satır arası

Hamilelikte 13. hafta, ilk trimesterin son haftasına denk gelir ve gebelik belirtileri, düşük belirtileri gibi nedenlerle hamileliğin en zorlu dönemi olan ilk üç ayın biteceği haftadır. Bu hafta itibariyle biraz daha rahatlayan anne adayları artık en yakınları dışında etrafındaki herkese hamilelik haberini verebilir. Ultrason görüntülerinin de daha belirgin olmaya başlaması nedeniyle ebeveynler, her geçen gün bir insana daha çok benzemeye başlayan bebeklerini heyecanla takip edebilir. Peki hamileliğin 13. haftasında anneyi ve bebeği bekleyen gelişmeler neler? İşte 13 haftalık gebelikle ilgili bilinmesi gerekenler…

13 Hafta Hamilelik Kaç Aylık Oluyor?

Hamileliğinde 13. hafta içerisinde olan anne adaylarından sıklıkla aldığımız soruların başında 13 hafta gebelik kaç aylık oluyor sorusu yer alır. Özellikle de hamileliğinin ilk üç ayını tamamlayıp tamamlamadığını merak etmeleri nedeniyle bu durumu oldukça doğal karşılıyoruz. 13 haftalık hamilelik, yaklaşık olarak 3 aylık hamileliğe tekabül eder. Yani artık size ne kadarlık hamile olduğunuzu soran kişilere üç aylık yanıtını verebilirsiniz. Yaklaşık 13 haftadan oluşan 3 farklı trimestere ayrılan gebelik sürecinizde bu haftayı tamamladığınızda, artık hamileliğin en keyifli dönemi olan ikinci trimestere geçiş yapmış olacaksınız.

13 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 13. haftası ile birlikte artık anne karnı yavaş yavaş büyümeye başlamaktadır. Bebeğin büyümesiyle birlikte rahim de genişleyerek bu hafta itibariyle pelvisi, yani leğen kemiğinin içerisini doldurmuştur. Dolayısıyla bundan sonraki dönemde rahmin büyümesi, karnın öne doğru çıkmaya başlamasına neden olur. Vücut yapısına göre bazı kişilerde karın büyümesi erken, bazı kişilerde ise daha geç olabilir. Anne karnının büyüme evresine geçmesiyle birlikte karın ve kasıklardaki kaslarda gerginlik hissedilebilir. Aynı nedenden dolayı 13. haftalık gebelikte karın ağrısı sorunu da yaşanabilir. Göğüslerde bulunan damarların belirginleştiği ve göğüslerin dolgunlaştığı fark edilebilir. Bu haftalarda anne adaylarını etkileyebilecek bir diğer sorun ise çatlaklardır. Karın, göğüsler veya bacaklarda çatlak oluşumu, hamile kadınlarda sık karşılaştığımız bir durumdur. Bu olasılığı azaltmak adına çatlak önleyici yağlardan ve losyonlardan yararlanılabilir. Bol bol su içmeye özen göstermek ve nemlendirici ürünlerden yararlanmak cilt elastikiyetini koruyarak çatlak oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmek hamilelik döneminde oldukça doğaldır. Fakat idrar yaparken ağrı, yanma gibi sorunlar hissediliyorsa bu bir enfeksiyon belirtisi olabileceğinden hekime danışmayı gerektirir. Sabah bulantıları 13. hafta ile birlikte önemli ölçüde azalır. Halen yoğun şekilde devam eden ve beslenmeyi zorlaştıran bulantılar konusunda hekime danışılarak görüş alınmasında fayda vardır.

13 Haftalık Hamilelik Ultrason Görüntüsü

13 haftalık hamilelikte ultrason muayenesi sırasında bebek önceki haftalara oranla çok daha net bir şekilde görülebilir. Hatta 4 boyutlu ultrason cihazları ile yapılan muayenelerde bebeğin gülümsediği veya çeşitli mimikler yaptığı dahi fark edilebilir. Derinin katmanları ve kemiklerde hızlı bir gelişme olduğundan bu hafta ile birlikte bebek insan görünümüne çok daha fazla yaklaşmıştır. Beyin gelişiminin diğer organlara oranla daha erken döneme denk gelmesi nedeniyle bebeğinizin başı, gövdesine oranla büyük görünecektir. Henüz istemli hareketler olmasa da ultrasonda bebeğin bazı hareketleri görülebilir. Genel olarak 13. haftada yapılacak bir ultrason muayenesi ile hekiminiz bebeğin gelişimi, uzuvlarının durumu gibi birçok konuda bilgi edinebilir. Ebeveynler ise hekimlerinin de yardımıyla bebeklerinin yüzünü, ellerini, ayaklarını ve çeşitli hareketlerini ultrason ekranında izleyebilir. Bu haftada bebeğin görünümü hakkında fikir edinmek isteyen bazı anne adayları internet ortamında 13. haftalık düşen bebek görüntüsü gibi bazı görüntüler arayabilmektedir. Fakat bu gibi kaynağı ve doğruluğu bilinmeyen görüntüleri araştırmak yerine bilimsel kaynaklardan ve kendi bebeğinizin ultrason görüntülerinden faydalanmanız daha doğru olacaktır. Aklınıza takılan her türlü soru ve sorun için en doğru bilgiyi hekiminizden alabileceğinizi de özellikle belirtmek isteriz.

13 Haftalık Gebelik Cinsiyet Görüntüsü

13 haftalık hamile olan anne adaylarının çok fazla merak ettiği bir diğer konu ise bu haftada bebeğin cinsiyetini öğrenme şansının bulunup bulunmadığıdır. 13. haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü bazı durumlarda bebeğin pozisyonu uygun ise hekim tarafından yakalanabilmektedir. Fakat bu durumda biraz da şans etkilidir. Henüz bebek küçük olduğundan 13. haftada cinsiyetin görülebilme olasılığı düşüktür. Bununla birlikte bebeğin anne karnındaki pozisyonu da uygun olmadığı takdirde cinsiyetin görülme şansı epeyce düşer. Fakat özellikle de erkek bebeklerde cinsel organın yapısı nedeniyle bebeğin pozisyonu elverişli olduğu takdirde 13. haftada sürpriz bir cinsiyet haberi alabilirsiniz. Henüz erken bir hafta olduğundan hata payı söz konusu olabilir. 16. hafta itibariyle cinsiyet teyit edildiğinde veya bu haftadan sonra tespit edildiğinde hata payı çok düşüktür. Bu haftalara kadar halen cinsiyetin görülememiş olması halinde 18-22. haftalar arasında yapılacak olan detaylı ultrason ile birlikte bebeğin cinsiyeti net bir şekilde görülebilir.

13 Haftalık Bebek Gelişimi

Gebeliğin 13. haftası, tıpkı annede olduğu gibi bebekte de birçok gelişmeyi beraberinde getirir. Ultrasonda da görüleceği üzere artık minik bir insan olduğu kolayca anlaşılabilen bebek, 6.5-8 cm aralığında bir boya ve yaklaşık 13-20 gram kadar bir kiloya sahiptir. Bu haftadaki bir bebek, ortalama olarak bir limon boyutlarındadır. Önceki haftalarda yapılan ultrason muayenelerinde bebeğinizin başının gövdesi ile hemen hemen aynı boyutta olduğunu görmüş olabilirsiniz. Beyin gelişiminin son sürat devam etmesinden kaynaklı olarak 13. haftada ultrasona girmeniz halinde baş büyüklüğünün gövdenin birkaç katı boyutunda olduğunu fark edebileceğinizi belirtmek isteriz. Bu haftadan itibaren baş büyümesi artık yavaşlayacak ve gövde daha hızlı bir şekilde büyümeye başlayacaktır. Gebeliğin önceki haftalarında bebeğin bağırsakları, göbek kordonu içerisinde ilkel bir yapıda gelişmekteydi. Bu hafta ile birlikte ise bağırsaklar bebeğin karnındaki kalıcı yerlerine doğru yola çıkar. Başın yan kısımlarında oluşan gözler birbirine yaklaşmaya başlar, kulaklar ve yüz yapısı çok daha belirgin bir hale gelir. Ses telleri gelişmeye devam ederken bebeğin cinsel organı ise uygun pozisyonda, detaylı bir ultrason muayenesi ile görülebilecek olgunluğa erişmiştir. Karaciğer ve pankreas gibi bazı organlar bu hafta itibariyle çalışmaya başlar. Bebek içerisinde bulunduğu amniyotik sıvıyı yutma ve soluma çalışmaları yaparken böbrekler ise amniyotik sıvıya dönüşebilen bir yapıda idrar üretmeye başlamıştır.

13 Haftalık Bebek Hareketleri

13 haftalık bebek anne karnında sık sık hareket eder. Bunlar çeşitli refleks hareketleri, el ve kol oynatma, parmağı ağza sokma gibi bazı basit hareketlerden oluşur. Parmak emme hareketi, ultrasonda çok sık görülen bir harekettir ve bebeğin doğum sonrasında ihtiyaç duyacağı emme refleksini geliştirmesine yardımcı olur. Hareketli saatlere denk gelindiği takdirde ultrason muayenesinde bebeğin çok fazla hareket ettiği rahatlıkla görülebilir. Fakat bu haftada bebek hareketleri genellikle anne tarafından hissedilmeye başlamamıştır. Bazı durumlarda anneler tıpkı bağırsak hareketleri gibi rahmin olduğu bölgede bir titreme ya da kıpırtı şeklinde bebek hareketlerini fark edebilir. Bazı anne adayları bu hareketleri kanat çırpan bir kelebek şeklinde tanımlar. Daha önceden hamilelik yaşamış olan kadınlar, bu hareketleri daha erken fark edecektir. Ancak gebelikte 17. haftaya ulaşılana dek tekme, yumruk gibi hareketler hissedilmez. Bebek hareketleri bazı annelerde geç haftalarda hissedilmeye başlayabilir. Hekim tarafından ultrason muayenelerinde bir sorun görülmemişse bu durum herhangi bir olumsuzluk teşkil etmeyecektir.

Eğer siz de hamileliğinizde 13. haftanın içerisindeyseniz, artık üç aylık hamile olan bir anne adayı olarak kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Bu haftada bir ultrason muayenesi yaptırmak veya merak ettiğiniz konular hakkında uzman görüşü almak için doktorunuza danışabilir, alacağınız öneriler doğrultusunda hareket ederek kendinizin ve bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

189755

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.