satır arası

Hamilelik, insan yaşamının en mutlu ve en heyecan verici dönemlerinden bir tanesidir. Bu sürecin ilk haftalarından olan hamileliğin 3. haftası, aslında döllenmenin gerçekleşerek hamileliğin yeni başlayacağı haftayı ifade eder. İlginç olsa da, sağlık profesyonelleri tarafından hesaplanan gebelik haftası, son adetin ilk gününden başlanarak hesaplanır. Bunun nedeni doğum zamanının hesaplanması için bu tarihin daha belirleyici olmasıdır. İlk 2 hafta yumurtlamaya kadar geçen süreyi içerir ve spermle bir araya gelerek döllenen yumurta, 3. haftada bir zigota dönüşür. Bu olay ile birlikte asıl gebelik süreci başlamıştır. Peki 3 haftalık gebelik belirtileri nelerdir? İşte gebelikte 3. haftaya ilişkin tüm detaylar...

3 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte döllenmenin hangi zamana denk geleceği, kadının iki adet kanaması arasındaki süreye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bunun haricinde mevsim değişiklikleri, hormonal değişimler, beslenme gibi birçok neden beklenen yumurtlama zamanını değiştirebilir. Bu nedenle menstruasyon siklusu içerisinde herhangi bir gün, yumurtlama ve döllenme gününü oluşturabilir. Ortalama olarak 28 günlük adet döngüsü baz alındığında 14. günde yumurtlama gerçekleşir ve yumurtlamadan önceki 24 saat ile sonraki 2-3 gün içerisinde korunmasız şekilde cinsel birliktelik gerçekleştiğinde hamilelik şansı en yüksek seviyededir. Dolayısıyla sürecin başladığı tarihe bakıldığında aslında hekimler tarafından hamilelik saati, henüz anne kesin olarak hamile kalmadan önce başlatılmıştır. Hamileliğin 3. haftası olan bu süreçte artık döllenmiş olan zigot, fallop tüplerindeki ilerleme sürecinde hücre bölünmeleri ile birlikte blastokist olarak adlandırılan yapıya dönüşür. Blastokistin dış hücreleri bebeğin beslenmesini ve bazı diğer işlevleri sağlayan plasentaya, iç hücreler ise fetüse dönüşecektir. Bu aşamada embriyo oldukça küçüktür ve yaklaşık olarak bir toplu iğnenin başı boyutundadır. Adet döngüsü düzenli olan kadınlarda 3 haftalık gebelik belirtileri arasında en belirgin olanı adet gecikmesidir. Fakat bu durum genellikle gebeliğin 4. haftasına denk gelir. Bazı kadınlarda adet kanaması gecikmeden önce de birtakım erken gebelik belirtileri hissedilebilir. 3 haftalık gebelik belirtileri arasında yer alan bu semptomlar arasında;

  • Göğüslerde hassasiyet ve ağrı
  • Olağan dışı yorgunluk
  • Sürekli uyuma isteği
  • Sık idrara çıkma
  • Mide bulantısı ve kusma gibi bazı belirtiler yer alabilir.

Ancak hamilelik testi yapmak isteyen kişiler için en güvenli zaman adet gecikmesinden sonraki günlerdir. Bu aşamada yapılacak gebelik testlerinde hata payı çok daha düşük olacaktır.

3 Haftalık Gebelikte Düşük Olasılığı Nedir?

Hamile olduğunu öğrenen kadınların ilk trimester içerisindeki en büyük korkusu düşük yapmaktır. Birçok anne adayı bu haftada 3 haftalık bebek düşer mi gibi sorular sorar. Hamileliğin ilk trimesterinde düşüklerin görülmesi, doğal bir durumdur ve her 5 kadından birinin başına gelir. Bu nedenle 3 haftalık gebelikte düşükler görülebilmektedir. Bazı bilimsel araştırmalarda düşükler; bebekte genetik hastalıkların olması, hamileliğin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmemesi gibi nedenlere vücudun verdiği bir tepki şeklinde değerlendirilebileceği öne sürülür ve bu nedenle düşüklerin doğal karşılanması gerektiği savunulur. Bununla birlikte annedeki bazı sağlık sorunları da tekrarlayan düşüklere yol açabilir. Birden çok düşük yaşayan kadınların mutlaka tıbbi açıdan detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Düşüklerin en yaygın belirtileri kanama ve kasık ağrısıdır. Normal şartlarda embriyonun rahme tutunması sırasında meydana gelen implantasyon kanaması, adet gecikmesinden önce gerçekleşir ve bu aşamada annenin genellikle hamilelikten haberi yoktur. Ek olarak implantasyonun ardından rahmin genişlemesi, plasentanın oluşmaya başlaması gibi durumlarda da lekelenme türü kanamalar meydana gelebilir. Bunların haricinde hamileliğin öğrenilmesinden ve adetin gecikmesinden sonra görülen kanama, kasık ve karın ağrılarında düşük riski söz konusu olabileceğinden böyle bir durumda mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Hamileliğin ultrasonda takip edilebileceği 5 ya da 6. haftaya dek düşük olup olmadığı Beta-HCG hormonunu ölçen gebelik testleri yoluyla anlaşılabilir.

3 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin 3. haftası ile birlikte, hamilelik hormonu olarak da bilinen Beta-HCG hormonunun düzeyi hızla artmaya başlar. Bu hafta içerisinde hormon seviyesi 5-50 mIU/L aralığında olmalıdır. Hormon düzeyindeki artış, erken gebelik testi olarak adlandırılan hassas yapıdaki gebelik testleriyle tespit edilebilir. Ancak negatif sonuç alınsa dahi adet kanamasının gecikmesi halinde kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Artan Beta-HCG hormonu düzeyi, erken gebelik belirtilerinin ortaya çıkmasındaki en önemli etkendir. Anne adayları bu haftada genellikle sık idrara çıkma, göğüs ağrısı ve koku hassasiyeti gibi birtakım değişiklikler hissetmeye başlar. Vajinal akıntının miktarı artabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere implantasyon kanaması, rahim genişlemesinden kaynaklanan kanama ve lekelenmeler gebeliğin 3. haftasında karşılaşılabilecek durumlardan bazılarıdır. Bu haftalarda bebeğin sağlıklı bir şekilde tutunup gelişebilmesi için annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, ayrıca hekimi tarafından önerilmiş olan folik asit gibi vitamin takviyelerini düzenli olarak kullanması gerekir.

3 Haftalık Bebek Ultrasonda Belli Olur mu?

Hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan bir tanesi 3 haftalık gebelik ultrasonda belli olur mu sorusunun yanıtıdır. Ancak bu haftadaki bebeğin ultrasonda görülebilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Anne karnındaki 3 aylık bebek bir mercimek tanesinden bile daha küçük boyuttadır. Ultrasonda fark edilebilecek boyuta ulaşması birkaç hafta daha sürecektir. Ancak hamilelik şüphesi bulunan kadınlarda bu haftada yapılacak bir kan testi ile hamileliğin olup olmadığı kontrol edilebilir, kanama veya kramp gibi düşük belirtileri olan hamilelerde ise hamileliğin devam edip etmediği araştırılabilir.

3 Haftalık Bebek Gelişimi

Gebeliğin 3. haftasında döllenme henüz yeni gerçekleşmiş olup bu an itibariyle bebeğin anne karnındaki 9 aylık büyüme ve gelişme serüveni başlamıştır. 3 hafta doldurulduğunda embriyo henüz 1 haftalıktır. Döllenmenin gerçekleştiği anda tek bir hücre şeklinde oluşan zigot, fallop tüplerinden rahme doğru giden yolda sürekli olarak mitoz bölünme geçirir ve birkaç yüz hücreden oluşan küçük bir top şeklindeki blastokiste dönüşür. Ardından rahme ulaşan embriyo burada rahim duvarına tutunabilirse, gebelik gerçek anlamıyla gerçekleşmiş olacaktır. Söz konusu tutunma olayı, implantasyon olarak adlandırılır ve implantasyon kanaması bu dönemde ortaya çıkar. Bu aşamadan sonra uterus duvarı (endometrium), embriyonun besin ve oksijen kaynağı olarak hizmet verir. İmplantasyon tamamlandıktan sonra ise Beta-HCG hormonu salgılanır ve bu sayede yumurtalıklarda yeni yumurtaların olgunlaşması önlenir, gebelik süreci ve bu sürece ilişkin belirtiler başlar.

3 Haftalık Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmelidir?

3 haftalık hamilelik, henüz hamilelik döneminin çok çok erken bir haftasıdır. Çoğu anne adayı bu hafta içerisinde hamile olduğunun dahi farkında değildir. Gebeliğin bu kadar erken bir evresinde düşüklerin görülmesi de oldukça muhtemeldir. Dolayısıyla böyle erken bir haftada öğrenilmiş gebelikleri yalnızca en yakınlarınızla paylaşmanızda fayda vardır. Embriyo 3. haftada ne kadar küçük de olsa aslında sinir sistemi gibi önemli temel yapıların oluşumu için bu haftalar çok önemlidir. Nöral tüp defekti gibi bazı doğumsal hastalıkların önlenebilmesi için hekim tarafından önerilmiş olan vitamin ve mineral takviyeleri varsa bunlar mutlaka kullanılmalıdır. Evde erken gebelik testi yaparak hamileliğini öğrenmiş olan kadınlar ise bir an önce jinekoloji uzmanlarına başvurarak gerekli muayenelerden geçmeli, vitamin ve mineral takviyelerine başlamalıdır.

Eğer siz de hamilelik planı yapıyorsanız, gebelik testiniz pozitif çıktıysa veya hamilelik şüpheniz var ise kadın doğum uzmanlarına başvurarak muayeneden geçebilir, doğum paketleri ve doğum paketleri fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

 

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

224296

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.