satır arası

Anüs ve çevresi damar yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerden biridir. Alt rektum denilen bu bölgede bulunan damarların şişmesi ile hemoroid (basur) meydana gelir. Bu olay iç veya dış bölgede oluşabilir.

Hemoroid Nedir?

Anüsün dış kısmında meydana gelen damar şişmesi sonucunda dış hemoroid gelişir. Bu durum oldukça sıkıntılı ve zorlayıcı sonuçlara sebep olur. Dış hemoroid oturma sırasında zorlanmaya neden olabilir. Bunun dışında hemoroid kaşıntı, ağrı, acı gibi istenmeyen pek çok durumu beraberinde getirir. İlerleyen evrelerinde bu belirtilerin şiddetlenmesi beklenir. Ancak hemoroidin günümüzde tedavi edilebilir bir durum olduğu unutulmamalıdır.

İç hemoroidler ise bağırsak hareketlerine bağlı olarak bazı belirtiler gösterir. Bunlar boşaltım işleminden sonra kanama ve bağırsak hareketlerine bağlı olarak bağırsak dokusunun bir miktar dışarıya çıkması gibi durumlardır. Dış hemoroidlerin bir kan pıhtısı oluşturarak tromboze hemoroid denilen duruma sebep olması şiddetli ağrıya neden olur. Anüse geri çekilmeyecek şekilde sarkabilen bu tromboze hemoroid oldukça rahatsız edici olabilir. Hemoroidin oluşma nedenleri arasında ise bazı durumlar yer alır. Bu durumlardan bazıları şunlardır:

  • Tuvalette uzun süreli oturmak
  • Bağırsak hareketleri sırasında normalden fazla zorlanma
  • Vücudu zorlayıcı ağırlık kaldırma gibi hareketlerde bulunmak
  • Ailede bu durumun yaygın olarak görülmesi
  • Hamilelik
  • Kronik bir şekilde kabızlık veya ishal durumunun yaşanması

Hemoroid'e İyi Gelen 5 Öneri

Farklı nedenlerden meydana gelen ve kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyebilecek boyutlara ulaşan hemoroid’e iyi gelen bazı öneriler mevcuttur. İleri boyutlara ulaşmış hemoroidler için doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlar ve bazı yöntemler uygulanır. Bu yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahiye başvurulabilir. Önlenebilir ve tedavi edilebilir seviyede hemoroid oluşumuna sahip olanlar için yapılan öneriler bu durumun hafifletilmesi konusunda destek olur. Bu önerileri 5 başlık altında toplamak mümkündür:

1- Diyete Lifli Gıdaların Eklenmesi ve Beslenme

Yaşam tarzını yenilemek ve geliştirmek hemoroide iyi gelen durumlardan biridir. Hemoroid gelişimi kabızlık ve ishal durumlarıyla yakın ilişkilidir. Bu durumları önlemek için dengeli bir beslenme düzeni oluşturulması önemlidir. Liften yoksun bir diyet kabızlığa yol açar ve bu durum bağırsakların normalden fazla zorlanması demektir. Dışkıyı yumuşatarak bağırsaklardan rahatlıkla geçmesini sağlayan lifli gıdalar hemoroid gelişimini de engelleyen faktörler arasında yer alır. Lif oranı yüksek olan lif kaynağı besinler arasında yulaf ezmesi, karabuğday, kepekli ürünler, tam buğday, esmer pirinç gibi tahıl ağırlıklı gıdalar yer alır. Bunun yanı sıra havuç, armut gibi bazı meyve ve sebzelerinde lif oranı oldukça yüksektir. Kabızlığı önleyen ve bağırsak hareketlerini düzenleyen günlük su alımı da önem taşır. Dışkının sertleşmesini önleyerek bağırsağın zorlanmasına engel olan su içmek bu konuda anlamlı ve etkili bir yöntemdir. Özellikle lifli gıdalarda beslenme sırasında su içmeye dikkat edilmesi gerekir. Böylece bağırsak hareketlerinin rahatlatılması sonucunda oluşturulan düzen sayesinde hemoroidin ilerlemesi ve kötü bir hal almasına engel olunabilir.

2-Ilık Su Banyosu Ve Bitkisel Ürünler

Kaynar olmayacak şekilde sıcak su hemoroidin yatıştırılması ve ağrısının giderilmesi konusunda etkilidir. Meydana gelen tahriş ve şişliğin ortadan kaldırılması için bu yöntemden rahatlıkla faydalanılabilir. Her gün yaklaşık 20 dakika boyunca uygun sıcaklıkla oturma banyosu yapmak semptomların hafifletilmesinde başarılı yöntemlerden biridir. Tüm vücutla beraber banyo yapmak genel olarak bir rahatlama ve gevşeme hissi oluşturacağı için tercih edilebilir. Ayrıca oturma banyosu sırasında çeşitli tuz veya bitkisel yağların kullanımı ortaya etkin bir sonuç koyabilir. Oluşan ağrıyı azaltarak yoğun bir rahatlama sağlayan bu ürünlerden yararlanabilirsiniz. Bitkisel bazı ürünlere bakıldığı zaman kaşıntı ve ağrıyı azaltan farklı seçenekler bulunur. Bu bitkilerden biri olan cadı fındığı bitkisi iltihap önleyici etkisiyle şişliklerin oluşmasına engel olur. Bunun dışında aloe vera jeli kullanmak meydana gelen tahrişi azaltır. Bu tahrişin azalması sonucunda ağrı ve acı hissinde belirgin bir azalma gözlenir. Böylece hemoroidin rahatlamasını sağlayan ürünler kullanarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

3-Egzersiz Yapmak

Egzersiz tüm vücut için olmazsa olmaz aktivitelerden biridir. Bu aktivitenin düzenli olarak yapılması sağlığı olumlu yönde etkiler. Her yönden olduğu gibi hemoroid için hafifletici etkileri olan egzersiz günlük yaşamın bir parçası olmalıdır. Bağırsak fonksiyonlarının uyarılması için yapılan tempolu egzersizler bu organın hareketini düzenler ve kabızlık riskini ortadan kaldırır. Bunun için günlük olarak 20 ile 30 dakika arasında süren yürüyüşler tavsiye edilir. Bu yürüyüşler kadın erkek herkes için olmazsa olmaz faaliyetler arasında yer almalıdır. Hemoroidde oluşabilen iltihap ve ağrının giderilmesinde alt karın kaslarını çalıştıran egzersizler önerilir. Doğru şekilde yapılan nefes egzersizleri de oluşan problemlerin giderilmesine iyi gelen yöntemlerden biridir. Kalça ve bacak kaslarını rahatlatırken aynı zamanda anüs etrafında ki dolaşımı hızlandıran egzersizler yapılabilir. Egzersiz sırasında tahrişi artıracak hareketlerden kaçınılması gerekir. Yapılan egzersizler bacak ve karın kaslarını uyararak hemoroidin sebep olduğu rahatsızlığı giderirken aynı zamanda bağırsak hareketlerini kontrol altına alarak sorunsuz bir çalışma imkanı tanır. Doğru tekniklerle uygulanan egzersiz ve yürüyüşler hemoroide iyi gelen seçenekler arasında yer alır.

4-Topikal Ürünlerin Kullanımı

Reçetesiz olarak satılan bazı ürünler bölgesel olarak rahatlama sağlayan anestezik maddeler içerir. Bu ürünlerin kullanımı kısa sürelide olsa hemoroid rahatsızlığının neden olduğu semptomların giderilmesinde etkilidir. Bu konuda farklı firmalar tarafından üretilen kremler ve fitiller mevcuttur. Çoğu zaman fitil kullanımı iç hemoroid konusunda başarılıdır. Dış hemoroid için genel olarak özel formüle sahip olan merhem, krem ve macun gibi ürünler kullanılabilir. Fitilin yapı olarak uzun bir sürede parçalanması ve etken maddesini yavaş yavaş salması nedeniyle etkisi bir süre devam eder. Bu konuda oldukça rahatlatan fitil kullanımı önerilir. Kan damarlarının büzülmesini ve ağrının giderilmesini sağlayan topikal ürünler ağrı, şişlik gibi durumları ortadan kaldırır. Ayrıca hemoroidin tahriş olması şikayet edilen rahatsızlıkların artmasına neden olur. İçerdikleri bazı maddeler sayesinde topikal ürünler hemoroid üzerinde bir bariyer oluşturur. Bu bariyer tahrişi önleyerek dokuların iyileşmesi konusunda destek olur. Yanma, kaşıntı gibi istenmeyen durumları ortadan kaldıran bu ürünler semptomları yatıştırır ve hemoroide iyi gelir.

5-Evde Yapılabilen Bazı İlaçlar

Hemoroide iyi gelen bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçların dışında evde kolay bir şekilde hazırlanarak uygulanan ilaçlar mevcuttur. Bu ürünler tedavi amaçlı kullanılan etken maddelerden oluşmadığı için ilaç olarak kullanılmaz. Rahatlatıcı etkisiyle uygulanabilen bu ürünler farklı çeşitlerden oluşur. Doğal bileşiklerin bu konuda etkili olduğu bilir. Bitkisel kaynaklı olan bu maddeler cadı fındığı, hindistan cevizi yağı ve bunlara benzer bitkilerden elde edilir. Soğutulduktan sonra uygulanan hindistan cevizi yağı katı ve yoğun bir yapıya sahiptir. Bu maddenin uygulanması ile bölgesel olarak rahatlama sağlanır. Anında rahatlama sağlayan bu ürünlerle hazırlanabilen merhemlerin doğru şekilde kullanılması gerekir. Mineral yağı ve kakao yağı gibi çeşitli yağlardan oluşan fitiller evde karıştırdıktan sonra dondurularak hazırlanabilir. Vücut tarafından emildikten sonra bağırsak hareketlerini kolaylaştıran bu yağlar doğal yapısından dolayı sağlıklıdır. Kabızlığı gidererek hemoroide dolaylı yoldan iyi gelen bu fitiller aynı zamanda anlık bir rahatlama da sağlar. Bu tarz uygulamaların hekimlerin bilgisi ve önerisi olmadan gerçekleştirilmesinin sakıncalı olabileceği unutulmamalıdır.

Hemoroide iyi gelen önerileri göz önünde bulundurarak gün içinde rahatsız edici durumlara neden olan bu rahatsızlığın etkilerini hafifleterek yaşam konforunuzu artırın. Sağlıklı günler dileriz.

8273

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.