda vard─▒r.

Bu bilgilerden yola ç─▒karak yüz ┼čekliniz ve göz sa─čl─▒─č─▒n─▒z ile uyumlu bir güne┼č gözlü─čünün gözlerinizi zararl─▒ güne┼č ─▒┼č─▒nlar─▒na kar┼č─▒ koruyaca─č─▒n─▒ unutmay─▒n─▒z ve özellikle yaz aylar─▒nda güne┼č gözlü─čü kullanmay─▒ ihmal etmeyiniz.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Dr. ├ľ─čr. ├ťyesi
Erkan Bulut
G├Âz Sa─čl─▒─č─▒ ve Hastal─▒klar─▒
─░S├ť Medical Park ─░stinye ├ťniversitesi Medical Park Gaziosmanpa┼ča
163936

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.