sat─▒r aras─▒

JN1 Varyant─▒ Nedir? Covid JN1 Vir├╝s├╝ Belirtileri Nelerdir?

Covid-19 virüsü sonras─▒nda yepyeni bir varyant ile kar┼č─▒ kar┼č─▒yay─▒z: JN1 Varyant─▒. Covid-19’un Omicron varyant─▒n─▒n alt varyant─▒ndan türedi─či bilinen jn1 varyant─▒, ilk olarak 2022 y─▒l─▒n─▒n sonlar─▒nda tespit edildi. Peki JN1 varyant─▒ tam olarak nedir? Bu yeni varyant─▒n belirtileri neler? JN1 varyant─▒ Türkiye’de var m─▒? 

JN1 Varyant─▒ Nedir?

Dünya Sa─čl─▒k Örgütü (DSÖ), COVID-19 salg─▒n─▒nda yeni bir oyuncu olarak beliren "JN.1" varyant─▒n─▒ duyurdu. Jn.1 varyant─▒, SARS-CoV-2 virüsünün bir mutasyonu olarak ortaya ç─▒kar. Bu varyant─▒n genetik yap─▒s─▒nda belirgin de─či┼čiklikler var. Özellikle bilim insanlar─▒, bu yeni varyant─▒n potansiyel etkilerini anlamaya çal─▒┼č─▒yor. 

JN1 varyant─▒n─▒n di─čer varyantlardan farkl─▒ genetik özelliklere sahip oldu─ču söyleniyor. DSÖ, bu yeni varyant─▒n;

 • Daha h─▒zl─▒ bula┼čma potansiyeli,
 • Semptom ┼čiddeti,
 • A┼č─▒ direnci gibi faktörlerin üzerinde oldukça duruyor. 

Ancak henüz bu konudaki bilgilerin s─▒n─▒rl─▒ oldu─ču ve en do─čru sonuçlar─▒n detayl─▒ bir ara┼čt─▒rma sonras─▒nda ortaya ç─▒kaca─č─▒ konu┼čuluyor. Hindistan, Çin, ABD ve ─░ngiltere gibi pek çok farkl─▒ ülkede saptanan Jn.1 varyant─▒ ile ilgili herhangi bir kesin semptom da bulunmuyor. Ayr─▒ca çok k─▒sa bir zaman dilimi içerisinde bütün dünyaya yay─▒lan JN1 varyant─▒ belirtileri de biliniyor.  Bunlar─▒n yan─▒ s─▒ra Dünya Sa─čl─▒k Örgütü’nün ─▒srarla “dikkat edilmesi gereken varyant” olarak tan─▒mlad─▒─č─▒ covid yeni varyant henüz bula┼č─▒c─▒ olup olmad─▒─č─▒ bilinmiyor. 

JN1 Varyant─▒ Belirtileri 

JN1 Varyant─▒ Belirtileri

JN1 varyant─▒na maruz kalan bireylerde görülen baz─▒ belirtiler, SARS-CoV-2 varyantlar─▒ ile benzerdir. Bu iki varyant aras─▒nda belirli farkl─▒l─▒klar olmakla birlikte, JN1 varyant─▒ belirtileri ┼čunlard─▒r; 

 • Ate┼č
 • Öksürük
 • Nefes darl─▒─č─▒,
 • Kas a─čr─▒lar─▒,
 • Yorgunluk,
 • Yo─čun ba┼č a─čr─▒s─▒,
 • Mide rahats─▒zl─▒─č─▒,
 • Halsizlik

Tüm bu belirtiler, JN1 varyant─▒ belirtileri olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒kar. Bu belirtilerin yan─▒ s─▒ra ki┼čide farkl─▒ sindirim sistemi semptomlar─▒ da görülebilir. Jn.1 varyant─▒ ile enfekte olan bireylerin belirtileri hafif veya orta ┼čiddetli olabilir. Ancak baz─▒ bireylerde bu semptomlar çok daha a─č─▒r bir ┼čekilde kendini hissettirir.

Ayr─▒ca Dünya Sa─čl─▒k Örgütü, JN1 belirtileri konusunda sürekli olarak güncellenen bilgiler sa─člamaktad─▒r. E─čer yukar─▒da belirtilen semptomlardan bir veya birkaç─▒ sizde varsa hemen bir sa─čl─▒k kurulu┼čuna ba┼čvurman─▒z gerekir. 

JN1 varyant─▒ nas─▒l geçer diye dü┼čünüyorsan─▒z önce bir sa─čl─▒k kurulu┼čuna ba┼čvurabilirsiniz. Bununla birlikte s─▒k s─▒k ellerinizi y─▒kayabilir, maske kullanabilir ve kalabal─▒k yerlerden korunabilirsiniz. Böylece jn1 varyant─▒ ile enfekte olma riskinizi azaltabilirsiniz.

JN1 Varyant─▒ Tedavisi Var m─▒?

┼×u anki bilgilere göre, JN1 varyant─▒ tedavisi bulunmamaktad─▒r. Ancak, mevcut COVID-19 tedavi yöntemleri  jn1 varyant─▒ dahil olmak üzere farkl─▒ SARS-CoV-2 varyantlar─▒na kar┼č─▒ geni┼č bir etki yelpazesi sunar. 

Özellikle a┼č─▒lar, JN1 varyant─▒n─▒n kontrol alt─▒na al─▒nmas─▒ ve yay─▒lmas─▒n─▒n önlenmesinde kritik bir rol oynar. Ancak henüz bu yeni varyant ile ilgili bir tedavi yöntemi ortaya koyulmam─▒┼čt─▒r. E─čer belirtileriniz varsa ya da bu yeni varyant için önlem almak istiyorsan─▒z ellerinizi s─▒k s─▒k y─▒kayarak, hasta ki┼čilerden uzak durarak, özellikle kalabal─▒k ortamlarda maske kullanarak jn1 varyant─▒ndan korunabilirsiniz. 

JN1 Varyant─▒ Öldürür mü?

JN1 Varyant─▒ ├ľld├╝r├╝r m├╝?

N1 varyant─▒ öldürür mü sorusuna yan─▒t olarak net bir bilgi bulunmamaktad─▒r. Bilim dünyas─▒, bu yeni varyant─▒n özellikleri ve etkileri konusunda hala detayl─▒ ara┼čt─▒rmalar yürütmektedir. ┼×u ana kadar elde edilen bilgilere göre, JN1 varyant─▒n─▒n di─čer SARS-CoV-2 varyantlar─▒ndan daha öldürücü oldu─čunu gösteren kesin ve resmi bir aç─▒klama yoktur.

COVID-19'un genel seyri gibi, JN1 varyant─▒yla ili┼čkili ölüm oranlar─▒ da bireyin ya┼č, sa─čl─▒k durumu ve di─čer faktörlere ba─čl─▒ olarak de─či┼čiklik gösterebilir. Ancak, bu noktada covid yeni varyant genel popülasyon üzerindeki etkilerini de─čerlendirmek için daha fazla bilimsel çal─▒┼čma ve veri gereklidir. 

JN1 Varyant─▒ Türkiye’de Var m─▒?

Covid-19’un di─čer varyantlar─▒ gibi JN.1 varyant─▒ da PCR testi ile te┼čhis edilebiliyor. Bunun yan─▒ s─▒ra insanlar─▒n kafas─▒nda JN1 varyant─▒ türkiye de olup olmad─▒─č─▒ konusunda büyük bir soru i┼čareti var. ┼×u anda, JN1 varyant─▒n─▒n Türkiye'de var olup olmad─▒─č─▒na dair resmi bir aç─▒klama bulunmuyor. 

JN1 Varyant─▒ Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

JN1 Virüsü Tehlikeli mi?

Dünya Sa─čl─▒k Örgütü'nün "dikkat edilmesi gereken bir varyant" olarak tan─▒mlad─▒─č─▒ corona jn1 in ne derece tehlikeli oldu─ču konusunda resmi bir bilgi payla┼č─▒lmam─▒┼čt─▒r.

Yeni Ç─▒kan Virüsün Belirtileri Nelerdir?

Korona jn1 belirtileri içerisinde; ate┼č, öksürük, nefes darl─▒─č─▒, kas a─čr─▒lar─▒, halsizlik gibi pek çok farkl─▒ belirti vard─▒r. 

2019 y─▒l─▒n─▒n son aylar─▒nda Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya ç─▒kan yeni koronavirüs nefes darl─▒─č─▒, yüksek ate┼č, öksürük gibi semptomlara sebep olan bir virüs çe┼čididir. Çin’den tüm dünyaya h─▒zla yay─▒lan bu yeni tip koronavirüs insanlarda ve hayvanlarda hastal─▒k yapma özelli─čine sahiptir. ─░ki y─▒l─▒ a┼čk─▒n süredir pek çok insan─▒n sa─čl─▒─č─▒n─▒n bozulmas─▒na veya ölümüne sebep olan bu virüs çe┼čidi koronavirüs ailesinin bir parças─▒d─▒r. Koronavirüs ile ilgili daha detayl─▒ bilgiler için yaz─▒n─▒n devam─▒n─▒ inceleyebilirsiniz.

Koronavirüs Nedir?

Virüsler kendi kendini ço─čaltma özelli─čine sahip organizmalard─▒r. Virüsler bir nükleik asit ve bunu çevreleyen k─▒l─▒fa sahip yap─▒lard─▒r. Koronavirüsler RNA virüslerindendir. RNA virüsleri DNA virüslerine göre hayatta kalabilmek için çok daha fazla mutasyona u─črayabilirler. Bu durum hastal─▒─č─▒n çok daha uzun sürede kontrol alt─▒na al─▒nmas─▒na, bula┼čt─▒─č─▒ ki┼čilerde daha a─č─▒r hastal─▒k tablolar─▒ olu┼čmas─▒na sebep olabilir. Korona virüslerde virüsü çevreleyen zarf ad─▒ verilen bir yap─▒ bulunur, bu zarf─▒n çevresinde ise spike proteini de denilen dikene benzer ç─▒k─▒nt─▒lar bulunur. Bu dikenimsi yap─▒ ayn─▒ zamanda bir taca benzer.

Koronavirüs ─░sminin Kayna─č─▒ Nedir?

Koronavirüs de ad─▒n─▒ çevresinde bulunan ve taca benzeyen yap─▒dan al─▒r. Koronavirüsler bu dikene benzeyen ç─▒k─▒nt─▒lar sayesinde canl─▒ bir konak bulduklar─▒nda h─▒zla ço─čalarak ya┼čamlar─▒ devam ettirme özelli─čine sahiptirler. Koronavirüs geçmi┼čte de SARS, MERS gibi pek çok salg─▒na neden olan bir virüstür. Koronavirüs ailesine ait olan virüslerin en önemli özelliklerinden birisi hayvanlardan insanlara bula┼čabilir olmas─▒d─▒r.

Daha öncesinde SARS ve MERS salg─▒nlar─▒na neden olan virüsün hayvanlardan insanlara bula┼čt─▒─č─▒ dü┼čünülmektedir. Bilim insanlar─▒n─▒n yapt─▒─č─▒ çal─▒┼čmalar Çin’de ortaya ç─▒kan ve k─▒sa sürede h─▒zla yay─▒lan bu virüs çe┼čidinin gen diziliminin 2003 y─▒l─▒nda Hong-Kong'ta ortaya ç─▒kan Sars-Cov ile benzerlik ta┼č─▒d─▒─č─▒n─▒ göstermektedir. Bu nedenle Çin’de ortaya ç─▒kan ve k─▒sa zamanda pandemiye sebep olan bu virüs çe┼čidinin yeni tip koronavirüs çe┼čidi oldu─ču anla┼č─▒lmaktad─▒r. Salg─▒na sebep olan virüslerin ço─ču isimlendirilirken ilk ortaya ç─▒kt─▒─č─▒ tarihe göre isimlendirilir.

Covid 19, Koronavir├╝s Belirtileri

Coronavirus Bir Tür Sars Virüsü mü?

Bu nedenle bilim insanlar─▒ taraf─▒ndan 2019 y─▒l─▒n─▒n son aylar─▒nda ortaya ç─▒kan ve k─▒sa sürede tüm dünyaya yay─▒lan yeni tip corona virüsü Covid-19 olarak da adland─▒r─▒l─▒r. Ayr─▒ca SARS-COV ile gen diziliminin oldukça benzer olmas─▒ nedeniyle yeni koronavirüs t─▒p literatüründe SARS-COV 2 olarak da geçer. Bilim insanlar─▒ aras─▒nda yeni korona virüsün kayna─č─▒ hakk─▒nda tam bir uzla┼č─▒ sa─članmam─▒┼č olmakla birlikte Çin’in Wuhan eyaletinde bulunan canl─▒ hayvan sat─▒┼č─▒n─▒n yap─▒ld─▒─č─▒ bir pazardan tüm dünyaya yay─▒ld─▒─č─▒ dü┼čünülmektedir. Ancak pandemi haline gelmesi ile birlikte art─▒k virüsün kayna─č─▒ virüs ile enfekte olan semptom gösteren veya semptomsuz insanlard─▒r.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüslerin belirtileri hastadan hastaya farkl─▒l─▒k gösterir. Koronavirüslerin büyük ço─čunlu─ču solunum yolu hastal─▒klar─▒na neden olmas─▒ ile bilinirler. Yeni koronavirüs ile enfekte olan ki┼čilerde de en yayg─▒n görülen belirtilerin ba┼č─▒nda nefes darl─▒─č─▒ ve öksürük gelir. Ancak yeni tip coronavirus ortaya ç─▒kt─▒─č─▒ ilk günden bu yana pek çok mutasyon ve yeni varyantlar tespit edilmesi ile belirtiler aras─▒nda da farkl─▒l─▒klar gözlenmektedir.

Bununla birlikte koronavirüsün en s─▒k kar┼č─▒la┼č─▒lan belirtileri nefes darl─▒─č─▒, öksürük ve dü┼čürülemeyen yüksek ate┼čtir. Baz─▒ hastalarda koronavirüs zatürre gibi daha a─č─▒r tablolarla da kendisini gösterebilir. Bunlar─▒n yan─▒nda son zamanlarda dünyay─▒ etkisi alan Delta ve Omicron gibi varyantlarda ise daha çok nezleye benzer bo─čaz a─čr─▒s─▒, burun ak─▒nt─▒s─▒, burun t─▒kan─▒kl─▒─č─▒ gibi belirtiler yayg─▒n olarak görülür. Ayr─▒ca en yayg─▒n görülen bir di─čer belirti de koku ve tat kayb─▒d─▒r.

Korona Vir├╝s Belirtileri 2023

Coronavirüsün Vucüda Etkileri Nelerdir?

Bilim insanlar─▒ salg─▒n─▒n ilk günlerinden bu yana büyük özveri içinde çal─▒┼čarak virüs ile ilgili bilinmeyenleri de ortaya ç─▒karmaktad─▒r. Yap─▒lan bilimsel çal─▒┼čmalar yeni korona virüsün ba┼čta akci─čerler olmak üzere damarlarda ve farkl─▒ organlarda tutulum yapt─▒─č─▒n─▒ gösterir. Bu nedenle koronavirüs belirtileri tutulum yapt─▒─č─▒ bölgeye göre de farkl─▒l─▒k gösterir. Virüsün beyni etkiledi─či durumlarda hastalarda ba┼č a─čr─▒s─▒, unutkanl─▒k, konu┼čma güçlü─čü, hareket ederken zorlanma ve zihin bulan─▒kl─▒─č─▒ gibi belirtiler ortaya ç─▒kabilir. Koronavirüsün bir di─čer ay─▒r─▒c─▒ özelli─či de damarlarda da tutulum gösterebilmesidir.

Coronavirüsün Etki Etti─či Di─čer Hastal─▒klar

Covid-19 ile enfekte olan ki┼čilerde;

 • Miyokardit yani kalp kas─▒ iltihab─▒,
 • Hipertansiyon,
 • Kalp yetmezli─či,
 • Kanama ve p─▒ht─▒la┼čma bozukluklar─▒,
 • Kalp krizine de neden olabilen koroner kalp hastal─▒─č─▒ gibi kalp damar sorunlar─▒

ortaya ç─▒kabilir. Bunlara ek olarak, koronavirüsün gastroinstenial sistemi de etkiledi─či bilinmektedir. Virüs ile enfekte olan baz─▒ ki┼čilerde hastal─▒─č─▒n en önemli belirtisi mide bulant─▒s─▒, kusma, kab─▒zl─▒k veya ishal gibi gastrointestinal sistem hastal─▒klar─▒d─▒r. Koronavirüsler vücutta bulunan eklemleri ve kemikleri de etkileyebilir. Bu durumda hastalarda yo─čun s─▒rt, bel, kemik ve eklem a─čr─▒lar─▒ görülebilir. Koronavirüs bunlara ek olarak dermatolojik belirtiler ile de kendisini gösterebilir. Bunlar─▒n ba┼č─▒nda cilt döküntüsü, saç dökülmesi ve t─▒rnaklar─▒n zay─▒flamas─▒ say─▒labilir.

Yeni Korona Vir├╝s

Yeni Coronavirus için Riskli Gruplar Kimler?

─░lk ortaya ç─▒kt─▒─č─▒ndan bu yana baz─▒ gruplar─▒n yeni koronavirüs ile enfekte olmas─▒ halinde a─čr─▒ hasta olma ve ya┼čam─▒n─▒ kaybetme ihtimalinin daha fazla oldu─ču bilinmektedir. Coronavirus için riskli gruplar─▒n ba┼č─▒nda ileri ya┼č grubunda olan veya kronik hastal─▒klar─▒ bulunan bireyler gelir. Hipertansiyon ve diyabet hastalar─▒ riskli kabul edilen gruptad─▒r. Covid-19 akci─čer tutulumu yapabilen bir virüs çe┼čidi oldu─ču için KOAH gibi kronik veya akut solunum hastal─▒─č─▒ bulunanlar─▒n da riskli grupta oldu─ču dü┼čünülür. Bunun yan─▒nda ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemi zay─▒f olan kanser hastalar─▒ gibi hastalar, ba─č─▒┼č─▒kl─▒k bask─▒lay─▒c─▒ ilaç kullananlar─▒n da di─čer insanlara oranla daha çok dikkatli olmas─▒ önerilir.

Yeni Koronavirüs Nas─▒l Bula┼č─▒r?

Yeni koronavirüs temelde damlac─▒k yoluyla bula┼č─▒r. Virüs ile enfekte olmu┼č ki┼či hap┼č─▒rd─▒─č─▒nda, öksürdü─čünde veya konu┼čtu─čunda havaya damlac─▒k ta┼č─▒n─▒r. Bu damlac─▒klar─▒n solunmas─▒, göz ile temas etmesi ile virüs sa─čl─▒kl─▒ olan bireylere bula┼č─▒r. Bu nedenle virüsle enfekte olan ki┼čilerle yak─▒n temasta bulunmak virüsün bula┼čmas─▒na neden olabilir. Bunlara ek olarak hasta olan ki┼čiden çevreye yay─▒lan damlac─▒klar yüzeylere bula┼čabilir ve yüzeylerde belli bir süre ya┼čayabilir. Bu yüzeylere temas eden insanlar ellerini y─▒kamadan veya dezenfekte etmeden yüzlerine dokunduklar─▒nda da virüs bula┼čabilir.

Omicron Varyant─▒ 2023

Yeni Korona Virüsten Korunmak için Yap─▒lmas─▒ Önerilen Uygulamalar

Dünya Sa─čl─▒k Örgütü (DSÖ) taraf─▒ndan yeni korona virüsün sebep oldu─ču salg─▒n pandemi ilan edildi─či günden bu yana bilim insanlar─▒n─▒n üzerinde durdu─ču noktalar─▒n ba┼č─▒nda maske takmak ve hijyene dikkat etmek gelir. Bunun en önemli nedeni solunum yolu hastal─▒klar─▒na sebep olan virüslerin damlac─▒k yoluyla insandan insana bula┼čmas─▒d─▒r. Ancak maske, kalabal─▒k alanlarda yetersiz kalabilir. Bu nedenle corona virüsten korunmak için mesafeye de dikkat etmek gereklidir.

Koronavirüste meydana gelen mutasyonlarla birlikte son dönemlerde virüsün belirtileri daha çok nezleye benzer. Bu nedenle pek çok insan nezle veya grip oldu─čunu dü┼čünerek test yapt─▒rmaktan veya sa─čl─▒k kurulu┼člar─▒na ba┼čvurmaktan kaç─▒nabilir. Korona virüsten korunmak için nezle ve grip belirtileri gösteren insanlarla ayn─▒ ortamda bulunmamaya özen göstermek de önemlidir.

Delta Virüsü Nedir?

Koronavirüs insandan insana h─▒zla bula┼čarak dünyay─▒ etkisi alt─▒na alan bir salg─▒n halini alm─▒┼čt─▒r. Yap─▒s─▒na Koronavirüs bula┼čm─▒┼č olan hücreler, virüsün kendi genetik bilgilerini hücreye aktarmas─▒ ve hücreyi yok edene kadar ço─čalmas─▒ ile vücutta da─č─▒lmaya devam eder. 2019 y─▒l─▒n─▒n aral─▒k ay─▒ndan günümüze kadar virüs çe┼čitli varyantlar─▒ ile insan sa─čl─▒─č─▒n─▒ tehdit etmeye devam etmektedir. Ortaya ç─▒kan bu varyantlardan biri de coronavirüs hastal─▒─č─▒na neden olan SARS-CoV-2’nin mutasyona u─čramas─▒ ile meydana gelen Delta varyant─▒d─▒r. Delta varyant─▒ korona virüsün di─čer varyantlar─▒na oranla daha h─▒zl─▒ bula┼č─▒c─▒ ve daha ölümcül olabiliyor. Delta varyant─▒n─▒n daha h─▒zl─▒ bula┼č─▒c─▒ olmas─▒n─▒n sebebi protein yap─▒s─▒ndaki de─či┼čikliklerin hücrelere girmesini ve tutunmas─▒n─▒ kolayla┼čt─▒rd─▒─č─▒ dü┼čünülmektedir.

Delta varyant─▒ olarak bilinen korona virüsün mutasyona u─čram─▒┼č yeni hali ilk olarak Hindistan’da görülmü┼čtür. ─░lk ortaya ç─▒kt─▒─č─▒ halinden mutasyona u─črayarak de─či┼čim ya┼čayan koronavirüs Hindistan’da görülmeye ba┼člayan yeni varyant─▒ ile Hint varyant─▒ ad─▒n─▒ alm─▒┼čt─▒r. Covid-19 Delta mutasyonu korona virüsün ilk hali (alpha) ve di─čer mutasyonlar─▒na göre daha bula┼č─▒c─▒ oldu─ču ve ölüm oran─▒nda art─▒┼ča sebep oldu─ču bilinmektedir. Delta varyant─▒ protein yap─▒s─▒nda meydana gelen de─či┼čiklikler ile insan vücudunda hücrelere daha kolay tutunabilmektedir.

Delta Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Korona virüsün varyantlar─▒ndan olan Delta virüsü belirtileri di─čer varyantlara göre farkl─▒l─▒k gösterdi─či ortaya ç─▒km─▒┼čt─▒r. Hindistan’da görülmeye ba┼člayan ve ─░ngiltere’de h─▒zla yay─▒lmaya ba┼člayan Delta varyant─▒ ba┼č a─čr─▒s─▒, burun ak─▒nt─▒s─▒ ve bo─čaz a─čr─▒s─▒ ile kendini gösteriyor ve gençlerde a─č─▒r so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒ ┼čeklinde ortaya ç─▒k─▒yor. Koronavirüs gibi Delta varyant─▒ da benzer özellikler göstermektedir. Bu belirtilerin önemli olanlar─▒;

 • ┼×iddetli öksürük (kuru veya balgaml─▒ öksürük)
 • Solunum yetmezli─či
 • Yüksek ate┼č
 • Tat ve koku kayb─▒
 • Bo─čaz a─čr─▒s─▒
 • ─░┼čtahs─▒zl─▒k
 • Halsizlik
 • Kas ve eklemlerde a─čr─▒ (kollar, bacaklar ve bel a─čr─▒lar─▒)
 • Burun t─▒kan─▒kl─▒─č─▒
 • Ba┼č a─čr─▒s─▒
 • Mide bulant─▒s─▒

┼čeklinde s─▒ralanabilir. Bu belirtilerin birkaç─▒ndan ┼čikayetçi olan ki┼čilerin PCR testi vererek

sonucunu ö─črenene kadar kendilerini izole etmelidir. Korona virüsün belirtileri Delta varyant─▒nda görülmektedir. S─▒kl─▒kla ba┼č a─čr─▒s─▒ ve burun ak─▒nt─▒s─▒ görülen Delta varyant─▒ daha bula┼č─▒c─▒ ve daha a─č─▒r seyretmektedir. Delta varyant─▒na yakalanan ki┼čiler en çok ba┼č a─čr─▒s─▒ s─▒ras─▒yla bo─čaz a─čr─▒s─▒, burun ak─▒nt─▒s─▒ ve yüksek ate┼č ┼čikâyeti ya┼čamaktad─▒r. Delta varyant─▒nda da ya┼čanan koku ve tat kayb─▒ ciddi bir ┼čekilde kendini gösteriyor.

Yap─▒lan ara┼čt─▒rmalar sonucu geli┼čtirilen a┼č─▒ toplumun ço─čunun a┼č─▒lanmas─▒ ile kontrol alt─▒na al─▒nabilece─či dü┼čünülmektedir. Çe┼čitli varyantlar─▒ ortaya ç─▒kan Covid-19 hastal─▒─č─▒na kar┼č─▒ a┼č─▒lar─▒n etkili oldu─ču görülmektedir. Ülkemizde de tespit edilen Delta varyant─▒ h─▒zla yay─▒l─▒m göstermektedir.

Korona Virüs A┼č─▒s─▒n─▒n Önemi

Pandeminin ilk günleri ile k─▒yasland─▒─č─▒nda insanl─▒k bugün koronavirüs kar┼č─▒s─▒nda çok daha avantajl─▒ durumdad─▒r. Bilim insanlar─▒n─▒n özverili çal─▒┼čmalar─▒ neticesinde günümüzde farkl─▒ teknikler kullan─▒larak insanl─▒─č─▒n hizmetine sunulan a┼č─▒lar mevcuttur. Günümüzde virüsten korunman─▒n en etkili yolu a┼č─▒ takvimini tamamlamakt─▒r. Bilim insanlar─▒ 65 ya┼č üzeri hastalar için belirli aral─▒klarla tekrar dozlar─▒n─▒n yap─▒lmas─▒n─▒ önerir. A┼č─▒lar bireysel korunmada en etkili araçlardan birisi olmas─▒n─▒n yan─▒nda toplumsal ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒n olu┼čmas─▒ için de oldukça önemlidir.

Ayr─▒ca, X Hastal─▒─č─▒ (X Virüsü) ile ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Fatma Nurhayat Saydam
Enfeksiyon Hastal─▒klar─▒ ve Mikrobiyoloji
Medical Park Ankara (Bat─▒kent)
90299

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.