Hamilelikte Saç Bakımı

Dermatoloji (Cildiye)
8095

Hamilelikte kullanılması ve kullanılmaması gereken kozmetik ve bakım ürünleri var mıdır?

Hamileliliğin özellikle ilk üç ayında kimyasal madde içeren bakım ürünleri kullanılmaması gerekir. Kozmetik amaçlı ürünlerde, içeriğinde retinoik asit gibi etken maddeler içeren ürünler kullanılmamalıdır.

Kimyasal içerikli saç boyaları, kafa derisinden emilip bebeğe veya gelişen hamilelik sürecine olumsuz etki eder mi? Neden?

Yapılan klinik çalışmalara göre; gebelik süresince kalıcı ve yarı kalıcı saç boyaları ile saç boyatmanın zararlı olduğuna dair kesin bir veri bulunmamakla birlikte, zararlı olmadığına dair de bir veri yoktur. Fetusun oluşum dönemini kapsayan ilk üç ay içinde bu işlemlerin uygulanmamasını öneriyoruz.

Anne adayları saç bakımları için hangi ürünleri tercih etmeliler?

Kozmetik amaçlı kullanılan saç boyaları, kremler, parfümler ve temizleyici maddeler genellikle kimyasal madde içerir. O nedenle anne adaylarının özellikle ilk üç aylık süreçte doğal yağlarla bakım yapmalarını öneriyoruz. Deterjan etkisi yoğun olmayan şampuanların ve saç kremlerinin kullanımında herhangi bir sorun yoktur

Bitkisel içerikli ve organik ürünlerin tercih edilebileceği belirtiliyor. Doğru mudur? Neden bu ürünler tercih edilmeli?

Kimyasal maddeler deriden emilip bebeğe zarar verebileceği için bitkisel ve organik ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Organik saç bakım ürünlerinin içeriğinde ne bulunur?

Bitkisel kaynaklı olan ürünler; cilt ve çevre için zararlı olmayan ham maddeleri içerirler, sentetik koku, renk ve katkı maddesi parafin ve diğer petrol kökenli maddeler içermezler.

Bir ürünün organik olup olmadığını anlamak için nelere dikkat etmek gerekir?

Bir ürünün organik olduğunu üzerindeki organiktir yazısı göstermez. Bu konuda dikkatli olmak gerekir. Organik olduğu iddia edilen ürünlerde BDIH (kontrol edilmiş doğal kozmetik) sertifikası aranmalı, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olduğu ve ambalajın üzerinde tüm ürünlerin katkı maddelerinin bulunup bulunmadığı ve olası yan etkilerinin yazılı olup olmadığı kontrol edilmelidir.