satır arası

Yaşlanmanın beden üzerindeki etkileri kaçınılmazdır. Yaşla birlikte cilt elastikiyetini kaybetmeye başlar. Yüz başta olmak üzere vücudun farklı yerlerinde kırışıklıklar ve sarkmalar görülür. İlk yaşlanma belirtilerine genellikle kaş ve alın bölgesinde rastlanır. Kaşlardaki ve üst göz kapaklarındaki sarkmalar, zaman geçtikçe gözlerin üstünde toplanabilir ve görüşü zorlaştıracak düzeye ulaşabilir. Yüz ifadesini çok etkileyen kaşların sarkması yorgun, sinirli ya da gergin görünüme de neden olabilir. 

Kaş kaldırma yöntemleri nelerdir?

Kaş kaldırma ihtiyaca göre ameliyat ile veya da cerrahi işlem gerektirmeyen yöntemlerle yapılabilir. Her ikisi prosedürün de avantajları ve dezavantajları bulunur. Cerrahi yöntemlere kaş askısı, klasik kaş kaldırma ve ‌endoskopik kaş kaldırma; ameliyatsız yöntemlere ise ‌bot0ks ve ‌ulterapi örnek verilebilir. 

‌Bot0ksla nasıl kaş kaldırılır?

Bot0ks ile kaş kaldırma uygulamasına kişinin yüzüne uygun bir kaş şekli tasarlanarak başlanır. Kaş yüzde olması gereken pozisyona çekilerek yüz ile daha uyumlu hale getirilir; kişinin daha yumuşak, dinç ve sağlıklı bir görünüme sahip olması hedeflenir. ‌Bot0ks ile kaş kaldırma operasyonu uzman estetik cerrahlar tarafından, altın oran hesaplamaları ile planlanarak uygulanır.

Operasyon kaşın doğal hareketini yapmasını engellemeyecek, kaslardaki bozulmayı ‌minimalize edecek şekilde küçük dozlarda uygulanır. Ameliyatsız bir işlem olduğu için operasyon çok kısa süre içinde, 2-10 dakika arasında tamamlanabilir. İşlem sırasında ‌botulinium toksini ince uçlu iğnelerle, önceden belirlenen noktalara kaşın kalkmasını sağlayacak şekilde enjekte edilir. ‌Bot0ks ile kaş kaldırma uygulamasının etkisi, yapılan işlemden birkaç gün sonra daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Operasyonun en önemli avantajı işlemden sonra yüzde herhangi bir şekilde yara izi oluşmamasıdır. Her ne kadar kişiden kişiye farklılık gösterse de kaşın pozisyonunun korunması için bot0ks enjeksiyon işleminin ortalama 4-6 ay aralığında, yani yılda ortalama 2 kez tekrarlanması önerilir. Eğer kaşlarınızı kaldırmak istiyorsanız ama cerrahi işlemlerden çekiniyorsanız tercih bot0ksla kaş kaldırma uygulamasını tercih edebilirsiniz.

‌Ulterapi ile nasıl kaş kaldırılır?

‌Ultherapy ‌HIFU ‌(High-Intensity ‌Focused ‌Ultrasound) yani yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason enerjisi ile cildi sıkılaştırmayı ve olabildiğince yenilemeyi sağlayan bir sistemin genel adıdır. ‌Ulthera, ‌ultra skin, ‌doublo bu tedavi cihazlarından birkaçıdır. Çoğu lazer ya da ‌radyofrekans sistemleri sadece cilde etki eder, cildin altındaki derin dokulara ya da ‌fasiyal yapılara etkileri yoktur. Çünkü etkileri cilt üzerindedir ve sadece 1-2 mm derinliğe kadar ulaşabilir. Bu yüzden anlaşılacağı üzere bu tarz uygulamaların etkileri sadece ciltle sınırlıdır. ‌Ulterapi tedavisi ile ciltte herhangi bir yara izi oluşturulmadan cildin 4.5 mm derinine kadar ulaşmak mümkündür. ‌Ulterapi ile kaş kaldırma işlem süresi ortalama olarak 10 dakikadır. ‌Ulterapi işleminin etkileri hemen görülse de ortalama olarak 3 aylık bir sürede istenilen maksimum etkiye ulaşır.

‌Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

Kaş kaldırma ameliyatlarında birçok farklı yöntem uygulanabilir, ancak günümüzde en sık uygulanan ve en popüler olan yöntem ‌endoskop denilen küçük ve ince kameralar yardımıyla, hiç kesi yapılmadan ve iz bırakılmadan yapılan işlemlerdir. Genel ya da ‌sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında hastanede ameliyathane şartlarında rahatlıkla uygulanabilir. ‌Endoskopik kaş kaldırma ameliyatlarında saçlı derinin iç kısımlarında birkaç farklı noktadan küçük delikler açarak, hemen hemen hiç kanamaya yol açmadan ve iz bırakmadan ameliyatı gerçekleştirmek mümkündür. Bu yöntem sayesinde eski yöntemlerde oluşan ‌skar (yara izi) oluşumu engellenir ve daha az şişlik oluşması ile iyileşme döneminin çok daha kısa sürmesi sağlanır. Ameliyat sonrasında, ağrı kesici tablet kullanımı yeterlidir, rahatsız edici bir ağrı oluşmaz. Dikişler ortalama 10 gün sonra alınır. Operasyonun izi saçlı deri içinde kalacağı için iz kalma gibi bir sorun yaşanmaz. ‌Bot0ksla ‌karşılaştırıldığında kaşlarınız istenilen ‌pozisyonda çok daha uzun süre kalabilir ve ‌bot0ksla kaş kaldırmada olduğu gibi işlemin düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekmez. Kısacası endoskopik kaş kaldırma uygulamasıyla, ameliyatsız uygulamalara göre çok daha kalıcı sonuçlar elde edilebilir. 

Klasik kaş kaldırma ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

Klasik kaş kaldırma ameliyatının bir diğer adı şakak germe ameliyatıdır. Operasyon bireyin şakak kısmından saçlı deri çıkartılarak bu bölgeyi germe şeklinde yapılır. Bu operasyonun en büyük dezavantajı, saçlı deri içerisine yapılan uzun dikiş hatlarının zaman içerisinde genişleyerek saçsız adalar yaratmasıdır. Saçlı derinin de zaman içerisinde elastikliğini kaybetmesi ihtimali göz önüne alınırsa klasik kaş kaldırma operasyonunun kalıcılığı istenildiği kadar uzun sürmeyebilir. 

Kaş askısı yöntemi nedir? Nasıl Yapılır?

Kaş askısı, lokal anestezi altında kolaylıkla uygulanabilen bir yöntemdir. Saç çizgisi ön sınırından açılan küçük bir delik içinden geçirilen bir dikiş ile kaş istenilen pozisyonda asılabilir. Bu yöntemin dezavantajı istenilen etkinin istenilen düzeyde uzun süre kalıcı olamaması, kaşların bir süre sonra eski yerlerine inmesidir. Bu problemin üstesinden gelmek için yeni geliştirilmiş özel iplikçiler kullanılsa da kişinin mimik hareketlerini kullanma sıklığına bağlı olarak kaşlar 6 ay-2 yıl arasında eski haline dönebilir. Bu da yöntemin tekrarlanması gerektiği anlamına gelir. Genel yönelime bakıldığında sıklıkla kullanılan tekniklerden olmasına rağmen, dezavantajları uzman hekim eşliğinde değerlendirilmelidir. 

Kaş kaldırma ameliyatı sonrasında iyileşme dönemi nasıldır ?

Kaş kaldırma veya alın germe ameliyatı sonrasında kaşlarınızın etrafına, alnınıza bant ve pansuman uygulanır. Bu dönemde alnınıza soğuk kompres uygulayarak ödemlerin normalden daha hızlı inmesine yardımcı olabilirsiniz. Ameliyat sonrası dönemde alnınızda ‌şişlikler oluşabilir ve bu şişlikler gayet normaldir. Ancak morluk çok sık rastlanan bir durum değildir. Morluk oluşması durumunda doktorunuzla iletişime geçmeniz tavsiye edilir. Ameliyatın ardından üçüncü günde saçları çok hırpalamadan, dikkatlice yıkamak mümkün olur. Ameliyattan sonraki yedinci günde dikişler alınır. Hastalar genellikle ameliyattan sonraki ilk haftanın sonunda alınlarındaki hafif şişliklerin yok olması ile birlikte kendilerini büyük oranda iyileşmiş hissederler. Ameliyat sonrasında geçici bir süre için kaşlarınızı ve alnınızı hareket ettirmekte zorluk ve alnınızda hissizlik yaşayabilirsiniz. Tüm bunlar ameliyatın normal iyileşme süreci içinde beklenen bir durumlardır. Kaş kaldırma ameliyatı sonrasındaki iyileşme sürecinde beklenmedik bir durum yaşadığınız taktirde, uzman doktorunuzla hemen iletişime geçmelisiniz.

İdeal kaş nasıl olmalıdır?

Elbette herkesin yüz şekline ve görünüşüne uygun bir kaş şekli vardır, ama genel beğenilerden yola çıkarak "ideal kaş" kavramından da bahsetmek mümkündür. Yüz tiplerine göre ideal kaşlar bulunmaktadır. Çoğu yüze uygun olan, kaşın ilk üçte ikilik iç kısmının yukarıya doğru olması, üçte birlik dış kısmının hafiften aşağıya doğru olması ve iç kısımdaki baslangıç noktasının, dış kısımdaki bitiş noktasından daha aşağıda olmasıdır. Yuvarlak yüzü olan kişilerin keskin açılı kaşlara sahip olmaları, oval yüze sahip olanların hafif açılı kaşlara sahip olmaları, uzun yüzlü kişilerin düz kaşlara sahip olmaları, kare veya köşeli yüzlü kişilerin de yay şeklinde kaşlara sahip olmaları önerilir. Kaşın uzunluğu da kaşın tipi kadar önemlidir. Doğru bilinen yanlışlardan biri de, kaş ne kadar kalkıksa o kadar iyi görüneceğidir. Bu inanış doğru değildir ve kalkık kaş her yüze yakışmayabilir.

Kaş kaldırma için uygulanan yöntemlerden size en uygun olanını uzman doktorunuzla beraber seçmeniz ve uygulama sürecinde doktorunuzun tavsiyelerine uymanız önerilir.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

134033

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.