satır arası

Peeling işlemi, cildin en dış tabakasının çeşitli solüsyonlar yardımıyla soyulmasıdır. Cilde uygulanacak solüsyon ya da maske cildin üst tabakasının soyulmasını sağlar. Böylece cilt daha pürüzsüz hale gelir. Peeling işlemi; ciltteki hafif kırışıklıklar, sivilce izleri, renk değişiklikleri gibi sorunların çözümünde kullanılabilecek bir yöntemdir.

Peeling işlemi, ciltteki sorunlara göre farklı şekillerde yapılabilir. Hafif, orta ve derin olarak üç ayrı peeling işlemi vardır. Hafif soyma işleminde cildin sadece en üst tabakası soyulurken derin olanda ise daha derindeki cilt katmanları soyulur. Hafif peeling; ciltte ton farkı, akne, kuruluk gibi problemlerin iyileştirilmesinde kullanılır. Bu işlemden sonuç alınabilmesi için peeling’in tekrarlanması gerekebilir. Derin peeling ise; derin kırışıklar ve yara izleri, kanser öncülü cilt lezyonları gibi rahatsızlıkların çözümünde kullanılabilecek bir uygulamadır. Derin peeling işlemi genellikle tekrar gerektirmeden istenen sonucu verir. Çeşitli kimyasal maddelerin cilde sürülmesi ile yapılan farklı derinlikteki kimyasal peeling işlemlerinin dermatolog bilgisi ve kontrolünde yapılması önerilir.

Peeling işlemi için cilde uygulanabilecek pek çok farklı madde vardır. Temelde aynı işlemi yapmak ile beraber maddelerin kendine ait özellikleri sayesinde ciltte daha etkili sonuçlar alınabilir.

Karbon peeling nedir?

Peeling için kullanılan maddelerden biri olan aktif kömür ya da bir diğer adıyla aktif karbon, cilt sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunur. Aktif karbon, normal kömürün yüksek ısıya maruz kalması sonucu oluşur. Siyah, ince bir toz formuna getirilir. Bu sayede toz halindeki kömürün içinde küçük boşluklar oluşur. Küçük boşluklar, toksin ve kimyasalların yakalanmasında önemli rol oynar. Ayrıca boşluklu yapısı sayesinde kolay absorbe edilebilir bir özellik kazanır. Aktif karbon, kömürden elde edilmekle birlikte normal kömür ile aynı yapıda değildir.

Aktif karbon cilde olan faydalarının yanında vücutta farklı yararlı etkileri de olan bir maddedir. Zehirlenmelerde, mide ve bağırsaktaki zehirli madde ya da ilacı emerek zehir dozunu azaltmada kullanılır. Sindirim sisteminden kolesterol emilimini azalttığı için kandaki yüksek kolesterol seviyelerini düşürür. Vücudun toksinlerden kurtulmasını sağladığı için de aktif karbon, kronik böbrek hastalarına yardımcı olabilir.

Aktif karbonun peeling için kullanılabilecek maske haline getirilmesi cilt bakımına yeni bir ürün kazandırmıştır. Aktif karbon, bakterileri kendine çekip uzaklaştırma ve ciltteki kirleri temizleme özellikleri sayesinde oldukça etkili bir peeling maddesidir. Karbon peeling ile cilt; derinlemesine temizlenir, pürüzsüzleşir.

Karbon peeling faydaları nelerdir?

Karbon peeling genellikle yüze uygulanan bir işlemdir. Yüz üzerinde olumlu etkileri vardır.

Yüze uygulanan aktif karbon maske ile ciltte bulunan kir, toz, yağ temizlenir. Etkili bir biçimde temizlenen cilt daha parlak görünür.

Aktif karbonun özel boşluklu yapısı sayesinde, maske ciltteki porlara kolayca nüfuz eder. Porlardaki kirin, yağın ve diğer istenmeyen maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Derinlemesine etki eden bu işlem ile porlar sağlıklı ve sıkı kalır. Yüzdeki porların genişlemesini önler.

Karbon peeling uygulamasında kullanılan aktif karbonun pürüzlü kaba yapısı, cildin en üst tabakasındaki ölü hücrelerden kurtulmayı sağlar. Böylece alttaki canlı cilt dokusu ortaya çıkar. Cilt ferahlamış, sağlıklı ve parlak görünür.

Peeling işleminde karbon maskelerinin kullanılması, ciltteki yağ dengesinin korunmasını sağlar. Yağlı, lekelenmeye ve akne oluşumuna yatkın cilt tiplerinde, yağlanmayı önleyici özelliği vardır. Sıcak ve nemli hava gibi yüzde yağlanmayı arttırıcı durumlarda karbon peeling oldukça yararlıdır.

Akne; ölü deri hücreleri, yağ ve bakterinin ciltteki porların içinde birikmesiyle oluşan bir problemdir. Akne oluşumunda yer alan bakteri; kızarıklık, şişme ve beyazlama gibi sivilce etkilerini ortaya çıkarabilir. Karbon peeling, derinlemesine temizleme ve porlarda bakteri gelişimini önleme gibi özellikleri sayesinde akne oluşumunu azaltır, cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Sinek, böcek ısırıkları; ciltte kızarıklığa ve şişliğe yol açabilir. Karbon peeling, ciltteki bu problemlerin giderilmesinde de etkili olabilir.

Karbon peeling nasıl uygulanır?

Cildin temizleyerek daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan, cilt lekelerini gideren ve akne oluşumunu engelleyen karbon peeling yöntemi, cilt bakımında etkili bir yöntemdir. Peeling işleminde cilde kimyasal bir madde sürülerek soyulması sağlandığından, bu işlemin bir dermatolog önerisi ya da kontrolünde yapılması gerekir. Kimyasal maddenin dozunun iyi ayarlanmaması veya maddenin cilt üzerinde gereken süreden az/fazla durması gibi durumlar, ciltte istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Karbon peeling için de işlem öncesi deneyimli bir dermatologa tanışmak yararlı olacaktır.

Karbon maskesi, uygulamanın sorun oluşturmayacağı kişilerde kullanılabilir. Maskenin ciltteki porlara daha kolay nüfuz edebilmesi için uygulama öncesi cilt temizlenir. Alın, burun, yanaklar başta olmak üzere tüm yüze ince bir katman halinde karbon maskesi sürülür. Maske, parmak uçlarıyla ya da yumuşak bir fırça yardımıyla masaj yapar şekilde cilde iyice dağıtılır. Karbon içeren maskenin göze kaçmamasına dikkat edilmelidir. Sürülen maskenin yaklaşık 15 dakika kuruması bekledikten sonra yüz ılık su ile yıkanır. Nazikçe kurulanan yüze, son olarak nemlendirici uygulanır. Karbon maskesi, ciltte kuruluğa sebep olabileceği için bu adımın atlanmaması tavsiye edilir.

Karbon maskesi, normal cilt tiplerinde haftada 1-2 kez uygulanabilir. Ancak kuru, hassas cilt tipi için daha seyrek uygulama önerilir.

Karbon maskesi seçerken dikkat edilecek birkaç önemli nokta vardır. Maske uygulamasından maksimum etki almak için cilt tipinize uygun ürünü seçmeniz gerekir. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin, kil içeren karbon maskesi kullanması daha yararlı olabilir. Kil, ciltteki fazla yağı emer; böylece ciltte yağlanma, akne oluşumu gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kuru cilt tipine sahip kişilerin ise, cildin nemlenmesini sağlayacak hyaluronik asit, zeytinyağı, jojoba yağı gibi maddeleri içeren karbon maskelerini tercih etmeleri daha faydalı olacaktır.

Karbon peeling uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Karbon peeling uygulaması, çeşitli kimyasalları içeren bir yöntemdir. Bu sebeple karbon peeling, cilt başta olmak üzere tüm vücutta istenmeyen etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Karbon peeling yaptırmak isteyen kişilerin, öncesinde mutlaka bir cilt doktoruna danışması gerekir.

Karbon peeling gibi kimyasal peeling türlerinde, uygulama sonrası ilgili cilt bölgesinde kızarıklık görülebilir. Bu durum iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Derin peeling uygulamalarında, ciltteki kızarıklık birkaç aya kadar devam edebilir. Nadiren de olsa kimyasal peeling uygulaması, ciltte yara oluşumuna neden olabilir. Kimyasal peeling işlemlerinde karşılaşılabilen bir diğer problem ise cilt rengindeki değişimlerdir. Özellikle hafif peeling cilt renginin koyulaşmasına, derin peeling ise rengin açılmasına neden olabilir. Kimyasal peeling uygulanan cilt bölgesinde bakteriyel, viral enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonları görülebilir.

Peeling uygulamasının; son altı ayda izotreonin içeren akne ilacı kullananlarda, hamilelerde, uçuğu olanlarda uygulanması önerilmez.

Peeling uygulaması sonrasında, cildin güneş ışığına karşı hassasiyeti artar. Peeling uygulanan kişilerin ne kadar süre güneş ışığından korunmaları gerektiği gibi konuları cilt doktorlarına danışması gerekir.

Ciltteki lekelerden, hafif kırışıklardan kurtulmak ve yenilenmiş bir cilde sahip olmak isteyenler için karbon peeling oldukça etkili bir yöntemdir. Cilt bakımı ile ilgili öneri almak, cildinizin peeling işlemi için uygunluğunu değerlendirmek, ihtiyacınıza en uygun peeling yöntemini seçmek, peeling öncesi ve sonrası yapılacakları danışmak için alanında deneyimli bir dermatologa başvurmanız yararlı olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

132658

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.