satır arası

Bebek sahibi olmak birçok kadının hayalidir ve hamileliğin mucizevi bir süreç olduğu kabul edilmelidir. Bu sürecin sorunsuz ve başarılı bir şekilde atlatılmasında annelerin payı oldukça fazladır. Annelerin rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirebilmeleri için hafta hafta bilgi edinmeleri gerekir. Çünkü karşılaşabilecekleri zorlukları edindikleri bilgiler ile aşabilirler. Bu yazımızda 14 haftalık gebelikte anne adaylarının başlarına gelebilecek zorlukları ve anne adaylarının bilmeleri gerekenleri ele alıyoruz.

14 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Her anne adayı için hamilelik benzersiz bir tecrübedir ancak süreç çoğu anne adayında benzer şekilde işler. 14. hafta itibariyle anne vücudunda hamilelikle birlikte salgılanan hormonlar önceki haftalara göre daha düzenli hale gelir. Hormonların daha düzenli salgılanır hale gelmesi nedeniyle anne adayı önceki haftalara göre daha az rahatsızlık duyar. Bu rahatsızlıkların azalması ile birlikte daha enerjik ve bebeğin gelişine daha hazır bir psikolojiye sahip olunur. Mide bulantıları ve baş dönmelerinin azalması anne adaylarının iştahını açabilir ancak bebeğin ve annenin sağlığı için yemeği fazla abartmamanızı öneriyoruz. Her ne kadar önceki haftalara göre daha düzenli bir hale alınsa bile vücut değişmeye ve gelişmeye devam eder. Bu gelişmeler ve değişimler de birtakım sorunları beraberinde getirebilir ancak bunlardan dolayı endişe edilmesine gerek yoktur. Anne adaylarının başlarına gelebilecek değişimlerden bazıları şunlardır:

  • Mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetlerinin azalması,
  • Göğüs hassasiyetinin azalması,
  • Daha enerjik hissetme,
  • Tansiyonun zaman zaman düşmesi,
  • Burunda kanama meydana gelmesi,
  • Bacaklarda zaman zaman ağrı oluşması,
  • Vajinal akıntılarda artış,
  • Ruh halinde değişiklikler yaşanması,
  • Karın kasları ile kasıklarda ağrı görülmesi,
  • Nefes darlığı nedeniyle daha hızlı nefes alıp verme.

14 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

Zigot oluşumu ile birlikte anne karnında bebek gelişimi hızla devam eder. 14. hafta da gelişimin oldukça hızlı olduğu bir haftadır. Bebek hemen hemen 8-9 cm boylarına ulaşmıştır ve ağırlığı da ortalama olarak 43-46 gram arasında seyreder. Bu büyümenin yanı sıra bebeğin organlarının gelişimi de oldukça hızlıdır. Organların gelişmesini vücudun büyümesi ve gelişmesi takip eder. Kemikleri önceki haftalara göre daha sert ve belirgindir. Sertleşen kemikler arasında kulak kemiği de yer alır ve kulak kemiğinin gelişmesi bebekler için oldukça önemlidir. Kulak kemikleri gelişen bebek ilerleyen haftalarda duymaya başlar ve duyduklarına tepki geliştirebilir. Vücudunun her tarafı gelişmeye başlayan bebeğin boynu da kalınlaşmaya ve uzamaya başlar. Boynun kalınlaşması ve uzamasıyla birlikte bebek önceki haftalara nazaran daha dik durur. Tüm bu fiziksel gelişimlerin yanı sıra beyin de gelişimine devam eder. Beyin gelişimi ile birlikte beyin ile kaslar arasındaki sinirsel iletişim artar. Beyin kaslara ilk sinyalleri 14. hafta itibariyle gönderir. Bebeğin vücudunu kaplayacak olan “lanugo” adlı tüyler uzamaya devam eder. Bu tüyler ile birlikte kaşlar, kirpikler ve saçlar da uzar.

14 Haftalık Bebekte Cinsiyet Değişir mi?

14 haftalık gebelik cinsiyeti belli olur mu ve bebekte cinsiyet değişir mi soruları anne adaylarının en çok merak ettiği sorular arasındadır. Gebelikten sonra bebeğin cinsiyetinin değişmesi mümkün değildir. Bebeğin cinsiyeti gebeliğin başlaması ile birlikte bellidir. Ancak bunun tespit edilebilmesi için ultrason ile bebeğin cinsel uzuvlarının görüntülenebilmesi gerekir. Bu görüntülemeler ise hemen hemen 16. hafta itibariyle mümkündür. Daha erken dönemlerde yapılan tahminlerde yanılma olasılığı çok yüksektir. Bunu göz önünde bulunduran doktorlar kesin bir tahmin yapabilmek için uygun zamanı bekler. 16. haftadan sonra ultrasonda uygun pozisyonun yakalanması halinde tahminde bulunabilmek söz konusu olabilir. Ayrıca erkek bebeklerin cinsiyetleri kız bebeklerin cinsiyetlerine göre daha önce tahmin edilebilir. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için biraz daha sabretmeniz gerektiğini size hatırlatmak istiyoruz.

14 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?

14 haftalık bebeğin ultrasonda görüntüsü önceki haftalara göre belirgin bir şekilde netleşmiştir. Ancak yine de hala rahim içerisinde bebeğin yayılabileceği bolca alan mevcuttur. Bu haftada anne adaylarının karnı önceki haftalara göre biraz daha belirgin olsa da dışarıdan fark edilmesi henüz mümkün değildir. Anne karnının dışarıdan belirginleşebilmesi için bebeğin rahmin içindeki boşluğu büyüyerek doldurması gerekir. Yine de önceki haftalarda giyilen kıyafetler dar gelmeye başlar. Bebek ultrasonda bir kivi boyutunda görüntülenebilir. Kivi boyutundaki bebeğin boyu 9 santimetreye kadar ulaşır ve ağırlığı da 45 grama kadar artar. 14. haftada bebek anne karnında elleri göğsünün üzerinde ve başı sağ tarafa yönelmiş şekilde durur. Ultrason ile kontrol esnasında bebeğin istemsizce gerçekleştirdiği refleksler görülebilir. Parmakları ve elleri belirli bir düzeyde gelişen bebeğin eli ağzına gittiğinde emme refleksinin görülmesi olasıdır. Ultrasonla muayene esnasında bu görüntülerin yakalanması şansı doğabilir. Anne adaylarının bu görüntüler karşısında bolca heyacanlanacağını şimdiden bildirmek istiyoruz.

14 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Nasıldır?

14. haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi sorusunun yanıtı maalesef hayırdır. Anne karnında bebek birtakım reflekslerler hareketler gösterir ancak hala çok küçüktür. Her ne kadar anne karnında hareket de etse, rahimde yer de değiştirse bu hareketlerin anne tarafından hissedilmesi mümkün değildir. Çünkü henüz bir kivi boyutunda olan bebeğin annesine hareketlerini hissettirmesi olağan dışıdır. Hamileliklerde ortalama olarak 17. haftadan sonra bebek hareketleri hissedilmeye başlanır. İlerleyen haftalarda bebeğin gelişimi ile birlikte anneleri oldukça şiddetli tekmelerin ve yumrukların beklediğini de hatırlatmak isteriz.

Hamilelikte 14 Hafta Kaç Aylık Oluyor?

Dünya toplumlarında hamileliğin 9 ay sürdüğüne ilişkin yaygın ve yanlış bir kanı vardır. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Çünkü gebelik hemen hemen 40 hafta sürer. Bu nedenle doktorlar hamileliği haftalarla birlikte değerlendirir ve buna göre muayenelerini yaparlar. Ayrıca hamileliğin gelişimini hafta hafta kontrol etmek daha kolay ve anlaşılırdır. Böylece hamilelik daha küçük zaman aralıklarını bölünmüş olunur ve takibi kolaylaşır. 14 haftalık hamilelik 3 ay 8 güne denk gelir. Bu da 4. ayın içerisinde olunduğu anlamını taşır. 14 haftalık hamilelik 2. üç aylık döneme denk gelir ve bu dönem de ikinci trimester olarak adlandırılır.

14 Haftalık Gebelikte Anne Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte 14. hafta beslenme diğer haftalar gibi oldukça önemlidir. Anne adaylarının beslenme düzenleri bebeklerin sağlığını doğrudan etkiler. Bebeğin gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için anne adayının da düzenli olarak beslenmesi gerekir. Anne vücudunda besinsel bir eksiklik bebeğin vücudunda sorunlara yol açabilir. Bunların önüne geçilebilmesi amacıyla hamilelik boyunca mutlaka tüketilmesi gereken ve kesinlikle kaçınılması gereken besinler vardır. Hamilelerin, hamileliklerini öğrendikleri andan itibaren kullanıyorlarsa sigarayı ve alkolü bırakmaları gerekir. Alkol ve sigara alışkanlığı bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler ve birtakım hastalıkların oluşmasına neden olur. Ayrıca pastörize edilmeyen süt ürünleri, işlem görmüş et, çiğ et ve et ürünlerinden anne adaylarının uzak durması gerekir. Bununla birlikte kafein tüketiminin de azaltılmasını hatta bırakılmasını tavsiye ediyoruz. Hamilelik süresince doktor kontrolü ile diyetisyen tavsiyesi dışında besin tüketiminden kaçınmak gerekir. Böylece daha enerjik ve rahat bir hamilelik geçirmenin yanı sıra bebeğin sağlığının da yerinde olması sağlanır. Anne adaylarının doğuma kadar geçen sürede folik asit, kalsiyum, protein, lifli gıdalar, demir vs. gibi gıdaları mutlaka tüketmeleri gerekir. Bu tür gıdalar bebeğin ve annenin gelişimini olumlu yönde etkiler.

Eğer siz de sağlıklı bir hamilelik geçirmek, hamile kaldığınızda yeterince bilgi sahibi olmak ya da 14. haftalık gebelikte sizleri nelerin beklediğini öğrenmek istiyorsanız vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurabilir ve gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

148191

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.