İlkbaharda Hastalıklara Dikkat!

Medical Park Elazığ Hastanesi dahiliye hekimi Uzm. Dr. Özlem Çakın ilkbaharda mevsim değişikliğine bağlı görülen hastalıklar hakkında bilgilendiriyor:

İlkbaharda havanın ısınması, kalabalık ve sıkışık ortamlarda daha fazla bulunma ve okulların tatil olması gibi etkenlerle; özellikle çocukların taşıyıcı olduğu nezle ve grip gibi viral hastalıkların sürekli bulaşması, ilkbaharda birçok farklı hastalığın ortaya çıkmasına sebep oluyor. İlkbahar hastalıkları denilince akla iklimsel, sosyal ve fiziksel değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan veya sıklığı artan enfeksiyon hastalıkları geliyor. Bunların çoğunluğu enfeksiyon hastalıkları. Ancak depresyonu da göz ardı etmemek gerekiyor.

Vücut direncini kıran birçok değişikliğin de buna katkıda bulunuyor. Güneş ışınlarının artması, havanın ısınması ve rüzgar, enfeksiyon ve alerjik durumların ortaya çıkmasını sağladığı gibi, burun ve ağız içi mukozanın kuruması ve koruyucu özelliğini yitirmesi nedeniyle mikropların vücuda kolayca girmesine imkan sağlıyor.

İnsan vücudunun ısı değişimlerine ve yeni koşullara uyum sağlaması için 2-4 hafta gibi bir süreye ihtiyacı bulunmaktadır. mBu da sadece yumuşak mevsim geçişleriyle mümkündür. Havaların aniden ısınıp soğumasıyla ortaya çıkan kısa süreli ısı değişimleri, vücudun adaptasyonunu da zorlaştırır. Bu durum, vücudun strese girip savunma sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Böylece bağışıklık sistemi zaten zayıflamışken, enfeksiyonların bulaşma ihtimalinin fazlalaşması ilkbahar-yaz döneminde grip ve nezle salgınlarının oluşmasına neden oluyor.