satır arası

Gebelik anne adayları için ortalama 40 hafta süren zorlu ve heyecanlı bir süreci ifade eder. Bu süreçte 21. hafta ise artık doğum için sürecin yarısından daha az bir zamanın kalmış olduğu keyifli bir gebelik haftasıdır. İlk trimesterdeki şikayetlerin ortadan kalktığı, karnın ise henüz anneyi ciddi derecede yoracak kadar büyümemiş olduğu bu haftada bebeğin gelişimi ve kadın vücudunun doğuma hazırlığı hızla devam eder. Peki gebelikte 21. haftada anne ve bebekte görülen değişimler neler? İşte 21 haftalık hamileliğe ilişkin tüm bilinmesi gerekenler...

21 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Hamilelikte 21. haftaya gelindiğinde anne vücudundaki değişikliklerin hızlandığı net bir şekilde hissedilebilir. Karın dışarıdan bakıldığında kolaylıkla fark edilebilecek şekilde büyümüştür. Rahim boyutunun göbek deliği hizasını geçmesi ile birlikte ağırlık merkezinin yeri değiştiğinden bu haftada anne adaylarının denge sorunu yaşaması muhtemeldir. Bebeğin uyku düzeninin oluşmaya başlaması ile birlikte uyku ve uyanıklık saatlerini fark etmeye başlayabilirsiniz. Bu düzen tam olarak oturuncaya dek annelerde gece uykuları bebeğin hareketlerinden dolayı olumsuz etkilenebilir. Uyku eksikliğini karşılamak için gün içerisinde kısa dinlenme ve uyku saatleri yapılabilir. Hem doğum için kasları güçlendirmek hem de idrar kaçırma gibi olumsuzlukların önüne geçmek için anne adayları pelvik taban egzersizlerine başlayabilir. Bu egzersizler idrar tutar gibi pelvik tabanı kasma ve idrar yaparken yapılan gevşeme hareketlerinin tekrarlanması şeklindedir. Bunların haricinde 21. gebelik haftasında anne adaylarında görülebilecek sorun ve değişiklikler arasında şunlar yer alır:

  • Deride çatlaklar
  • Baş, sırt ve bacak ağrıları
  • Diş etlerinde hassasiyet
  • Hazımsızlık, mide ekşimesi ve kabızlık gibi sindirim sorunları
  • Ruh hali değişiklikleri
  • Tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesi
  • Sıcak basması
  • Ödem
  • Karında gerginlik
  • Bacaklarda artan baskıya bağlı varis oluşumu

Ek olarak anne adaylarına 18-21. haftalarda tetanoz aşısı uygulanır. Halk arasında 21 hafta aşısı olarak da bilinen bu aşı iki doz şeklindedir ve ikinci doz, ilk dozdan 4 hafta sonra yapılır. Aşı sonrasında bir miktar kol ağrısı ve hafif ateş görülebilir.

21 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

21. hafta bebek gelişimi açısından oldukça önemlidir ve bu haftada bebek hızla büyüme ve gelişimini sürdürmeye devam eder. Besin ihtiyacını plasentadan karşılasa da bu haftalarda sık sık az miktarda amniyon sıvısı yutmaya başlar. Bu durum yutma refleksi ve tat alma duyularının gelişimi ile ilişkilidir. Bağırsaklarda mekonyum adı verilen dışkı biriktirilmeye başlar ve bu dışkı doğum sonrasında dışarı atılır. Hızla gelişen bir diğer duyu ise işitmedir. Bu haftalara kadar anne vücudu içerisindeki sesleri duyabilen bebeğiniz 20-21. haftalar ile birlikte dış dünyadan gelen sesleri duymaya başlar. Dışarıdan gelen seslerin bebeğin hareketlerini tetiklediği hissedilebilir. Lanugo adı verilen tüy tabakası oluşarak bebeğin vücut ısısının korunmasına yardımcı olur. Bu tabaka doğumdan önce kaybolacaktır. Ek olarak bebeğin kaşları ve saçları da yavaş yavaş çıkmaya başlar. Kalp atışları güçlenerek steteskop yardımıyla duyulabilecek hale gelir. Beyin gelişimi ve kemik iliği oluşumu hızla devam eder. Dokunma duyusunu keşfetmesi ile birlikte bebek anne karnında çevresinde bulunan rahim içi dokulara ve göbek kordonuna dokunmaya başlar.

21 Haftalık Bebekte Cinsiyet Değişir mi?

Çoğu ebeveyn adayı, 21. haftaya kadar bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenmiş bulunur. Bazı gebeliklerde çok erken evrelerde cinsiyet görülebilse de çoğu durumda 18-20. hafta aralığında herhangi bir dönemde yapılan detaylı ultrasonda cinsiyet görülebilir. Bazen ise bebeğin duruş açısının uygun olmaması nedeniyle ultrason muayenelerinde cinsiyet görülemeyebilir. 21. gebelik haftasında gerçekleştirilen bir ultrason muayenesi esnasında bebeğin pozisyonunun uygun olması halinde hekim tarafından cinsiyet kolaylıkla tespit edilecektir. Bu haftada verilen cinsiyet bilgisinde, bebeğin cinsel organı belirli bir gelişmişlik düzeyine ulaşmış olduğundan hata oranı oldukça düşüktür. Fakat yine de küçük de olsa bir hata payı söz konusu olabilir. İki muayenede arka arkaya cinsiyetin aynı şekilde görülmesi, bebeğinizin cinsiyetini büyük oranda doğrulayacaktır.

21 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?

Anne ve baba adaylarının bebeklerini daha detaylı şekilde görebilmeye başladıkları bu haftalarda ultrason muayeneleri çok daha keyifli bir hale gelmeye başlar. 21. hafta itibariyle özellikle renkli ultrasonlarda fark edilebileceği üzere bebeğin bacak ve gövde oranı daha dengelidir. Boyut olarak somut bir örnek vermek gerekirse 21 haftalık bir bebeğin iri bir muz büyüklüğüne ulaşmış olduğu söylenebilir. Dil, burun ve dudaklar oldukça belirginleşmiş ve bebeğin yüz hatları ultrasonda incelenebilir hale gelmiştir. Ultrason sırasında bebek uyuyor veya hareket ediyor olabilir. Bebeğin uyanık ve hareketli olduğu saatlere denk gelen randevularda kol ve bacaklarını koordine şekilde hareket ettirmeyi öğrenen bebeğinizin etrafındaki her yere dokunarak dokunma duyusunu keşfettiğini görebilirsiniz. Ultrason görüntüsünün bir örneği, isteğiniz halinde hekim tarafından size verilecektir.

Hamilelikte 21. Hafta Kaç Aylık Oluyor?

Gebelikte 21. hafta beşinci aya tekabül eder. Dolayısıyla hamilelikte 21. hafta kaç aylık oluyor sorusuna yanıt arayan anne adaylarımıza 5 aylık hamile olduklarını söyleyebiliriz. Bu haftalarda gebelikte düşük gibi erken dönem riskleri içeren ilk trimesterin üzerinden haftalar geçmiş, hamileliğin en keyifli dönemlerine geçiş yapılmıştır. Özellikle 30. haftadan sonra büyüyen bebekle birlikte anne vücudu zorlanacağından bu haftada bazı bebek hazırlıklarının aradan çıkarılması faydalı olacaktır. Dışarıda uzun saatler geçirmeyi gerektiren bebek alışverişleri gibi son dönemlere bırakıldığında epey zorluk çıkarabilecek işleri yapmak için bu hafta oldukça uygun bir zaman Yine de bel, karın ve kasık ağrılarının önüne geçilmesi açısından çok fazla ayakta kalmamanızı ve eğilip kalkmak gibi belinizi yoracak aktiviteleri minimuma indirmenizi öneririz.

21 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu

21. hafta bebek gelişimi açısından oldukça önemli bir haftadır ve bu haftada boy ve kilo artışı belirgin düzeydedir. Bu haftada bebeğin boyu yaklaşık 19-20 cm, kilosu ise yaklaşık 300-350 gramdır. Ayrıntılı ultrason muayenesi esnasında boy ve kilo ölçümü hekim tarafından yapılır ve bebeğin gelişimi hakkında size gerekli bilgiler verilir. Ayrıca bu muayene sırasında bebeğin organ gelişimi, kalp odacıkları, cinsel organların ve fiziksel görünümün detaylı bir değerlendirmesi yapılır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişimine devam ettiğinin tespit edilmesinde en önemli aşamayı bu haftalarda yapılan detaylı kontroller oluşturur. Herhangi bir sorun görülmemesi halinde sonraki muayene için randevu verilir. Bu muayenelerin zamanında gerçekleştirilmesi hem anne hem de bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.

21 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Nasıldır?

21. haftaya ulaşan hamileler genellikle bebeklerinin sık sık hareket ettiğini hisseder ve bu duruma alışmak biraz zaman alabilir. Ultrason muayenesinin bebeğin uyanık olduğu saatlere denk gelmesi halinde bebeğin sık sık hareket ettiği, kol ve bacaklarını koordine bir şekilde yönlendirdiği, etrafına dokunduğu, esnediği ve hatta çeşitli mimikler yaptığı dahi görülebilir. Bu haftalarda henüz anne karnında yeterli miktarda alana sahip olan bebek en hareketli dönemlerini geçirmektedir. Takla atma, tekme atma gibi hareketler yapar ve bunlar kas gelişimi için önemlidir. Haftalar ilerledikçe bebeğin büyümesi nedeniyle anne karnındaki yaşam alanı daraldığından hareketlilik azalabilir.

Siz de gebeliğinizin 21. haftasındaysanız genel bir muayeneden geçmek, detaylı ultrason veya rutin tahlillerinizi yaptırmak için kadın hastalıkları ve doğum uzmanınıza danışabilirsiniz. Gebelik takibi süresince hekiminizin önermiş olduğu aralıklarla muayene randevularınıza düzenli olarak gelerek hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

140447

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.