satır arası

Hamilelikte 10. hafta; gebelik belirtilerinin yoğun şekilde hissedildiği ve ilk trimesterin son bir aylık sürecinin başladığı haftadır. Hem anne hem de bebek için çok önemli olan bu haftada bebeğin duyu ve organ gelişimi had safhadadır. Gebeliğin dördüncü haftasından bu yana embriyo olarak adlandırılan bebek, bu hafta itibariyle artık fetüs olarak adlandırılır. Ultrason muayenelerinde de daha detaylı görüntülerin elde edilmesiyle birlikte kontrol randevuları anne ve baba adayları için daha keyifli olacaktır. İşte hamilelikte 10. hafta ile birlikte annede ve bebekte meydana gelen değişiklikler...

10 Hafta Hamilelik Kaç Aylık Oluyor?

Hamileliğin 10. haftasındaki anne adaylarından sıklıkla aldığımız sorulardan bir tanesi 10 haftalık gebelik kaç aylık sorusudur. Gebelik takibinin sağlık kuruluşlarında hafta sayısı üzerinden yapılması nedeniyle genellikle ay üzerinden takip edilmese de toplumda hamileler için kaç aylık sorusu, kaç haftalık sorusundan çok daha yaygındır. Gebeliğinizin onuncu haftası içerisinde iseniz, yaklaşık iki buçuk aylık hamile olduğunuzu belirtmek isteriz. Daha net bir bilgi vermek gerekirse gebeliğinizde 10. haftayı tamamladığınız ve 11. haftaya geçiş yaptığınız gün, 2 ay 10 günlük hamile olacağınızı söyleyebiliriz.

10 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişiklikler

Hamilelikte 10. hafta, gebelik belirtilerinin en yoğun şekilde hissedildiği haftalardan bir tanesidir. Her annede bu belirtiler farklı şekilde ve farklı şiddette hissedilse de bu haftada anne adaylarını zorlayacak belirtiler arasında;

  • Mide bulantısı ve kusma (özellikle sabah saatlerinde),
  • Sürekli uyuma isteği ve yorgunluk
  • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı
  • Kabızlık ve şişkinlik sorunları
  • Baş dönmesi
  • İştah artışı veya iştahsızlık
  • Vajinal akıntıda artış
  • Baş ağrısı
  • Karın ve kasıklarda ağrı ve kramplar
  • Göğüslerde büyüme ve hassasiyet

Hamilelikte 10. hafta karın ağrısı, sık sık dile getirilen bir sorundur. Bu ağrıların büyük bir çoğunluğunun temel nedeni rahmin giderek büyümesi ve genişlemesidir. Çevre doku ve organlara baskı yapmaya başlayan rahim, bu genişleme sırasında kasıkta ve karnın alt kısımlarında ağrı oluşturabilir. Bu durum normal olsa da şiddetli hissedilmesi halinde bir düşük belirtisi olabilir. Dolayısıyla uzun süren, şiddetli karın ağrılarında sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Henüz anne karnı belirginleşmemiştir. Fakat bu haftaya kadar büyümesi daha yavaş olan bebekte, 10. hafta itibariyle çok hızlı bir şekilde boy ve kilo artışı başlar. Bu nedenle bu hafta itibariyle yavaş yavaş anne karnı dışarı doğru çıkmaya başlayacaktır. 10. hafta itibariyle anne adaylarının yaklaşık 1 veya 1,5 kilo almış olması beklenir. Mide bulantısı ve kusma sorununu çok şiddetli yaşayan hamilelerde kilo artışı bu düzeyde olmayabilir. Sağlıklı bir hamilelik için mümkün olduğunca sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Süt bezlerinin büyümesi ile birlikte göğüsler dolgunlaşır ve ağırlaşır. Bu durum hassasiyet ve ağrıya neden olur. Destekli iç çamaşırlarının kullanımı, ağırlığı azaltacağından ağrıların hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak değişen hormonal dengelerden kaynaklı ciltte yağlanma, parlaklık, saçlarda kalınlaşma gibi belirtiler de görülebilir.

10 Haftalık Hamilelik Ultrason Görüntüsü

Hamileliğin 10. haftasında yapılacak bir ultrason görüntülemesinin, önceki haftalarda yapılanlara oranla daha keyifli olacağını söyleyebiliriz. Muhtemelen birçok hamilenin bir önceki ultrasonu, 5-6. haftalarda yapılan ilk ultrasondur. Bu muayenede dinlemiş olduğunuz kalp atışlarına oranla, 10. haftada dinleyeceğiniz kalp atışlarının çok daha düzenli olduğunu kolayca fark edebilirsiniz. Ultrason görüntüsüne bakıldığında bebeğin yüz hatlarının çok daha netleştiği görülebilir. Vücut yapısı da geliştiğinden bebek artık minik bir insan formuna çok yakındır. Baş boyutu, halen vücudun kalan kısmına göre büyüktür. Çünkü beyin ve sinir sisteminin gelişimi diğer tüm organlardan daha önce gerçekleşir. Önümüzdeki haftalarda baş büyümesinin yavaşlaması ve vücut büyümesinin hızlanması sonucunda yavaş yavaş bu orantı sağlanacaktır. Ayrıca 10. haftada yaklaşık olarak bir kayısı boyutunda olan bebeğin kol ve bacakları da belirginleşmeye başlamıştır.

10 Haftalık Gebelik Cinsiyet Görüntüsü

Heyecanlı ebeveyn adaylarının ultrason muayenelerinde en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi şüphesiz bebeğin cinsiyetidir. Gebelikte 10. hafta, henüz bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi için oldukça erken bir haftadır. Döllenmenin gerçekleşmesinin hemen ardından zigot oluştuğunda, bebeğinizin cinsiyeti aslında bellidir. Fakat bunun ultrasonda görülebilmesi için bebeğin üreme organlarının yeteri kadar gelişmiş olması gerekir. Dolayısıyla bebeğin cinsiyetini öğrenmek için 13. hafta ile 16-17. haftalar arasındaki herhangi bir ultrason muayenesinde bebeğin uygun pozisyonda görüntülenebilmesi gerekir. Bazı durumlarda bebeğin kendini saklaması, bir diğer deyişle ultrasonda görüş elde edilemeyecek bir pozisyonda olması halinde cinsiyet tespiti daha ileriki haftalara kalabilir. Ancak 16. haftadan sonra hata payının önemli ölçüde azalacağı da göz önünde bulundurulmalıdır...

10 Haftalık Bebek Gelişimi

Hamileliğin 10. haftası, bebeğin gelişimi açısından çok önemli aşamaları içerir. Önceki haftalarda oluşmakta olan organların tamamen yerlerine yerleşir ve kaba hatlarıyla vücut yapısı tamamlanır. Bu haftadan sonra organlar kendi içlerinde gelişimlerine devam ederek fonksiyon kazanmaya başlayacak, sonraki aylarda ise çalışmaya başlayacaktır. Böbrekler ise 10. hafta itibariyle çalışmaya başlamıştır. Amniyon sıvısını yutan bebek, bu sıvıyı böbrekler yoluyla yeniden dışarı atar. Oluşan idrar, yeniden amniyon sıvısına dönüştüğünden bebeğe veya anneye herhangi bir zarar vermez. Kıkırdak ve kemik yapısı bu haftada hızlı bir şekilde gelişir. Dizler ve dirsekler, bebeğin kol ve bacaklarında belirginleşmeye başlamıştır. Bu eklemlerin oluşumu ile bebek artık kol ve bacaklarını diz ve dirsekler yardımıyla bükebilir. Kalp ise önemli bir olgunluk seviyesine ulaşmıştır. Bu haftadaki bir bebeğin kalp atışları, yetişkin bir insanın normal kalp atış hızının yaklaşık üç katıdır. Gözlerde iris tabakası, ağızda ise ilk süt dişlerinin tomurcukları bu hafta civarında oluşur. Genital organlar gelişmeye devam etse de bu hafta içerisinde kız ve erkek bebekler arasında görüntü olarak bir fark söz konusu değildir. 11. haftadan sonra ise kız ve erkek bebeklerde cinsel organların gelişimi birbirinden farklı şekilde ilerleyecektir.

10 Haftalık Bebek Hareketleri

10 haftalık gebelik hissedilir mi sorusu, hemen tüm anne adaylarının kafasında bulunan soru işaretlerinden birini oluşturur. Yukarıda da bahsedildiği gibi 10 haftalık bir bebek anne karnında minik minik hareketler yapabilir, sinir sisteminin gelişimi ile birlikte dışarıdan gelen bazı uyaranlara tepki olarak refleks hareketlerde bulunabilir. Ancak bunlar oldukça kısıtlıdır ve bebek çok küçük olduğundan hareketlerin anne tarafından hissedilebilmesi şu an için mümkün değildir. Ancak ultrason muayenelerinde bebeğin incelenmesi sırasında el ve kol hareketlerini, yeni oluşan diz ve dirseklerdeki bükülmeleri gözlemlemek mümkün olabilir. El ve ayak parmakları da büyük ölçüde birbirinden ayrılmış olduğundan parmak hareketleri yavaş yavaş başlamıştır. Bunların yanında bebek ağzını açabilir ve dilini dışarı doğru çıkarabilir. Bebeğin hareket kabiliyeti hafta hafta hızlı bir şekilde artmakla birlikte üç dört haftaya kadar ilk kıpırtılar anne tarafından hissedilmeye başlayacaktır.

Siz de hamileliğinizin 10. haftasındaysanız bu hafta ile ilgili merak ettiğiniz konular hakkında bilgi almak veya ultrason muayenesinden geçmek için jinekoloji uzmanınıza danışabilirsiniz. Hekiminizin önerilerine dikkat ederek gebeliğinizi sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

235070

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.