Dr. Öğr. ÜyesiHüseyin Akyol

  • İlgi Alanları
  • Obezite cerrahisi
  • Meme cerrahisi
  • Laparoskopik cerrahi
  • Reflü cerrahisi
  • Kıl dönmesi
  • Fıtık cerrahisi

Genel Cerrahi, vücudun birçok bölgesinde gerçekleşen travma ve hastalıklarda cerrahi tedavileri gerçekleştiren bir tıbbi disiplindir. Birçok cerrahi operasyonda tanı, tedavi ve takip sürecini tek başına yürüten genel cerrahi klinikleri aynı zamanda diğer birçok tıbbi disiplin ile etkileşim ve görüş alışverişi içerisindedir. Uzmanlık alanı vücudun birçok bölgesine ilişkin çok sayıda hastalığın cerrahi tedavilerini kapsayan bu birimlerde tıp lisansına ek olarak genel cerrahi branşında uzmanlık eğitimi almış hekimler hizmet verir. 

Onkolojik cerrahi (kanser cerrahisi), minimal invaziv cerrahi (küçük kesi cerrahisi veya laparoskopik cerrahi), obezite ve diyabet cerrahisi, proktoloji (anal bölge ameliyatları) gibi pek çok cerrahi tedavi uygulaması, genel cerrahi birimlerinin uzmanlık alanına girer. Cerrahi tedaviye ihtiyaç duyan tüm hastalıklarda, mümkün olduğunca minimal invaziv cerrahi yöntemlerinden faydalanılmalıdır. Küçük kesi cerrahisi olarak da adlandırılan bu uygulamalar yardımıyla geçmişte açık ameliyat şeklinde çok daha uzun iyileşme süresi gerektiren ve yüksek komplikasyon riski taşıyan operasyonlar minimum riskle, küçük kesiler yardımıyla gerçekleştirilebilir. Hastanede kalış süresini kısaltan bu uygulamalar aynı zamanda komplikasyon riskini azalttığından tedavi başarısının artırılmasında oldukça etkilidir. 

Minimal invaziv cerrahi işlemler 0.5 -1 cm’lik kesilerden yapıldığı için hastaların ağrıları çok az olur ve normal hayatlarına dönüş süreleri kısaldığından konforlu bir tedavi imkanı oluşturur. Minimal invaziv ameliyatlar kişide psikolojik rahatlık sağlar ve bu sayede hastaların yara iyileşmeleri de daha kolay olur. Sosyal hayattan ve iş yaşamından uzaklaşma süreleri önemli ölçüde azalır. Özellikle obezite hastalarında ve diyabetli hastalarda yara iyileşmesi zorlaşabilir. Bu kişilerin minimal invaziv yöntemlerle ameliyat edilmesi bazı yara komplikasyonlarının ortaya çıkışını da engellemiş olur.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi birimi, alanında uzman hekim kadrosu ile 12 yılı aşkın süredir çok sayıda hastanın cerrahi tedavisini gerçekleştirmektedir. Uygun vakalarda laparoskopik cerrahi ve minimal invaziv teknikler kullanılarak yapılan operasyonlar yardımıyla hasta konforu artırılır ve iyileşme süresi kısaltılır. Proktoloji olarak da adlandırılan anal bölge ameliyatları alanında lazer gibi son teknolojiye sahip cihazlar kullanılarak hastaların ameliyatları gerçekleştirilir ve hastalar aynı gün taburcu edilir. Bunun yanı sıra kanser cerrahisi, obezite ve diyabet cerrahisi alanlarında da minimal invaziv yöntemlerle tedavi uygulanır. Genel cerrahi branşının kapsadığı tüm ameliyatların gerçekleştirildiği Medical Park Bahçelievler Hastanesi, bulunduğu lokasyonda en büyük yoğun bakım servisine sahip olan hastanelerden bir tanesidir. Bu sayede ameliyat sonrası yoğun bakım ihtiyacı oluşabilecek hastalarda uygun standartlara sahip yoğun bakım servislerinde destek hizmeti verilebilir.Medical Park Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi biriminde 12 yıldır hasta kabul eden Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Akyol; onkolojik cerrahi uygulamaları, laparoskopik cerrahi, proktoloji, obezite ve diyabet cerrahisi gibi alanlarda geniş tecrübeler edinmiştir. Tıp eğitimini Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde almış, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde genel cerrahi uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Dekan Yardımcısı olan Akyol, onkolojik ameliyatları minimal invaziv cerrahi yöntemlerinden yararlanarak gerçekleştirmektedir.

Eğitim ve Uzmanlık
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi - Tıp Eğitimi
Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi - Uzmanlık