"Kış Kalorileri" kabusunuz olmasın

Uzun kış gecelerini kilo almadan atlatmak mümkün
Metabolizmanın yağ dokusunu korumaya aldığı, TV karşısında geçirilen zamanın arttığı kış aylarının kilo almadan atlatmak için küçük önlemler almak yetiyor

Takvim yapraklarında kış aylarının dönemi başladığında geceler uzayıp evde geçirilen vakit artarken, kilo alma tehlikesi de kendini gösteriyor. Çoğunlukla televizyon izlemenin tercih edildiği kış aylarında, abur cubur tüketiminde de belirgin bir yükselme görülüyor. Öte yandan aynı dönemde, insan metabolizması kendini koruma altına almak amacıyla yağ dokusunu korumaya alıyor. Soğuk havalarda fiziksel aktivitelerin azalması da eklendiğinde, kilo almak kaçınılmaz hale geliyor. Diyetisyen Ayşe Şahika Nergiz, tüm bunlara rağmen bazı önlemlerle kışı kilo almaktan korunmanın mümkün olduğunu söylüyor.

YEME SIKLIĞINI DÜZENLEYİN
Medical Park Tarsus Hastanesi’nde görev yapan Nergiz, kışın kilo almaktan kaçınmak için dikkat edilecek şeylerden birinin, öncelikle abur cubur tüketimini azaltmak için yeme sıklığı ve saat düzenine çok dikkat etmek olduğunu söylüyor. Nergiz, “Çünkü uzun süren açlıkta, kan şekeri düzensizliği olarak tatlı ve karbonhidratlı gıda tüketimi artar. Kan şekeri dengesini koruyarak üç saati geçmeyecek şekilde ana ve ara öğünleri ayarlamak, besin tüketimini daha ölçülü seviyede tutmayı sağlıyor. Diğer yandan tatlı, şeker, hamur işi, gofret, biksküvi gibi gıdalar yerine tam tahıllı ürünler, yulaf ezmesi, kuru meyveler, kepekli bisküvi ve krakerler tercih edilmelidir. Böylece, hem şeker-insülin seviyesi ayarlanabilir hem de daha az yağ ve kalori alınmış olur” diyor.

KIŞ İÇECEKLERİNE DİKKAT
Diyetisyen Ayşe Şahika Nergiz, kış günlerinin vazgeçilmezlerinden olan salep ve bozanın tüketiminde dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Her iki içeceğin de besleyici değerinin yüksek olduğunu vurgulayan Nergiz, öte yandan yüksek kalori içerdiklerini belirterek fazla tüketilmemesi konusunda uyarıyor. Nergiz öte yandan dondurmanın kış aylarında, haftada 2-3 kez, 3 topu geçmeyecek şekilde ve buzluktan çıkarıldığı gibi değil, 5-10 dakika oda sıcaklığında bekletilerek tüketilebileceğini kaydediyor. Diyetisyen Ayşe Şahika Nergiz’in bir başka uyarısı ise gazlı içeceklerle ilgili Nergiz, gazoz ve kola gibi gazlı içeceklerin tüketimine kışın özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

DAHA SAĞLIKLI ABUR CUBURLAR
Kış aylarını kilo almadan atlatmak için alınabilecek bazı önlemleri, Diyetisyen Ayşe Şahika Nergiz şöyle özetliyor:

Ayva ve elma tatlısı gibi az şekerli tatlıları tercih edin.

Fast food, hazır gıda ve işlenmiş gıdalar yerine evde yapılmış az yağlı kekler, az yağlı süt ile meyve karışımları, taze meyve ile yoğurt karışımları, kuru meyveli gevrekler, meyve tatlıları, 5-6 tane kestane ve taze meyve suyu gibi gıdaları tercih edin.

Atıştırma isteğinizi bastırmak için, az yağlı meyveli yoğurtlar, diyet süt ile beraber kuru meyveli tahıllı ürünler, kuru meyveler, az şekerli meyve tatlıları, yağsız sütün içine tarçın ve bal katarak hazırlanmış içecekler tercih edin.

Asitli ve kolalı içeceklerden uzak durun, bunların yerine taze sıkılmış meyve suları, sade soda, meyve çayları, ayran, süt ve su tüketimini artırın.

TV izlerken kuruyemiş yemek istediğinizde omega 3 yönünden zengin olan 5-6 kavrulmamış fındık, kavrulmamış badem veya 2 tam ceviz tüketilebilir. Beyaz veya sarı leblebiyi de 1-2 çay bardağı tüketebilirsiniz. Yağsız patlatılmış 1 su bardağı mısır veya en fazla 5 kestane tüketilebilir.