Hemoroid Nedir?

Genel Cerrahi
273

Hemoroid (Basur) binlerce yıldan beri insanları en çok uğraştıran rahatsızlıklardan biridir. Normal damar ve dokulardan oluşan yapılardır. Basınç artışı ile şişerler, büyürler ve tahriş olurlar. Rektum (Kalın barsağın son kısmı) ile ilgili hastalıklar içinde en sık görülenlerdir. Tüm insanların yarısında yaşamlarının bir döneminde hemoroid görülür.

Hemoroidin belirtileri nelerdir?

Kanama, hemoroidin dışarı sarkması, ağrı, kaşıntı, çamaşırların kirlenmesi, ıslaklık hissi gibi belirtiler verirler.

Hemoroidin nedenleri nelerdir?

Nedenleri arasında, uzun süre hareketsiz kalmak (ayakta veya oturarak), lifli gıda almamak, az su içmek, barsak alışkanlıklarına dikkat etmemek, kadınlar için gebelik ve doğum vardır. Ailevi eğilim de söz konusudur.

Ne zaman ortaya çıkarlar?

Hemoroidler mevsimsel devinim gösterir. Özellikle ilkbahar ve sonbaharda, havanın neminin artması, yiyeceklerin çeşitlenmesi, terlemeyle su kaybı sonucu damar içi akışkanlığın azalması ile sorunlar artar.

Neler yapmalı?

Bahar ayları boyunca sıvı alımına ve yediklerimize dikkat etmeli, kabız kalmamaya çalışmalıyız. Bol bol yeşil ve lifli gıdalar tüketmeliyiz.

Tedavisi nasıldır?

Hemoroid tedavisi tabiî ki hastanede uzman hekimlerce gerçekleştirilmelidir. Ancak, hastaların uygun beslenmeyle birlikte, tedavide iyileşme oranları yüzde 50 artmaktadır.

Fazla sıkı çamaşır ile sürtünme artarak, hemoroidlerin mikrop kapmasına ve perianal abse olarak adlandırılan, çok ağrılı bir cerrahi tabloyu yaratabilir. Bu nedenle, bahar ve yaz aylarında hava geçiren, yumuşak ve pamuklu kıyafetler giymeniz, ayrıca önerilir.