satır arası

Hamilelikte 2. hafta, toplumun genelince bilinenin aksine aslında hamileliğin başladığı haftadır. Uzmanlar tarafından gebelik haftası hesaplanırken son adet kanamasının ilk günü, gebeliğin ilk günü olarak hesaplanır ve kadın vücudunun hamilelik için hazırlandığı süreç de gebeliğe dahil edilir. Son adetin ilk günü 1. gün olarak sayıldığında, 8. günden 14. güne kadar olan günler gebelikte ikinci haftayı oluşturur. Bu şekilde doğum zamanının çok daha doğru bir şekilde hesaplanması mümkündür. Yani aslında hamileliğinizde 2. haftaya gelene kadar aslında hamile olmadığınızı söyleyebiliriz.

Hamilelikte 2. Hafta Yaşananlar

2 haftalık hamilelik, yeni oluşacak embriyo için kadın vücudunda yapılacak yoğun hazırlıklardan oluşur. İkinci hafta içerisinde kadın vücudu yumurtlamaya hazırlanır ve ardından bir yumurta hücresi olgunlaştırılarak fallop tüplerine atılır. Yumurtlama döngüsüne göre yumurtanın olgunlaştığı ve fallop tüplerine gönderildiği birkaç günlük süre, kadının hamile kalmak için en uygun olduğu zaman dilimini oluşturur. Ortalama adet süresi 28 gün olarak kabul edildiğinde düzenli adet gören bir kadın için yumurtlama günü yaklaşık olarak 14. güne denk gelir. Adet döngüsü daha kısa veya daha uzun olanlarda ise bu sürecin orta noktasını merkez alan birkaç günlük dönem, yumurtlama dönemi olarak kabul edilebilir. Yumurtlama günleri takvim veya vücut ısısı ölçümü gibi çeşitli yollarla yaklaşık olarak hesaplanabilir. Yumurtlamadan önceki 2-3 gün ve yumurtlamadan sonraki 24 saatlik süre içerisinde korunmasız cinsel ilişkide hamilelik şansı yüksektir. Bu günler içerisinde döllenmenin gerçekleşmesi sonucunda embriyo oluşur ve fallop tüplerinde ilerleyerek rahime ulaşan embriyo burada tutunarak gelişme sürecine başlar. Asıl hamilelik süreci bu döllenme aşamasından sonra başlayacaktır.

2 Haftalık Gebelik Belirtileri

2 haftalık hamilelik, belirti hissetmeye başlamanız için oldukça erken bir hafta olmakla birlikte yine de bazı kadınlarda ikinci hafta itibariyle hafif belirtiler görülmeye başlayabilir. Yorgunluk, uyku hali, sinirlilik, göğüslerde büyüme ve hassasiyet, idrara çıkış sayısının artması gibi birçok belirti bunlar arasında yer alabilir. Yumurtlama sürecinde ise kıvamı değişen vajinal akıntı, koku alma duyusunun güçlenmesi, cinsel isteklilikte artış, kasıkta saplanma tarzı kramplar gibi belirtilerin görülmesi olasıdır. Resmi gebelik haftasına göre 2. hafta yalnızca yumurtlama ve döllenmenin ilk günlerini içerebilir. Fakat asıl bu aşamada başlayan gerçek hamilelik sürecinde iki hafta geçtikten sonra hamileliğin en temel ve en net belirtisi olan adet gecikmesi, gebelik testi yapmanız için en uygun zamanı işaret edecektir.

2 Haftalık Hamilelik Testte Çıkar mı?

İki haftalık hamileliğin testte çıkıp çıkmaması kadınlarda menstruasyon döngüsünün toplamda kaç gün sürdüğüne, bir diğer deyişle iki adet kanamasının ilk günleri arasında kaç gün olduğuna göre değişir. Hamilelikte 2. hafta içerisindeyken döllenme gerçekleşebilmektedir. Bu durumda idrarda yapılan erken gebelik testlerinde veya kan testlerinde pozitif sonuç alınma ihtimali söz konusudur. Fakat bu sonuçlar genellikle net olmayacaktır ve birkaç hafta sonra, adet gecikmesi başladıktan sonra yaptırılacak testler daha doğru sonuç verir. Yine de erken dönemde yaptığınız bir testte pozitif sonuç aldıysanız jinekoloji uzmanlarına danışarak kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz. Net bir sonuç çıkmaması halinde hekiminizin size vereceği yeni randevu gününde testi tekrarlayabilirsiniz.

2 Haftalık Hamilelik Ultrasonda Belli Olur mu?

Hamileliğin 2. haftasında döllenme gerçekleşmek üzere veya henüz yeni gerçekleşmiş olabilir. Her iki durumda da bu haftada ultrasonda herhangi bir farklılık görülmeyecektir. Yumurtlama günlerinde gerçekleşen bir döllenme, bu dönemin hangi gününe denk geldiğine göre değişse de fallop tüplerinde meydana gelir ve kadın rahmine ulaşması birkaç gün sürebilir. Ek olarak rahme ulaşmış olan embriyo da henüz çok küçük bir boyutta olduğundan ultrasonla görülebilmesi ne yazık ki mümkün olmaz. Adet gecikmesinden sonra gebelik testi yapılır ve pozitif sonuç alınırsa, ilk ultrason görüntülemesi için de randevu verilir. Vajinal yolla gerçekleştirilen ultrason muayenesinde 4,5 veya 5. haftada, abdominal (karından) ultrason ile yapılan görüntülemede ise 6. haftada gebelik kesesinin ultrasonda görülebilmesi mümkündür. Gebelik testi pozitif çıksa dahi dış gebelik, mol gebelik gibi sağlıklı olmayan ve sonlandırılması gereken gebelik türlerine ilişkin olasılıkların ekarte edilebilmesi için bu ultrason muayenesi çok önemlidir. Dolayısıyla gebelik testi pozitif olan kadınlar, sağlıklı bir hamilelik teşhisi için bu haftalarda yapılacak olan ultrason görüntülemesinde gebelik kesesinin görülmesini ve kalp atışlarının dinlenmesini beklemelidir.

Hamilelikte 2. Hafta Bebek Gelişimi

2 haftalık hamile bir kadında bu haftanın sonlarına doğru döllenmenin gerçekleşmesi ve embriyonun fallop tüpleri içerisinde uterusun (rahim) iç yüzüne ulaşmak için ilerlemesi söz konusudur. Olağan adet döngüsü 28 günden uzun olan kadınlarda henüz döllenme dahi gerçekleşmemiş olabilir. Dolayısıyla bu hafta, kadın vücudunun gebelik için gerekli ortamı hazırladığı yoğun hormonal değişiklikler içeren bir haftadır. Değişen hormon düzeyleri kadında memelerin gerginleşmesi, hassasiyet, artan vajinal akıntı miktarı, duygu değişiklikleri gibi pek çok duruma yol açabilir. Döllenmenin gerçekleşmesi halinde ise hamilelikte 2. hafta bebek gelişimi süreci bu aşamadan itibaren başlar. Yumurta ve spermin bir araya gelmesinden oluşan tek bir hücre (zigot), hızla büyüyerek günden güne bir embriyoya, ardından ise bebeğe dönüşecektir. Fallop tüpleri içerisinde bir yandan bölünerek rahim yolunda ilerleyen zigot, rahme ulaşana kadar blastokist adı verilen evreye kadar gelişir. Buradan sonraki gelişim evrelerini ise anne rahminde sürdürecektir. Döllenmenin gerçekleşmesi ile birlikte genetik yapı oluşmuş olduğundan aslında bebeğinizin cinsiyeti de bellidir. Fakat bunu öğrenmek için anne adaylarının 13-18. haftalara denk gelen süreci beklemesi gerekir. Gebeliğin en erken dönemi olan 2. haftada döllenme gerçekleşmiş ise kanda Beta-HCG hormonu düzeyi artmaya başlar. İleride gebelik belirtilerine de yol açacak olan bu hormon aynı zamanda kanda ve idrarda yapılan gebelik testlerinde seviyesi ölçülen hormondur. İkinci haftanın başında Beta HCG düzeyinin 5-50, ikinci haftanın sonunda ise 50-100 mIU/ml aralığında olması beklenir. Ancak döllenme zamanının ilk ay içerisinde hangi güne denk gelmediği bilinmeyeceğinden kan ve idrar testleri için adet gecikmesinin beklenmesini öneririz.

2 Hafta Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Planlı bir gebelik söz konusu ise hekiminizin bebek sahibi olma çalışmalarına başlamadan 3 ay önce çeşitli vitamin ve mineral takviyeleri önermiş olma olasılığı yüksektir. Herhangi bir vitamin veya mineral kullanımı söz konusu değilse gebeliğin öğrenildiği andan itibaren hekime de danışılarak folik asit takviyesine başlanmalıdır. Bebeğin hücresel anlamda çok hızlı bir büyüme içerisinde olması ve tüm sistemlerinin temellerinin bu aşamalarda atılmaya başlaması nedeniyle anne adayının sağlıklı ve dengeli beslenmesi oldukça önemlidir. Gebelik ihtimali söz konusu olan kadınlar henüz gebeliği öğrenmemiş olsalar dahi hekime danışmadan ilaç kullanmamaya, röntgen ve tomografi gibi radyasyon veren görüntüleme yöntemlerini yaptırmamaya özen göstermelidir. Bunların haricinde hamile kalmak isteyen veya hamilelik şüphesi bulunan kadınların alkol ve sigara kullanımı ile stresten kaçınmaları son derece önemlidir.

Eğer siz de 2 haftalık hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına başvurarak gebelik testi yaptırabilirsiniz. Test sonucunuzun pozitif çıkması halinde hekiminizin önerdiği plan çerçevesinde kontrollerinizi düzenli olarak yaptırabilir, hamileliğinizi sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

229656

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.