satır arası

Hamileliğin her haftası anneler için büyük heyecan ve yeni bir maceradır. Tabii ki bu maceraya anne adaylarının hazırlıksız atılması tavsiye edilen bir durum değildir. Bu nedenle her hafta anne vücudunda ve bebeğin vücudunda ne gibi değişimler ve gelişimler olduğunu bilmek önemlidir. 8. haftalık hamileyken bebeğe fetüs denir ve fetüsün kelime anlamı yavrudur. Fetüs bu hafta itibariyle hala amniyotik kesenin içerisindedir ve plasenta gelişmeye devam eder. Plasentanın gelişmeye devam etmesi ile birlikte de plasentayı rahim duvarına bağlayan yapıların oluşması hızlanır. Bacaklar vücudun diğer uzuvlarına göre daha uzundur ve kafa vücuttan daha büyük bir haldedir. Dizler ve ayak bilekleri oluşmaya başlamadığından bu uzunluk bir süre daha devam eder. Anne adaylarının 8. hafta gebelik ile ilgili bilmesi gereken bilgileri bu yazımızda derliyoruz. Rehber niteliğindeki yazımız ile anne adayları 8. hafta gebeliğe karşı kendilerini kolaylıkla hazırlayabilirler.

8. Hafta Gebelik Belirtileri

8. hafta gebelik belirtileri oldukça şiddetli olarak hissedilir. Çünkü anne adayının vücudu hormonal olarak anormal aktiviteler yapmaya başlar. Bu nedenle anne adayının vücudunda birçok değişiklik meydana gelir. Özellikle bu haftada koku alma duyusunda ileri düzey bir hassaslık ortaya çıkar. Koku ile birlikte midede şiddetli kasılmalar meydana gelir. Göğüsler 8. hafta itibariyle ağrımaya başlar. Bunun başlıca nedeni döğüsteki süt üreten yapıların gelişmeye başlamasıdır. Böylece göğüsler kendini hamilelikten sonraki emzirmeye hazırlar. Hormonal dalgalanmalardan dolayı vücut bebek için daha fazla kan üretir, kan basıncı ve kan şekeri seviyeleri düşer. Vücut bebeğin beslenebilmesi ve büyüyebilmesi için enerji ve besin harcadığından sık sık uyku hali ortaya çıkar. Bunun günlük hayatı etkilememesi için geceleri düzenli bir saatte yatıp sabahları belirli bir saatte uyanmak gerekir.

Sabahları ise anne adayları yoğun bir mide bulantısı ile yataktan çıkarlar. Yine bu bulantının başlıca sebebi de hormonlardır. Sık sık kusma meydana gelebileceğinden bol su tüketmek gerekir. Normal beslenme düzeninden ziyade mideyi bulandırmayan, besleyici besinlere yönelmek çözüm olabilir. B6 vitamini ile zencefilin mideyi yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğu bilinir. Bu nedenle doktor önerisi ile B6 vitamini ve zencefil alınabilir. Bebeğin büyümesi ve karındaki bağların genişlemesi sebebiyle mide kramplara yaşanması olağan bir durumdur. Krampların gerekenden daha şiddetli olması durumunda doktora başvurmak gerekir. Kabızlık da bu 8. haftada yaşanan sorunlardan biridir. Yapılan araştırmalar hamile kadınların yarısında kabızlık olduğunu kanıtlamıştır. Bunun önüne geçilmesi amacıyla bol su tüketmek, lifli gıdalar yemek ve pirinç gibi kabız yapabilecek besinlerden uzak durmak gerekir. Anne adayının psikolojik durumundan dolayı garip rüyalar görmesi de normaldir. Bunun için endişe etmemenizi tavsiye ediyoruz. Aksine bebeğin geleceği ile iyi hayaller kurarak daha güzel rüyalar görmeyi sağlayabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

8 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişiklikler

8 haftalık gebelikte karın belli olur mu sorusu anne adayları arasında en çok sorulanlardan biridir. Ancak çoğu anne adayında dışarıdan bakıldığında karnın belli olması söz konusu değildir. Kilonun da artması yine 8. hafta itibariyle beklenen bir değişiklik olarak öne çıkmaz. Ancak bu dönemde bel bölgesinin kalınlaşması olası bir durumdur. İlerleyen haftalarda karın belli olmaya başlayacağından ve kilo artışı söz konusu olacağından hamilelik alışverişine çıkabileceğinizi söylememiz gerekiyor. Rahim de 8. haftada iri bir portakal büyüklüğüne ulaşır. Rahmin zaman zaman büyümesinden kaynaklı olarak karın ağrısı hissedilmesi de beklenen durumlar arasındadır. 8 haftalık hamilelikte annedeki değişiklikler bunlarla sınırlı değildir. Özellikle hormonal dalgalanmalardan dolayı anne adayının psikolojik durumunun zaman zaman değişmesi beklenen gerçekler arasındadır. Bu sürecin daha kolay atlatılabilmesi için anne adayının çevresinden de destek alması faydalı olur. Böylece psikolojik değişiklikler ile baş etmek daha kolay hale gelir.

8 Haftalık Hamilelik Ultrason Görüntüsü

8. hafta itibariyle anne adayı detaylı ultrason muayenesine girebilir. Böylece fetüsün görüntülenmesi mümkün olur. Anne adayının bunu hissetmesi mümkün olmasa da bebeğin kollarının ve bacaklarının hareketleri gözlenebilir. Bu haftadan sonra bebeğin kuyruğu yok olmuş ve el parmakları ile ayak parmakları gelişmeye devam eder. Bebeğin tat alma tomurcukları bu hafta ile gelişmeye başlar. Yani bebeğin vücudu ilk öğününü yapmaya hazırlanır. Bu haftada ultrason ile birlikte kan testi de yapılır. Bebeğin kan grubu ile annenin kan grubunun birbirine uygun olmaması halinde anne adayının bir ilaç kullanması istenir. Yine bu kan testi ile hormonlar da incelenir. Anne adayının kanında Hepatit B, HIV, cinsel hastalıklar gibi bazı hastalıklar konusunda tarama yapılır. Yine kan tahlili ile idrar tahlili de doktor tarafından yapılır. Böylece enfeksiyonların ve anormalliklerin tespit edilmesi sağlanır.

8 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek bu haftada sevimli bir fasulye gibi görünür. Bunun 8. haftada yapılan ultrason ile gözlenebilmesi mümkündür. Bebeğin kolları, bacakları, el parmakları ve ayak parmakları daha belirgin hale gelir. Bebek önceki haftalara göre daha az kıvrıldığından seğirme ve sıçrama gibi hareketler gösterir. Artık tanımlanabilen bir burun, üst dudak, küçük göz kapakları ve kulakları vardır. Bebek bu hafta itibariyle hızla büyümeye devam eder. Henüz embriyo halinde olsa da embriyodan fetüs dönemine geçiş de tamamlanmaya başlar. Bacaklardan daha büyük boyutta olan kollar halen bacaklara kıyasla daha hızlı gelişir. Bunun sebebi bebeğin üst vücudunun alt vücudundan daha hızlı gelişmesidir. Çünkü insanların gelişimi ömür boyu baştan ayağa şeklinde gerçekleşir. Bebeğin kafası 8. hafta ile birlikte kıvrılmaya başlar. Ancak henüz ayak bilekleri, ayak parmakları ve dizleri oluşmamış durumdadır. Büyümenin baştan ayağa gerçekleşmesinden dolayı bebeğin baş kısmı da gövdesinden daha büyüktür. Beyni kaslara bağlayan sinir hücrelerinin gelişimi hızla devam eder. Dolaşım sistemin, endokrin sistem, solunum sistemi ve sindirim sistemi 8. hafta itibariyle gelişmeye başlar. Bir kısım kemikler ve kıkırdaklar da diğer sistemler ile birlikte gelişimini sürdürür. El ile ayak parmakları perdeli bir hale gelir.

Bebek bu dönem itibariyle ortalama 15 ile 20 milimetre uzunluğundadır. Her ne kadar bebeğin cinsiyeti ilk günden itibaren en çok merak edilen konu olsa da 8. hafta itibariyle cinsiyetin belirlenmesi mümkün değildir. İkiz gebelik ise 8. haftada kesinleşir. Ultrasonografi ile yapılan muayenede iki kalp atışı sesi duyulması ikiz gebeliğin işaretidir. Ancak çift ya da tek yumurta ikizi olup olmadığının tespiti bu hafta mümkün değildir. Bunun için 9 ile 14. hafta arasını beklemenizi tavsiye ediyoruz.

8 Haftalık Bebek Hareketleri

8 haftalık bebeğin anne adayının karnında bol bol hareket eder. Yani ultrason muayenesinde bebeğin hareket etmesi ve kalp atışlarının duyulması mümkündür. Ancak henüz C şeklinde olan ve boyu çok küçük olan bebeğin hareketlerinin anne tarafından hissedilmesi mümkün değildir. Bunun için annenin birkaç hafta daha beklemesi gerekir. 8. haftada bebeğin göz rengini belirleyen retinalar oluşmaya başlar. Cinsel organları ile ilgili gelişme hızla devam eder.

Eğer siz de bebeğinizin gelişimi ile daha ayrıntılı bilgiler edinmek istiyor ve bebeğinizin sağlığı için yapmanız gerekenleri merak ediyorsanız vakit kaybetmeden bir doktora danışabilirsiniz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

169284

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.