sat─▒r aras─▒

­čĹęÔÇŹÔÜĽ´ŞĆ Kar─▒n Germe Ameliyat─▒ Nedir? Kar─▒n Germe Ameliyat─▒ Fiyatlar─▒ 2024

Çe┼čitli nedenlerle kar─▒n bölgesinde ya─č fazlal─▒─č─▒, deri fazlal─▒─č─▒, sark─▒kl─▒k ve benzeri sorunlar─▒ olan bireyler için son y─▒llarda t─▒pta meydana gelen geli┼čmeler sonucunda uygulanmaya ba┼članan tedavi yöntemlerinden bir tanesi kar─▒n germe ameliyatlar─▒d─▒r.

Her iki cinsiyette de görülebilse de özellikle kad─▒nlarda ve hamilelik sonras─▒ dönemde s─▒kl─▒kla görülen kar─▒n bölgesindeki gev┼čeklik ve sarkmalar─▒n estetik cerrahi yöntemleriyle uygulanan basit bir operasyon yard─▒m─▒yla gerdirilmesi ve düzgün bir görünüme kavu┼čturulmas─▒ sa─član─▒r. Bu sayede sarkm─▒┼č olan deri görünümü ortadan kald─▒r─▒larak fazla ya─člar al─▒n─▒r ve kar─▒n bölgesi düzle┼čtirilir, özellikle göbek deli─činin alt─▒nda kalan k─▒s─▒mda yer alan çatlaklar yok edilmi┼č olur.

Kar─▒n Germe Ameliyat─▒ Nedir?

Abdominoplasti olarak da adland─▒r─▒lan kar─▒n germe ameliyat─▒, bir çe┼čit estetik cerrahi operasyondur. Kar─▒n ve göbek esteti─či alanlar─▒nda uygulanan ameliyat türleri içerisinde en etkili olan yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle hamilelik döneminden sonra kar─▒n bölgesindeki kaslar ve deri, tam anlam─▒yla eski formuna dönemez. Bunun sonucunda kar─▒n bölgesinde deformasyonlar olu┼čur ve sarkm─▒┼č olan göbek k─▒sm─▒ estetik aç─▒dan ho┼č olmayan bir görüntüye yol açar. Olmas─▒ gerekenin üzerinde kilo al─▒m─▒ ile sonuçlanan hamileliklerde ve ikiden fazla do─čum yapm─▒┼č olan kad─▒nlarda olu┼čan deformasyonun seviyesi çok daha yüksektir.

Hamilelik sonras─▒nda kar─▒n duvar─▒nda yer alan ba─č dokusunun gev┼čemesi, kar─▒n duvar─▒n─▒n öne do─čru ç─▒k─▒k hale gelmesi, kar─▒nda ┼či┼čkinlik görünümünün, bolluk ve çatlaklar─▒n olu┼čmas─▒ ile istenmeyen bir görüntü meydana gelir. Olu┼čan bu görüntünün yok edilmesi ve kar─▒n bölgesinin eski görünümüne kavu┼čmas─▒ ço─ču zaman spor ve diyet gibi ki┼činin kendi kendine uygulayaca─č─▒ yöntemlerle tam anlam─▒yla mümkün olmamaktad─▒r. Bu sorunu tek bir operasyonla çözüme kavu┼čturan kar─▒n germe ameliyat─▒nda gev┼čeyip sarkm─▒┼č olan kar─▒n derisi toparlan─▒r ve bu bölgede yo─čunla┼čan fazla ya─člar al─▒narak ki┼činin k─▒sa yoldan düz bir kar─▒na kavu┼čmas─▒ sa─član─▒r.

Her operasyonda oldu─ču gibi kar─▒n gerdirme i┼čleminden sonra da olu┼čabilecek baz─▒ komplikasyon riskleri mevcuttur. Kanama ve enfeksiyon bunlar─▒n en önemlileridir. Bu nedenle ameliyat sonras─▒nda hekim taraf─▒ndan verilen ilaçlar kullan─▒lmal─▒, ani hareketler yapmaktan kaç─▒nmal─▒ ve pansumanlar düzenli olarak yenilenmelidir.

Kar─▒n Germe Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Kar─▒n germe ameliyat─▒nda uygulanan teknik, derinin al─▒naca─č─▒ bölge ve di─čer hususlara hekim taraf─▒ndan yap─▒lacak olan detayl─▒ muayene ve incelenen radyolojik görüntüler ─▒┼č─▒─č─▒nda karar verilir. Genel olarak sezaryen izi seviyesi olarak adland─▒r─▒lan bölgeden yanlara do─čru çizilecek bir çizgi üzerinden göbek deli─či bölgesine kadar olan k─▒s─▒mda bulunan sark─▒k ve çatlam─▒┼č deri al─▒narak göbek deli─činin yukar─▒ k─▒sm─▒nda kalan deri a┼ča─č─▒ do─čru gerdirilir.

Göbek deli─či de uygun pozisyona getirilebilmesi amac─▒yla yeniden olu┼čturulur. Sark─▒kl─▒k ve gev┼čekli─če ek olarak e─čer a┼č─▒r─▒ ya─članma sorunu da söz konusu ise kar─▒n bölgesindeki fazla ya─člar liposuction ad─▒ verilen yöntem ile al─▒n─▒r. Kar─▒n duvar─▒ zarlar─▒ üzerinde yerle┼čtirilen toplay─▒c─▒ diki┼čler sayesinde gev┼čemi┼č olan kar─▒n kaslar─▒ s─▒k─▒la┼čt─▒r─▒l─▒r ve eski sertli─čine kavu┼čturulur. Ameliyat sonucundaki kesiler estetik diki┼č ile dikilerek ho┼č görünmeyen izlerin olu┼čumu önlenir.

Ameliyat sonras─▒nda özellikle hamilelikten veya a┼č─▒r─▒ kilo al─▒p vermekten kaynakl─▒ olarak olu┼čan kar─▒n sarkmas─▒, gev┼čeklik ve çatlak görünümlü deri problemleri yok edilir. Fakat ameliyat sonras─▒nda yeniden bir hamilelik gerçekle┼čmesi ve do─čum yap─▒lmas─▒ durumunda bu problemlerinin bir k─▒sm─▒n─▒n yeniden olu┼čmas─▒ söz konusu olabilir.

Kar─▒n Germe Ameliyat─▒ Fiyatlar─▒

Kar─▒n Germe Ameliyat─▒ Ne Kadar Sürer?

Kar─▒n germe ameliyat─▒n─▒n süresi, ki┼čiden ki┼čiye de─či┼čkenlik gösterir. Total abdominoplasti olarak adland─▒r─▒lan tam kar─▒n germe ameliyat─▒ yakla┼č─▒k olarak 3-3,5 saat sürmekle birlikte kar─▒n bölgesinin geni┼č oldu─ču ki┼čilerde ameliyat süresi 4 saate kadar ç─▒kabilmektedir.

Gev┼čeklik, sarkma ve benzeri sorunlar─▒n daha hafif oldu─ču hastalarda uygulanan ve total abdominoplasti kadar geni┼č bir bölgeyi kapsamayan mini kar─▒n germe ameliyatlar─▒nda ise ameliyat süresi daha k─▒sa olup 1-1,5 saat gibi k─▒sa bir sürede operasyon tamamlan─▒r. Kar─▒n bölgesindeki deri fazlal─▒─č─▒n─▒n miktar─▒, ya─č al─▒m─▒ yap─▒l─▒p yap─▒lmayaca─č─▒, kar─▒n bölgesinin alan─▒, uygulanacak diki┼č tekni─či ve kar─▒n kaslar─▒n─▒n durumu ameliyat süresini etkileyen faktörlerden baz─▒lar─▒d─▒r. Ameliyat genel anestezi alt─▒nda yap─▒l─▒r ve mutlaka uygun ko┼čullara ve donan─▒ma sahip bir hastane ortam─▒ içerisinde yap─▒lmal─▒d─▒r.

Kar─▒n Germe Ameliyat─▒ ─░yile┼čme Süresi

Kar─▒n germe ameliyat─▒ sonras─▒nda ameliyat ko┼čullar─▒na ba─čl─▒ olarak de─či┼čmekle birlikte genellikle 1-2 gün hastane bak─▒m─▒ndan sonra hastalar taburcu edilir. Kar─▒n germe ameliyat─▒ sonras─▒nda hastalara genellikle özel bir korse giymeleri önerilir. 1 ay boyunca sürekli olarak giyilen bu korse, kar─▒n bölgesinin istenilen forma ula┼čmas─▒na yard─▒mc─▒ olarak ameliyat ba┼čar─▒s─▒n─▒ artt─▒r─▒r. Ameliyat bitiminden yakla┼č─▒k 3-4 saat sonra aya─ča kalk─▒p bir yak─▒n─▒n─▒z─▒n yard─▒m─▒yla yürüyebilir, ameliyattan sonraki gün ise yard─▒ms─▒z bir ┼čekilde yava┼č yava┼č yürüyebilirsiniz.

Ameliyat s─▒ras─▒nda kar─▒n bölgesinde yap─▒lan i┼člemler ve diki┼čler nedeniyle bir süre a─čr─▒ olmas─▒ normaldir ve doktorunuz taraf─▒ndan gerekli a─čr─▒ kesici uygulamalar─▒ yap─▒lacakt─▒r. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilir ve gündelik i┼člerinizi kendi kendinize yapabilecek rahatl─▒─ča eri┼čebilirsiniz. ─░lk 1 hafta boyunca diki┼člerin tam olarak kaynamam─▒┼č olmas─▒ nedeniyle öksürme, hap┼č─▒rma, ─▒k─▒nma gibi hareketler can─▒n─▒z─▒ yakabilece─činden ve ┼čiddetli olmas─▒ durumunda diki┼člerinize zarar verebilece─činden dolay─▒ bu hareketlerden mümkün oldu─čunca kaç─▒nmal─▒s─▒n─▒z.

E─čer a─č─▒r bir i┼čte çal─▒┼čm─▒yorsan─▒z doktorunuzun önerileri ve kendinizi iyi hissedip hissetmemenize göre de─či┼čmekle birlikte ortalama ko┼čullarda yakla┼č─▒k 7-10 hafta içerisinde i┼č ya┼čam─▒n─▒za geri dönebilirsiniz. Bu verilen bilgiler tam kar─▒n germe ameliyatlar─▒ için geçerli olup daha hafif ┼čiddetteki sorunlar─▒n çözümüne yönelik olarak uygulanan mini kar─▒n germe ameliyatlar─▒nda iyile┼čme süresi daha k─▒sa olmakla birlikle hastalar 3-4 gün içerisinde gündelik ya┼čamlar─▒na geri dönebilirler.

Kar─▒n Germe Fiyatlar─▒

Kar─▒n Germe Ameliyat─▒ Sonras─▒nda Hamilelik

Kar─▒n germe ameliyat─▒ yapt─▒rmak isteyen ki┼čilerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de ameliyat sonras─▒nda hamile kalman─▒n herhangi bir komplikasyona neden olup olmayaca─č─▒d─▒r. Kar─▒n germe operasyonu hamile kalmay─▒ etkileyen veya hamilelik sürecinde herhangi bir soruna neden olabilecek bir operasyon de─čildir. Kar─▒n gerdirme i┼člemi yapt─▒ran kad─▒nlarda hamilelik için uygun zaman operasyonun iyile┼čme sürecinin tamamlanmas─▒ ile ili┼čkilidir ve operasyondan ne kadar süre sonra hamile kal─▒nabilece─čine hekim taraf─▒ndan karar verilmesi en sa─čl─▒kl─▒ yöntemdir.

Bir di─čer konu ise hamilelik sonras─▒nda kar─▒n germe ameliyat─▒ yapt─▒rmak isteyen annelerin ne kadar süre beklemeleri gerekti─čidir. Kar─▒n gerdirmede ideal süre do─čumdan 1 y─▒l sonras─▒ olarak belirtilmektedir. Bu sürede annenin düzenli beslenme, emzirme ve egzersiz yard─▒m─▒yla verebilece─či kadar kilo vermesi sa─član─▒rken ayn─▒ zamanda çatlak ve sark─▒kl─▒klar─▒n tam olarak derecesinin belirlenmesi mümkün olmaktad─▒r.

Yeni bir gebelik planlamayan ve kar─▒n bölgesini gerdirmek isteyen anneler do─čumdan sonraki 1 y─▒l─▒n bitiminde bir uzmana dan─▒┼čarak ameliyat sürecinin planlamas─▒n─▒ yapabilirler. Kar─▒n gerdirme ameliyat─▒ yap─▒lan kad─▒nlarda yeni bir do─čum sonras─▒nda yeni sarkma ve çatlaklar olu┼čabilece─činden yeniden hamile kalmay─▒ dü┼čünen anneler ameliyat─▒ bir süre ertelemelidir.

Kar─▒n gerdirme ameliyat─▒ genel sa─čl─▒k durumu iyi olan, en küçük çocu─ču en az bir ya┼č─▒nda olan ve gelecekte yeni bir hamilelik planlamayan, kar─▒n bölgesinden daha önceki dönemde büyük bir operasyon geçirmi┼č olmayan ve hekim taraf─▒ndan ameliyat─▒n uygun görüldü─čü tüm hastalara uygulanabilecek bir cerrahi yöntemdir. E─čer siz de kar─▒n bölgenizdeki sarkma, çatlak ve gev┼čeklik gibi sorunlardan ┼čikayetçi iseniz bir sa─čl─▒k kurulu┼čuna ba┼čvurarak gerekli muayene ve tetkiklerinizi yapt─▒rabilir, hekiminiz taraf─▒ndan uygun görülmesi halinde kar─▒n gerdirme operasyonu için gerekli planlamalar─▒n─▒z─▒ yapabilirsiniz.

Kar─▒n Germe Ameliyat─▒ Fiyatlar─▒

Kar─▒n germe ameliyat─▒ kar─▒ndaki ya─č fazlal─▒klar─▒n─▒n, sarkmalar─▒n, deri sorunlar─▒n─▒n önüne geçilmesi için yap─▒lmaktad─▒r. Kar─▒n germe ameliyat─▒ esteti─čine olan taleplerin artmas─▒ sebebiyle fiyatlar─▒ da oldukça merak edilmektedir. Kar─▒n germe ameliyat─▒nda sabit bir fiyat söz konusu de─čildir. Kar─▒n germe ameliyat─▒ fiyatlar─▒ tercih edilen yöntemlere, hastan─▒n karn─▒nda olu┼čan deformelere göre de─či┼čmektedir. Detayl─▒ bilgi almak için hastanelerin estetik ve plastik cerrahi bölümünden randevu al─▒p doktorunuzla görü┼čerek fiyat bilgisi alabilirsiniz.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

108511

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.