satır arası

Gebeliğin 32. haftasında anne karnındaki bebek büyük ihtimalle doğuma hazırlık için baş aşağı pozisyon almış vaziyettedir. Gebeliklerin sadece %5’inden azında bebeğin miadına (37 haftalık gebelik süresine) ulaştığında makat pozisyonunda olduğu tespit edilir. Pozisyon almaya ek olarak vücut sıcaklığını daha iyi ayarlamaya başlayan bebek dış dünyadaki yaşamına kendini hazırlamaktadır. Bu gelişme dışında bebek emme, nefes alma ve yutkunma gibi reflekslerini de geliştirmeye devam eder.

32. haftada anne adayının vücudunda da birçok değişiklik meydana gelmeye devam eder. Doğuma hazırlayıcı kasılmalar olan Braxton-Hicks kasılmalarına ek olarak kabızlık, bacakta kramplar, sersemlik, hemoroid, mide yanması, karın bölgesinde kaşıntı ve kolostrum adı verilen sütün memelerden sızması gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Gebeliğin 32. haftasında oluşabilen bu şikayetler dışında meydana gelen diğer durumlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

32. Hafta Kaç Ay Eder?

32. haftalık bir gebelik süreci 8 aylık bir zaman zarfına tekabül eder. Anne adayının içinde bulunduğu dönem üçüncü trimester (son üç aylık dönem) olarak kabul edilir ve doğuma yaklaşık olarak 8 hafta kalmıştır. 32 haftalık gebeliklerde bebeğin pozisyonu genellikle doğuma hazır olacak şekilde baş aşağı pozisyona geçiş yapmıştır. Bu haftada hem anne adayında hem de bebekte oluşabilecek çeşitli değişiklikler mevcuttur.

32. Hafta Neler Oluyor?

Hamileliğiniz sırasında halsizlik ve mide yanması gibi çeşitli şikayetleriniz olması gayet doğaldır. Bu belirtilerin kaynağı ise genellikle büyüyen uterusun çevredeki organlara yaptığı baskı olarak tespit edilir. Uterusun içerisindeki bebek burada geçirdiği her gün büyüme ve gelişmesini sürdürür. Bebeğin büyümesi ile birlikte anne adayının karın bölgesindeki genişleme ayaklarınızı görememeniz ile sonuçlanabilir. Bu genişleme aynı zamanda karın bölgesindeki cildin gerilmesine ve çatlamasına da neden olabilir.

Bebeğiniz dış dünyadaki hayatına hızlı bir şekilde kendini hazırlarken sizin vücudunuzda da bir takım değişiklikler meydana gelerek doğum sürecine hazırlıkların tamamlanması sağlanır. Bu değişikliklerden bazıları ise kendisini bir takım şikayetler ile gösterebilir. Meme dokusu içerisinde doğum sonrası için süt depolanması süreci devam ederken bazı anne adaylarında kolostrum adı verilen ve içerisinde bolca protein, igA ve yağ yapıda maddeler bulunan yoğun süt salgısı salgılanabilir. Memelerden kolostrum sızıntısı yaşanması 32. hafta için normal kabul edilen bir durumdur.

Mide yanması gebeliğin bu döneminde sık ortaya çıkan bir diğer şikayettir. Genişleyen uterus, başta mide ve mesane olmak üzere diğer organlar üzerinde bir baskı oluşturur. Midenin bu şekilde baskı altında kalması sonucunda içerisindeki asidik sıvı yemek borusuna kaçarak yanma şikayetinin meydana gelmesi ile sonuçlanabilir. Mide yanmasına ek olarak 32. haftada olan anne adaylarında konstipasyon (kabızlık), halsizlik ve Braxton Hicks kasılmaları gibi diğer belirtiler de tespit edilebilir. Hafif sancı ve kasılmalar şeklinde ortaya çıkan Braxton Hicks kasılmaları saatte 5-6 kez meydana gelebilen ve yaklaşık olarak 1,5-2 dakika boyunca devam eden kasılmalardır. Bu kasılmaların anne adayının vücudunu gerçek doğum kasılmalarına hazırlamak için ortaya çıktığı düşünülür.

32. Hafta Kilo Alımı

32. haftaya kadar hafta başına 400-450 gram alınması normal kabul edilir. Öğünlerde tüketilen besin tercihlerinin sağlıklı yapılması, işlenmemiş sebze, meyve ve protein kaynaklarının tüketilmesi ve kızarmış yiyeceklerden veya yapay tatlandırıcı abur cuburlardan gebelik dönemi içerisinde uzak durulması son derece önemlidir. Bu şekilde beslenmeniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.

32. Hafta Kanama

Gebeliğin son dönemlerinde cinsel aktivite veya servikal muayene sonrasında hafif ya da lekelenme şeklindeki kanamalar meydana gelebilir. Bu sık rastlanılan bir durum olup genellikle herhangi bir endişeye neden olmaz. Ancak bazı kişilerde nişan gelmesi olarak bilinen ve doğumun kısa süre içerisinde başlayacağına işaret eden kanamalar da olabileceği için dikkatli olunması önerilir.

Gebeliğinin 32. haftasında olan anne adayları herhangi bir kanama yaşadıklarında sağlık kuruluşlarına başvurarak uzman hekimlerden destek almalıdır. Kanamaların kaynağı plasenta previa, abruptio plasenta veya vasa previa gibi plasental anormallikler olması halinde erken müdahale hayat kurtarıcıdır.

32. Hafta Çalışabilir Raporu

Ülkemizde gebeliğinin 32. haftası aynı zamanda anne adaylarının 8 haftalık gebelik iznine ayrıldıkları tarihe tekabül eder. Bu durum yasalarla güvence altında olup hem işveren hem de çalışan anne adayı açısından zorunlu bir durumdur. Ancak bazı durumlarda anne adayları çalışma hayatlarına devam ederek doğum öncesi izinleri doğumun sonrasına eklemek isteyebilir. Bu talebi bulunan anne adayları gebeliğin 37. haftasına kadar çalışabilmek adına sağlık kuruluşlarına başvurarak uzman hekimlerden çalışmasında sakınca olmayacağına dair bir rapor almaları gerekir.

32. Hafta Bebek Gelişimi

32. haftada anne karnındaki bebeğin büyümesi ve gelişmesi devam eder. Geçen 8 aylık süre içerisinde anne karnındaki bebek artık o kadar da küçük değildir. Boyu ortalama olarak 42 santimetreye ulaşan bebeğin boyutları bir göbek marul ölçülerine yaklaşmıştır. Aynı zamanda bebeğin kilosunda da önceki haftalara göre bir değişim söz konusudur. 32. haftada bebeğin kilosu yaklaşık olarak 1,8-2 kilogram arasında değişkenlik gösterir. Dışarıdan gözlenen bu fiziksel özelliklerine ek olarak bebeğin iç yapılarında da bir gelişim mevcuttur.

Önceki gebelik haftalarında yapılan kontrollerde daha saydam yapıda olan bebek cildi son haftalarda deri altında biriken yağ dokusu ile daha kalın ve opak bir hal almış olarak tespit edilebilir. Tırnak, kemik ve akciğerler dahil olmak üzere iç organların gelişimi neredeyse tamamlanmış olsa da bu süreç tam olarak bitmiş değildir. Kemiklerin görünüşü dışarıdan incelendiğinde düzgün olarak tespit edilebilir. Ancak iç yapıları henüz bükülebilir ve yumuşaktır. Bu yapıların sertleşmesi ve gelişimini tam olarak gerçekleştirebilmeleri için bebeğin anne karnında bir miktar daha süreye ihtiyacı vardır. Bebeğin vücut yapılarının kafası ile karşılaştırılmasında kafanın diğer bölümlere göre daha büyük olduğu tespit edilebilir. Bu durum üzerinde yer çekiminin etkisi sonucu bebek baş aşağı pozisyona geçerek doğum sürecine de hazırlanmış olur.

Bebeklerin yaklaşık olarak %97’si baş prezentasyonu ile doğuma başlar. Bebeğinizin kontrollerde makat geliş pozisyonunda olması hemen endişeye kapılmanız gerektiği anlamına gelmez. Bazı bebekler gebeliğin 37. haftası gibi daha geç zamanlarda da baş prezentasyonuna geçiş yapabilir.

32. Hafta Bebek Hareketleri

Bebeğin boyutlarının artması uterus içerisinde hareket alanının kısıtlanması anlamına gelir. Dolayısıyla gebeliğin 32. haftasında önceki dönemlerdeki sert tekmeler yerine daha hafif kıpırdanmalar hissedilir. Bebek hareketlerini hissedememeniz veya hareket sayısında bir azalma hissetmeniz halinde hemen sağlık kuruluşlarına başvurarak uzman hekimlerden destek almanız önerilir.

Ortalama gebelik süresi 40 haftadır. Dolayısıyla gebeliğinin 32. haftasında olan anne adayının doğum anına yaklaşık 8 haftalık zamanı olduğu söylenebilir. Bu süre zarfı içerisinde anne adayı zamanın bazen hızlandığını bazen yavaşladığını düşünebilir. Vücudunu dinlemede 32 haftalık sürede uzmanlaşan anne adayının kendini dinlemeye devam etmesi, güçlü olması ve doğuma az bir süre kaldığını kendine hatırlatması önerilir. Sağlıklı günler dileriz.

225436

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.