satır arası

jawline-nedir?

Yüzdeki simetri ve altın oran, yüz güzelliğini belirleyen en önemli faktörlerdir. Kadın ve erkekler daha çekici bir görünüme sahip olmak için çene estetiklerine başvururlar. Günümüzde modern tıbbın ilerlemesiyle birlikte ameliyatsız estetik yöntemler ön plana çıkmıştır. Jawline tedavisi de bir çeşit çene hattı dolgusu yöntemidir. Çene hattı belirginleştirilir ve dikkat çekici hale getirilir. Dikiş ve kesi uygulanmadığı için görece basit bir tedavidir. Jawline çene dolgusu ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Jawline Nedir?

İngilizcede jawline kelimesi çene hattı anlamına gelir. Çene hattı, çene ucundan başlayıp her iki tarafta kulağa kadar uzanan çizgidir. Çene hattı şeklini belirleyen faktörler arasında kalıtım, vücuttaki yağ oranı ve kemik yapısının biçimi bulunabilir. Bu çizginin belirgin ve net olarak izlenmesi, günümüz estetiğinde kabul gören bir anlayıştır. Jawline (çene hattı dolgusu), çene hattının daha çıkıntılı ve keskin bir görünüme sahip olması amacıyla uygulanır. Bu işlem sonucunda yüz hatları, daha şık, simetrik ve orantılı hale gelir. Jawline bölgesine yapılan ameliyatsız dolgu işlemine çene hattı dolgusu denir. Ameliyat kesisi ve dikiş uygulanmadığı için ciltte iz bırakmayan bir tedavi şeklidir.

Kadınların çene yapısı üçgen, erkeklerinki ise dörtgen yapısını andırır. Erkeklerin çene hattı kadınlarınkine göre daha keskin formdadır. Keskin çene hattı çizgisine sahip olmak, erkekler tarafından daha çok tercih edilse de çağımızda medya ve televizyonların etkisiyle kadınlar için de oldukça popüler hale gelmiştir. Çene dolgusu kadın ve erkek her iki cinsiyet tarafından da tercih edilen bir tedavidir. Küçük çeneye ve keskin olmayan çene hatlarına sahip kişilerde gıdı bölgesi daha belirgindir. Gıdı sarkması görünümünden şikayetçi olan kişiler de Jawline çene hattı dolgusuna başvurur.

Jawline Nasıl Yapılır?

Bu dolgu işlemine başlamadan önce, uygulama yapılması gereken bölgelere karar verilir. İşlemi gerçekleştirecek uzmanın tavsiyeleri de göz önüne alınarak hastayla birlikte bu bölgelerin seçimi yapılır. İşleme başlamadan önce bölgeye acı yaşanmaması için lokal anestezik krem sürülür. Uygun dolgu maddesi seçilerek cilt altına enjekte edilir. Jawline uygulamasından hemen sonra kişi günlük yaşantısına geri dönebilir. Kişi, doktorun uygun gördüğü bir tarihte kontrol seansına çağrılır.

Dolgu uygulamasından sonra bir süre güneşin aşırı sıcağından korunmak gerekir. Dolgunun bozulmaması için yoğun egzersiz yapılmamalı, kilo alma ve verme konusunda dikkatli olunmalıdır. Zorlayıcı faaliyetlerde bulunmaktan kaçınılmalıdır. Doktorun önerdiği kremler kullanılabilir. Doktorun işlem sonrası önerilerine uyulmazsa dolgunun şekli bozulabilir ve sonuç başarısız olur.

Jawline Estetiğinde Hangi Dolgu Malzemesi Kullanılır?

Jawline uygulaması için tercih edilen dolgu malzemelerinin lifting (kaldırma) özelliği fazla olan bir materyal içermesi gerekir. Dolgu maddesi olarak Hyaluronik Asit tercih edilebilir. Ayrıca kemik yapısının ana maddesi olan kalsiyum hidroksiapatit içerikli dolgular da kullanılabilir. Hyaluronik asit ve kalsiyum hidroksiapatit vücutta doğal olarak bulunduğu için zararları yoktur. Herhangi bir yan etki yaratmazlar.

Jawline Kimlere Uygulanır?

Jawline estetik dolgu yöntemi, çenenin alt yüz bölgesine uygulanır. Bu bölgenin görünümünden memnun olmayan kişiler bu dolgu yöntemine başvurur. Jawline dolgusu yapılmasını gerektiren durumlar şunlardır:

 • Kısa ve yumuşak hatta sahip çene ucu,
 • Sarkma meydana gelen gıdı bölgesi,
 • Boyun derisinde kırışıklık,
 • Yuvarlak yüz hattı,
 • Orantısız dudak ve çene uyumunu,
 • İlerleyen yaşla birlikte yanak bölgesinde meydana gelen sarkmalar,
 • Kısa çene hattı,
 • Çene hattında hacim kaybı,
 • Dar çene ucu,
 • Asimetrik görünümlü çene çizgisi,
 • Olması gerekenden geri konumda bulunan alt çene.

Jawline Çene Dolgusu İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Gelişim çağını tamamlamış ve genel sağlık durumu iyi olan herkes, çene hattı dolgusu yaptırabilir. Yüz bölgesindeki kemik ve yumuşak dokuların gelişiminin tamamlanması, bu işlemin yapılması için yeterlidir. Bazen yüz germe operasyonları da bu operasyona eşlik edebilir. Ancak kişinin sistemik veya kronik bir hastalığı varsa, bu konuda doktorunu bilgilendirmelidir. Doktor onayıyla Jawline çene dolgusu yaptırabilir.

Jawline Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Jawline çene dolgusu, diğer estetik dolgu yöntemlerine benzer şekilde genel anestezi gerektirmeyen ve cerrahi prosedür içermeyen bir tedavi şeklidir. Ayrıca kısa sürede uygulanan ve hızlı sonuç alınan bir yöntemdir. Bu nedenle birçok avantaja sahiptir:

 • Yüz şekli daha kozmetik ve estetik bir görünüme kavuşur.
 • Boyun ve gıdı arasındaki oran düzeltilir.
 • Cerrahi bir işlem içermediği için iyileşme süreci çok kısadır.
 • Dikiş uygulanmadığı için işlem sonrasında ciltte iz kalma gibi bir sorun olmaz.
 • Ameliyat ve anestezi gerekmediği için kısmen uygun fiyatlı bir estetik yöntemdir.
 • Çenedeki kırışıklıklar düzeltilebilir.
 • Çene ucu belirgin hale gelir.
 • Çene hattındaki düzensizlikler giderilir.
 • Daha güçlü ya da daha zarif yüz ifadesi elde etmek mümkündür.
 • Gıdıdaki sarkmalar ve kırışıklıklar toparlanabildiği için kişi daha genç bir görünüme kavuşur.

Jawline Zararlı Mıdır?

Jawline dolgusu, ameliyat ve kesi gerektirmeyen bir uygulamadır. Ayrıca dolgu için kullanılan malzemeler, vücutta doğal olarak bulunan maddelerden üretilir. Bu nedenle yan etki görülmez. Zararı yok denecek kadar azdır. Dolgular deri altına iğne yoluyla enjekte edildiği için iğnenin girdiği yerlerde hafif kızarıklık, şişlik ve sertlik görülebilir. Ancak kısa sürede iyileşir. Hastanın sosyal yaşantısı etkilenmez.

Jawline Ne Kadar Kalıcı Bir Yöntemdir?

Dolgunun ne kadar kalıcı olduğu, kullanılan malzemelerin yapısına, miktarına ve hasta faktörüne bağlı olarak değişmektedir. Fazla miktarda dolgu maddesi kullanılırsa kalıcılık süresi artabilir. Her dolgu malzemesinin vücutta erime süresi farklıdır. Ayrıca herkeste çene dokusunun yapısı farklıdır. Bu nedenle çene dolgusunun erime süresi değişebilir. Jawline dolgusunun kalıcılık süresi birkaç yıla kadar uzayabilir. Eğer, düzenli olarak uygulanırsa daha uzun etki gösterir. Ancak hasta, yapılan dolgudan memnun kalmazsa özel maddeler kullanılarak dolgunun hızlıca eritilmesi sağlanabilir.

Jawline Tekrar Uygulanabilir mi?

Jawline kalıcı bir tedavi yöntemi değildir. Belirli bir süre deri altında kaldıktan sonra vücut tarafından emilir ve vücuttan dışarı atılır. Geçici bir uygulama olmasına rağmen birkaç yıla kadar etkisi devam eder. Çene hattı dolgusu, etkisi geçtikten sonra tekrar uygulanabilir.

Jawline Dolgu Diğer Dolgularla Birlikte Uygulanabilir Mi?

Bazen Jawline çene hattı dolgusu, hastanın istediği ideal yüz görünümüne sahip olmak için yeterli olmaz. Gerekli durumlarda diğer çene dolgusu ve yüz dolgusu yöntemleri ile birlikte uygulanabilir. Elmacık, alın, yanak, burun, dudak ve çene dolguları, ihtiyaç durumunda Jawline dolgusuyla kombine olarak yapılır.

Jawline Fiyatları 2023

Jawline fiyat bilgisi konusunda net bir ücret söylemek mümkün değildir. Kullanılacak dolgu malzemesinin markasına, türüne, miktarına göre fiyat değişkenlik gösterir. Ayrıca işlemin uygulanacağı kliniğin kalitesi, uzman hekimin tecrübesi ve hastanın beklentileri de fiyat üzerinde etkilidir. Fiyat konusunda net bilgi almak isterseniz, Jawline dolgusunun yapıldığı ve güvendiğiniz bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

Ağrısız, acısız bir şekilde keskin ve simetrik çene hatlarına kavuşmak Jawline dolgusu yöntemiyle artık mümkündür. Daha genç ve çekici yüz hatlarına sahip olmak günümüzde oldukça kolay. Siz de çene hattınızın görünümünden memnun değilseniz, uzman hekim kadrosuyla hizmet veren, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve Medikal Estetik birimlerini bünyesinde bulunduran Medikal Park Hastanelerinden bilgi ve randevu alabilirsiniz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

65157

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.