sat─▒r aras─▒

Jelibon, jel k─▒vam─▒nda olan ve birçok aromada farkl─▒ ┼čekillerde üretilen bir ┼čekerleme türüdür. Çocuk ve yeti┼čkinlerin severek tüketti─či bu ┼čekerleme, renkli görünümü ile dikkat çekmektedir. Farkl─▒ aromalarda oldu─ču için her damak zevkine hitap eden tatlarda sunulur. Ancak jelibonun yapay bir ┼čekerleme türü oldu─ču da göz ard─▒ edilmemelidir.

Jelibonun zararlar─▒ dikkate al─▒nd─▒─č─▒nda, tüketim konusunda dikkatli olmak gerekir. Jelatin ve koruyucu renk içeren bu ┼čekerleme her ya┼čtaki birey için zararl─▒ bir at─▒┼čt─▒rmal─▒kt─▒r. E─čer siz jelibonun zararlar─▒n─▒ daha yak─▒ndan ö─črenmek istiyorsan─▒z bu içeri─či okumaya devam edebilirsiniz.

Jelibon Zararlar─▒ Nedir?

Jelibon zarar─▒, sa─čl─▒k aç─▒s─▒ndan göz ard─▒ edilmemesi gereken bir konudur. Ek┼či ve tatl─▒ aromalarda üretilen jelibon, özellikle de çocuklar için oldukça zararl─▒d─▒r. Bu noktada zararlar─▒n─▒n ne oldu─čunu ö─črenmek önemlidir.

Genel olarak jelibonun zararlar─▒ ┼čunlard─▒r: 

 • Di┼č çürümesine neden olur. 
 • Geli┼čme ça─č─▒nda olan çocuklarda hormon bozuklu─čuna neden olur. 
 • Yüksek ┼čeker içerdi─či için ┼čeker hastal─▒─č─▒ (diyabet) riskini olu┼čturur. 
 • Yüksek ┼čeker içeri─čine ba─čl─▒ olarak obezite ve kalp hastal─▒klar─▒na zemin haz─▒rlar. 
 • Dü┼čük besin de─čerine sahip oldu─ču için çocuklar için faydal─▒ de─čildir. Uzun süre tokluk hissi yaratmaz. 
 • Sentetik renklendirici ve aromalar içerdi─či için alerjik reaksiyonlar─▒ meydana getirebilir. 
 • ─░çeri─čindeki ┼čeker, kana hemen kar─▒┼č─▒r ve k─▒sa süre içinde kan ┼čekerini yükseltir. Aniden enerjiyi yükseltti─či için gün içinde enerji dalgalanmas─▒ olur. 
 • Ba─č─▒ml─▒l─▒─ča neden oldu─ču için psikolojik rahats─▒zl─▒klara zemin haz─▒rlayabilir.   
 • Dü┼čük besin de─čerine ba─čl─▒ olarak dengesiz ve düzensiz beslenme al─▒┼čkanl─▒klar─▒na neden olur. 
 • Vücudun ihtiyac─▒ olan vitamin, mineral ve proteinleri içermez. Bu nedenle sa─čl─▒kl─▒ beslenme düzeni için uygun bir besin de─čildir. 
 • Çok fazla katk─▒ maddesi içerdi─či için çocuklar─▒n zehirlenmesine neden olabilir. 
 • Organlar─▒n i┼čleyi┼čini bozabilir. 

Jelibon Zararlar─▒ 

Jelibonun zararlar─▒ söz konusu oldu─čunda birçok unsurdan bahsetmek mümkün. Jelibon, jelatinden yap─▒lan yumu┼čak bir ┼čeker türü olsa da çok fazla tüketilmesi do─čru de─čildir. Özellikle de çocuklar─▒n çok sevdi─či bu ┼čekerleme ayn─▒ zamanda yeti┼čkinler için de zararl─▒d─▒r. Hareketsiz ya┼čam─▒ olan ve kronik hastal─▒─č─▒ olan ki┼čilerin bu ┼čekerlemeden uzak durmalar─▒ önerilir. 

Jelibon zarar─▒ aras─▒nda di┼čleri daha çabuk çürümesine neden olma, kontrolsüz kilo al─▒m─▒ ve yeme bozuklu─ču gibi durumlar yer al─▒r. Ba─č─▒ml─▒l─▒─ča neden oldu─ču için psikolojik aç─▒dan da olumsuz etkiler. Düzenli beslenmeyi engelledi─či için çocuklarda obezite sorunlar─▒n─▒ da beraberinde getirebilir. Çocuklarda bulant─▒, ishale neden olurken yeti┼čkinlerde ise alerji, cilt sorunlar─▒ ve diyabete neden olur. 

Jelibon Hangi Organlara Zarar Verir?

Jelibon zarar─▒, çocuk ve yeti┼čkin fark etmeden herkesi etkileyen bir durumdur. Jelibon, do─črudan bir organa zarar vermez. Ancak organlar─▒n i┼čleyi┼čini ve vücuttaki damar yap─▒s─▒n─▒ olumsuz etkiler. Özellikle de damar yap─▒s─▒n─▒n i┼člevini bozarak diyabete neden olur. 

Kemik sa─čl─▒─č─▒n─▒ da olumsuz etkileyen jelibon, di┼č yap─▒s─▒na zarar verir ve çürümelere neden olur. Di─čer yandan kalp de bu yiyecekten etkilenen bir organd─▒r. Çok fazla jelibon tüketildi─činde kalp hastal─▒klar─▒na zemin haz─▒rlayabilir.

Bu ┼čeker türü aspartam ve sukraloz gibi yapay tatland─▒r─▒c─▒lar içerir. Bu tatland─▒r─▒c─▒lar ise karaci─čeri etkileyerek baz─▒ hastal─▒klara neden olabilir. Ayn─▒ zamanda çok fazla katk─▒ maddesi içerdi─či için kanserojendir ve kanser hastal─▒klar─▒na sebebiyet verebilir.

Jelibon Neden Zararl─▒d─▒r?

Jelibonun zararlar─▒ birçok nedene ba─čl─▒d─▒r. En önemli nedeni de yüksek oranda ┼čeker içermesidir. Yapay veya do─čal fark etmeksizin çok fazla ┼čeker tüketmek, sa─čl─▒k aç─▒s─▒ndan oldukça zararl─▒d─▒r. Jelibon da yapay tatland─▒r─▒c─▒ ve katk─▒ maddeleri içerdi─či için vücut için zararl─▒ sonuçlara neden olur. 

Jelibonun zararl─▒ olmas─▒n─▒n nedenlerinden biri de i┼členmi┼č bir yiyecek olmas─▒d─▒r. Bilindi─či gibi paketli ve i┼členmi┼č g─▒dalar birçok kronik hastal─▒─ča zemin haz─▒rlar. Jelibon da bu yiyeceklerden biri olup obezite, kalp hastal─▒klar─▒ ve kilo art─▒┼č─▒na neden olur. Dü┼čük besin de─čeri oldu─ču için vitamin de─čerlerini azaltabilir. 

Jelibonun zararlar─▒ ile ili┼čkilendirilen bir di─čer hastal─▒k ise kanserdir. Jelibon, do─črudan kansere neden olmasa da genetik kanser yatk─▒nl─▒─č─▒n─▒ art─▒r─▒r. Kal─▒tsall─▒─č─▒ henüz tart─▒┼čma konusu olsa da bir sonraki nesil ku┼ča─č─▒n─▒n sa─čl─▒─č─▒n─▒ tehlikeye atabilir.

Jelatin yap─▒m─▒nda kokusunu bast─▒rmak için baz─▒ özel aromalar kullan─▒l─▒r. Bu aromalar DNA yap─▒s─▒n─▒n dizili┼čini bozarak kanser yatk─▒nl─▒─č─▒n─▒ art─▒r─▒r. Dolay─▒s─▒yla jelibon da kansere neden olabilecek zararl─▒ yiyeceklerden biridir.

Di─čer yandan jelibon, çi─čnenmesi her ne kadar kolay bir yiyecek olsa da sindirilmesi oldukça zordur. Çözünmesi zor oldu─ču için mide, asitli bir salg─▒ salg─▒lar. Bu salg─▒, mideye zarar verdi─či gibi jelibonu da tam olarak sindiremez. Bunun nedeni ise jelibonun yüksek oranda katk─▒ maddesi içermesidir. Yüksek katk─▒ maddesi içerdi─či için mide kanserini tetikleyebilir. 

Jelibondaki Zararl─▒ Maddeler Nelerdir?

Jelibonun zararlar─▒ nelerdir sorusunun yan─▒t─▒ içerdi─či maddelerle ili┼čkilidir. Zira bu yiyece─čin içeri─čindeki maddeler çe┼čitli sa─čl─▒k sorunlar─▒na neden olur.

Jelibondaki en zararl─▒ maddeler ┼čunlard─▒r:  

 • ┼×eker
 • Ni┼časta
 • Aspartam ve sukraloz gibi yapay tatland─▒r─▒c─▒lar 
 • Renklendiriciler

Jelibonun Yan Etkileri Nelerdir?

Jelibonun zararlar─▒ nelerdir sorusu ayn─▒ zamanda yan etkilerini de kapsar. Bu yapay ┼čekerlemenin yan etkileri genelde çok fazla tüketildi─činde ortaya ç─▒kar. Bunlar; mide bulant─▒s─▒, ödem olu┼čumu veya i┼čtah─▒ kesme gibi durumlard─▒r. Ayn─▒ zamanda yüksek ┼čeker içerdi─či için ciltte sivilce ve akne olu┼čumunu da h─▒zland─▒rabilir. Bu nedenle jelibonun zararlar─▒ aras─▒nda alerjik yan etkiler de bulunur. 

Jelibon Kilo Ald─▒r─▒r M─▒?

Jelibon, yüksek ┼čeker içerdi─či için çocuk ve yeti┼čkinlerde kontrolsüz kilo al─▒m─▒na neden olabilir. Zira içeri─čindeki ┼čeker ve renklendiriciler yapayd─▒r ve sa─čl─▒─ča zararl─▒d─▒r. Ayn─▒ zamanda 100 gram jelibonun ortalama 360 kalori içerdi─či göz önünde bulunduruldu─čunda kilo ald─▒rmas─▒ normaldir. Özellikle de geli┼čme ça─č─▒ndaki çocuklar─▒n, orta ya┼čtaki ve hareketsiz ya┼čam─▒ olan bireylerin tüketmekten kaç─▒nmalar─▒ önerilir.

Jelibon Ba─č─▒ml─▒l─▒k Yapar m─▒? 

Jelibon, ba─č─▒ml─▒l─▒k yapan at─▒┼čt─▒rmal─▒klardan biridir. Jelibon, sevimli ve lezzetli görünen yiyeceklerden biri olarak görünse de oldukça zararl─▒d─▒r. Ba─č─▒ml─▒l─▒k yapt─▒─č─▒ için özellikle de çocuklar─▒n tüketmesi sak─▒ncal─▒d─▒r. Çocuklar─▒n en sevdi─či at─▒┼čt─▒rmal─▒klardan olan bu yiyecek ba─č─▒ml─▒l─▒k yapt─▒─č─▒ için önerilmez. 

Jelibonun Zararlar─▒ Hakk─▒nda S─▒k Sorulan Sorular

Çocuklar─▒ Jelibonun Zararlar─▒ndan Nas─▒l Koruyabiliriz?

Jelibonlar, özellikle de çocuklar taraf─▒ndan s─▒kl─▒kla tercih edilen ┼čekerlemelerdir. Bu ┼čekerlemeden uzak tutmak için sa─čl─▒kl─▒ at─▒┼čt─▒rmal─▒klar─▒ haz─▒rlamak mümkündür. Ebeveynlerin ö─čünlere kuruyemi┼či dahil edip tah─▒ll─▒ ve meyveli at─▒┼čt─▒rmal─▒klar haz─▒rlamalar─▒ önerilir. Ayn─▒ zamanda jelibon tüketimi azalt─▒larak zamanla s─▒n─▒rlanabilir. 

Hamilelikte Jelibon Yemek Zararl─▒ m─▒?

Hamilelik sürecinde anne aday─▒n─▒n sa─čl─▒kl─▒ ve faydal─▒ at─▒┼čt─▒rmal─▒klar tüketmesi önemlidir. Jelibon, yapay ve katk─▒ maddelerden üretildi─či için hamilelikte çok fazla tüketilmesi önerilmez. Jelibon yerine evde meyvelerden yap─▒lan at─▒┼čt─▒rmal─▒klar─▒n tüketilmesi daha sa─čl─▒kl─▒d─▒r. 

Jelibonun Ana Maddesi Nedir?

Jelibon, yapay maddelerle ve koruyucu bile┼čenlerle üretilse de ana maddesi jelatindir. Bu jelatin genelde s─▒─č─▒r ve domuz gibi hayvanlar─▒n kemiklerinden elde edilir. Kemikte bulunan iliklere renklendirici, koruyucu, aroma verici ve tatland─▒r─▒c─▒ gibi maddeler eklenerek jelatin olu┼čturulur. 

Dyt.
Melisa Karata┼č
Beslenme ve Diyet
Medical Park Ordu
2070

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.