sat─▒r aras─▒

Karpuz Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

G─▒da tüketimi kaynakl─▒ hastal─▒klar, bozulmu┼č ve tüketilmesi uygun olmayan besinlerin tüketilmesi sonucunda ortaya ç─▒kar.

G─▒da zehirlenmeleri çe┼čitli yiyeceklerde kendini gösterebilir. Karpuz, yaz aylar─▒n─▒n en sevilen meyvelerinin ba┼č─▒nda gelir.

Yüksek su oran─▒ ve serinletici yap─▒s─▒yla karpuz s─▒cak yaz günlerinde s─▒kl─▒kla tüketilen bir meyvedir. Besleyici ve doyurucu bir besin olan karpuz dikkatli tüketilmedi─či durumlarda zehirlenmeye yol açabilir.

Karpuz zehirlenmesinden kaç─▒nmak için gerekli önlemleri almak ve do─čru karpuz seçimi yapmak, karpuz zehirlenmelerinin önüne geçmek için önemli bir yere sahip olur.

G─▒dalar, ya┼čam─▒n devam ettirilebilmesi için gereken temel besleyici ö─čelerdir. Besinler, vücudun fonksiyonlar─▒n─▒n devam edebilmesini sa─člayabilmesi için gerekli vitamin ve mineral gibi unsurlar─▒ vücuda ta┼č─▒r.

Besinlerin çok fazla tüketilmesi, yanl─▒┼č tüketilmesi, bozulmu┼č g─▒dalar─▒n tüketilmesi gibi nedenler g─▒da zehirlenmelerine neden olabilir.

Karpuz zehirlenmesi belirtileri, di─čer g─▒da zehirlenmelerinde görülen belirtilerle ço─ču zaman benzerlikler gösterir.

Mide bulant─▒s─▒, ishal, kusma, halsizlik gibi refleksler vücudun zehirlenmeye kar┼č─▒ geli┼čtirdi─či reaksiyonlard─▒r.

Vücut, zararl─▒ maddeleri d─▒┼čar─▒ya atabilmek için bu faaliyetleri gerçekle┼čtirir.

Karpuz zehirlenmesi olu┼čmas─▒ durumunda belirtilerin izlenmesi ve ishal ile kusmadan sonra kaybedilen s─▒v─▒n─▒n geri al─▒nmas─▒ önemli bir yer tutar.

Mideyi yormayacak besinlerin tüketilmesi, bitki çaylar─▒ içmek ve dinlenmek karpuz zehirlenmesi belirtilerinin atlat─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒ olabilir.

Karpuz zehirlenmesi ve di─čer g─▒da zehirlenmeleri durumunda en yak─▒n sa─čl─▒k kurulu┼čuna ba┼čvurmak ve uzman hekimin kontrolünde sa─čl─▒k kontrollerinin yapt─▒r─▒lmas─▒ gerekir.

Karpuz Zehirlenmesi Nedir?

Karpuz Zehirlenmesi Nedir?

Karpuzun içerisinde bulunan nitrat seviyesinin yüksek olmas─▒, çe┼čitli bakterilerin karpuz içerisinde yerle┼čmesi ya da karpuzun bozulmu┼č olmas─▒ sonucu geli┼čen rahats─▒zl─▒klar “karpuz zehirlenmesi nedir?” sorusunun yan─▒t─▒ olabilir.

Çe┼čitli bakteri türleri karpuzlar─▒n içine yerle┼čerek karpuz zehirlenmesine yol açabilir.

Salmonella, Shigella, Campylobacter ve Listeria bakterileri karpuz zehirlenmelerine neden olan ba┼čl─▒ca bakteriler içinde bulunur. 

Karpuz Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Karpuz zehirlenmesi nedir, sorusuyla birlikte en çok merak edilen bir di─čer soru da karpuz zehirlenmesi belirtileri nelerdir olur.

Karpuz zehirlenmesini anlayabilmek için belirtilerin takip edilmesi önemlidir.

Bakteriler, herhangi bir g─▒da üzerinde türeyip ço─čalabilir. Bu g─▒dalar─▒n tüketilmesi sonucu da g─▒da zehirlenmeleri ortaya ç─▒kar.

Karpuz zehirlenmesi belirtileri, karpuzun tüketilmesinden en az 2 saat sonra ortaya ç─▒kar. Karpuz zehirlenmesinde görülebilecek belirtiler ise ┼čöyle:

 • Mide bulant─▒s─▒
 • Kusma
 • Midede kramp
 • Ate┼č ve terleme
 • ─░shal
 • Halsizlik
 • Ba┼č dönmesi
 • Dehidrasyon
 • A─č─▒z kurulu─ču
 • Vücutta güç dü┼čüklü─čü

Karpuz zehirlenmesinden kaç─▒nmak için karpuzlardaki belirtiler de takip edilebilir. Bozulmalar─▒ çe┼čitli yollardan izlemek mümkündür:

 • Karpuz üzerinde küflenme görülmesi durumunda karpuz kesinlikle tüketilmemelidir. Küflü k─▒sm─▒ kesip kalan k─▒sm─▒n─▒ yemek de riski ortadan kald─▒rmaz. Bu yüzden küflenmi┼č karpuzu hiçbir ┼čekilde tüketmemek daha sa─čl─▒kl─▒ olur.
 • Karpuzun kabu─čunda yumu┼čama olu┼čtuysa ve kabukta kahverengile┼čmeler görülüyorsa bu belirti de karpuzun bozuldu─čunun habercisidir.
 • Karpuzun tad─▒nda ve kokusunda bir de─či┼čiklik olmas─▒ karpuzun bozuldu─čunu gösterir. Tad─▒ ve kokusu de─či┼čen karpuzlar─▒n da tüketilmesi riskli olur.

Karpuz Zehirlenmesi Neden Olur?

Karpuz Zehirlenmesi Neden Olur?

Karpuz zehirlenmesi nedir ve neden olur sorusu karpuz zehirlenmesi sorunu ile kar┼č─▒la┼čanlar─▒n cevab─▒n─▒ merak ettikleri sorulardan biri olur.

Karpuz zehirlenmesi, karpuzlar─▒n do─čru ko┼čullarda saklanmamas─▒, bayatlamaya ba┼članan karpuz tüketimi ya da yerde yeti┼čmi┼č karpuzlar─▒n toprak veya sudan bakteri toplayabilmesi nedeniyle olu┼čur.

Karpuzlar─▒n iyice temizlenmi┼č olmas─▒, kesilmi┼č karpuzlar─▒n tüm parçalar─▒n─▒n so─čuk ko┼čullarda saklanmas─▒ karpuz zehirlenmesi sorunlar─▒n─▒n önüne geçilmesini sa─člayabilir.

Karpuz zehirlenmesinin önüne geçilebilmesi için baz─▒ önlemler almak mümkündür. Baz─▒ i┼čaretler, karpuzun tüketilmemesi gerekti─činin göstergesi olabilir:

 • Karpuz kabu─čunun iç k─▒sm─▒nda sar─▒ renk yo─čunsa karpuzun nitrat oran─▒ yüksek olabilir. ─░ç kabu─čunda sar─▒l─▒k yüksek olan karpuzlar─▒ tüketmemeniz önerilir.
 • Boyutu çok büyük olan ve ortas─▒nda bo┼čluk bulunan karpuzlar zehirlenmeye neden olabilir. Karpuz kabu─čunda delik olmas─▒ da karpuzun zehirli oldu─čunun bir i┼čareti olabilir.
 • Karpuzdan bir parça keserek bir bardak su içerisine koyabilirsiniz. Bu yöntemle suyun rengini de─či┼čtiren karpuzlar zehirlenme ihtimalinizi art─▒rabilir.
 • Karpuzlar─▒ keserek sat─▒n almak mümkün olmad─▒─čunda karpuzun a─č─▒rl─▒─č─▒n─▒ kontrol etmek onun zehirli olup olmad─▒─č─▒n─▒ anlaman─▒za yard─▒mc─▒ olabilir. A─č─▒rl─▒─č─▒ çok az olan, hafif karpuzlar iç k─▒s─▒mlar─▒ çürüdü─čü için a─č─▒rl─▒klar─▒n─▒ kaybedebilirler, az a─č─▒rl─▒ktaki karpuzlar─▒ tercih etmemeniz önerilir.

Kesilmemi┼č durumdaki bir karpuz oda s─▒cakl─▒─č─▒nda bir hafta kadar dayanabilirken kesilmi┼č karpuzlar─▒n en geç 2 saat içerisinde buzdolab─▒na konularak so─čutulmas─▒ gerekir. Temiz bir kap içerisinde buz dolab─▒ içinde saklanan karpuzlar tazeli─čini daha uzun bir süre koruyabilir.

Karpuz Zehirlenmesi Kaç Saatte Belli Olur?

Karpuz zehirlenmesi, karpuzun tüketilmesinden en az 2 saat sonra ortaya ç─▒kar.

Bununla birlikte belirtilerin ortaya ç─▒kma süreci ki┼činin metabolizmas─▒na, karpuzu ne kadar sürede sindirdi─čine ve enfeksiyona neden olan bakterinin çe┼čidine göre de de─či┼čkenlik gösterebilir.

Karpuz Zehirlenmesi Nas─▒l Geçer?

Karpuz Zehirlenmesi Nas─▒l Ge├žer?

Karpuz zehirlenmesi ve di─čer g─▒da zehirlenmelerinde vücut halsiz dü┼čer ve baz─▒ de─čerlerini yitirebilir.

Zehirlenmelerde en çok görülen sonuçlar─▒n ba┼č─▒nda ishal ve kusma gelir. ─░shal ve kusma, vücuttaki suyu tüketir ve vücudun su ihtiyac─▒n─▒ yükseltir.

Su kayb─▒n─▒ gidermek için bol bol su tüketilmesi önerilir. Kusman─▒n devam etmesi durumunda bulant─▒ya iyi gelen ilaçlar doktor gözetimi ve tavsiyesi ile kullan─▒labilir.

Ha┼članm─▒┼č patates, tost, elma püresi tarz─▒ hafif yiyecekler midenin rahatlamas─▒na ve açl─▒k hissinin yat─▒┼čt─▒r─▒lmas─▒na iyi gelebilir.

Kusma gerçekle┼čmesinden bir süre sonra, midenin dinlenmesinin ard─▒ndan bu tür yiyecekler tüketilerek midenin rahatlamas─▒ sa─članabilir.

Besin tüketiminden önce birkaç saat beklenmesi uygun olur.

Bitki çaylar─▒ midenin rahatlamas─▒nda etkili olur. Zencefil, nane gibi bitkiler midenin rahatlamas─▒n─▒ ve sanc─▒lar─▒n yat─▒┼čmas─▒n─▒ sa─člayabilir.

Hastal─▒klar─▒n en önemli tedavisi dinlenmektir. Vücudu ve mideyi dinlendirecek ┼čekilde az aktivite gösterilerek zehirlenme sürecinin daha h─▒zl─▒ atlat─▒lmas─▒ sa─članabilir.

Baz─▒ g─▒da zehirlenmeleri hafif belirtilerle atlat─▒lsa da etkileri uzun süre devam eden ve hastay─▒ olumsuz etkileyen durumlarda t─▒bbi yard─▒m al─▒nmas─▒ gerekir.

Yüksek ate┼č, ┼čiddetli kar─▒n a─čr─▒s─▒ ve kusma gibi durumlar─▒n devam etmesi halinde bir sa─čl─▒k kurulu┼ču ve uzman bir hekimin yard─▒m─▒n─▒n al─▒nmas─▒ oldukça önemlidir.

Karpuz Zehirlenmesi Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Karpuz Zehirlenmesine Ne ─░yi Gelir?

Zehirlenme ya┼čand─▒─č─▒nda ishal ve kusma gibi belirtilerle birlikte s─▒v─▒ kayb─▒ artar. Bu yüzden vücuda kaybetti─či suyu geri kazand─▒rmak için s─▒v─▒ tüketimi önemlidir. Bulant─▒ya iyi gelen ilaçlar ve mide rahatlat─▒c─▒ bitki çaylar─▒ da tercih edilebilir.

Karpuz Zehirlenmesi Kaç Saatte Belli Olur?

Karpuz zehirlenme belirtileri karpuzun tüketiminden sonraki 30 dakika ile 72 saat aras─▒nda ortaya ç─▒kar. Karpuz zehirlenmesi belirtileri, karpuzun tüketim oran─▒na göre de de─či┼čken zamanlarda kendisini gösterebilir. Karpuz zehirlenmesi ya┼čand─▒─č─▒ takdirde en yak─▒n sa─čl─▒k kurumuna ve bir uzman görü┼čüne ba┼čvurmak gerekir.

Karpuz Zehirlenmesi Nas─▒l Olur?

Zehirlenmeler, bozulmu┼č, içeri─čine ilaç kar─▒┼čm─▒┼č veya nitrat oran─▒ yüksek karpuzlar─▒n tüketilmesi ile ortaya ç─▒kar. Mide bulant─▒s─▒, kusma, ishal gibi çe┼čitli belirtilerle kendini gösteren karpuz zehirlenmeleri genellikle k─▒sa bir süre içerisinde geçebilir. Geçmeyen zehirlenme durumlar─▒nda bir uzman görü┼čüne ba┼čvurulmas─▒ gerekir.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dr.
Co┼čkun Kaya
─░├ž Hastal─▒klar─▒ (Dahiliye)
─░stinye ├ťniversitesi Hastanesi ─░S├ť Liv Hospital Bah├že┼čehir
2881

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.