satır arası

kadinlarda-sac-dokulmesi

Kıyafet ve makyaj kadar saçların nasıl göründüğü de kadınlar için son derece önemlidir. Saçlarına değer veren kadınlar bazen saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalabilir. Saç dökülmesi ve kellik denildiğinde akla ilk önce erkekler gelir. Ancak, erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da saç dökülmesi ve saçlarda seyrekleşme görülebilir. Kötü yaşam koşulları, stres, yanlış beslenme, uyku bozukluğu gibi etkenler saç sağlığını olumsuz etkileyebilir. Ayrıca genetik faktörler, kadın hastalıkları, hormon değişiklikleri, hamilelik de saçların gücünü kaybetmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi şikayetiyle doktora başvuran kadınlar, çeşitli tedaviler sonucunda sağlıklı saçlara kavuşabilir. Ancak, bu tedaviler bazen işe yaramayabilir. Bir türlü saç dökülmesine çözüm bulamayan kadınlar, sağlıklı saçlara sahip olabilmek için saç ekimi kliniklerine yönelebilir. Kadınlarda saç ekimi yöntemi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir. Peki, kadınlarda saç dökülmesi neden olur? Kadınlar saç ektirebilir mi? Siz de saç dökülmesine engel olamıyorsanız, kadınlarda saç dökülmesiyle ilgili detaylı bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Dolgun ve güzel saçlara sahip olmak her kadının hayalidir. Fakat bazı problemler nedeniyle saç dökülmeleri, saçlarda incelme ortaya çıkabilir. Saç dökülmesi, kadınları ve erkekleri estetik görünüş açısından olumsuz etkileyen problemlerden biridir. Erkeklerde öne çıkan saç dökülmesi, kadınlarda da görülebilir. Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri kalıcı veya geçici olabilir. Saç dökülmesi üzerinde birçok faktör etkilidir. Kadınlarda aşırı saç dökülmesi neden olur sorusunun cevabı saç dökülmesinden muzdarip kişiler tarafından oldukça merak edilir. Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri şunlardır:

 • Genetik Faktörler: Kadın tip saç dökülme, erkeklerde görülen erkek tip saç dökülmeye (androgenetik alopesi) benzer. Hormonlara bağlı olarak gelişir. Saçlarda incelme, dökülme ve en sonunda kellik görülür. Genlerle aktarılan bu bozuklukta genetik faktörlerin etkisi olduğu bilinmelidir. Ailesinde saç dökülme hikayesi olan veya kellik yaşamış akrabası olan kadınlar saç dökülmesini ciddiye almalıdır. Erken tedaviye başlayan kişilerde kellik daha geç ortaya çıkar veya durdurulabilir.
 • Hormonlar: Östrojen, progesteron, kortikosteroidler, tiroit hormonları kadınlarda saç dokusu üzerinde etkili hormonlardır. Bu hormonlarda meydana gelen bozukluk ve düzensizlikler, kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasında sayılabilir. Hamilelik, menapoz, adet düzensizliklerinin de saç sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Doğumdan sonra saç dökülmesi de ortaya çıkabilir.
 • Sistemik Hastalıklar ve Deri Hastalıkları: Tiroit hastalıkları, diyabeti sifiliz, çölyak hastalığı, sistemik lupus eritematosuz, sklorederma gibi cilt dokusunu etkileyen kronik ve sistemik deri hastalıkları, kafa derisini de etkileyerek saç dökülmesine neden olabilir. Bu tür hastalıklarınız varsa derhal tedavi olmanız gerekir.
 • İlaçlar: Bazı tansiyon, epilepsi, diyabet, tiroit ve benzer hastalıkların ilaçları, yararları dışında birçok yan etkiye de sahiptir. Bu ilaçların kafa derisine ve saç gelişimine olumsuz etkileri olabilir. İlaçlara bağlı saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Saç dökülmesi şikayetiniz varsa, doktorunuz tarafından kullandığınız ilaçlar kontrol edilerek farklı bir ilaca geçilebilir.
 • Enfeksiyon: Mantar ve parazit gibi mikroorganizmalar, saç derisinde enfeksiyona sebep olabilir. Bu enfeksiyonlar saç derisinde hasara neden olarak saçlarda dökülmeye kadar gidebilir. Enfeksiyonların geç farkedilmesi, saç dökülmesinin şiddetini arttırarak bölgesel saç dökülmesine ve kelliğe neden olabilir.
 • Kozmetik Ürünler: Saç dokusunda kimyasal maddelerin kullanımı, saç bakım ürünlerinin aşırı kullanılması, saç boyasının kontrolsüz kullanımı gibi nedenler saç derisinde hasara neden olur. Buna bağlı olarak kadınlarda saç dökülmesi ve kırıklar ortaya çıkabilir.
 • Vitamin ve Mineral Eksilklikleri: A vitamini, B vitamini, D vitamini, çinko, demir ve diğer tüm vitamin ve mineraller, saç dokusu sağlığı üzerinde etkilidir. Beslenmeyle birlikte vücuda yeterince vitamin ve mineral alınmasına dikkat edilmelidir. Eğer vitamin ve mineral eksikliği varsa, doktor kontrolünde önerilen vitamin takviyeleri kullanılabilir.
 • Saç Şekillendirme: Daha güzel saçlara sahip olma düşüncesiyle sık sık kuaföre gidip fön, dalga, saç maşası gibi işlemler yaptıran kadınlarda saç dökülmeleri artar. Saç kurutma makinesi, saç düzleştirici gibi saç şekillendirici aletleri yüksek ısıda kullanmak da saç sağlığı açısından zararlı olabilir.
 • Psikolojik Faktörler: Stres, anksiyete, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar saç yapısını kötü yönde etkiler. Stres yüzünden yeni saç dokusu üretimi gerçekleşmeyebilir. Saç dökülmesi artar.
 • Uyku Problemleri: Düzenli uykuya sahip olmak sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Düzensiz uyku saatleri, uyuyamama problemleri sağlığı olumsuz yönde etkileyerek saçların zayıflamasına neden olabilir. Sağlıklı saçlar için uyku düzenine sahip olmak gereklidir.
 • Beslenme Bozuklukları: Yetersiz ve kötü beslenme, vücuda vitamin ve mineral alımında olumsuz etkilere sahiptir. Beslenme bozukluğu olan kadınlarda çeşitli vitaminlerin eksikliğine bağlı olarak saç tellerinde incelme ve aşırı saç dökülmesi görülebilir. Sebze ve meyve gibi antioksidan içerikli yiyeceklere diyetinizde sıklıkla yer vermelisiniz.

Kadınlar Saç Ektirebilir Mi?

Saç dökülmesi nedeniyle alın çizgisinin kayması veya bozulması, kötü gözüken bölgesel saç dökülmeleri, zayıflamış saç telleri, kadınların psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Kadınlarda saç dökülmesine sebep olan faktörler ortadan kaldırıldığında ve tedavi gerçekleştirildiğinde saç dökülmesi düzelebilir. Ancak bazen yapılan tedaviler saç dökülmesine engel olamaz. Aşırı saç dökülmesinden şikayetçi olan kadınlar saç ekimi kliniklerine yönelerek kadınlarda saç ekimi ile ilgili destek alabilir. Kadınlar alın daraltma nedeniyle de saç ekimi yöntemine başvurabilir. Saç ekimi yöntemi günümüzde kadınlarda uygulanabilen bir tedavi şeklidir.

Kadınlarda Saç Ekimi Tedavisi

Kadınlarda saç ekimi tedavisi, erkeklere uygulanan saç ekimi yöntemiyle temelde aynıdır. Ancak bazı farklılıklar vardır. Erkeklerde saç ekimi tedavisine başlamadan önce saçlar kazınır ve sonrasında işleme başlanır. Kadınlarda ise saç kazıma işlemi yapılmadan saç ekimi yapılabilir. Saç ekimi tedavisinde kesi ve dikiş uygulanmaz. Güvenilir bir yöntemdir. Başarılı sonuçlar elde edilir.

Kadınlarda saç ekimi tedavisinde kullanılan teknikler; FUE saç ekimi ve DHI saç ekimi yöntemleridir. FUE saç ekimi yönteminde mikromotor kullanılır. Saç köklerinin alındığı bölgede iz bırakmaz. DHI yöntemi ise saçların tıraş edilmesine gerek kalmadan uygulanabilen bir saç ekimi yöntemidir. Her iki yöntem de kadınlar saç ekimi tedavisi için uygulanabilir.

Kadında Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi tedavisi uygulanabilir. Uygulama öncesinde, saç ekimi kliniklerinde doktor tarafından ön muayene yapılarak saç ekimi tedavisine karar verilir. Lokal veya genel anestezi altında yapılan işlemde enseden veya kulak arkası gibi görülmeyen bölgelerden özel aletler yardımıyla sağlam saç kökleri alınır. Alınan saç kökleri, saç dökülmesi yaşanan bölgelere nakledilir. İşlem tamamlandıktan sonra doktor tarafından hastanın dikkat etmesi gerekenler anlatılır ve kontrol randevuları verilir. Saç ekimi uygulaması sonrasında tamamen sağlıklı saçlara kavuşmak bir yılı bulur. Bu süre içinde doktor kontrollerini aksatmamak, uyarıları dikkate almak ve saç bakımına özen göstermek gerekir.

Kadınlarda Saç Ekimi Fiyatları

Kadınlarda saç ekimi fiyatları değişkendir. Saç dökülmesinin miktarı, uygulanan tedavi şekli, hastanın istekleri, kullanılan malzemelerin kalitesi, hekimin tecrübesi gibi faktörler kadınlarda saç ekimi fiyatları üzerinde belirleyici role sahiptir. Kadınlarda saç dökülmesi fiyatları ve saç ekimi konusundan doğru bilgi almak için Medikal Estetik hizmeti veren deneyimli hekimleri kadrosunda bulunduran hastanelerimizin saç ekimi kliniklerine başvurabilirsiniz. Ayrıca, saç ekimi içeriğimizi inceleyerek, saç ekimi teknolojilerimiz ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uzm. Dr.
Elif Esra Arpağ
Saç Ekimi Kliniği
İstinye Üniversitesi Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa
21446

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.