Hamilelik ve Emzirme Döneminde Oruç

Hamilelik ve emzirme döneminde oruç 

Anne  adayları  için  en  sağlıklı   beslenme  şekli  sık sık  ve   az az  yemek yemektir. Hamilelerin oruç  tutması   bu  açıdan  sağlıklı bir  seçim  olmayacaktır.

Hamileliğin ilk   3   ayında   bebeğin  organları  gelişmektedir. Bu dönemde gebelerde bulantı  kusmalar  başlar ve damak  tadı  değişiklikleri  oluşur. Kusma sık olursa  elektrolit kaybı  olur. Oruç ilk  aylarda yaşanan bu durumu artırabilir. Mide boş kaldığı için bulantı ve kusmalar artabilir.

Hamilelikte bol sıvı alımı önemlidir. Gebeler oruç tuttuklarında sıvı alımı  azalır  İdrar  yolu  enfeksiyonları artabilir ve buna bağlı olarak erken doğum riski ortaya çıkar. Ayrıca gün içerisinde yeterince sıvı alınmamasına bağlı olarak gebelerde tansiyon düşmeleri  ve bayılmalar  olabilir.    

Bunun dışında gün içinde  yeterli   sıvı  alınmayınca  annenin  kan  hacmi  azalabilir   ve  bebeğin  idrar  çıkışı  azalır   buna  bağlı  olarak    bebeğin  içinde  bulunduğu  kesenin  içerdiği  sıvı  azalır. Oruç tutan  annelerde  buna  bağlı  olarak  bebeğin  hareketleri  azalır.

Tüm bunlara rağmen oruç tutmayı tercih eden gebelerin sahurda  bol  sıvı  tüketmeleri, gün  içerisinde istirahat etmeleri  gerekir. Kızartma, çok şekerli, çok tuzlu, yağlı gıdalardan uzak durmaları gerekir.

Emziren annelerde bol sıvı alımı önemli olduğu  gibi   dengeli  beslenme de  önemlidir. Oruç sıvı alımını ve dengeli beslenmeyi engellediği için  sütü  azaltabilir.

Tüm bunlardan dolayı gebelik  ve   emzirme   döneminde   oruç   önerilmez. Anne adayları ve annelerin tüm  riskleri  bilerek  karar  vermeleri  gerekir.