Güneş Işınları ve Cilt Sağlığı

Dermatoloji (Cildiye)
1981

Medical Park Tarsus Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Ulaş Güvenç, yazın güneş ışınlarından korunmak için bilinenin aksine 'koyu renk' giysileri tercih etmek gerektiğini söyledi.

Medical Park Tarsus Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Ulaş Güvenç, güneşten gelen ve cilde zarar veren ultraviyole ışınlar ve korunma yöntemleriyle ilgili bilgi verdi. Dr. Güvenç, yazın yaklaşmasıyla güneşin etkisinin arttığını belirterek, 'koyu' renkli giysilerin giyilmesini önerdi.

TEHLİKELİ DÖNEM BAŞLADI

Ultroviyole ışıklarının bölgemize daha dik düşmeye başlaması, açık hava faaliyetlerinin artması, doğru korunma yöntemlerinin tam olarak bilinmemesi gibi nedenlerle cilt için tehlikeli olan yaz döneminin başladığını kaydeden Dr. Ulaş Güvenç, "Bu dönemde yapılması gereken en önemli şey uygun güneşten koruyucuyu doğru bir şekilde kullanmak ve arındırıcı-koruyucu özelliği olan cilt bakımlarını yaptırmak. Diğeri koyu renkli giysiler kullanmak" dedi.

10 CM KENARLI ŞAPKA

Koyu renkli kıyafetlerin UV ışınlarını absorbe ederek güneşin zararlı etkilerini engellediğini kaydeden Dr. Ulaş Güvenç, ıslak kıyafetler ve sık dokunmuş tekstil ürünlerinin de daha iyi koruduğunu vurguladı. Dr. Güvenç, kaliteli güneş gözlüğü kullanmak, kenarı 10 cm ve daha uzun şapka kullanımının da güneşten korunmaya yardımcı olduğunu belirtirken, "Doğru güneş koruyucu seçimi çok önemli. Bunun dışında güneş koruyucu sürerken en çok unutulan bölge de alın ve kulaklar. Oysa buralara da güneş koruyucu sürülmesi gerekiyor" diye konuştu. Dr. Ulaş Güvenç, güneş lekeleri için tedaviye yazın başlamak gerektiğini de vurguladı.