Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun!

Kalp damar hastalığı düzenli olarak kontrollerini yaptıranlarda çok erken teşhis edilebilir. Kalp damar hastalığı tedavisi günümüzde oldukça ilerlemiştir.

CGM Testi

Bir süredir Avrupa'da ve dünyada kullanılan Kardiyogonyometri (CGM), kalbi 3 boyutlu gören bir test özelliğini taşıyor. Radyasyona maruz kalınmadan yapılan yöntem, kalp krizi ihtimali ile ilgili birkaç dakikada net bilgi veriyor. Elektro bantları ile yapılan bu testi göğse ve kalbin arka tarafına yani sırta yerleştiriyoruz. Bu kalbi 3 boyutlu görmemizi sağlıyor. Böylelikle kalp bölgesindeki tüm kasılmaları daha sağlıklı gözlemliyoruz. Ortalama 5 dakika gibi bir sürede de hastaya kalp krizi riski var mı, daha önce geçirdiği fakat atladığı bir kriz durumu söz konusu mu gibi soruların cevaplarını verebiliyoruz. Yıllardır uygulanan talyum testi ve efor testi kadar güvenilir sonuçlar veriyor bize. Ayrıca kalbi 3 boyutlu gördüğümüz tek yöntem olduğu için bu sonuçların sapma olasılığının diğer yöntemlere nazaran daha az olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu test aşamasında radyasyon ya da kimyasal herhangi bir etkileşime maruz kalınmıyor. Herkese uygulanabilmesi açısında bu da büyük fayda sağlıyor.

Hastanelerimizde, ameliyat sonrası bakımın özen ve hassasiyetle verildiği sadece bu alana özel yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır. Bu ünitede hastalar yatak başı monitörlerinden sürekli olarak takip edilmekte, sağlık durumlarındaki ani değişikliklere anında müdahale edebilecek uzman kadrosuyla hizmet vermektedir.

El Bileğinden Anjiyo

El bileğinden yapılan düşük riskli koroner anjiyo ile teşhisi netleştirip, yine aynı el bileğinden balon ve stent ile tedavi tamamlanabilmektedir. Koroner balon ya da stent ile tedavi edilemeyen damarlar için cerrahi ekipleri devreye girer ve gelişen teknoloji ile genellikle kalbi durdurmadan yapılan özel bir ameliyat tekniği ile koroner bypass operasyonu gerçekleştirebilirler.

Radial anjiyografinin el bileğinde birbirine paralel seyreden iki atardamardan biri kullanılır. El bileğinden yapılan anjiyoda daha ince çaplı kateterler kullanılır. Yüzeysel atardamarlardan girilerek işlem yapıldığı için, komplikasyon oranı daha azdır. Kasıktan yapılan tüm girişimlerde, işlem sonrası kanamayı kontrol altına alabilmek için en az 6 saat ağırlık kullanılması gerekirken radial anjiyografide ağırlık uygulamasına gerek kalmıyor, hasta 3 saat gibi daha kısa sürede taburcu olabiliyor.

Koroner Anjiyografi

Koroner anjiyografi ile önemli iki soruya yanıt alınır. Öncelikle hastanın kalbini besleyen damarlarda (koroner arterlerde) kritik darlık olup olmadığı sorusu yanıtlanır. İkinci olarak, bu damarlardaki darlıkların nasıl tedavi edileceği sorusu yanıtlanır (darlıkların bir kısmı ilaç ile tedavi edilebilirken, bazı darlıklar için balon ve stent işlemine, bazı darlıklar için ise baypas ameliyatına ihtiyaç duyulabilir).

Koroner By-Pass

Koroner baypas ameliyatı olması gereken hastaları iki gruba ayırmak doğru olur. Birinci grup hastalar, yakınmaları nedeniyle kalp anjiyosu olan ve koroner baypas ameliyatı önerilen hastalardır. Bu hasta grubu, önerilen ameliyat konusunda ayrıntılı bilgi alabilecek ve ameliyat olacağı merkezi, dolayısı ile ameliyat olacağı hekimi de seçebilecek zamana sahiptir. İkinci grup hastalar ise ani gelişen bir kalp krizi ile hastaneye kaldırılıp acil müdahale edilen hastalardır. Bu hastalara yapılan kalp anjiyosu sonrası koroner baypas ameliyatı önerildiğinde düşünmek ve karar vermek için hastanın ve ailenin daha kısıtlı bir zamanı vardır. Hastanın ve ailenin ameliyata hazırlanması, sürecin farkında olmaları, hastanın ameliyat sonrası eski yaşamına dönmesi açısından oldukça önemlidir.

KVC bölümünde; koroner damar hastalıkları (bypass), kalp kapağı hastalıkları, damar tıkanıklıkları, damar genişlemeleri, varis, doğumsal kalp delikleri, yanlış damar gelişmeleri gibi ameliyatlar yapılabilmektedir.

KVC Periferik Damar Cerrahisi Bölümünde: Minimal Damar Cerrahisi tekniğiyle her türlü damar cerrahisi lokal anestezisi ve küçük kesilerle yapılabilmektedir. Ayrıca şah damarı hastalıkları ve şah damarına bağlı felç tedavileri, her türlü damar anevrizmaları (damar genişlemeleri) gerek açık gerekse kapalı (envovasküler cerrahi)yöntemlerle gerçekleşmektedir. Ayrıca Diyabetik Ayak tedavileri, Kangren tedavileri, Buerger hastalığı tedavileri, Varis tedavileri en yeni yöntemlerle başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Ayrıca dünyada ilk kez şah damarı tümörü lokal anestezi ile uyanık olarak çıkarılmaktadır. Damar risk haritası testi, kalp krizi risk testi de yaptığımız testlerdendir.

İnme Cerrahisi

İnme Cerrahisi şah damarına bağlı felçlerde uygulanan bir erken cerrahi yöntemidir. Şah damarında darlığın giderilmesi ve olası bir felcin önlenmesi için yapılan ameliyat aynı zamanda uygun felçli hastalara da uygulanıyor. Felcin üzerinden 1 hafta ya da 10 gün geçmiş ve beyninde canlı doku gördüğümüz hastalar bu yöntemle felçten dönebiliyor. İnme Cerrahisini, Minimal İnvaziv Damar Cerrahisi tekniği ile lokal anestezi altında yapılan bir teknik. Bu da özellikle ileri yaştaki hastalar için büyük önem teşkil ediyor. Çünkü bu hastalar sadece damar sorunları ile değil aynı zamanda şekerden, tansiyona, kalpten, akciğer sorunlarına kadar pek çok rahatsızlıkla da mücadele ediyor. Hastanın sadece boynunu uyuşturarak yaptığımız bu ameliyatta onlarla sohbet ediyoruz. Bu sohbet onları dinç tutuyor ve şuur kaybını önlüyor. Şuurda ufak da olsa bir bozulma olması durumunda hemen bir kanül yardımıyla beyne kan gönderip hastanın dinç kalmasını sağlıyoruz. Bu esnada damarın içini temizleyip hızlı bir şekilde kapatıyoruz. Operasyon 30 - 50 dakika arasında tamamlanmış oluyor. Hasta yoğun bakıma gönderilmeden normal odaya alınıyor.

Kangren Bacakta Minimal İnvaziv Damar Cerrahisi: Minimal İnvaziv Damar

Cerrahisi yöntemini bacak damarlarında da kullanıyoruz. Lokal anesteziyle yaptığımız bu ameliyat, kalbi az yorduğu için hastayı genel anestezinin risklerden uzak tutuyor. Küçük kesilerle sorunlu bölgeye damar açıcı ilaç gönderiyoruz. Hastanın şuuru açık olduğu için operasyonun faydalı olup olmayacağını daha o saniye anlayabiliriz. İlaçtan sonra hasta ayağını hareket ettirmeye başladığı anda ameliyattan fayda göreceğini anlayarak uygun kanaldan bypass işlemine geçiyoruz. Yaklaşık bir saatte tamamlanan ameliyat sonrası hastayı normal odaya alıyoruz. Ertesi gün yürütüp, 2-3 gün içinde de taburcu ederiz. Kalp hastalığına bağlı birkaç defa bypass olmuş, diyalize bağlı yaşayan, akciğer hastalıklarıyla mücadele eden, diyabet sorunları bulunan ileri yaş ve yüksek risk grubundaki hastalar açısından da büyük avantaj sağlıyor.

Varis Tedavileri

Buhar Tedavisi: Varis tedavisinde ameliyat kararı alınmış hastalar için "Buhar Tedavisi" son derece konforlu bir teknik. İşlem steril ortamda, lokal ya da genel anestezi altında yarım saatte tamamlanıyor. Özellikle ince çaplı ve eğrilikler olan damarlarda da uygulanabilir olması büyük avantaj sağlıyor. Minimal İnvaziv Damar Cerrahisinin avantajlarını bu teknikte de görüyoruz. Steril sıcak su buharını çok minik kateter yardımı ile damarın içine püskürterek sorunlu bölgeleri yakıyoruz. Damarın içinde homojen olarak dağılan buhar bütün damar çeperine aynı ölçüde etki ediyor. Damar dışındaki dokuların zarar görmesini de engelleyen bu yöntemle derinin hemen altındaki damarları da tedavi etmek mümkün hale geliyor. Ayrıca doğuştan gelen damar anomalileri için de bundan sonra uygulayabileceğimiz yeni bir yöntem olarak literatürde yerini aldı. Yöntem ileri yaş hastalara da uygulanabildiği gibi nüks oranı en düşük varis tedavi yöntemidir.

Skleroterapy (İğne ile varis tedavisi ): Skleroterapy temel olarak bir maddenin ilgili damar içine enfeksiyonu ile bu damarın kollebe olmasını ve içinden kan geçemeyecek bir hale gelerek gözden kaybolmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bu sıvı madde kendi halinde yada köpük oluşturarak enjekte edilebilir. Varislerin çaplarına göre farklı yoğunlukta ilaç kullanılmaktadır. Skleroterapy 0.5 mm ve 0.3 mm çapına kadar olan küçük toplardamar ve kılcal damarlarda kullanılır. Skleroterapy hastaya acı veren bir tedavi şekli değildir. Bunun için oldukça küçük çaplı iğneler kullanılır. Seanslar 2 günde 1 uygulanır. Skleroterapy sonrasında enjeksiyon yapılan bölgeye kompresyon yapacak şekilde elastik bandaj ve tedavi süresince varis çorabı giyilmesi tavsiye edilir.

ABI Testi

Dünyada bir süredir uygulanan ABI (Ancle Brakial İndeks) testi, kalp krizi başta olmak üzere birçok hastalığı tetikleyen damar tıkanıklığının haritası 5 dakika içinde çıkarıyor. Test, özellikle 40 yaş üstü bireylerin vücudundaki risk haritasını çıkarmasının yanı sıra damar hastalığı çekenlerin tedavisine de yön veriyor. 5 dakikada tamamlanan işlem sırasında radyasyona maruz kalınmıyor. Kola ve bacağa bağlanan aparatlarla yapılan tansiyon ölçer gibi gerçekleşiyor. Tansiyon manşonu ile iki kol ve bacaklara basınçlar uygulanıyor. Hastayı hiç yormadan yatay pozisyonda uyguladığımız yöntem 5 dakikada net oranları veriyor. Test ameliyat olmuş ya da medikal tedavi alan hastalar için de büyük bir avantaj sağlıyor. Gereksiz Anjio'nun da önüne geçiyor.

 

Hekimlerimiz