satır arası

Hamilelik süreci, bebek haberinin alınmasından doğuma kadar ilerleyen heyecan dolu 40 haftayı içerir. Gebelikte 9. haftaya denk gelen dönemde hem anne hem de bebek açısından önemli değişiklikler söz konusudur. İkiz bebek bekleyen anne adaylarında bebeklerin tek yumurta ikizi mi yoksa çift yumurta ikizi mi olduğu genellikle bu hafta ultrason muayenesinde görülebilir. Ayrıca hamilelik hormonu olan Beta-HCG hormonu da bu haftada maksimum seviyelerine ulaşmıştır. Dolayısıyla gebelik belirtileri önceki haftalara oranla daha belirgin ve şiddetli şekilde hissedilebilir. İşte 9 haftalık gebeliğe ilişkin tüm bilinmesi gerekenler...

9 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte 9. hafta ile birçok anne adayı artık gebelik belirtilerinin bazılarını hissetmeye başlamıştır. Bu belirtiler herkeste aynı şekilde görülmeyeceği gibi bazı anne adaylarında nadir olarak hissedilebilecek kadar hafif de olabilmektedir. Bir kadının iki hamileliğinde dahi yaşanan belirtiler birbirinden çok farklı olacağından gebeliğin ilerleyişi belirtiler üzerinden yorumlanmamalıdır. 9. gebelik haftasında en yaygın görülen gebelik belirtileri arasında ise şunlara yer verilebilir:

 • Sabah bulantıları
 • Kusma
 • Sindirim sistemine ilişkin sorunlar
 • Göğüs ağrısı ve göğüslerde büyüme
 • Koku hassasiyeti ve daha önceden sevilen kokulardan rahatsız olmaya başlama
 • Karında ve genel olarak vücutta şişlik ve gerginlik hisleri
 • Kasık veya karın krampları
 • Ağızda hoş olmayan tat
 • Halsizlik ve baş dönmesi
 • Cildin çeşitli bölgelerinde hamilelik lekeleri olarak adlandırılan koyulaşmalar
 • Beyazımsı renge sahip vajinal akıntı
 • Ruh halinde sık sık değişiklikler
 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmek

9 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?

Hamilelikte 9. haftaya ulaşan anne adaylarından sıklıkla aldığımız sorulardan bir tanesi 9 haftalık gebelik kaç aylık oluyor sorusudur. Bu haftadaki bir gebelikte artık ikinci ay doldurulmuş, üçüncü aya giriş yapılmıştır. Yaklaşık iki ay üç günlük hamilelikte ilk trimesterin son ayına girilmiş, gebelik belirtilerinin yoğun şekilde hissedilerek anne adayını bir miktar zorlayacağı bir sürece geçiş yapılmıştır. İkinci trimesterin başlarında bu şikayetler büyük ölçüde kaybolacaktır. Anne adaylarına önerimiz bu haftaları yeteri kadar dinlenmeye özen göstererek, sağlıklı ve dengeli beslenerek, bol bol su içerek geçirmeleridir. Bu sayede hissedilen belirtiler bir miktar da olsa hafifleyecektir.

9 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüsü Nasıldır?

9 haftalık bir gebelikte bebek, ultrasonda rahatlıkla görülebilecek boyuta ulaşmıştır. Bu sayede bu hafta içerisinde yapılacak bir ultrason muayenesinde bebeğin gözleri net bir şekilde görülebilir. Vücut yapısı bakımından C harfine benzeyen bebek, önceki haftalara oranla daha yuvarlak bir başa sahiptir. Gözler, el ve ayaklar, başın iki yanında bulunan kulaklar ile bebek yavaş yavaş bir insan görünümüne ulaşmaya devam eder. Bu hafta tamamlandıktan sonra embriyo artık cenin olarak adlandırılmaya başlayacaktır. 9 haftalık ultrason görüntüleri incelenirken genellikle hekim tarafından bebeğin baş ve kalça arası mesafesi ölçülür. Bu ölçüm yüksek bir hassasiyete sahiptir ve hata payı da düşüktür. Elde edilen ölçüm sayesinde bebeğin kesin olarak kaç haftalık ve kaç günlük olduğu belirlenebilir. Bazı anne adayları son adet tarihlerini unutmaları halinde gebelik haftası hesaplanamadığından bu haftadaki ultrason görüntüsü ve yapılan ölçümler doğum zamanının tahmin edilebilmesi açısından önem taşır.

9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Gebelik belirtilerinin birçoğundan sorumlu olan hamilelik hormonu Beta-HCG, her 2-3 günde bir kendini ikiye katlayarak gebeliğin 9. haftası içerisinde zirveye ulaşır. Bu durum henüz gebelik belirtisi yaşamamış olan hamilelerin birçoğunda belirtilerin başlamasına neden olur. Özellikle sabah bulantıları birçok anne adayını etkileyen bir durumdur. Bulantı ve kusmayı hafifletmek için açık havaya çıkmak, evi sık sık havalandırmak, az az ve sık sık beslenerek leblebi gibi kuru besinlere bir miktar ağırlık gelmek şeklinde önlemler alınabilir. Kusma kaynaklı sıvı kaybı bebeği ve anneyi olumsuz etkileyeceğinden mutlaka bol bol su içilmelidir. Sık sık kusmaya bağlı olarak hiç su içemeyen annelere damardan serum yoluyla sıvı takviyesi yapılması gerekebilir, bu nedenle sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Östrojen ve progesteron hormonlarının seviyesindeki artış, rahme ulaşan kan akışının artırılmasına yardımcı olur. Duygusal değişiklikler bu haftada annenin ani sinirlenme ve hüzünlenme gibi duygu geçişleri yaşamasına sebep olabilir.

Gebelik hormonlarının etkisiyle ortaya çıkan 9. haftalık gebelik belirtilerinden bir tanesi de göğüslerin büyümesidir. Hassasiyet ve gerginliğin de etkisiyle büyüyen göğüsler ağrıya yol açabilir. Göğüslerin ağırlığını engellemesi için sütyen kullanılması bu rahatsızlıkları azaltır. Hamile kadınlarda vajinal akıntının artması normal bir durumdur. Fakat akıntının sarı, yeşil gibi renklerde olması, kötü kokması, genital organda kaşıntı ve tahriş sorununun bulunması vajinal enfeksiyon belirtisi olabileceğinden bu durumda sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

9 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi

Yüz, göz kapakları ile korunan gözler, küçük bir ağız ve en küçük tat alma tomurcuklarına sahip bir dil ile bebek artık çok daha tanınabilir bir görünümdedir. Henüz parmaklar bulunmasa da el ve ayakların gelişimi hızla devam eder. Ayrıca kalp, beyin, akciğerler, böbrekler ve bağırsaklar gibi büyük iç organları gelişmeye başlar. Kemiklerin oluşumu hızla devam etmektedir. Diş tomurcukları gelişerek alt ve üst çenede ileride süt dişlerini oluşturacak tomurcuklar haline dönüşmeye başlar. Dört odacıklı kalp yapısı da bu haftada oluşmuştur. Kalp atışları artık önceki muayenelere oranla çok daha net bir şekilde duyulabilir. 9 haftalık bebek boyu ve kilosu ise ebeveynler tarafından sıklıkla merak edilen bir diğer konudur. Bu haftada bebeğiniz yaklaşık olarak bir çilek boyutundadır ve günden güne kilo almaya başlamıştır. Kilosu yaklaşık 2,-3 gram iken boyu 2,2 ile 2,5 cm aralığındadır. Henüz çok küçük olsa da ultrasondaki görüntüsünün oldukça farklılaşmış ve bir bebek görünümüne yaklaşmış olduğu kolaylıkla fark edilebilir. Henüz anne karnında bir büyüme görülmesi beklenmez.

Bebeğin cinsiyeti genetik anlamda bellidir. Fakat 9 haftalık bebek cinsiyeti belli olur mu sorusuna ne yazık ki hayır yanıtını vermek durumundayız. Fakat henüz üreme organları yeteri kadar gelişmediğinden ve bebek çok küçük olduğundan bu haftada cinsiyet tespiti yapılması mümkün değildir. 12. haftada vajinal ultrason yoluyla bebeğin pozisyonu uygunsa cinsiyet görülebilir, fakat 16. haftadan sonra yapılan cinsiyet tespitinde hata payı daha düşük olacaktır.

9 Haftalık Bebek Hareketleri Nasıldır?

Anne karnındaki 9 haftalık bebek, belirli ölçüde hareket kabiliyetine sahiptir ve anne karnında hareket edebilir. Beyin ve sinir sisteminin bağlantısının sağlanmış olması, kas gelişiminin önemli ölçüde tamamlanmış olması nedeniyle bebek özellikle el ve kol hareketlerinde oldukça aşama kaydetmiştir. Bebek bu şekilde anne karnında küçük çaplı hareketlerde bulunsa da anne adayları henüz bu hareketleri hissedemez. Bebek hareketlerinin gerçekten hissedilmeye başlanması yaklaşık olarak ilk trimesterde denk gelir. İlk gebeliğini yaşayan veya fazla kilolu olan hamilelerde hareketlerin hissedilmesi bir miktar daha gecikebilir. Hekiminiz tarafından ultrason muayenelerinde bir sorun görülmediği sürece hareketlerin hissedilmesinin gecikmesi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Eğer siz de hamileliğinizde 9. hafta içerisindeyseniz detaylı bir ultrason muayenesinden geçmek ve aklınızdaki soruların yanıtlarını almak için jinekoloji uzmanlarına danışabilirsiniz. Bu haftada hamileliğinizi henüz yeni öğrendiyseniz ve sağlık kuruluşlarına başvurarak gebelik takibine yönelik planlamalarınızı başlatabilirsiniz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

194088

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.