Güneş Gözlüğü Bilinçli Seçilmeli

Medical Park Özel Tokat Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nihat Uluslu, yaz aylarında güneş gözlüğü kullanımının arttığını hatırlatarak, uzun süre güneşte kalanların gözlerinde hasar meydana geldiğine dikkat çekti.

Güneş ışığına doğrudan bakmanın görme tabakasına ciddi boyutlarda zarar verdiğini belirten Op. Dr. Nihat Uluslu:

"Güneş gözlüğü aksesuar olmaktan çok, göz sağlığı için gerekli bir araçtır ve sağlık malzemesi olarak kullanılmalıdır. Güneş gözlükleri, günümüzde genellikle güneş ışınlarının göz kamaştırıcı etkisinden korunmak için ya da şık bir aksesuar olarak kullanılmaktadır. Ancak güneş gözlüklerinin çok daha önemli olan görevi, gözleri güneşin yaydığı ultraviyole ya da mor ötesi ışınların göze verebileceği hasarlardan ve neden olabileceği ciddi göz hastalıklarından korunmaktır."

Uzun süre güneşte kalındığında güneş ışınları korneayı kurutur. Kaşıntı, yanma, batma ve kanlanmaya neden olur. Katarakt oluşabilir. Retinada hasar gelişebilir.

Güneş gözlüğünün iyi bir koruma sağlayabilmesi için yüksek derecede ultraviyole süzen camdan yapılması gerekir. Güneş gözlüğü almadan önce bir göz muayenesi olmakta fayda vardır. Gözlüğün kalitesinden kuşkulanılıyorsa, gözlüğün camı ele alınıp, karşıdaki bir görüntüye bakılarak, yuvarlak hareketler yaptırıp, sağa sola, yukarı aşağı ve camın içinden herhangi bir görüntü izleyerek bakılabilir. Arkadaki görüntüde herhangi bir bulanıklık olmuyorsa, o cam iyidir.

Bilinçsiz güneş gözlüğü almayın!

Bilhassa numaralı güneş gözlüklerinde kahverengi camların tercih edilmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü kahverengi, güneş ışığını en iyi notralize eden renktir ve yeşil füme gibi renklere nazaran daha dinlendiricidirler, dedikten sonra devam ederek gözlük çerçeveleri konusunda da bilgi veren Op. Dr. Nihat ULUSLU, camlar kadar çerçevenin seçimi de önemlidir. Yüze oturan ve insanı rahatsız etmeyen çerçeveler, tercih edilmelidir. Güneş gözlüğünün gözü tamamen kapatması gerekir diyerek sözlerine devam etti.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için her insanın güneş gözlüğü kullanmasında fayda vardır. Alerjik konjonktivit gibi rahatsızlığı olanların, açık renkli gözleri olanların güneş gözlüğü takmalarında daha da fayda vardır.

Güneşin zararlı ışınlarından en çok etkilenen kesim çocuklar ve yaşlılardır. Bu nedenle çocuklar ve yaşlılar bilhassa güneş gözlüğü kullanmalıdır. Kış aylarında da güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Çünkü göz için zararlı olan ultraviyole ışınları kışın da etkilidir. Bazı kontakt lenslerde ultraviyole koruması bulunsa da üzerine güneş gözlüğü takmak daha da faydalıdır.

Tüm güneş gözlüğü kullanacak kimseler gibi bilhassa numaralı güneş gözlüğü kullananlar, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka göz hekimlerine danışmalıdırlar.