Dr. Öğr. Üyesiİpek Necla Güldiken

 • İlgi Alanları
 • Gömülü diş cerrahisi
 • Dental implant cerrahisi
 • Maksiller sinüs lifting operasyonu
 • Çene kemiği düzeltimleri
 • Yumuşak doku düzeltimleri
 • Çene patolojileri
 • Çene yüz bölgesi travmaları
 • Lazer tedavileri

ORTOGNATİK CERRAHİ

Ortognatik cerrahi, yüzde daha estetik görüntü yaratmak için sadece ortodontik tedavinin yeterli olmadığı iskeletsel bozukluklarda, ortodontik tedaviye ek olarak çenelerin de ameliyatla düzgün konumlarına getirildiği kombine işlemin adıdır.

Dişsel bozukluklara çene bozukluklarının da eşlik ettiği durumlarda sadece tel tedavisi yeterli olmaz, çene ameliyatı da gerekebilir. Ortodontist tarafından planlanan alt ya da üst çene ameliyatı sadece bu dalda uzmanlaşmış ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Diş İmplantı

İmplantlar, diş kaybının yaşandığı bölgedeki çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen, titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir. Titanyum, kemiğe entegre olarak (kaynayarak) üzerine yapılacak diş için sağlam bir temel oluşturur. Daha sonra implantın üzerine yapılan porselen dişle birlikte bölgedeki diş kaybı restore edilir. Aynı zamanda implantlar, çene kemiğinin dişsiz kalmasına bağlı gelişen kemik erimesini de önleyerek hastanın yüz yapısını korumaya yardımcı olur.

Herhangi bir daimi diş kaybı durumunda (yirmi yaş dişleri hariç), eğer dişsiz boşluk ortodontik tedavi (tel tedavisi) ile kapatılamayacaksa uygulanması önerilir. İşlem sırasında lokal veya genel anestezi etkisi altında olacağınızdan herhangi bir ağrı duymazsınız. İmplantların yerleştirilmesi bir ya da iki aşamalı cerrahi işlemle mümkün olmaktadır. İlk olarak, implant lokal anestezi ile çene kemiği içine yerleştirilir. Bu cerrahi işlemi takiben, ilk 2-4 ay arasında implantlar dişetinin altında bırakılıp çene kemiğine entegre olması beklenir. Bu süreçte mümkünse hastaya geçici bir protez yapılır ve yumuşak gıdalar tüketmesi tavsiye edilir. Gerekli sürenin sonunda implant çene kemiğine entegre olduğunda ikinci aşama başlar. Dişeti şekillendirici başlıkların takılmasından 1-2 hafta sonra implant üzerinden ölçü alınarak protetik aşamaya geçilir. Takip eden seanslarda protezlerin altyapı uyumu, dişin biçim ve renginin belirlenmesini içeren çeşitli provalar yapılır. Porselen diş son halini aldığında dişeti şekillendirici implanttan çıkarılır ve implantın içine küçültülmüş diş formunda bir dayanak (abutment) vidalanır. Porselen diş bu dayanağa yapıştırılarak veya vidalanarak tedavi tamamlanır.

 Diş implantlarının en belirgin avantajı çevredeki komşu dişleri dayanak olarak kullanmadan protez yapılabilmesi, yani komşu dişlerin zarar görmemesidir. Cerrahi bir işlem olması ve buna bağlı kanama, ağrı, geçici; nadiren kalıcı uyuşukluk hissi, enfeksiyon, implant kaybı vb genel riskleri içermesiyse işlemin dezavantajlarını oluşturur.

Eğer implant yaptırmak istiyorsanız, kapsamlı bir ağız içi ve radyolojik muayenenin yanında tıbbi geçmişiniz de değerlendirilmelidir. Eğer ağzınız implant tedavisi için uygun değilse, uygun hale getirmek için yapılabilecek tedaviler (kemik tozu uygulaması vb) size önerilmektedir.

16-18 yaşlarından itibaren, gelişimin tamamlanmasıyla birlikte genel sağlıkta tedaviye engel herhangi bir sorun bulunmadığı sürece, her yaştan hastaya dental implant tedavisi başarıyla uygulanmaktadır.

Eğitim ve Uzmanlık
2012 - 2017 İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi A.D, Uzmanlık Programı
2007 - 2012 Marmara Üniversitesi, İngilizce, Diş Hekimliği Fakültesi

Deneyim
İstanbul Medipol Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Esenler Sağlık ve Araştırma Hastanesi, Dr. Öğr. Üyesi
2021 Özel Skydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
2021 Özel Etemoğlu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Kurs ve Sertifikalar
5th Brussels Orthognathic Atomium Course (Ortognatik Cerrahi Kursu) 2015 - 27-30 Temmuz 2015
AO-CMF Course- Management of Facial Trauma, 19 Mayıs 2016, Tehran
AO-CMF  Course- Advances in Orthognathic Surgery, 20 Mayıs 2016, Tehran

Mesleki Üyelikler
International Association of Oral and Maxillofacial Surgery (IAOMS)
European Association for Cranio Maxillo Facial Surgery (EACMFS)
Türk Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Derneği (TAOMS)
Ağız ve Çene-Yüz Cerrahisi Birliği Derneği (AÇBİD)
International Team for Implantology (ITI)
AO Foundation (AO-CMF)

 1. Gurler G., Delilbasi C., Ogut E., Guldiken Kacar I. Evaluation of the Effects of Leukocyte Rich Fibrin (L-PRF) on Postoperative Complications of Mandibular Impacted Third Molar Surgery  Yeditepe J Dent. 2015; 11(1): 11-16, 2015.
 2. Gurler G., Delilbasi C, Guldiken Kacar I. Patients’ perceptions and preferences of oral and maxillofacial surgeons in a university dental hospital, European Oral Research, 2018.
 3. Gurler G., Delilbasi C, Kaptan Akar N, Guldiken Kacar I. Skelatal changes following surgically assisted rapid maxillary expansion (SARME), European Oral Research, 2018.
 4. Gurler G., Delilbasi C, Guldiken Kacar I. Needle breakage during dental anesthesia in the maxilla: report of a case and literatüre review, Aydın Dental Journal, 2017.
 5. Senol G, Suzen M, Güldiken İN, Kocyiğit H. ANTİREZORPTİF İLAÇ REÇETE EDEN TIP HEKİMLERİNİN MRONJ YAKLAŞIMI Türkiye Klinikleri Diş Hekimliği Bilimleri Dergisi10.5336/dentalsci.2020-75321