sat─▒r aras─▒

Hünnap meyvesi, hem yiyecek olarak hem de ilaç yap─▒m─▒nda kullan─▒l─▒r. Yiyeceklerde hünnap çok çe┼čitli tariflerde yer al─▒r. Endüstride ise hünnap özleri, cilt bak─▒m ürünlerinde k─▒zar─▒kl─▒─č─▒, ┼či┼čli─či, k─▒r─▒┼č─▒kl─▒klar─▒, kurulu─ču azaltmak ve güne┼č yan─▒─č─▒ndan kurtulmak için tercih edilir.

Hünnap nedir?

Çin hurmas─▒ olarak da bilinen hünnap meyvesi, Güney Asya'ya özgüdür ancak günümüzde dünya çap─▒nda popüler hale gelmi┼čtir.

Tohum içeren bir çukura sahip bu küçük yuvarlak meyveler, büyük çiçekli çal─▒lar veya a─čaçlarda (Ziziphus jujuba) büyür. Olgunla┼čt─▒klar─▒nda koyu k─▒rm─▒z─▒ veya mor olurlar ve hafif k─▒r─▒┼č─▒k görünebilirler. Tatl─▒ olmalar─▒ ve çi─čneme gerektiren dokular─▒ nedeniyle, genellikle kurutulurlar ve Asya'da yayg─▒n olarak yeti┼čtikleri k─▒s─▒mlarda ┼čekerlemelerde ve tatl─▒larda kullan─▒l─▒rlar.

Alternatif t─▒pta, uykuyu iyile┼čtirmek ve kayg─▒y─▒ azaltmak için yayg─▒n kullan─▒mlar─▒ vard─▒r.

Bu makalede tarihçesi, besin olarak de─čeri, faydalar─▒ ve kullan─▒mlar─▒ da dahil olmak üzere hünnap meyvesi hakk─▒ndaki detaylara de─činece─čiz.  

Hünnap meyvesinin tarihçesi

Geleneksel hünnap kullan─▒m─▒, Çin kay─▒tlar─▒nda 2.500 y─▒l öncesine dayanmaktad─▒r. Meyve, tohum ve kabuk, Korece, Hintçe ve Japon geleneksel yaz─▒lar─▒nda da anlat─▒lm─▒┼čt─▒r. Stresi ve uykusuzlu─ču hafifleten, i┼čtah aç─▒c─▒, sindirim yard─▒mc─▒s─▒, antiaritmik ve do─čum kontrol haplar─▒ olarak kullan─▒lm─▒┼člard─▒r. Meyvenin tatl─▒ kokusunun gençleri a┼č─▒k etti─či söylenmektedir. Meyveler taze olarak tüketilmekte veya kurutulup ┼čeker haline getirilmektedir. Ayr─▒ca meyvelerden çay, ┼čurup ve ┼čarap da yap─▒lmaktad─▒r.

Besin olarak hünnap meyvesi

Hünnap meyvesinin kalorisi dü┼čüktür ancak lif, vitamin ve mineral bak─▒m─▒ndan zengindir.

100 graml─▒k çi─č hünnapta:

Kalori: 79
Protein: 1 gram
Ya─č: 0 gram
Karbonhidrat: 20 gram
Lif: 10 gram
C Vitamini: günlük de─čerin % 77'si
Potasyum: günlük de─čerin % 5'i bulunmaktad─▒r.


Yüksek lif içeri─či ve dü┼čük kalorisi nedeniyle, hünnap mükemmel ve sa─čl─▒kl─▒ bir at─▒┼čt─▒rmal─▒kt─▒r. Özellikle antioksidan ve ba─č─▒┼č─▒kl─▒k art─▒r─▒c─▒ özelliklere sahip, önemli bir vitamin olan hünnap C vitamini bak─▒m─▒ndan zengindir. Ayr─▒ca kas kontrolü ve elektrolit dengesinde hayati rol oynayan makul miktarda potasyum da içerirler. Bunlar─▒n yan─▒nda hünnap meyvesi, vücudunuza enerji sa─člayan do─čal ┼čeker formunda karbonhidrat içerir.

Dünyan─▒n pek çok yerinde daha çok yenen ve yemek pi┼čirmede kullan─▒lan kuru hünnap, ┼čeker ve kalori bak─▒m─▒ndan taze meyveye göre çok daha yüksektir. Kurutma s─▒ras─▒nda meyvenin içindeki ┼čekerlerin konsantre hale gelmesi ve i┼člem s─▒ras─▒nda ilave ┼čeker kullan─▒lmas─▒ buna sebep olur.
 

Hünnap meyvesinin faydalar─▒

Hünnap meyvesinden uzun y─▒llard─▒r, uyku sorunlar─▒n─▒ ve endi┼če yo─čunlu─čunu tedavi etmek için yararlan─▒lmaktad─▒r. Hünnap─▒n di┼člere iyi geldi─či bilgisi do─čru de─čildir. Hünnsp ┼čeker oran─▒n─▒n azl─▒─č─▒ nedeniyle belki baz─▒ ki┼čiler taraf─▒ndan tercih edilebilir. Di┼čteki hasarlar─▒ yo─čunla┼čm─▒┼č ya da görünümünden memnun olmayan ki┼čiler zirkonyum kaplama fiyatlar─▒ hakk─▒nda bilgi almak için di┼č hekimlerine ba┼čvurabilir.

Hayvan deneyleri ve di─čer test çal─▒┼čmalar─▒, bu meyvenin sinir sisteminiz, ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒n─▒z ve sindiriminiz için etkileyici t─▒bbi yararlar sa─člayabilece─čini göstermektedir.

* Antioksidanlar aç─▒s─▒ndan zengindir.

Hünnap meyvesi, ba┼čta flavonoidler, polisakkaritler ve baz─▒ yararl─▒ asitler olmak üzere çe┼čitli antioksidan bile┼čikler aç─▒s─▒ndan zengindir. Ayn─▒ zamanda antioksidan görevi gören yüksek düzeyde C vitamini içermektedir.

Antioksidanlar, serbest radikallerin neden oldu─ču hasar─▒ önleyebilen ve tersine çevirebilen bile┼čiklerdir. Serbest radikal hasar─▒n─▒n, tip 2 diyabet, kalp hastal─▒─č─▒ ve baz─▒ kanserler de dahil olmak üzere birçok kronik duruma sebebiyet verdi─či dü┼čünülmektedir. Serbest radikallerle sava┼čma yeteneklerinden dolay─▒, antioksidanlar önemli yararlar sa─člamaktad─▒r.

Bir hayvan deneyi ara┼čt─▒rmas─▒, hünnap flavonoidlerinin antioksidan aktivitesinin, karaci─čerde serbest radikal hasar─▒n─▒n neden oldu─ču stresi ve iltihab─▒ azaltmaya yard─▒mc─▒ oldu─čunu bulmu┼čtur. Asl─▒nda, hünnap meyvesinin faydalar─▒n─▒n ço─ču, i┼čte bu antioksidan içeri─činden kaynaklanmaktad─▒r.

* Uyku ve beyin fonksiyonlar─▒n─▒ iyile┼čtirir.

Hünnap, uyku kalitesini ve beyin fonksiyonunu iyile┼čtirmek için alternatif t─▒pta yayg─▒n olarak kullan─▒lmaktad─▒r. Ortaya konan ara┼čt─▒rmalar, antioksidanlar─▒n bu etkilerden sorumlu olabilece─čini öne sürmektedir.

Hünnap meyvesinin ve tohum özlerinin, s─▒çanlarla yap─▒lan deneylerde, uyku süresini ve kalitesini art─▒rd─▒─č─▒ belirlenmi┼čtir. Ayr─▒ca, bu meyve genellikle anksiyeteyi azaltmak için alternatif t─▒p uygulay─▒c─▒lar─▒ taraf─▒ndan reçete edilmektedir.
Dahas─▒ hayvan deneyleri ve di─čer test çal─▒┼čmalar─▒, haf─▒zay─▒ geli┼čtirebilece─čini ve beyin hücrelerine, sinirleri tahrip eden bile┼čiklerden koruma konusunda yard─▒mc─▒ olabilece─čini göstermektedir.

* Ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ art─▒r─▒r ve kanser hücreleriyle sava┼č─▒r.

Hünnap ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ art─▒rabilir ve kanser hücrelerinin büyümesine engel olabilir. Antioksidan özelliklere sahip, do─čal ┼čekerler olan hünnap polisakkaritlerinin, tehlikeli hücreleri etkisiz hale getirebilece─či ve iltihab─▒ azaltabilece─či belirtilmi┼čtir. Azalan iltihap ve serbest radikal seviyeleri sayesinde, tip 2 diyabet gibi kronik hastal─▒klar da önlenmi┼č olur.

Bunun yan─▒nda, antioksidan özelliklere sahip bir lif türü olan hünnap ligninleri de, ba─č─▒┼č─▒kl─▒k hücrelerinin üretimini te┼čvik ederek ve bu hücrelerin, zararl─▒ bile┼čikleri etkisiz hale getirme oran─▒n─▒ art─▒rarak insan sa─čl─▒─č─▒na önemli bir katk─▒ daha yapmaktad─▒r.

Hünnap özü ise, zararl─▒ istilac─▒ hücreleri yok edebilen, do─čal öldürücü hücreler olarak adland─▒r─▒lan ba─č─▒┼č─▒kl─▒k hücrelerini güçlendirmektedir. Yap─▒lan baz─▒ bilimsel çal─▒┼čmalar, yine hünnap özlerinin yumurtal─▒k, rahim a─čz─▒, gö─čüs, karaci─čer, kolon ve cilt kanseri hücreleri dahil olmak üzere çe┼čitli kanser hücrelerini öldürdü─čünü ortaya koymu┼čtur.

Hünnap meyvesinin C vitamini aç─▒s─▒ndan zenginli─činden yukar─▒da bahsedilmi┼čtir. C vitaminin de güçlü antikanser özelliklere sahip oldu─ču bilinmektedir.

Ara┼čt─▒rmac─▒lar, bu faydalar─▒n öncelikle meyvede bulunan antioksidan bile┼čiklerin bir sonucu oldu─čuna inanmaktad─▒r. Yine de, bu çal─▒┼čmalar─▒n ço─ču hayvanlarda veya test tüplerinde yap─▒lm─▒┼čt─▒r, bu nedenle herhangi bir kesin sonuç ç─▒kar─▒lmadan önce daha fazla ara┼čt─▒rmaya ihtiyaç duyulmaktad─▒r.

* Sindirimi iyile┼čtirir.

Hünnap'─▒n yüksek lif içeri─či sindirimi iyile┼čtirmeye yard─▒mc─▒ olur. Meyvede bulunan karbonhidratlar─▒n yakla┼č─▒k % 50'si, faydal─▒ sindirim etkileri ile bilinen liften gelir. Bu besin, d─▒┼čk─▒n─▒z─▒ yumu┼čatmaya ve hacim kazand─▒rmaya yard─▒mc─▒ olur. Sonuç olarak, yiyeceklerin sindirim sisteminizdeki hareketini h─▒zland─▒r─▒r ve kab─▒zl─▒─č─▒n─▒z─▒ azalt─▒r.

Dahas─▒ hünnap özleri midenizin ve ba─č─▒rsaklar─▒n─▒z─▒n güçlenmesine yard─▒mc─▒ olur. Ülser, yaralanma ve ba─č─▒rsaklar─▒n─▒zda bulunabilecek kötücül bakterilerden zarar görme riskinizi azalt─▒r.

Son olarak hünnab─▒n içindeki lif, faydal─▒ ba─č─▒rsak bakterileriniz için yiyecek görevi görür. Bu durum zararl─▒ bakterilerin büyümelerine engel olup, ba─č─▒rsak floras─▒nda yararl─▒ bakterileri güçlü konuma getirir.

Hünnap meyvesinin olas─▒ yan etkileri

Ço─ču insan için hünnap meyvesinin yenmesi güvenlidir.

Buna ra─čmen, antidepresan ilaç olan venlafaksini veya di─čer serotonin-norepinefrin geri al─▒m inhibitörlerini (SSNRI'ler) al─▒yorsan─▒z, bu ilaçlarla etkile┼čime girebilece─činden hünnaptan uzak durmal─▒s─▒n─▒z.

Ek olarak, hünnap meyvesinin özünün fenitoin, fenobarbiton ve karbamazepin dahil olmak üzere belirli ilaçlar─▒n etkilerini güçlendirebilece─či bulunmu┼čtur.

Bu ilaçlardan herhangi birini al─▒yorsan─▒z, diyetinize hünnap meyvesi eklemeden önce olas─▒ endi┼čelerinizi sa─čl─▒k uzman─▒n─▒zla görü┼čmek, sizin için yararl─▒ olur.

Hünnap meyvesi nas─▒l yenir?

Hünnap meyveleri küçük ve tatl─▒d─▒r. Kurutulmu┼č, çi─č bir dokuya ve hurmaya benzer tada sahiptirler.

Çi─č olduklar─▒nda, bu meyveler tatl─▒, elma benzeri bir tada sahiptir ve besleyici bir at─▒┼čt─▒rmal─▒k olarak yenebilir. Yemeden önce ç─▒kar─▒lmas─▒ gereken iki tohumlu bir çukur içerirler.

Kurutulmu┼č hünnaplar genellikle tatl─▒larda kullan─▒lmak üzere veya özellikle Asya'da, ┼čeker gibi kendi ba┼člar─▒na yenmek üzere sat─▒lmaktad─▒r. Yine de, kurutulmu┼č meyvelerin, taze meyvelerden daha yüksek kalorili oldu─čunu unutmamal─▒s─▒n─▒z. Ayr─▒ca konsantre bir ┼čeker kayna─č─▒d─▒r. Bu nedenle diyetinizde kurutulmu┼č hünnap meyvesini s─▒n─▒rland─▒rmal─▒s─▒n─▒z.

Hünnap sirkesi suyu, marmelatlar─▒ Asya'n─▒n baz─▒ bölgelerinde yayg─▒nd─▒r. Pazar yeri ve marketlerde bulman─▒z mümkündür.

Uygun günlük hünnap dozu, kullan─▒c─▒n─▒n ya┼č─▒, sa─čl─▒─č─▒ ve di─čer baz─▒ ko┼čullar gibi çe┼čitli faktörlere ba─čl─▒d─▒r. ┼×u anda, hünnap için uygun doz aral─▒─č─▒n─▒ belirlemekte yeterli bilimsel bilgi bulunmamaktad─▒r. Do─čal ürünlerin her zaman mutlaka güvenli olmad─▒─č─▒n─▒ ve dozajlar─▒n önemli olabilece─čini unutmamak gerekir. Ürün etiketleri ile ilgili talimatlara uydu─čunuzdan emin olun ve kullanmadan önce eczac─▒n─▒za veya doktorunuza mutlaka dan─▒┼č─▒n.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dyt.
Bet├╝l Yurdakul
Beslenme ve Diyet
─░stinye ├ťniversitesi Hastanesi Bah├že┼čehir
636913

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.