satır arası

Halsizlik

Halsizliğin birçok nedeni olabilir. Ancak halsizliğe neden olan ana etmenler:

  • Kişinin yaşadığı kansızlık, anemi sorunu
  • Kişinin tiroid bezlerinin olması gerekenden daha az çalışması
  • Kişinin bağ dokusundaki bazı hastalıkları
  • Kişinin metabolizma çalışma sistemindeki bazı bozukluklar
  • Kişinin ruhsal sorunlar yaşaması sonucu gerçekleşen depresyon hâlsizliğinin nedenleri arasında sayılır.

Halsizlik şayet herhangi bir hastalık sebebiyle görülmüyorsa, yaşam kalitenizi, iş gücünüzü düşürmüyorsa, bir süre sabredebilirsiniz. Ancak halsizlik bütün yaşam kalitenizi alt üst ediyor, iş yapamaz hale getiriyorsa, kesinlikle bir doktora başvurmalısınız.

Halsizlik tedavisi nasıl olur?

Halsizliğin tedavisi için öncelikle, halsizliğe sebep olan etken ya da etkenlerin neler olduğunu saptamak gerekir. Ancak bazen herhangi bir hastalığa bağlı olmadan gelişen bazı halsizlik durumları vardır. Örneğin mevsim değişiklikleri, bazı ruhsal bozuklukların yaşandığı geçici zaman dilimleri, yetersiz uyku aldığınız zamanlarda halsizlik görülebilmektedir. Şayet halsizlik şikâyetiniz sürekli devam eden bir durum almışsa ve artık yaşam kaliteniz düşmüş ise hemen doktora başvurmanız gerekir. Doktorunuz sizin hâlsizliğinizin sebebi altında yatan herhangi bir hastalık olup olmadığını belirler. Şayet bir hastalığa bağlı halsizlik yaşıyorsanız, o hastalığın tedavi sürecine geçilir. Örneğin kansızlık yüzünden halsizlik yaşadığınız tespit edilirse, kan takviyesi yapılır veya tiroid bezleriniz az çalıştığı için halsizlik yaşıyorsanız, tiroid bezlerinizi daha hızlı çalıştıracak tedaviye geçilir. Halsizlik sorunu yaşıyorsanız, asla kendi başınıza doktora gitmeden, muayene olmadan, kulaktan dolma laflar ile çeşitli vitaminler içmemelisiniz. Zira vücuda verilen fazla ve bilinçsiz vitaminler sizin zehirlenmenize yol açabilir.

Halsizlik şikâyetiniz varsa yaptırmanız gereken testler

Halsizlik sorununuz sürekli ise ve sizi günlük yaşam temponuzdan geride bırakıyorsa, kesinlikle bir doktora başvurmalısınız. Halsizlik için yaptırmanız gereken genel testler arasında, kan testleri, tiroid testleri, şeker testleri, eklemlerle ve romatizmalı hastalıklarla ilgili olup olmayacağını belirlemek için gerekli testleri yaptırabilirsiniz.

Halsizlik şikâyeti için ara öğünlerde neler yenmesi gerekir?

Halsizlik şikâyetinden kurtulmak için yapılacak en doğru şeylerden biri de, ara öğün yeme düzenine alışmaktır. Bazı besinler doğru saatlerde vücudunuza vermezseniz, gün içinde halsiz düşmeniz kaçınılmaz olur. Özelikle ikindi vakti yani, öğlen ile akşam yemeği arasındaki sürede kesinlikle bir miktar besin tüketmelisiniz. Öğlen 12 ile akşam 7 arasında süreye iki ara öğün koyup, birinde bir adet meyve, diğer ara öğünde diyet türü bisküviler veya kalorisi düşük besinler tüketmeniz halsizliğinizi ortadan kaldırmak için son derece faydalı olacaktır.

Spor yapmak halsizliği yok eder mi?

Evet. Aslında egzersiz yapmak, spor yapmak halsizliğe karşı birebir gelir. Ancak spor yapmak için önce haliniz olması lazım. Bu sebeple sabah güneşle birlikte uyanın ve güneşin doğuşuna karşı açık havada veya evinizin balkonunda, terasında sadece 10 dakika bile olsa egzersiz yapın. Bu size gün içinde yapmak istediğiniz egzersizler için güç sağlayacak ve halsizliğinizi giderecektir.

Halsizliği yok etmek için nasıl beslenmek gerekir?

Halsizlik şikâyeti olan kişilere baktığınızda hepsinin ortak noktası yanlış beslenme düzenidir. Kişi bazen bilinçsizce bazen de diyet yapmak ve zayıflamak adına karbonhidratlı besinleri hayatından tamamen çıkarır. Kişinin ihtiyacı olan enerjide karbonhidratlarda bulunduğu için, kişi direk halsizlik sorunu ile baş başa kalır. Bu sebeple gün içinde almanız gereken karbonhidrat miktarını, kesinlikle almalısınız. Zira daha azını almanız durumunda halsizliğin yanı sıra saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi daha birçok hastalıkla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple şeker oranı düşük bulgur, kivi, elma, ayva, armut, kuru baklagiller gibi besinleri halsizliğe karşı tüketebilirsiniz.

Yaz mevsiminde halsizlikten kurtulmak için neler yenilebilir?

Yaz mevsiminin sıcak havasında birçok kişi halsizlikten şikâyet eder. Aslında doğru beslenme ile sıcak havaların verdiği halsizlik şikâyetinden kurtulabilirsiniz. Örneğin günde içeceğiniz 2 bardak limonata sizi hem serinletir hem de C vitamini ile size enerji verir. Yine aynı şekilde dondurma, ayran yaz mevsiminde yaşanan halsizliğe çözüm getirir. Bunun yanında kuru kayısı, kuru badem, fındık, ceviz, kuru üzüm, kuru incir yaz mevsimi halsizliği ile mücadele etmede son derece faydalıdır.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

933575

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.