satır arası

Her yıl, dünya çapında yaklaşık 500.000 kişi kötü huylu tümöral bir hastalık tanısı almakta ve bu insanlardan üçte biri bu hastalık nedeniyle ölmektedir. Kanserin kesin bir tedavisi olmaması ve her geçen gün görülme sıklığında artış meydana gelmesi hastalığı insanların korkulu rüyası haline getirmiştir. Fakat tıptaki ilerlemelerle birlikte kanserde yeni nesil tedavi yöntemleri kullanımı geleneksel yöntemlere göre daha umut vericidir. Çünkü yeni nesil yöntemler vücut savunmasını güçlendiren, organizmanın kanser hücrelerini daha iyi tanımasını ve yok etmesini sağlayan özellikler taşır.

Bilim insanlarının kanserde yeni tedaviler geliştirmelerinin amacı, hastaların iyileşme, hayatta kalma şansını artırmak ve yaşam kalitesini iyileştirmektir. Kanser araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni ve modern kanser tedavi yöntemlerini ve üstünlüklerini aşağıda başlıklar halinde okuyabilirsiniz.

Akciğer kanserinde immünoterapi

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri tedavisi için 2016 yılında FDA onayı alan Atezolizumab isimli immünoterapi ilacı kanserde yeni tedavi yöntemleri arasında bulunur. Yapılan araştırmalar hastalığın 4. evresinde kullanılan ilacın hastaların yaşam süresini uzattığını göstermiştir.

Akciğer kanseri hücreleri, vücudun bağışıklık sistemini aldatarak yabancı olarak algılamaktan kurtulur ve bu nedenle vücut tarafından yok edilmez. Buna karşın atezolizumab kanser hücrelerininin geliştirdiği bu mekanizmayı bloke eder ve vücut savunma hücrelerini yeniden etkinleştirir.

Meme kanseri tedavisinde yeni ilaç

Araştırmacılar birkaç yıldır CDK enzimlerinin meme kanseri hücrelerinin büyümesini artıran belirgin bir etkisi olduğunu kanıtladılar. Vücuttaki bazı maddeler CDK enzimlerini aktive ederek kanser hücrelerinin çoğalmasını teşvik eder. Kanser hücreleri daha sonra kontrol edilemez bir şekilde yayılır. Yeni bir aktif bileşen olan abemaciclib isimli ilacın bu aktivasyonu engelleyebileceği düşünülmektedir.

Kanser hastaları bu yeni enzim inhibitörü abemaciclib tedavisi için ilacı günde iki kez bir tablet şeklinde ağızdan alırlar. Tedavi sırasında kemoterapiye ihtiyaç duyulmaz. İlaç henüz FDA onayı almamış olsa da yapılan çalışmalar tedavinin oldukça başarılı olduğunu göstermiştir. Bu nedenle FDA onay sürecini hızlandırmak için çalışmalar yapmaktadır.

Karaciğer kanserinin balon katterle tedavisi

Bu yöntemde, doktorlar normalde insanlar için ölümcül olabilecek son derece yüksek bir kemoterapi dozuyla tümör hücrelerine karşı savaşır. Ancak özel balon kateterler ve yeni geliştirilen bir filtre, ilacın sadece karaciğere ulaşmasını ve vücudun geri kalanının korunmasını sağlar. Böylece tedavi daha verimli sonuç verir ve hasta tarafından daha iyi tolere edilir.

Stereotaktik radyocerrahi

Stereotaktik radyocerrahi, çok yüksek dozlu ve iyileştirici tek seferlik ışınlamanın yapılabildiği özel bir perkütan ışınlama tedavisidir. Küçük boyuttaki beyin tümörlerinin tedavisinde başarılı sonuçlar veren yeni nesil bir yöntemdir. Bu yöntemle kafatası açılmadan cerrahi tedavide yapılan işleme benzer bir sonuç elde edilir. Standart radyoterapi uygulamalarına göre sağlıklı dokuda oluşan hasar daha azdır ve tedavi daha başarılıdır. Radyocerrahi, Gamma Knife, LINAC gibi farklı isimdeki cihazlarla uygulanır.

Hipertermi intraperitoneal kemoterapi

Mide, kalın bağırsak, yumurtalık gibi bazı karın içi kanserlerin ileri evresinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kanserin periton adı verilen karın zarına sıçradığı durumlarda kullanılır. Genellikle cerrahi işlem ile mümkün olan tüm kanserli dokuların çıkarılmasından sonra uygulanır. Tedavide karın boşluğu ısıtılan kemoterapi ilaçları doldurulur. Ülkemizde az sayıda merkezde uygulanabilen bu yöntemle yaşam süresinin uzadığı bildirilmektedir.

Yeni kanser tedavi yöntemlerinin kullanımı neden kısıtlı?

Kanser immünoterapisi gibi bu yeni ve çoğu zaman etkili tedavilerin pek çok ülkede ön planda olmadığı görülmekte. Çoğu hastada hâlâ cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi şeklinde uygulanan klasik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bunun nedenleri arasında;

  • Yeni nesil tedavi yöntemlerinin sadece bazı spesifik kanserlerde uygulanabilmesi
  • Doktorların emin olamadıklarından yeni tedavileri kullanmaya çekinmeleri
  • Bu tedavilerin etkili olup olmayacağının başlangıçta öngörülememesi gibi faktörler bulunur.

Siz de her ihtimale karşı rutin kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

54856

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.