satır arası

Hamilelik hem heyecanın hem de stresin yoğun olduğu bir dönemdir. Bu dönemde anne baba adayları her şeyin sorunsuz gitmesi için oldukça büyük çaba sarf eder. Gebeliğin 15. haftası, ikinci trimester olarak isimlendirilen bir dönem içerisinde yer alır. Bu dönem, bebeğin organlarının işlevsel hale geldiği önemli bir süreçtir.

15 Haftalık Gebelikte Neler Olur?

Gebeliğin 15. haftasında hem bebeğin hem de bebeği çevreleyen amniyon kesesi ve amniyon sıvısı gibi yapıların büyümesiyle karın büyümeye başlar. Belirginleşmeye başlayan karnın yan taraflarında ara ara saplanıcı tarzda ağrı hissedilebilir. Bu ağrının geçmesi için ayakları hafif yukarı kaldırmak ve dinlenmek faydalı olur.

Hamileliğin 15. haftasına gelindiğinde ciltte kaşıntılar başlayabilir. Kaşıntıların geçmesi için karın bölgesine parfümsüz nemlendirici sürmek, pamuklu kıyafetler giymek ve soğuk duş almak yararlı olabilir. Kaşıntının çok şiddetli olduğu, özellikle geceleri dayanılmaz hale geldiği durumlarda doktora danışmak gerekir. Nadiren de olsa ciltteki kaşıntı ‘sarılık’ olarak bilinen karaciğer hastalığına bağlı gelişmiş olabilir. Ancak hamilelikte kaşıntı sorunu yaşayan kadınların çok büyük bir çoğunluğunda sebebin hormonal değişimler olduğu unutulmamalıdır.

Gebeliğin 15. haftası, ikinci trimester olarak adlandırılan dönem içerisinde yer alır. Bu döneme gelindiğinde rahim ve yumurtalıkların da bulunduğu pelvik bölgeye kan akımı artar. Sonuç olarak da lökore olarak adlandırılan ve vajinayı enfeksiyondan korumaya yarayan vajinal akıntıda artış gözlenir. Eğer vajinal akıntıda:

 • Renk değişimi varsa, normalde beyaz olması gerekir
 • Kokusunda değişim varsa örneğin balık gibi kokuyorsa, normalde misk gibi kokması gerekir
 • Dokusunda değişiklik varsa örneğin köpüklü veya lor peyniri görünümüydeyse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Yine idrar yaparken yanma ve vajinada kaşıntı, ağrı gibi semptomların varlığında doktora danışılmalıdır.

Gebelikte vajinal enfeksiyon yaşayan kadınlarda en sık olarak mantar enfeksiyonu görülür. Bu enfeksiyon kadında topaklı vajinal akıntıya, vajina etrafında kaşıntıya, idrar yaparken veya cinsel ilişki sırasında yanmaya neden olur. Vajinal mantar enfeksiyonundan korunmak için pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmek, kokusuz sabun kullanmak, parfümlü kişisel bakım ürünlerinden uzak durmak ve enfeksiyon geçene kadar cinsel ilişkiye ara vermek fayda sağlar.

15. Hafta Gebelikte Sık Görülen Semptomlar Nelerdir?

Gebelik süresince kadınlarda çok farklı semptomlar görülebilir. Görülen semptomların sayısı ve şiddeti elbette kadından kadına farklılık gösterir.

Gebelikte sık karşılaşılan semptomlardan biri bacak kramplarıdır. Bazı kadınlar geceleri kendilerini uykudan uyandıracak kadar şiddetli kramp sorunu yaşar. Bacak kramplarının önlenmesi için gün içerisinde bacağı çalıştıran egzersizler yapmak yararlı olabilir. Bu egzersizler:

 • 30 kez sırayla parmak ucunda sonra da topuk üzerinde yükselmek
 • Ayağı daire çizecek şekilde döndürmek, her ayak için 8 kez daire çizmek olarak sıralanabilir.

Hamilelikte baş dönmesi, bayılacak gibi olma da sık karşılaşılan şikayetlerdendir. Baş dönmesi şikayeti; düşük tansiyondan, hormonal değişimlerden, aşırı sıcaklardan veya demir değerlerindeki düşüşten dolayı oluşabilir. Baş dönmesi şikayetini hafifletmek için şunlar yapılabilir:

 • Oturur veya yatar pozisyondan yavaş yavaş kalkma
 • Bayılacak gibi hissedildiğinde oturma, bu his hala geçmiyorsa uzanma
 • Yatarken bayılacak gibi hissedildiğinde yana dönme
 • Bol sıvı tüketerek hidrate kalma

Gebelikte kalbin pompaladığı kan miktarı artar. Bu durum, hormonal değişimler ile bir araya geldiğinde gebe kadınlar katlanılmaz bir sıcak basması yaşayabilir. Sıcak basması ile daha iyi başa çıkabilmek için şunlar yapılabilir:

 • Bol, hava alan kıyafetler giymek
 • Evde vantilatör, işyerinde ise masa vantilatörü kullanmak
 • Her zaman yanında bir şişe su taşımak, bol su içmek
 • Sık sık duş almak

Hamilelikte baş ağrısı için ise:

 • İyice dinlenmek
 • Bol sıvı tüketerek hidrate kalmak
 • Yoga gibi rahatlamaya yardımcı olan yöntemleri denemek faydalı olabilir.

Eğer baş ağrısı tüm bu uygulamalara rağmen geçmiyorsa doktora danışarak uygun dozda bir ağrı kesici alınabilir. Tedaviye dirençli veya şiddetli baş ağrısı semptomu olan kadınların vakit kaybetmeden bu durumu doktoruna bildirmesi gerekir.

Hazımsızlık ve mide ekşimesi de gebelikte sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumun sebebi hormonal değişimler ve gebelik ilerledikçe genişleyen rahmin mideye baskı yapmasıdır. Hazımsızlık sorunu yaşayan gebe kadınlar şikayetlerinin azalması için şunları deneyebilir:

 • Hazımsızlığı daha kötü hale getiren çikolata, baharatlı yiyecekler, meyve suyu gibi besinlerden uzak durmak
 • Sık sık ama küçük porsiyonlar halinde yemek yemek
 • Yemek yerken dik oturmak
 • Yatmadan en az 3 saat önce yemek yeme işini sonlandırmak
 • Yatarken kalın yastık kullanmak

Hamilelikte vücut daha fazla su tutmaya başlar. Bu durum da el ve ayaklarda şişmeye yol açar. El ve ayaklardaki şişkinliği önlemek için:

 • Uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmak
 • Her gün en az 30 dakika ayakları kalp hizasından yüksek bir yere koyarak beklemek iyi olabilir.

Kabızlık hem gebeliğin başında hem de sonunda sık görülen bir sorundur. Gebelikte kabızlık sorununun önüne geçmek için şunlar yapılabilir:

 • Sebze, meyve, tahıl, baklagil yiyerek yeterli miktarda lif tüketmek
 • Bol bol su içmek
 • Aktif kalmak

15. Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

Gebeliğin 15. haftasında bebek yaklaşık bir elma boyutundadır. Bu haftada boyu yaklaşık 12 cm olan bebeğin kilosu ise 85 gram kadardır.

15. haftada bebeğin kulak içerisindeki kemikleri gelişmeye başlar. Dolayısıyla bebek ilk kez sesleri duymaya başlar. Bu dönemde bebek annenin kalp atışlarını, bağırsak seslerini ve dış ortamdaki sesleri duyabilir hale gelir. Bebeğin 15. haftada gözü kapalıdır ancak bebek ışığı algılayabilir ve ışığa tepki verir.

Bebek hareketlerinin hissedilmesi için 15 hafta biraz erkendir. Bebek hareketleri genellikle 17-20. haftalar arasında hissedilmeye başlanır.

15. haftalık gebelik kilo olarak anneye yaklaşık 2 kg ekler. Bu kilo elbette kadınlar arasında farklılık gösterebilir. 15. haftada bazı kadınlarda gebelik belirgin hale gelirken bazılarında ise dışarıdan fark edilmeyebilir.

15. Hafta Gebelik Riskleri Nelerdir?

15. haftanın da içinde bulunduğu ikinci trimesterde gebeler tıbbi hikayelerine, bebekte sorun oluşturabilecek genetik durumlarına uygun olarak takip edilmelidir. İkinci trimester bebeğin kalp, akciğer, böbrek ve beyin gini hayati organlarının işlevsel hale geldiği bir dönemdir. Dolayısıyla bu dönemde bebeğin organ fonksiyonlarının ultrasonla takip edilmesi gerekir.

İkinci trimesterde düşük ihtimali, birinci trimestere göre azdır. Ancak enfeksiyonlar, plesenta veya rahimdeki yapısal anomaliler düşüğe neden olabilir. İkinci trimesterde en sık görülen komplikasyon servikal yetmezliktir. Serviks ya da diğer adıyla rahim ağzı, rahim ile vajinayı birbirine bağlayan bir yapıdır. Serviksin olması gerekenden daha zayıf ve güçsüz olması ise servikal yetmezlik olarak adlandırılır. İkinci trimesterde bebeğin artan boyutları serviksin genişlemesine neden olarak düşüğe, erken doğuma yol açabilir. Servikal yetmezlik erken dönemde fark edildiğinde ise uygun tedavi ile istenmeyen durumların önüne geçilebilir.

Gebeliğin tüm aşamaları yakından takip edilmelidir. Gebeliğin her döneminin kendine özgü riskleri, komplikasyonları vardır. Hem anne hem de bebeğin sağlıklı kalabilmesi için gebelikte gerekli testler, görüntülemeler yapılmalı ve buralardan gelen sonuçlara göre, eğer gerekliyse, tedaviye başlanmalıdır. Gebelikteki olası problemler ne kadar erken fark edilirse bu problemlerin çözümü de o kadar erken olur. Bebek ve anne sağlığı da o kadar az etkilenir.

146060

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.