Havacılık Tıp Merkezi

Havacılık Tıp Merkezleri (Aeromedical Center; AeMC) uçuş ve havacılık personeli ile adaylarının ilk ve periyodik hava sağlık muayenelerini yapmak üzere ilgili mevzuatla (SHT-MED) belirlenen; uçuş hekimleri, yardımcı personel, malzeme ve teçhizata sahip ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen sağlık kuruluşlarıdır. 

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi, VM Medical Park Pendik Hastanesi ve İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi Türkiye’de Havacılık Tıp Merkezi olarak yetkilendirilen sınırlı sayıdaki hastaneler arasında yer almaktadır.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi, VM Medical Park Pendik Hastanesi ve İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi’nin Havacılık Tıp Merkezleri başta pilotlar olmak üzere, uçuş ve havacılık personelinin; ilk ve periyodik sağlık muayeneleri için gerekli olan tüm cihaz ve donanıma sahip olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Merkezler bünyesinde oluşturulan ve birer uçuş hekiminin başkanlığını yürüttüğü Sağlık Kurulları tarafından 5 ana branşta sağlık değerlendirilmeleri yapılmaktadır. Bunlar; Dahiliye, Göz, Kulak Burun Boğaz, Nöroloji ve Psikiyatri bölümleridir.  Uçuş Hekimi aynı zamanda, Sağlık Kurulunun Başkanlığını yürütür. Havacılık Tıp Merkezlerimiz yapılan muayene sonucunda; tıbbi standart evraklarını ve yapılan tetkikleri, üçer nüsha olarak düzenler. Birer nüsha Havacılık Tıp Merkezi’nde dosyalanır. Birer nüsha, Bilgi Yönetim Sistemi (BYS) üzerinden SHGM’ye gönderilir. Birer nüsha da müracaatçıya teslim edilir.

Merkezlerimiz tüm havayolu şirketleri, uçuş okulları, üniversitelerin havacılık bölümlerinin, balon işletmeleri, hava meydanları, balon pilotu okulları ve amatör sportif havacılık faaliyeti sürdüren tüm işletmelerdeki;

  • pilot
  • uçuş mühendisi,
  • uçuş test mühendisi,
  • uçucu teknisyen,
  • uçuş harekât uzmanı (dispatcher),
  • kabin memuru,
  • hava trafik kontrolörü (ATC),
  • hava trafik emniyeti elektronik personeli (ATSEP),
  • amatör sportif havacı,
  • IHA 2 ve IHA 3 Pilotları

ve ilgili mevzuat gereği, uçuşa elverişlilik muayenelerinin yapılması zorunlu olan, uçuş ve havacılık personeli veya adaylarına hizmet vermektedir
 

İLETİŞİM ve RANDEVU  
Havacılık Tıp Merkezimizde muayeneler, randevu ile yapılmaktadır.
İ.A.Ü. VM Medical Park Florya : 0534 457 33 48 - 444 28 73
Medical Park Antalya :0.545.535 18 35  - 0.242.314 34 34
VM Medical Park Pendik Hastanesi: 0544 642 56 84-444 44 84

 


Uzmanına Sor

6998 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi okudum; randevu hatırlatma ve hizmet sunumu için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

Havacılık Tıp Merkezi Birimi Olan Hastaneler

Hekimlerimiz