satır arası

Hamilelikte 11. hafta; anne adaylarının ilk trimesterin sonuna yaklaştığı, daha keyifli bir hamilelik sürecini içeren ikinci trimester girmeye hazırlandığı gebelik haftasıdır. Temel yaşamsal fonksiyonlarına başlayacak gelişmişliğe ulaşan bebek hızla büyümeye devam ederken bu haftada anne de günden güne hamileliğinin bilincine daha çok varmaya başlar. Hamilelik belirtileri, bu haftada halen devam etse de 12. haftadan sonra yavaş yavaş azalarak kaybolacaktır. Dolayısıyla 11. haftayı gebelikte mutlu gelişmelerin yakın olduğu bir gebelik haftası olarak tanımlayabiliriz.

11 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?

İlk trimesterin son haftalarından biri olan 11. gebelik haftasına giriş yapan anne adaylarının birçoğu 11 haftalık gebelik kaç aylık sorusunun yanıtını aramaktadır. 11 haftalık hamile iseniz gebeliğinizde üçüncü ayın içerisinde olduğunuzu veya 2,5 aylık hamile olduğunuzu söyleyebiliriz.

11 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Gebeliğin 11. haftasında anne adaylarında rahatsız edici hamilelik belirtileri devam eder. Mide bulantısı ve kusma, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, halsizlik, uyku hali ve göğüs hassasiyeti gibi belirtiler bunlar arasında en yaygınlarıdır. Fakat iyi haber, bunların 11. haftanın tamamlanmasının ardından azalmaya başlayacak olmasıdır. Kişiden kişiye farklılık arz etse de çoğu anne adayında 12. haftadan sonra hamilelik belirtilerinin azalmaya başladığı görülür. Göğüslerin hızlı büyümesi bir nebze yavaşlar ve gerginlik, hassasiyet gibi sorunlar daha az rahatsız edici hale gelir. Buna karşın bebeğin büyümesiyle birlikte rahim genişleyerek kaslar üzerinde baskı yapmaya başladığından kas ağrıları meydana gelebilir. 11 haftalık gebelikte kasık ağrısı hissedilmesinin en önemli nedeni bu durumdur. Fakat şiddetli kasık ağrıları farklı nedenlerden de kaynaklanabileceğinden böyle durumlarda doktora başvurularak muayeneden geçilmesinde fayda vardır.

Yavaş yavaş büyüyen bebek bazı hamilelerde, özellikle de zayıf kişilerde yavaş yavaş karnın belirginleşmesine neden olur. Fakat karın büyümesinin başladığı veya fark edilebildiği zaman kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterebilir. Kan hacminin artmasına bağlı olarak sıcak basması, terleme ve çok su içme ihtiyacı hissedilebilir. Ayrıca bu haftada plasenta oluşur ve daha önceden yolk kesesi ile beslenen bebek için bu görevi plasenta devralır. Oluşan plasenta ve küçük göbek kordonu ultrasonda görülebilir.

11 Haftalık Bebek Gelişimi

Hamilelikte 11. haftaya gelindiğinde bebek artık 41 mm boyutuna ulaşmıştır. Büyüme ve gelişme aynı hızla devam ederken bebeğin başı halen oransal olarak büyük olsa da genel hatlarıyla bebek görüntüsü yavaş yavaş oluşmaya başlar. El ve ayak parmakları birbirinden ayrılmaya başlarken tırnaklar ve henüz çok küçük boyuttaki kulaklar gelişimini sürdürür. Rahim içerisinde bebeğin küçük çaplı hareketleri söz konusu olsa da bunlar henüz anne tarafından hissedilebilecek boyutta değildir. Bebeğin hızla büyümesi ile birlikte birkaç hafta içerisinde bebek hareketleri anne adayı tarafından hissedilmeye başlayacaktır. Embriyo evresindeyken oluşmuş olan tüm organlar, artık yavaş yavaş doğuma kadar devam edecek olan gelişim ve olgunlaşma sürecine geçiş yapmıştır. Ayrıca vücut uzayıp düzleşirken ilk solunum hareketleri ultrasonda fark edilebilecek boyuta gelir. 11 haftalık bebekte kemikler sertleşmeye başlamış, kulaklar ise neredeyse tamamen gelişmiştir. Bu haftadaki bebeğinizin yaklaşık olarak bir incir boyutunda olduğunu söyleyebiliriz. Boy uzunluğu yaklaşık 4-6 cm, bebeğin kilosu ise ortalama 8 gram civarındadır.

11 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?

11 haftalık bebek, önceki haftalara oranla büyük ölçüde büyüyüp gelişmiş olduğundan ultrasonda daha belirgin bir şekilde görüntülenebilir. Bu haftada yapılan bebeğin ultrason görüntüsünde halen baş boyutunun vücudun kalan kısmı ile benzer boyutta, ancak önceki haftalara oranla daha orantılı bir görünümdedir. Kulaklar, gözler, el ve ayaklar hızla geliştiğinden artık bir bebek görünümü oluşmaya başlamıştır. 11 haftalık gebelik ultrason görüntüsünde bebek genellikle sırt üstü pozisyonda görülür. Ultrasonda tamamı görülmese de bu haftadaki bebekte meme uçları belirginleşmeye başlamış; diş tomurcukları, saç kökleri, tırnak yatakları ve burun delikleri oluşmaya başlamıştır. Göz kapakları oluşmuş, fakat birbiriyle kaynaşmış haldedir. İlerleyen haftalarda alt ve üst göz kapağı birbirinden ayrılarak doğumdaki şeklini alır.

11 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Belli Olur mu?

11 haftalık hamilelikte bebeğin üreme organları şekillenmeye başlamıştır. Fakat fetüs henüz cinsiyet tespitinin yapılamayacağı kadar küçük boyuttadır ve cinsel organ henüz bu tespite imkan verecek kadar gelişmemiştir. Dolayısıyla 11 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü, bebeğin kız veya erkek olduğunun anlaşılması için yeterli değildir. 12. haftadan sonra bebeğin pozisyonuna bağlı olarak ultrason muayenesi esnasında hekiminiz bebeğin cinsiyetini görme şansı yakalayabilir. Erkek bebeklerde üreme organı, yapısı gereği ultrasonda daha kolay görülebildiğinden cinsiyet tespiti kız bebeklere oranla daha erken haftalarda yapılabilir. Net bir görüntü elde edilmediği takdirde daha kesin bir cinsiyet tespiti için 20. haftada yapılan detaylı ultrasonun beklenmesinde fayda vardır. Bu muayenede yapılacak cinsiyet tespitinde hata payı, bebeğin pozisyonunun uygun olması halinde oldukça düşüktür.

11 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

11 haftalık hamile olan anne adaylarının en sık sorduğu sorulardan bir tanesi de 11 haftalık bebek hareketlerinin hissedilip hissedilmeyeceğidir. Kemik ve kas gelişimi açısından bakıldığında bebek, anne karnında hareket edebilecek olgunluğa ulaşmıştır. Ultrason görüntülemelerinde bebeğin kol ve bacak hareketleri görülebilir. Bu haftalarda bebeğin gerçekleştiği hareketlerin büyük çoğunluğu anne karnındaki ses ve uyaranlara karşı bir refleks niteliğindedir. İstemli hareket denemeleri ise yavaş yavaş başlama eğilimindedir. Fakat 11. hafta, annenin bebek hareketlerini hissetmeye başlaması için henüz çok erken bir dönemdir. Bebek halen çok küçüktür ve gerçekleştirdiği hareketler çok küçük çaplıdır. Bunların anne tarafından hissedilmesi mümkün değildir. Genellikle ilk gebeliklerde bebeğin hareketleri çoğu anne adayı tarafından daha önceden gebelik geçirmiş olan kişilere oranla daha geç hissedilir.

Hamileliğin 11. Haftasında Hangi Testler Yapılır?

Hamileliğinde 11. haftaya ulaşan anne adaylarınının bazı tarama testleri yaptırması gerekir. Rutin gebelik takibi içerisinde yer alan bu testler arasında tiroid fonksiyon testleri, rutin kan tahlilleri ve daha önceden yaptırılmamış olması halinde bazı idrar tahlilleri yer alır. Bu testler anne ve bebek sağlığının değerlendirilmesi ve olası sorunlara yönelik önlemlerin alınması için oldukça önemlidir. Bunların yanı sıra 11-14. haftalar arasında ense kalınlığı testi veya ense saydamlığı testi adı verilen tarama yapılır. Bu test Down Sendromunun araştırılması için gereklidir. Annenin yaşı, kan değerleri, bebeğin ense bölgesinde ölçülen saydamlık değeri yardımıyla Down Sendromu için olasılık tespiti yapılır. Bu olasılığın belirli bir sınırın üzerinde çıkması halinde Down Sendromu söz konusu olabileceğinden amniyosentez, kordosentez veya plasentadan örnek alınması ile gerçekleştirilen CVS yöntemi gibi daha ileri tanı yöntemlerine başvurularak bebekte kromozom bozukluğu bulunup bulunmadığı kesin olarak tespit edilebilir. Rutin taramalar arasında yer alan bu testlerin haricinde herhangi bir sağlık sorunu veya beklenmedik bir semptomun görüldüğü hastalarda hekim tarafından yapılacak muayene sonrasında farklı testler de istenebilir.

Eğer siz de hamileliğinizde 11. haftanın içerisindeyseniz, genel bir kontrolden geçmek, ultrason muayenesi yaptırmak veya gebeliğinizle ilgili herhangi bir konuda bilgi almak için kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına danışabilirsiniz. Muayenelerinizi düzenli olarak yaptırarak hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını koruyabilir, sağlıklı bir doğum gerçekleştirerek bebeğinize kavuşabilirsiniz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

204624

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.