sat覺r aras覺

Hindistan Cevizi Ya覺 Sa癟a Faydalar覺 Nelerdir?

Hindistan cevizi ya覺 hem saç hem de cilt için oldukça yararl覺 bir ürün olarak öne ç覺kar.

Hindistan cevizi ya覺n覺 saç ve cilt d覺覺nda kahvenize ya da çay覺n覺za katabilir, spor öncesi içerek enerji yak覺m覺n覺 art覺rabilirsiniz. 

Hindistan Cevizi Ya覺 Nedir?

Hindistan Cevizi Ya覺 Nedir?

襤çerii ile dier doymu yalardan farkl覺 olan Hindistan cevizi ya覺, tropikal bir meyve olan Hindistan cevizi aac覺n覺n meyvesinden elde edilen bir ya türüdür. 

Hindistan cevizi 15 milyon y覺l öncesine dayanan oldukça eski bir geçmie sahip meyvelerden birisi.

Kökeni ise Güney Amerika ve Güney Asya'ya dayan覺r. Günümüzde en çok yetitii yerler aras覺nda Hindistan, Sri Lanka, Endonezya ve Karayipler yer al覺r.

Hindistan cevizi ya覺, oda s覺cakl覺覺nda kat覺 bir ya türüdür. 襤çeriinde orta zincirli ya asitleri olduu için dier doymu yalara göre farkl覺l覺k gösterir.

Tereya覺 ve palm ya覺 gibi ya türlerine göre daha fazla doymu ya içeriine sahiptir.

Cilt üzerinde birçok faydas覺 bulunur. Bununla birlikte Hindistan cevizi ya覺 saça faydalar覺 ile de bilinen ve bu sayede son y覺llarda popüler olmu bir üründür.

Hindistan Cevizi Ya覺 Ne 襤e Yarar?

Birçok faydas覺 olan Hindistan cevizi ya覺 bu özelliklerinin daha çok bilinmesiyle son y覺llarda çok kullan覺lan bir üründür.

Özellikle cilt ve saç için faydas覺 olduu bilinen Hindistan cevizi ya覺 faydalar覺n覺 aa覺daki gibi s覺ralamak mümkündür; 

  • Kan ekerini düzenler: Hindistan cevizi ya覺, kan ekerinin düzenlenmesine yard覺mc覺 olur. 襤nsülin salg覺lanmas覺n覺 salayarak, kan ekerini düzenler ve bu sayede kalp krizi geçirme riskini de azalt覺r.
  • A覺z sal覺覺n覺 korur: Hindistan cevizi ya覺n覺n dier bir faydas覺 olarak a覺z ve di sal覺覺na iyi gelmesi söylenebilir. Di eti çürükleri ve iltihab覺n覺n tedavisinde Hindistan cevizi ya覺 tercih edilebilir.
  • Mide sorunlar覺na iyi gelir: Eer s覺k s覺k ba覺rsak sorunlar覺 ya覺yorsan覺z, haz覺ms覺zl覺k probleminiz varsa bu ya覺 kullanman覺z önerilir. Antiinflamatuar etkisi sayesinde mide yanmas覺 gibi mide ile ilgili sorunlara iyi geldii bilinir.
  • Enerji verir: Hindistan cevizi ya覺n覺n dier bir faydas覺 kiiye enerji vermesidir. Özellikle spor öncesi kahvenize bu yadan bir ka覺k ekleyerek daha enerjik ekilde spor yapabilirsiniz.
  • Karacier ile böbrekleri korur: Karacier ve böbreklerin korunmas覺nda da Hindistan cevizi ya覺 faydas覺 öne ç覺kar. Böbrek enfeksiyonun yan覺 s覺ra idrar yolu enfeksiyonlar覺nda da etkili bir üründür.
  • Ba覺覺kl覺覺 güçlendirir: Ba覺覺kl覺覺n覺z覺n düük olmas覺 s覺k s覺k hastalanman覺za neden olur. Hindistan cevizi ya覺 ba覺覺kl覺覺n覺z覺n dümesine neden olan etkenlerle sizin için sava覺r.
  • Alzheimer hastal覺覺na iyi gelir: Alzheimer ve demans gibi ileri yalarda s覺k görülen hastal覺klara iyi gelir. Bunun sebebi ya覺n içindeki keton maddedir. Bu madde alzheimer ve demans hastal覺klar覺n覺n belirtilerinin azalt覺lmas覺na yard覺mc覺 olur.

Hindistan Cevizi Ya覺 Saça Faydalar覺 Nelerdir?

Hindistan cevizi ya覺 saç üzerinde de birçok olumlu etkiye sahip bir malzeme. Hindistan cevizi ya覺 içinde yüksek oranda C12 bulunur. Bu madde saçlar覺n nemlenmesini salayarak daha sal覺kl覺 bir hale gelmelerine yard覺mc覺 olur.

Saç kepeinin azalmas覺, elektriklenmenin engellenmesi gibi faydalar da saça Hindistan cevizi ya覺 faydalar覺 aras覺nda ilk s覺ralarda yer al覺r. Eer kuru ve cans覺z saçlara sahip olduunuzu düünüyorsan覺z bu ya覺 saç bak覺m rutininize ekleyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Ya覺 Saça Nas覺l Sürülür?

Hindistan Cevizi Ya覺 Sa癟a Nas覺l S羹r羹l羹r?

Hindistan cevizi ya覺n覺n saça faydalar覺ndan yararlanmak için saça nas覺l uygulanaca覺n覺 bilmek önemli. Bunun için farkl覺 yöntemler kullanmak mümkün. Bu konuda size en kolay yönteme göre hareket edebilirsiniz.

Hindistan cevizi ya覺n覺 birçok yerde kolayca bulabilirsiniz.

Sat覺n ald覺ktan sonra en iyi ekilde uygulama için ya覺 saç diplerinize, köklerine ve uçlar覺na ellerinizle masaj yaparak iyice yedirdikten sonra en az 1 saat bu ekilde beklemelisiniz.

Bu ekilde ya saçlar覺n覺za iyice nüfuz edecek, Hindistan cevizi ya覺 saça faydalar覺 daha net ortaya ç覺kacakt覺r.

Daha sonra saçlar覺n覺z覺 sadece suyla durulamak yerine saç tipinize uygun olan bir ampuan ile saçlar覺n覺z覺 y覺kayarak tüm yadan ar覺nmas覺n覺 salayabilirsiniz.

Bu ilemi ne kadar s覺k aral覺kla yapman覺z gerektii ise tamamen sizin saç yap覺n覺zla ilgili.

Bu ya, saç覺n覺zda a覺rl覺k yapaca覺 için ince telli bir saç覺n覺z varsa ayda bir kere bu ilemi yapman覺z yeterli olabilir, en doru uygulama aral覺覺 için doktorunuza da dan覺abilirsiniz.

Hindistan Cevizi Ya覺n覺n Cilde Faydalar覺 Nelerdir? 

Hindistan cevizi ya覺n覺n saça faydalar覺n覺n yan覺 s覺ra cilt üzerinde de birçok faydaya sahip bir malzeme olarak öne ç覺kar.

Cildinizi onaran bu ya bunu içeriinin zengin olmas覺na borçlu demek doru bir terim olabilir.

襤çerdii Laurik ya asitleri ile cildin nem kontrolünü salayan Hindistan cevizi ya覺 sayesinde cildiniz her zaman nemli kal覺r.

襤ltihaplar覺n覺n kurutulmas覺nda etkili olmas覺n覺n yan覺 s覺ra yaralar覺n daha çabuk iyilemesine de yard覺mc覺 olabilir.

Ayn覺 zamanda cildin pH dengesini düzenleyerek d覺 etkenler kar覺 cildinizi korumaya da yard覺m edebilir.

Cilt üzerindeki faydalar覺ndan bir dieri göz alt覺 morluklar覺na, iz ve torbalar覺na iyi gelmesi.

Bu konularda ikayetçi olan birisi iseniz Hindistan cevizi ya覺n覺 cilt bak覺m rutininize ekleyebilir, ya覺 deneyimleyebilirsiniz.

Yüz bak覺m覺n覺n yan覺 s覺ra bu ya覺 dilerseniz dirsek ve topuklar覺n覺za da sürebilir, bu bölgelerin yumuamas覺n覺 salayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Ya覺 Nas覺l Kullan覺l覺r?

Hindistan Cevizi Ya覺 Nas覺l Kullan覺l覺r?

Hindistan cevizi ya覺n覺n faydalar覺ndan yararlanabilmek için en doru ekilde uygulama yapmak gerekli.

Eer bu ya覺 cildinizde kullanacaksan覺z belirli kurallara uyman覺z etkili sonuç alman覺zda faydal覺 olabilir.

Cilt için kullan覺mda önerilen yöntemlerden birisi yüz kremi olarak kullan覺lmas覺.

Bir miktar Hindistan cevizi ya覺n覺 parmaklar覺n覺za sürdükten sonra masaj yapar gibi yüzünüze yedirebilirsiniz.

Çok yal覺 bir cildiniz varsa bu ilemi gün a覺r覺 yapman覺z daha etkili olacakt覺r. Bu ilemi temiz bir yüze yapman覺z gerektiini de unutmamal覺s覺n覺z.

Dier bir yöntem olarak ise Hindistan cevizi ya覺n覺 direkt yüzünüze uygulamak yerine cilt bak覺m kremlerinize eklemeyi deneyebilirsiniz.

Günlük olarak kulland覺覺n覺z nemlendirici kremlerin içeriisine bir miktar bu yadan ekleyerek yumuak, nemli ve sal覺k bir cilde kavuabilirsiniz.

Etkili sonuç almak için bu ilemi düzenli ve istikrarl覺 biçimde yapmaya özen göstermelisiniz.

Makyaj bitiminizi de Hindistan cevizi ile yapabilirsiniz. Parlak bir biti istiyorsan覺z bir miktar Hindistan cevizini parmaklar覺n覺zla yanak, al覺n ve burnunuzun üzerine sürebilirsiniz.

Ayn覺 zamanda dudaklar覺n覺z覺 yumuatmak ve nemli tutmak için de Hindistan cevizi ya覺 tercih edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Ya覺n覺 Spor Yaparken Kullanmak Mümkün mü?

Spor herkesin mutlaka hayat覺nda olmal覺. Zinde kalman覺za yard覺mc覺 olur, enerji verir, mutluluk hormonu salg覺lanmas覺n覺 salar, depresyona iyi gelir, esnekliinini ve vücut direncinizi art覺r覺r.

Sporun faydalar覺n覺 saymakla bitirmek mümkün deil. Spor yaparken ayn覺 zamanda beslenmeye de önem vermek gerekir.

Hindistan cevizi ya覺 saça faydalar覺, cilt üzerindeki etkilerinin yan覺 s覺ra zay覺flaman覺za da yard覺mc覺 olan bir malzeme.

Hindistan cevizi ya覺 özellikle kar覺n bölgesindeki yalar覺n yak覺lmas覺nda etkili olur. Enerji de veren bir malzeme olduu için spor yapmadan önce kullan覺lmas覺 önerilir.

Doru kullan覺m ekli için spordan yar覺m saat önce kahve, çay ya da smoothie'niz içerisine bir tatl覺 ka覺覺 Hindistan cevizi ya覺 ekleyebilirsiniz.

Tad覺 kötü olmad覺覺 için içimi oldukça kolayd覺r.

Hindistan Cevizi Ya覺n覺n 襤çeriinde Neler Var?

Hindistan cevizi ya覺n覺n bu kadar faydal覺 ve etkili bir malzeme olmas覺n覺n sebebi çok güçlü bir içerie sahip olmas覺.

100 gram Hindistan cevizi ya覺 yakla覺k 890 kalori ve 82,5 doymu ya oran覺na denk gelir.

Ya覺n içeriinde bal覺ca u etken maddeleri yer al覺r:

  • Bol miktarda B, C, E ve K vitaminlerini içerir.
  • 襤çerdii demir, magnezyum, çinko gibi maddeler sayesinde besleyici bir özellie sahip.
  • Doymu asitleri aç覺s覺ndan da oldukça zengindir. Bu sayede kiiye enerji verir.

Fazla Kullan覺mda Hindistan Cevizi Ya覺 Zararlar覺 

Hindistan cevizi ya覺n覺n faydalar覺n覺 yukar覺da detayl覺ca inceledik. Ancak kullan覺mda dikkat edilmesi gereken noktalar da mevcuttur. Örnein bu ya覺n fazla tüketilmesi önerilmez. 

Kontrolsüz yap覺lan tüketim fazla kilo al覺m覺na neden olabilecei için dikkatli biçimde kullan覺lmas覺na özen gösterilmeli.

Düzenli ilaç tüketimi yapan birisi iseniz Hindistan cevizi ya覺 kullan覺m覺 konusunda doktorunuza mutlaka dan覺man覺z tedbir amaçl覺 olarak sizlere önerilir.

Fazla tüketimden ise mutlaka kaç覺n覺lmas覺 gerekir.

S覺kça Sorulan Sorular

Hindistan Cevizi Ya覺 Zararl覺 m覺?

Hindistan cevizi ya覺n覺 yetikin birisinin kullanmas覺nda bir sak覺nca yoktur. Bilinçsiz yap覺lacak bir tüketim ise çeitli sonuçlara yol açabilir. Çok fazla Hindistan cevizi tüketimi kilo al覺m覺na, karacierlerin yorulmas覺na, beyin ve sinir sistemi üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilir. Mutlaka güvenilir bir yerden al覺nmal覺, içerii kontrol edilmeli ve bilinçsiz tüketimden uzak durulmas覺 gerekir.

Hindistan Cevizi Ya覺 Yüze Direkt Sürülür mü?

Hindistan cevizi ya覺n覺 bir bak覺m ürünü olarak direkt olarak yüzünüze sürmenizde bir sak覺nca görülmez. Cildi nemlendirmeye ve yumuatmaya yarayan bu özel ya覺 günlük bak覺m rutininize ekleyebilir ya da direkt uygulama yapabilirsiniz. Haftada 4-5 kere cildinizi nemlendirmek için kullanabileceiniz gibi vücut losyonu olarak nemlendirici özelliklerinden de faydalanabilirsiniz. Hindistan cevizi ya覺 saça faydalar覺ndan yararlanmak için de belirli aral覺klarla saça direkt uygulama yapmak mümkün.

Hindistan Cevizi Ya覺 Yüze Tüylenme Yapar m覺?

Hindistan cevizinden elde edilen ya覺 ile ilgili merak edilen konulardan birisi de cilde sürüldüünde tüylenme yap覺p yapmad覺覺 ile ilgilidir. Bilindii üzere yal覺 bak覺m ürünlerinin çou k覺l köklerini de besledii için ciltte tüylenmeye sebep olabilir. Hindistan cevizi ya覺n覺n ise bilinçli tüketilmesiyle böyle bir sorun yaamazs覺n覺z. Çok fazla tüketimde ise bu tarz sorunlar ortaya ç覺kabilecei için dikkatli olmakta fayda var.

Hindistan Cevizi Ya覺 Kilo Vermeye Yard覺mc覺 Olur mu?

Günlük spor yapan birisi iseniz sporun daha etkili hale gelmesi için Hindistan cevizi ya覺ndan faydalanabilirsiniz. Kar覺n bölgesindeki yalar覺n yak覺lmas覺na yard覺mc覺 olan bu ya覺 spordan yakla覺k yar覺m ya da 1 saat önce tüketmeniz önerilir. Direkt içmek yerine kahvenize ya da çay覺n覺za eklemeniz enerjinizin artmas覺n覺 salar. Bilinçsiz ve fazla tüketiminin ise tam tersi bir etkiyle kilo alman覺za neden olabilecei de unutulmamal覺.

Hindistan Cevizi Ya覺 Nas覺l Muhafaza Edilir?

Hindistan cevizi ya覺n覺 doru biçimde muhafaza ederek uzun zaman kullanabilirsiniz. Oda s覺cakl覺覺nda kat覺 halde muhafaza edilen ya覺 buzdolab覺nda da saklayabilirsiniz. En önemli nokta güne 覺覺klar覺ndan korumak olmal覺. Bunun için kileriniz varsa orada az覺 kapal覺 bir ekilde muhafaza edebilir, yine ayn覺 ekilde daha uzun süreli bir kullan覺m için ise az覺 kapal覺 ekilde buzdolab覺nda da saklayabilirsiniz. Buzlukta saklanmas覺na ise gerek yoktur. Hindistan cevizi ya覺n覺 açt覺ktan sonra 30 gün içinde tüketmeniz tavsiye edilir.

En ok Okunan Sal覺k Rehberi Yaz覺lar覺m覺z

Sosyal Medya Hesaplar覺m覺z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Canan G繹rpeliolu
Dermatoloji (Cildiye)
VM Medical Park Ankara (Ke癟i繹ren)
4337

Bu i癟eriin gelitirilmesinde Medical Park Yay覺n Kurulu katk覺 salam覺t覺r.
Sayfa i癟erii sadece bilgilendirme ama癟l覺d覺r. Sayfa i癟eriinde tedavi edici sal覺k hizmetine y繹nelik bilgiler i癟eren 繹gelere yer verilmemitir. Tan覺 ve tedavi i癟in mutlaka hekiminize bavurunuz.