sat─▒r aras─▒

­čĹęÔÇŹÔÜĽ´ŞĆ Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Nedir? Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Fiyatlar─▒ 2024

Kapal─▒ kalp ameliyat─▒yla aç─▒k kalp ameliyat─▒ fark─▒ t─▒bbi olarak; ilkinde kalp çal─▒┼č─▒rken operasyon yap─▒lmas─▒, ikincisinde ise kalp arrest (durmu┼č) haldeyken akci─čer pompas─▒na ba─članarak operasyon yap─▒lmas─▒d─▒r.

Halk aras─▒nda ise aç─▒k ameliyat tan─▒m─▒ kesi yerinin büyük olmas─▒n─▒n, kapal─▒ ameliyat tan─▒m─▒ ise kesi yerinin minimal olmas─▒n─▒n kar┼č─▒l─▒─č─▒d─▒r. Yani kapal─▒ kalp ameliyat─▒ nedir sorusunun cevab─▒ de─či┼čkenlik gösterir.

'Kapal─▒ kalp ameliyat─▒', 'minimal invaziv operasyon' (küçük kesiyle yap─▒lan ameliyat) kar┼č─▒l─▒─č─▒d─▒r. Halk aras─▒nda koltuk alt─▒ kalp ameliyat─▒ olarak da an─▒lan ve kapal─▒ kalp ameliyat─▒ da denen operasyonda gö─čüs ön duvar─▒n─▒n kesilmesi gerekmez. Kapal─▒ operasyon genellikle koltuk alt─▒ndan minimal kesiyle yap─▒l─▒r. 

Hem konforlu hem de güvenli bir operasyon yöntemi olan bu ameliyat─▒n bir avantaj─▒ da hastan─▒n iyile┼čme süresinin k─▒sa olmas─▒d─▒r. Ki┼čiler k─▒sa bir süre sonra günlük hayat─▒na dönebilir.

Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Nedir?

Kapal─▒ kalp ameliyat─▒yla standart kalp ameliyat─▒n─▒n fark─▒ giri┼č yeridir. Kapal─▒ operasyonda genelde koltuk alt─▒ndan bazen de farkl─▒ bölgelerden ortalama 6-7 santimetre boyutunda kesi aç─▒l─▒r ve herhangi bir kemi─či kesmek gerekmez. Kaburga aras─▒ndan yap─▒lan i┼člemler her ya┼čta ve cinsiyette ki┼čiye uygulanabilir. 

Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Olarak da Bilinen Minimal ─░nvaziv Ameliyatlar

Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Olarak da Bilinen Minimal ─░nvaziv Ameliyatlar

Kalbi durdurmadan yap─▒labilen minimal inzaviz ameliyatlar kapal─▒ kalp ameliyat─▒ olarak tan─▒mlanabilir. Bunlar─▒ ┼čöyle s─▒ralayabiliriz:

 • Koltuk alt─▒ veya meme alt─▒ndan küçük kesiler ile yap─▒lan ameliyatlar
 • Meme üstünden veya gö─čüs ortas─▒ kesiler ile yap─▒lan ameliyatlar
 • Robotik kalp cerrahisi

Çocuklarda Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Çocuklarda kalp ameliyatlar─▒n─▒n küçük ya┼člarda da olup olamayaca─č─▒ konusunda endi┼čeler olsa da ileri teknolojiler ve t─▒p bilgisi sayesinde bu mümkündür. Do─čumdan birkaç saat sonra bile gerekliyse bebeklere kalp ameliyat─▒ yap─▒labilir. Yani çocuklarda kalp ameliyat─▒ için bir ya┼č s─▒n─▒r─▒ yoktur. Önemli olan operasyon için uygun ve tam donan─▒ml─▒ bir sa─čl─▒k merkezinde ameliyat─▒n gerçekle┼čmesidir.  

Çocuklarda bu ameliyat yöntemi yöntem olarak yeti┼čkinlerle benzerdir ancak operasyon öncesi ve sonras─▒nda yeti┼čkin bireylere göre daha titiz davran─▒l─▒r. Daha erken hastaneye yat─▒┼čla özel tetkikler yap─▒l─▒r ve ameliyat sonras─▒ psikolojik adaptasyon için destek gerekir.

Kad─▒nlarda Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Kad─▒nlarda kapal─▒ kalp operasyonu her bireyde oldu─ču gibi gerçekle┼čir. Kapal─▒ kalp ameliyat─▒n─▒n en büyük art─▒lar─▒ndan biri kesi minimal oldu─ču için estetik görünüm aç─▒s─▒ndan avantaj sa─člamas─▒d─▒r. Kad─▒nlarda bu avantaj erkeklere göre daha önemlidir çünkü giyim aç─▒s─▒ndan dekolte bölgesine denk gelen bir izi kapatmak külfetlidir. 

Erkeklerde Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Erkeklerde Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Erkeklerde kapal─▒ kalp operasyonu avantajlar─▒yla ki┼čileri memnun eder. Erkek hastalar için ameliyatlar için en çok merak edilen ┼čeylerden biri de ameliyat sonras─▒ iyile┼čme süresidir. Kapal─▒ kalp ameliyat─▒nda bu süre çok k─▒sa oldu─ču için günlük hayata dönü┼č de çok çabuk olabilir. 

Ya┼čl─▒larda Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Özellikle ya┼čl─▒ hastalarda ve nadir de olsa daha erken ya┼čtaki ki┼čilerde kapal─▒ kalp operasyonunda giri┼č kesisi yeri de─či┼čebilir. Hastan─▒n 70 ya┼č üstünde olmas─▒, akci─čer hastal─▒─č─▒ bulunmas─▒ gibi durumlarda minimal invaziv teknikler gö─čüs ön yüzünden uygulan─▒r.

Ameliyat giri┼č yeri de─či┼čse de yap─▒lan di─čer i┼člemler ayn─▒d─▒r. Hastan─▒n sa─čl─▒k durumuna göre en uygun teknikler kullan─▒l─▒r. 

Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Kapal─▒ kalp ameliyat─▒nda genellikle koltuk alt─▒ndan yap─▒lan minimal kesiyle i┼čleme ba┼član─▒r. Herhangi bir kemi─če müdahale edilmez. Ameliyat genel anestezi alt─▒nda yap─▒ld─▒─č─▒ için hasta hiçbir ┼čey hissetmez.

Koltuk alt─▒ kalp ameliyat─▒nda kalp kapa─č─▒ tamiri, kapak de─či┼čimi ve bypass yap─▒labilir. 

Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Kimlere Yap─▒l─▒r?

Minimal invazivle koltuk alt─▒ kalp ameliyat─▒; tüm kalp kapa─č─▒ ameliyatlar─▒nda, bypass gerekti─činde, do─ču┼čtan kalp hastal─▒klar─▒nda, kalp deli─či tedavisinde ve kalp tümörleri için yap─▒labilir. Ayr─▒ca mitral kapakaort kapak ve triküspit kapak cerrahisinde de kullan─▒labilir. 

Kemik kesilmesi gerekmemesi ve yara iyile┼čmesinin çabuk olmas─▒ özellikle ┼čeker hastalar─▒ ve kilolu hastalar için büyük avantaj sa─člar.

Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Riskleri Nelerdir?

Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Riskleri Nelerdir?

Kapal─▒ kalp ameliyat─▒ zor mu, kesi yerinin küçük olmas─▒ sorun yarat─▒r m─▒ diye dü┼čünüyor olabilirsiniz. Kapal─▒ kalp ameliyat─▒ riskleri, di─čer ameliyatlarla benzer olarak anestezi reaksiyonlar─▒, solunum sorunlar─▒, enfeksiyonlar─▒ içerir. Kalp hassas bir organ oldu─ču için kalp ile ilgili dü┼čük de olsa sorun ç─▒kma ihtimali de vard─▒r.

Ki┼činin sa─čl─▒k durumu, ya┼č─▒, daha önce geçirdi─či ya da var olan kronik hastal─▒klar─▒ kapal─▒ kalp ameliyat─▒ riskler ile ilgili durumu de─či┼čtirir. 

Koltuk Alt─▒ Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Avantajlar─▒ Nelerdir?

Koltuk alt─▒ kalp ameliyat─▒n─▒n avantajlar─▒ ┼čöyle s─▒ralanabilir:

 • Ameliyat giri┼č kesileri küçük oldu─čundan iyile┼čme çabuk olur. 
 • Büyük kesiler olmad─▒─č─▒ için enfeksiyon riski ve kanama riski dü┼čüktür.
 • Böbrek ve karaci─čer komplikasyon riski minimumdur.
 • Ameliyat sonras─▒ taburcu olma ve iyile┼čme süresi k─▒sad─▒r.
 • Estetik aç─▒dan avantajl─▒d─▒r çünkü ameliyat izi belli olmaz.
 • Ameliyat sonras─▒ a─čr─▒ az olur.
 • Ameliyattan sonras─▒nda araba kullanmaya k─▒sa bir sürede ba┼članabilir.  
 • Ki┼či k─▒sa bir süre sonra kollar─▒n─▒ rahatça kullanabilir ve yüzebilir. 
 • Öksürmek gibi gö─čüs kafesini zorlay─▒c─▒ eylemler sorun yaratmaz.
 • Yara iyile┼čmesi çabuk olur. Özellikle diyabet(┼čeker) hastalar─▒ için avantajl─▒d─▒r.  
 • Kesi izi minimal oldu─čundan psikolojik olarak ki┼čiler rahatça ameliyat─▒ atlatabilir. 
 • Uzun süre s─▒rt üstü yatamayan uyku apnesi gibi rahats─▒ zl─▒─č─▒ olan ki┼čiler için dinlenme süresi k─▒sa oldu─ču için büyük avantaj sa─člar. 

Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Sonras─▒ Ne Yapmal─▒y─▒m?

Hem kapal─▒ kalp ameliyat─▒ sonras─▒ hem de tüm kalp ameliyatlar─▒ sonras─▒nda dikkat edilmesi gerekenler ameliyatta yap─▒lan i┼člemlere ve ki┼činin durumuna göre de─či┼čebilir. Genel olarak dikkat edilmesi gerekenler ┼čöyle s─▒ralanabilir:

 • E─čer içiyorsan─▒z sigaray─▒ b─▒rakmal─▒s─▒n─▒z ve sigara içilen ortamlarda durdurmamaya çal─▒┼čmal─▒s─▒n─▒z.
 • Ameliyat sonras─▒ doktorun söyledi─či dinlenme süresi boyunca ba┼čkalar─▒ndan hastal─▒k kapma riskini minimize etmek için evde dinlenmelisiniz.
 • Özellikle iyile┼čme döneminde kendinizi çok yormay─▒n ve a─č─▒r ┼čeyler kald─▒rmay─▒n.
 • Kapal─▒ kalp ameliyat─▒ sonras─▒ kesi olan bölgeyi koruyun ve zorlamay─▒n.
 • Sa─čl─▒kl─▒ beslenmeönerilerine göre ya┼čam─▒n─▒z─▒ ┼čekillendirin. 
 • Sporu hayat─▒n─▒za dahil edin. 

Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Kaç Günde ─░yile┼čir?

Kapal─▒ kalp ameliyat─▒ zor mu, toparlanma süresi uzun olur mu diye merak ediyor olabilirsiniz. Kapal─▒ kalp ameliyat─▒nda yap─▒lan i┼člemlere ve hastan─▒n ya┼č ve genel sa─čl─▒k durumuna göre iyile┼čme süresi de─či┼čebilir. Ortalama olarak 4-5 gün içinde taburcu olunabilir. ─░yile┼čme süresi ise ki┼čiden ki┼čiye farkl─▒l─▒k gösterir. 

S─▒kça Sorulan Sorular

Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Riskli midir?

Kapal─▒ kalp ameliyat─▒nda küçük kesi oldu─ču için kanama az olur bu yüzden komplikasyon ve enfeksiyon riski dü┼čüktür. Uzmanlar ameliyat─▒n avantajlar─▒ risklerine göre çok bask─▒n oldu─čunda ameliyat lehine karar al─▒r. 

En Riskli Kalp Ameliyat─▒ Hangisi?

Ameliyatlarda risk ki┼činin sa─čl─▒k durumuna, ne için ameliyat yap─▒ld─▒─č─▒na ve ya┼ča göre de─či┼čir. Genel olarak gö─čüs ön k─▒sm─▒ ve gö─čüs kafesi müdahalesiyle yap─▒lan kalp ameliyatlar─▒ riskli görülür. Ameliyat sonras─▒ bak─▒m─▒n me┼čakkatli ve uzun süreli olmas─▒ sorun ya┼čama ihtimalini art─▒ran sebeplerdir.  

Kapal─▒ Kalp Ameliyat─▒ Kaç Saat Sürer?

Kapal─▒ kalp ameliyat─▒ kaç saat sürer sorusunun cevab─▒ ameliyatta yap─▒lacak i┼člemlere göre de─či┼čir. Ortalama olarak operasyonlar 3-4 saat sürmektedir. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Erdal G├Â├žmen
Genel Cerrahi
VM Medical Park Ankara (Ke├ži├Âren)
4084

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.