sat─▒r aras─▒

─░nguinal herni olarak tan─▒mlanan kas─▒k f─▒t─▒─č─▒, kar─▒n duvar─▒ f─▒t─▒klar─▒ içinde en s─▒k görülen, kas─▒k bölgesinde olu┼čan f─▒t─▒klard─▒r. Erkeklerde kad─▒nlara oranla görülme s─▒kl─▒─č─▒ yakla┼č─▒k 3 kat daha fazla olan kas─▒k f─▒t─▒─č─▒, tüm f─▒t─▒k türlerinin %80'ini olu┼čturur. Kar─▒n duvar─▒nda var olan bir defekt ya da y─▒rt─▒k içerisinden intraabdominal yani kar─▒n içi dokular─▒n anormal bir ┼čekilde d─▒┼čar─▒ ç─▒karak cilt üzerinde ┼či┼člik yaratmas─▒d─▒r.

Kas─▒k F─▒t─▒─č─▒ Nedir?

F─▒t─▒k, yeni do─čan bebeklerden ileri ya┼čtaki ki┼čilere kadar her ya┼čta ve cinsiyette görülebilen bir hastal─▒kt─▒r. F─▒t─▒─č─▒n görüldü─čü bölgeler ço─čunlukla kar─▒n duvar─▒n─▒n zay─▒f oldu─ču yerlerdir. Kas─▒k f─▒t─▒─č─▒nda kar─▒n içi organlar─▒ndan birinin, ço─čunlukla ba─č─▒rsa─č─▒n bir k─▒sm─▒n─▒n, kas─▒k k─▒sm─▒nda yer alan kar─▒n zar─▒ duvar─▒n─▒n zay─▒f bir noktas─▒ndan d─▒┼ča do─čru cilt alt─▒ndan ç─▒kmas─▒d─▒r.

Ba┼člang─▒çta ayakta, hap┼č─▒r─▒nca, öksürünce, ─▒k─▒nma ve zorlanma ile kar─▒n içi bas─▒nc─▒n artmas─▒na ba─čl─▒ olarak kas─▒k bölgesinde görünür olan f─▒t─▒k, ki┼či yatt─▒─č─▒nda görünmez olur. Ancak tedavi edilmemesi durumunda f─▒t─▒k geni┼čleyerek ┼či┼člik artar. Beslenme ve diyet, egzersiz ya da ilaç yard─▒m─▒yla zaman içinde kendi kendine iyile┼čmez.

Toplumda yakla┼č─▒k olarak her 10 erkekten birinde görülen kas─▒k f─▒t─▒─č─▒n─▒n üç tipi bulunur: 

 • Direkt ─░nguinal Herni: F─▒t─▒k, direkt olarak kar─▒n duvar─▒ndan ç─▒karak olu┼čur ve %40 oran─▒nda iki tarafl─▒ olur. Kaslar─▒n zay─▒flamas─▒ sonucu ileri ya┼člarda görülür. Yar─▒m ay ┼čeklinde bir görünümdedir ve çok büyük de─čildir. ─░nguinal kanal─▒ndan ç─▒kmaz ve kar─▒n içine el ile itilebilir. Ço─čunlukla ayaktayken ya da kar─▒n için bas─▒nc─▒ art─▒ran hareketler ile görünür. Tedavi edilmez ise f─▒t─▒k, skrotuma yani testis torbas─▒na inebilir.
 • ─░ndirekt ─░nguinal Herni: En s─▒k görülen kas─▒k f─▒t─▒─č─▒ olan indirekt herni ise inguinal kanal─▒n içinden ç─▒kar. Kad─▒nlara oranla erkeklerde 10 kat daha fazla rastlan─▒r. Do─čumsal bir olu┼čumdur ve ço─čunlukla gençlik döneminde olmak üzere, tüm ya┼č gruplar─▒nda görülebilir. Genellikle tek tarafl─▒ olan f─▒t─▒k, çok büyük olabilir ve direkt inguinal hernide oldu─ču gibi skrotuma inebilir. Bo─čulmu┼č f─▒t─▒k olarak bilinen strangüle riski oldukça yüksektir.
 • Femoral Herni: Kad─▒nlarda en s─▒k görülen f─▒t─▒k türüdür. Kas─▒k bölgesinde yer alan ve baca─ča giden ana damarlar, femoral ring adl─▒ dar ve yakla┼č─▒k 2 cm uzunlu─čunda bir aç─▒kl─▒ktan geçer. Bu bölgede olu┼čan f─▒t─▒klara femoral herni denir. Gebelik ve fiziksel zorlanma sonucunda olu┼čur.

Kas─▒k F─▒t─▒─č─▒ Belirtileri

Baz─▒ f─▒t─▒klar, rutin kontroller esnas─▒nda fark edilir ve herhangi bir yak─▒nmaya yol açmaz. Kas─▒k f─▒t─▒klar─▒ akut olarak belirti göstermese de genellikle kas─▒k bölgesinde ┼či┼člik ya da kabar─▒kl─▒k ile karakterizedir. Ki┼či genellikle kas─▒─č─▒nda gev┼čeme ve sonras─▒nda a─čr─▒ hisseder. Yumu┼čak ve içe bast─▒r─▒labilir durumdaki bu ┼či┼člikler, kar─▒n içi bas─▒nc─▒n artt─▒─č─▒ durumlarda görünür ve ki┼či yatt─▒─č─▒nda yok olur.

┼×i┼člik üzerinde yanma ve a─čr─▒ hissi olabilir. A─č─▒r kald─▒rma esnas─▒nda bas─▒nç hissi, rahats─▒zl─▒k ve ac─▒ hissedilir. Yemeklerden sonra a─čr─▒ hissedilebilir ve baz─▒ durumlarda kab─▒zl─▒─ča yol açabilir. Baz─▒ tiplerinde f─▒t─▒k testis torbas─▒na iner ve bu bölgede ┼či┼člik görülür. Ço─ču zaman tan─▒s─▒ fizik muayene ile konulsa da baz─▒ durumlarda hekim taraf─▒nda kas─▒k ultrasonu istenir.

Kas─▒k F─▒t─▒─č─▒ Neden Olur?

Erkek bebeklerin ana karn─▒nda iken, kar─▒n içinde yer alan testislerinin, inguinal adl─▒ iki ayr─▒ kanaldan geçerek, gebeli─čin son iki ay─▒nda torbalar─▒na iner. Her iki tarafta yer alan inguinal kanal, normal ┼čartlarda do─čumdan k─▒sa bir süre sonra bebe─čin kaslar─▒n─▒n geli┼čmesi ile kendili─činden kapan─▒r.

Ancak baz─▒ durumlarda kanallardan biri ya da her ikisi kapanmaz ve f─▒t─▒k olu┼čumu için gerekli olan zay─▒f bölgeyi olu┼čturur. Erkeklerde, kad─▒nlara göre daha s─▒k görülmesinin sebebi budur. Kal─▒t─▒msal nedenler, kolajen sentezinin azalmas─▒, ba─č dokular─▒n─▒n zay─▒flamas─▒, ya┼čl─▒l─▒k, a┼č─▒r─▒ zay─▒flama ya da kilo alma, a─č─▒r kald─▒rma, kab─▒zl─▒k, ─▒k─▒nma, kronik öksürük, idrar güçlü─čü, gebelik, travmalar, kar─▒n içinde olan tümörler de f─▒t─▒k olu┼čumuna yol açabilir.

Kas─▒k f─▒t─▒─č─▒n─▒n olu┼čumuna neden olan di─čer faktörler ┼čöyledir:

 • Kronik akci─čer hastal─▒klar─▒
 • Kronik kab─▒zl─▒k
 • Prostat hastal─▒klar─▒
 • Genetik faktörler
 • Prematüre do─čmu┼č olmak
 • Daha önce f─▒t─▒k ameliyat─▒ geçirmi┼č olmak
 • Sigara kullan─▒m─▒
 • A┼č─▒r─▒ egzersiz

Kas─▒k F─▒t─▒─č─▒n─▒n Riskleri Nelerdir?

Kas─▒k f─▒t─▒─č─▒, olu┼čumunda rol oynayan iç organlar─▒n d─▒┼ča sarkmas─▒ ve s─▒k─▒┼čmas─▒ sonucu hayat─▒ tehdit edecek boyutlara ula┼čabilir. Bu risk ço─čunlukla f─▒t─▒─č─▒n bo─čulmas─▒ sonucu olu┼čur.

S─▒k─▒┼čm─▒┼č f─▒t─▒klarda önceleri yumu┼čak olan kubbe ┼čeklindeki ç─▒k─▒nt─▒, gergin, a─čr─▒l─▒ ve yat─▒nca küçülmeyen bir hâl al─▒r. S─▒k─▒┼čan organ yeteri kadar kan ile beslenemedi─či için kangren olu┼čumuna, delinmeye ya da kar─▒n içi zar─▒n─▒n iltihaplanmas─▒ olarak bilinen peritoniteye sebep olabilir. Bo─čulmu┼č f─▒t─▒k mutlaka acil olarak opere edilmesi gereken bir durumdur.

Kas─▒k F─▒t─▒─č─▒ Tedavisi

Kas─▒k f─▒t─▒─č─▒n─▒n ilaçl─▒ tedavisi bulunmamaktad─▒r ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Ancak ameliyat edilemeyecek fizyolojiye sahip ki┼čiler ve ileri ya┼čta hastalar, hekimin önerisi do─črultusunda nadiren kas─▒k ba─č─▒ kullanabilir. Kas─▒k ba─č─▒ bacaklar─▒n hareketlerini k─▒s─▒tlar ve f─▒t─▒k üzerine tampon olu┼čturarak f─▒t─▒─č─▒n d─▒┼čar─▒ ç─▒kmas─▒n─▒ engeller.

Ancak kas─▒k ba─č─▒n─▒n kenar─▒ndan ç─▒kmas─▒ durumunda s─▒k─▒┼čarak, f─▒t─▒─č─▒n bo─čulmas─▒na sebep olabilir. Bu yüzden e─čer mümkün ise mutlaka ameliyat tercih edilmelidir. F─▒t─▒k cerrahisinde amaç f─▒t─▒─č─▒n kar─▒n içine yerle┼čtirilmesi, kese olu┼čumunun ortadan kald─▒r─▒lmas─▒, ç─▒k─▒┼ča sebep olan bo┼člu─čun kapat─▒lmas─▒ ve nüks etmesini engellemek maksad─▒yla kar─▒n duvar─▒nda bulunan defektin onar─▒lmas─▒d─▒r.

Kas─▒k Ameliyat─▒ Nedir?

Kas─▒k ameliyat─▒, kas─▒k bölgesindeki cerrahi müdahalelerdir. Kas─▒k bölgesi, ki┼čilerin kar─▒n ve uyluk aras─▒ndaki aland─▒r. Kas─▒k ameliyat─▒ genellikle herni (f─▒t─▒k), apandisit, lenf dü─čümleriyle ilgili sorunlar─▒n─▒zda, testis hastal─▒klar─▒ veya baz─▒ jinekolojik durumlar─▒n─▒z─▒n giderilmesinde kullan─▒l─▒r. Örne─čin kas─▒k f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒, kas─▒k bölgesinde meydana gelen d─▒┼ča do─čru ┼či┼čkinlikleri düzeltmek için uygulanan bir ameliyat türüdür.

Apandisit ameliyatlar─▒ da kas─▒k bölgesini etkileyen durumlarda kullan─▒lan di─čer bir yayg─▒n prosedürdür. Kas─▒k ameliyatlar─▒nda genellikle lokal veya genel anestezi kullan─▒l─▒r ve anestezi çe┼čidi ameliyat─▒n türüne, genel sa─čl─▒k durumunuza ve doktorun de─čerlendirmesine ba─čl─▒ olarak de─či┼čiklik gösterir. Her bir durumda, kas─▒k ameliyatlar─▒, hastan─▒n sa─čl─▒─č─▒n─▒ iyile┼čtirmek veya sorunlar─▒ çözmek amac─▒yla planlanan cerrahi prosedürlerdir.

Çocuklarda Kas─▒k Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Çocuklarda ve eri┼čkinlerde yap─▒lan kas─▒k ameliyat─▒ genelde benzer uygulamalard─▒r. Ancak, çocuklarda yap─▒lan kas─▒k ameliyatlar─▒nda baz─▒ belirgin farklar vard─▒r. Bu farklar ┼čunlar─▒ içerebilir:

 • Anatomi ve Fizyoloji: Çocuklar─▒n büyümekte olan vücutlar─▒, anatomik yap─▒larda eri┼čkinlerden farkl─▒l─▒k gösterir. Bu nedenle, çocuklarda kas─▒k ameliyatlar─▒, onlar─▒n özel anatomik özelliklerini dikkate alarak yap─▒l─▒r.
 • Kesinin Boyutu ve Yeri: Çocuklarda kullan─▒lan kesiler genellikle daha küçüktür. Bu, çocuklar─▒n daha küçük bedenlerine ve daha h─▒zl─▒ iyile┼čme kapasitelerine uyum sa─člamak için yap─▒l─▒r.
 • Anestezi Seçimi: Çocuklarda genellikle genel anestezi kullan─▒l─▒r. Anestezi uzmanlar─▒, çocu─čun ya┼č─▒na, sa─čl─▒k durumuna ve ameliyat türüne göre uygun anestezi yöntemini belirler.

Kad─▒nlarda Kas─▒k Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Kad─▒nlarda yap─▒lan kas─▒k ameliyat─▒ genelde yeti┼čkinlerle yap─▒lan benzer uygulamalard─▒r. Ancak kad─▒nlarda kas─▒k ameliyatlar─▒ genellikle farkl─▒ t─▒bbi ihtiyaçlar ve anatomik farkl─▒l─▒klar içerir. Baz─▒ temel farklar ┼čunlard─▒r:

 • Anatomik Farklar: Kad─▒n kas─▒klar─▒n─▒n anatomik yap─▒lar─▒ farkl─▒d─▒r. Kad─▒nlarda uterus (rahim) ve yumurtal─▒klar─▒n varl─▒─č─▒, ameliyat s─▒ras─▒nda dikkate al─▒n─▒r.
 • Yumurtal─▒klar ve Rahimle ─░lgili Durumlar: Kad─▒nlarda yap─▒lan kas─▒k ameliyatlar─▒ genellikle yumurtal─▒klar─▒ ve rahmi korumak için tasarlan─▒r. Örne─čin, pelvik organlar─▒n cerrahi müdahalesi söz konusu oldu─čunda, müdahale bu organlar─▒ korumaya özen göstermeyi içerir.
 • ─░yile┼čme Süreci: Kad─▒nlarda kas─▒k ameliyatlar─▒n─▒n iyile┼čme süreci, genellikle hormonal dengeleri ve üreme sistemini etkileyebilecek özel faktörlere ba─čl─▒ olarak farkl─▒l─▒k gösterebilir.

Erkeklerde Kas─▒k Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

‘Kas─▒k ameliyat─▒ nas─▒l yap─▒l─▒r?’’ sorusu kas─▒k bölgesinde rahats─▒zl─▒k belirtileri gösteren hastalar─▒n ameliyat öncesi kar┼č─▒la┼čt─▒klar─▒ sorulardand─▒r. Erkeklerde kas─▒k ameliyatlar─▒n─▒n nedenleri aras─▒nda birçok farkl─▒ rahats─▒zl─▒k bulunabilir.

Bu rahats─▒zl─▒klar aras─▒nda kas─▒k f─▒t─▒klar─▒, skrotum (testis torbas─▒) ile ilgili sorunlar, lenf dü─čümleriyle ilgili problemler ve bazen testis torbas─▒ndaki kistler olabilir. Kas─▒k bölgenizdeki rahats─▒zl─▒klarda yap─▒lan ameliyat prosedürleri ┼čunlar─▒ içerebilir:

 • Kas─▒k F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒: Kas─▒k f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒, karn─▒n─▒z─▒n içindeki organlar─▒n kas─▒k bölgesine sarkmas─▒ durumunda yap─▒l─▒r. Ameliyat yönteminde genellikle mesh (file) kullan─▒larak f─▒t─▒k bölgesi desteklenir. Ameliyat öncesinde genel sa─čl─▒k durumunuz de─čerlendirilir ve gerekli testler yap─▒l─▒r. Ameliyat genellikle genel anestezi alt─▒nda gerçekle┼čtirilir, böylece hasta ameliyat s─▒ras─▒nda uyutulur. Prosedür s─▒ras─▒nda doktorunuz öncelikle kas─▒k bölgenizde bir kesi yapar. Kesinin boyutu ve yeri, f─▒t─▒─č─▒n türüne ve yerine ba─čl─▒ olarak de─či┼čebilir. Daha sonra kesiden aç─▒lan bölgede, doktorunuz f─▒t─▒─č─▒n içeri─čini düzeltir ve genellikle bir mesh (file) kullanarak kuvvetli bir ┼čekilde kapat─▒r. Ameliyat bittikten sonra iyile┼čme sürecine al─▒n─▒rs─▒n─▒z.
 • Skrotum (Testis Torbas─▒) Ameliyatlar─▒: Testis torbas─▒nda olu┼čan kistler veya di─čer anormallikler nedeniyle cerrahi müdahale gerekebilir. Testis bölgesinde olu┼čan rahats─▒zl─▒klardan olan varikosel durumunda ameliyat gerekli olabilir. Varikosel ameliyat─▒, testis torbas─▒ndaki geni┼člemi┼č damarlar─▒n düzeltilmesini içerir. Ayr─▒ca testis torbas─▒nda torsiyon (dönme) durumunda da acil cerrahi müdahale yap─▒labilir. Bu ameliyatlarda lokal veya genel anestezi kullan─▒labilir. Ameliyatta skrotum üzerinde küçük bir kesi yap─▒l─▒r. Geni┼člemi┼č damarlar belirlendikten sonra, damarlar cerrahi olarak düzeltilir. Son olarak doktor kesileri kapat─▒r ve hasta ameliyat sonras─▒ iyile┼čme dönemine ba┼člar.
 • Lenf Dü─čümleriyle ─░lgili Ameliyatlar: ─░htiyaç halinde lenf dü─čümlerinin ç─▒kar─▒lmas─▒ amac─▒yla cerrahi müdahale uygulanabilir. Lenf s─▒v─▒s─▒n─▒n dola┼č─▒m─▒n─▒ etkileyen durumlar için lenf dü─čümlerinin düzeltilmesi mümkündür. Genellikle kanser tedavisi için yap─▒lan bu ameliyatlar öncesinde tetkik ve görüntüleme testi yap─▒l─▒r. Ameliyat genel anestezi alt─▒nda gerçekle┼čtirilir. Ameliyatta kas─▒k bölgesinde bir kesi yap─▒l─▒r ve lenf dü─čümleri ç─▒kar─▒l─▒r. Ameliyat sonunda kesiler kapat─▒l─▒r ve hastan─▒n iyile┼čme süreci izlenir.

Ya┼čl─▒larda Kas─▒k Ameliyat─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Ya┼čl─▒larda yap─▒lan kas─▒k ameliyatlar─▒, ço─čunlukla eri┼čkinlerde yap─▒lan ameliyat ile benzer özellikler gösterir. Ancak ilerleyen ya┼č ile olu┼čan baz─▒ farkl─▒l─▒klar görülebilir. ─░leri ya┼č grubundaki ki┼čilere yap─▒lan kas─▒k ameliyatlar─▒n─▒n baz─▒ farkl─▒l─▒klar─▒ ┼čunlard─▒r:

 • Sa─čl─▒k Durumu: Ya┼čl─▒ bireylerde genellikle ba┼čka sa─čl─▒k sorunlar─▒ ve kronik hastal─▒klar bulunabilir. Ameliyat öncesi de─čerlendirmelerde, ya┼čl─▒ hastalar─▒n genel sa─čl─▒k durumu dikkate al─▒n─▒r ve ameliyat plan─▒ buna göre düzenlenir.
 • Anestezi ve Tolerans: Ya┼čl─▒ bireylerin genellikle anesteziye olan tolerans─▒ daha dü┼čüktür. Bu nedenle, anestezi plan─▒ ya┼čl─▒ hastalar için özel olarak ayarlanabilir.
 • Komplikasyon Riski: Ya┼čl─▒l─▒kla birlikte kas─▒k ameliyatlar─▒nda belirli komplikasyon riski artabilir. Özellikle kalp, böbrek ve solunum sistemi gibi sistemlerdeki sorunlar göz önüne al─▒narak cerrahi planlamada özen gösterilir.
 • ─░yile┼čme Süreci: Ya┼čl─▒ bireylerin genellikle iyile┼čme süreçleri daha uzun olabilir. Bu durum, ameliyat sonras─▒ dönemde destekleyici bak─▒m─▒n ve rehabilitasyonun daha dikkatlice planlanmas─▒n─▒ gerektirebilir.

Kas─▒k Ameliyat─▒ Riskleri Nelerdir?

‘‘Kas─▒k ameliyat─▒ riskli mi?’’ sorusu kas─▒k bölgesinden ameliyat olmaya karar veren hastalar için önemli bir sorudur Kas─▒k ameliyat─▒ olas─▒ riskleri ┼čunlar─▒ içerebilir:

 • Yak─▒ndaki organlar─▒n, kan damarlar─▒n─▒n veya sinirlerin yaralanmas─▒
 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Yara iyile┼čmesi sorunlar─▒
 • Anesteziye reaksiyonlar
 • Kan p─▒ht─▒lar─▒
 • ─░drar retansiyonu
 • Kronik a─čr─▒

Kas─▒k Ameliyat─▒ Sonras─▒ Ne Yapmal─▒y─▒m?

Kas─▒k ameliyat─▒ sonras─▒ kas─▒klar─▒n─▒zda ameliyat─▒n türüne göre yara izi olacakt─▒r. Genellikle eriyebilen diki┼čler kullan─▒ld─▒─č─▒ndan diki┼člerin al─▒nmas─▒na gerek kalmayabilir. Ameliyat sonras─▒ yara izi su geçirmez bir pansumanla kapat─▒l─▒r ve doktorunuzun belirtti─či süreden sonra du┼č alabilirsiniz.

Özellikle ilk birkaç gün yara izi çevresinde a─čr─▒ ve rahats─▒zl─▒k hissedebilirsiniz. Bu durum genellikle birkaç hafta sonra kendili─činden geçebilir. Kas─▒k ameliyat─▒ sonras─▒nda iyile┼čme sürecini en iyi ┼čekilde geçirmeniz için dikkat etmeniz gereken baz─▒ uygulamalar bulunmaktad─▒r.

Kas─▒k ameliyat─▒ sonras─▒ dikkat etmeniz gereken uygulamalardan baz─▒lar─▒ ┼čunlard─▒r:

 • Ameliyat sonras─▒ doktorun verdi─či talimatlara tam olarak uymak gerekir. Doktor taraf─▒ndan verilen ilaçlar─▒ düzenli olarak kullan─▒lmas─▒ ve önerilen kontrol randevular─▒n─▒n takibi önemlidir.
 • ─░yile┼čme sürecinde istirahat ve fiziksel aktiviteleri dikkat edilmeli, a─č─▒r kald─▒rmaktan, e─čilmekten ve yorucu aktivitelerden kaç─▒nmal─▒d─▒r.
 • Sa─čl─▒kl─▒ bir beslenme düzeni iyile┼čme sürecini h─▒zland─▒rabilir. A┼č─▒r─▒ ya─čl─▒ ve baharatl─▒ yiyeceklerden kaç─▒nma ve yeterli s─▒v─▒ al─▒m─▒, iyile┼čme sürecini destekleyebilir.
 • Kas─▒k bölgesini korumak için rahat giysiler giyilmeli ve yara bölgesine direkt darbe almaktan kaç─▒n─▒lmal─▒d─▒r.
 • Doktor taraf─▒ndan ameliyat sonras─▒ verilen önerilerine göre yara bak─▒m─▒n─▒n düzenli olarak yap─▒lmas─▒ önemlidir. Yaran─▒n temiz ve kuru tutulmas─▒, ameliyat bölgesinde olas─▒ enfeksiyon riskini dü┼čürebilir.
 • ┼×iddetli a─čr─▒, ate┼č, k─▒zar─▒kl─▒k veya olumsuz belirti meydana gelmesi durumunda en k─▒sa sürede doktora ba┼čvurmak gerekir..

Kas─▒k Ameliyat─▒ Kaç Günde ─░yile┼čir?

Kas─▒k ameliyat─▒n─▒n iyile┼čme süresi ki┼čiden ki┼čiye de─či┼čebilir ve çe┼čitli faktörlere ba─čl─▒d─▒r. Genellikle, ameliyat sonras─▒ ilk birkaç gün içinde a─čr─▒ ve rahats─▒zl─▒k hissi görülür. ─░lk hafta içinde yava┼č yava┼č normal günlük aktivitelere dönme süreci ba┼člar, ancak a─č─▒r kald─▒rma ve zorlay─▒c─▒ aktivitelerden kaç─▒n─▒lmas─▒ önemlidir. Tam iyile┼čme süreci genellikle hastan─▒n genel sa─čl─▒k durumuna ve rahats─▒zl─▒─č─▒n ciddiyetine ba─čl─▒ olarak birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir.

S─▒k Sorulan Sorular

KASIK AMEL─░YATI KAÇ SAAT SÜRER?

‘’Kas─▒k ameliyat─▒ kaç saat sürer?’’ sorusu kas─▒k bölgesinden ameliyat olmaya karar veren hastalar için önemli bir sorudur. Kas─▒k ameliyat─▒ ço─čunlukla ameliyat─▒n türüne, zorlu─čuna ve ki┼činin genel sa─čl─▒k durumuna ba─čl─▒ olarak de─či┼čebilir.

Genellikle, basit kas─▒k ameliyatlar─▒ k─▒sa sürebilir, yakla┼č─▒k birkaç saat içinde tamamlanabilir. Ancak hastan─▒n genel sa─čl─▒k durumu veya rahats─▒zl─▒─č─▒n ciddiyetine göre bu süre de─či┼čebilir.

KASIK AMEL─░YATINA TEKRAR ─░HT─░YAÇ DUYULUR MU?

Kas─▒k ameliyatlar─▒ genellikle ba┼čar─▒yla sonuçlan─▒r, ancak bazen duruma ba─čl─▒ olarak tekrar ihtiyaç duyulabilir. Kas─▒k ameliyat─▒n─▒n tekrar ihtiyaç duyup duyulmayaca─č─▒, hastan─▒n spesifik durumu ve cerrahi müdahalenin etkilerine ba─čl─▒ olarak de─či┼čebilir.

KASIK AMEL─░YATI R─░SKL─░ M─░?

Kas─▒k bölgesindeki rahats─▒zl─▒klar ki┼čilerin günlük ya┼čam─▒n─▒ etkileyen ve baz─▒ durumlarda cerrahi müdahale gerektiren rahats─▒zl─▒klard─▒r. Semptomlar─▒n görülmesi durumunda hastalar genel cerrahi poliklini─činden randevu alarak tedaviye ba┼člayabilirler.

KASIK FITI─×I A─×RISI NERELERE VURUR?

Kas─▒k, bel ve kar─▒n bölgesinde hissedilen kas─▒k f─▒t─▒─č─▒, erkeklerde testislerde de hissedilebilir.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
├ľzg├╝r Kemik
Genel Cerrahi
Medical Park Bah├želievler
1602337

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.