sat─▒r aras─▒

Kay─▒s─▒ ├çekirde─či Faydalar─▒ Nelerdir?

Kay─▒s─▒ çekirde─či faydalar─▒ ile birçok soruna kar┼č─▒ do─čal ve güçlü çözümler bulmak mümkündür.

Cilt ve saç bak─▒m─▒ için çok yayg─▒n bir tedavi yöntemi olan kay─▒s─▒ çekirde─či ayn─▒ zamanda ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemini güçlendirme, kilo kontrolü sa─člama, sa─čl─▒kl─▒ g─▒da tüketme gibi birçok alanda da etkili sonuçlar sunar.

Kay─▒s─▒ çekirde─čini amac─▒n─▒za ba─čl─▒ olarak kuruyemi┼č, toz ya da ya─č formunda kullanabilirsiniz.

Birçok ┼čekilde tüketilebilen kay─▒s─▒ çekirdekleri oldukça sa─čl─▒kl─▒ ve pratik bir do─čal g─▒dad─▒r. Ara ö─čünler için sa─čl─▒kl─▒ at─▒┼čt─▒rma seçene─čidir. Çay, yemek ve tatl─▒larla da iyi bir lezzet uyumu yakalar.

Kay─▒s─▒ Çekirde─či Nedir? Nas─▒l Kullan─▒l─▒r?

Çok çe┼čitli kay─▒s─▒ çekirde─či faydalar─▒ sa─čl─▒kl─▒ beslenme kriterlerine özen gösterenlerin ürüne olan ilgisini art─▒rm─▒┼čt─▒r.

Kay─▒s─▒ çekirde─či, kay─▒s─▒ meyvesinin tohum k─▒sm─▒nda yer alan do─čal bir yemi┼č türüdür. Zengin vitamin, mineral ve protein içeriklerine sahip olan kay─▒s─▒ çekirde─či antioksidan ve lif kaynaklar─▒ bak─▒m─▒ndan da fayda sunabilir.

Kay─▒s─▒ çekirde─či tatl─▒ ve ac─▒ olarak iki türe ayr─▒l─▒r. Ac─▒ kay─▒s─▒ çekirde─či a─č─▒rl─▒kl─▒ olarak kozmetik ve ilaç sektörü için kullan─▒l─▒rken, tatl─▒ olan─▒ ise ço─ču ki┼čiye lezzetli gelen bir besindir.

Hamur i┼člerinde, tatl─▒larda genellikle toz olarak kullan─▒l─▒r ve ho┼č bir tat verir. Ayn─▒ zamanda toz olarak yemeklere, salatalara, çorbalara da eklenebilen, çok yönlü kullan─▒m imkan─▒ sunan bir üründür.

Kay─▒s─▒ çekirde─činin faydalar─▒ aras─▒nda öne ç─▒kan bir ba┼čka özellik ise sa─čl─▒kl─▒ ara ö─čün seçene─či olu┼čturmas─▒d─▒r. Kay─▒s─▒ çekirde─či özellikle ara ö─čün saatlerinde çekirdek olarak tüketilebilir. Kuruyemi┼č formunda olan kay─▒s─▒ çekirdekleri açl─▒k kontrolüne katk─▒ sa─člayabilen sa─čl─▒kl─▒ bir do─čal at─▒┼čt─▒rmal─▒kt─▒r.

Baz─▒ ki┼čiler kay─▒s─▒ çekirdeklerini baz─▒ tatl─▒lar─▒n içine katmak ya da onlar─▒ süslemek amaçl─▒ da kullanabilir. Ayn─▒ zamanda kay─▒s─▒ çekirde─či çay─▒ da ara ö─čünde tüketebilece─činiz, vücut direncinizi art─▒r─▒p halsizli─či azaltabilen ürünlerden biridir.

“Kay─▒s─▒ çekirde─činin faydalar─▒ nelerdir?” sorusuna verilebilecek yan─▒tlardan biri de cilt-saç bak─▒m─▒ için do─čal yöntemler sunmakt─▒r. Cilt ve saç bak─▒m─▒n─▒ do─čal ürünlerle yapmak isteyen ki┼čiler kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ ile bunu gerçekle┼čtirebilir.

Ya─č formundaki kay─▒s─▒ çekirdekleri ara ö─čün seçenekleri gibi popüler bir kullan─▒m alan─▒na sahiptir. Cilt ve saç bak─▒m─▒nda çok çe┼čitli kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ faydalar─▒ kozmetik sektörünü de uzun y─▒llard─▒r yönlendirmektedir.

Birçok ┼čampuan, bak─▒m kremi ve cilt bak─▒m─▒ ürünün içinde kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ bulunur. Kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ hiçbir ürünle kar─▒┼čt─▒r─▒lmadan tek olarak da sat─▒┼ča sunulur.

Kay─▒s─▒ Çekirde─či Ya─č─▒n─▒n Cilde Faydalar─▒ Nelerdir?

Kay─▒s─▒ ├çekirde─či Ya─č─▒n─▒n Cilde Faydalar─▒ Nelerdir?

Kay─▒s─▒ çekirde─či faydalar─▒ cilt üzerinde de gözlemlenebilir. Kay─▒s─▒ çekirde─činin içinde A, E vitamini ve antioksidan olmak üzere cilt için yararl─▒ bile┼čenler bulunur.

A, E vitaminleri kuru cildi nemlendirip besleyebilen esansiyel ya─č asitleri (oleik ve linoleik) ile birlikte cilde yarar sa─člayabilen faktörler aras─▒ndad─▒r.

Kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ cilde faydalar─▒ aras─▒nda peeling etkisi yaratabilmek yer al─▒r.

Kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ içeri─či nedeniyle cildiniz üzerinde hafif peeling etkisi yaparak, ölü cilt hücrelerinin yok edilmesine yard─▒mc─▒ olabilir. Bu da cildinizin tazelenip daha canl─▒ gözükmesi için etkili olabilecek bir faktördür.

Kay─▒s─▒ çekirde─čini cilt bak─▒m─▒ için kullanman─▒n bir ba┼čka etkili yolu da toz kay─▒s─▒ çekirde─či ile zeytinya─č─▒n─▒ kar─▒┼čt─▒rmakt─▒r.

Cilt bu kar─▒┼č─▒m─▒ emdi─činde h─▒zl─▒ ┼čekilde etki görmek mümkündür. Ayr─▒ca kay─▒s─▒ çekirde─či ve zeytinya─č─▒ kar─▒┼č─▒m─▒n─▒ cildinize masaj yap─▒p rahatlatmak için de kullanabilirsiniz.

Kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ cilde faydalar─▒ a┼ča─č─▒daki gibi özetlenebilir:

 • Cildi nemlendirip kurulu─ču gidermede katk─▒ sa─člayabilir.
 • Cildin yüzeyindeki lekeleri gidermede etkili olabilen ürünler aras─▒ndad─▒r.
 • Akne ve sivilcelerin yok edilmesine yard─▒mc─▒ olabilir.
 • Cildi besleyerek, k─▒r─▒┼č─▒klar─▒n olu┼čumunu önlemek için katk─▒da bulunabilir.
 • Göz alt─▒ morluklar─▒n─▒n azalt─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒d─▒r.
 • Hafif peeling etkisi yaparak ölü hücrelerin ciltten uzakla┼čt─▒r─▒lmas─▒n─▒ destekler.

Kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ cilt için üretilen çe┼čitli kozmetik ürünlerinde kullan─▒l─▒r. Sabunlar, kremler ve cilt losyonlar─▒ kay─▒s─▒ çekirdek ya─č─▒n─▒n bulundu─ču ba┼čl─▒ca ürünler aras─▒nda yer al─▒r.

Kay─▒s─▒ Çekirde─či Ya─č─▒n─▒n Saça Faydalar─▒ Nelerdir?

Kay─▒s─▒ ├çekirde─či Ya─č─▒n─▒n Sa├ža Faydalar─▒ Nelerdir?

Saç bak─▒m─▒n─▒z─▒ do─čal yöntemlerle sa─člamak istiyorsan─▒z kay─▒s─▒ çekirde─či faydalar─▒ bu alanda da gözlemlenebilir.

Kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ özellikle k─▒┼č aylar─▒nda saç─▒n─▒zdaki nemi korumaya yard─▒mc─▒ olur. Ancak ürün saç─▒n─▒z için sadece nemlendirme deste─či ile s─▒n─▒rl─▒ de─čildir. Ayn─▒ zamanda sahip oldu─ču zengin vitamin kaynaklar─▒ sayesinde saç─▒n─▒z─▒n iyi ┼čekilde beslenebilmesine katk─▒ sa─člayabilir.

Sa─čl─▒kl─▒ saçlar için ba┼čl─▒ca kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ faydalar─▒ ┼čunlard─▒r:

 • Omega-9 (linoleik ve oleik asit) gibi sa─čl─▒kl─▒ ya─č asitleri bak─▒m─▒ndan zengin olan kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ saç─▒n─▒z─▒ ve saç derinizi beslemeye, esneklik-yumu┼čakl─▒k kazanmas─▒na yard─▒mc─▒ olur.
 • Yüksek oranda A vitamini içeren kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ kolajen uyar─▒m─▒n─▒ sa─člayabilir ve hücre yenilenmesine yard─▒mc─▒ olur. Saçlar─▒n güçlenip gürle┼čmesini, k─▒r─▒klar─▒n olu┼čumunu azaltmay─▒ destekler.
 • ─░çeri─čindeki E vitamini nedeniyle saç derisinin beslenmesine katk─▒da bulunur. Kuruluk, ka┼č─▒nt─▒, kepek ve tahri┼či önlemede etkili olabilir.
 • Saçlar─▒n─▒z─▒n daha parlak ve ─▒┼č─▒lt─▒l─▒ görünmesini sa─člayabilir.

Birçok ┼čampuan, krem, maske ve saç bak─▒m ürünlerinde kullan─▒lan kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ ile saçlar─▒n─▒z─▒ do─čal yollardan güçlendirip besleyebilirsiniz.

Kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒n─▒ saçlar─▒n─▒za direkt olarak uygulamak da etkili ve pratik bir yoldur. Kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ ile saç bak─▒m─▒ yapmak için ürünü saç dip ve uçlar─▒n─▒za uygulay─▒p ve bir süre bu ┼čekilde bekletebilirsiniz.

Saç diplerinize bekleme süresi boyunca nazik masajlar yapt─▒─č─▒n─▒z takdirde ürünün etkisini de art─▒rabilirsiniz. Kan dola┼č─▒m─▒ ve s─▒cakl─▒k artt─▒─č─▒nda ya─č saç derinize daha iyi nüfuz edebilir. Yar─▒m saat bekledikten sonra saçlar─▒n─▒z─▒ y─▒kayabilirsiniz.

Y─▒kama sonras─▒nda herhangi bir kal─▒nt─▒ kalmad─▒─č─▒ndan emin olmak saç sa─čl─▒─č─▒n─▒z için önem ta┼č─▒r.

Kay─▒s─▒ Çekirde─činin Genel Sa─čl─▒k Aç─▒s─▒ndan Faydalar─▒

Kay─▒s─▒ ├çekirde─činin Genel Sa─čl─▒k A├ž─▒s─▒ndan Faydalar─▒

Kay─▒s─▒ çekirde─či faydalar─▒, cilt ve saç haricinde ba┼čka olumlu etkenleri de kapsar. Kay─▒s─▒ çekirde─či hastal─▒klardan korunmaya yarayan zengin bir besin içeri─čine sahip oldu─ču için özellikle ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sisteminizi güçlendirmede etkilidir.

Kay─▒s─▒ çekirdekleri antioksidanlar bak─▒m─▒ndan zengindir, hücreleri serbest radikal hasardan korumaya yard─▒mc─▒ olur. Ayr─▒ca antiinflamatuvar özellikler de gösterir. ─░ltihab─▒ önleyip, a─čr─▒y─▒ azaltmada etkili olabilir.

Kay─▒s─▒ çekirde─činin içindeki amigdalin ve pangamik asit bile┼čenleri ise kalp hastal─▒klar─▒na kar┼č─▒ koruma sa─člayabilen faktörler aras─▒ndad─▒r.

Kardiyovasküler sistem üzerinde stresin azalmas─▒na yard─▒mc─▒ olabilir. Düzenli olarak az miktarda kay─▒s─▒ çekirde─či tüketti─činiz takdirde kan bas─▒nc─▒n─▒z─▒ dü┼čürerek felç ve kalp krizi riskini azaltabilmek mümkündür.

Kay─▒s─▒ çekirde─činin faydalar─▒ olarak gösterilebilecek bir di─čer husus ise solunum sistemi üzerindeki etkilerdir. Kay─▒s─▒ çekirdekleri balgam ve mukus birikimine kar┼č─▒ koruma sa─člayabildiklerinden solunumu rahatlatabilir.

Aktif maddeler balgam söktürücü i┼člevi görerek vücudun özellikle alerjenlere kar┼č─▒ daha az duyarl─▒ olmas─▒n─▒ destekleyen etkenlerden biridir. Ast─▒m ataklar─▒ ve bo─čaz iltihaplar─▒n─▒n hafiflemesine yard─▒mc─▒ olabilir.

Kay─▒s─▒ çekirde─či sa─čl─▒kl─▒ ya─člar─▒n yan─▒ s─▒ra zengin bir protein ve lif kayna─č─▒d─▒r.

Eklem ve kas a─čr─▒lar─▒n─▒n azalt─▒lmas─▒na, toksinlerin at─▒lmas─▒na ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yard─▒mc─▒ olur.

Kay─▒s─▒ çekirde─činin faydalar─▒ aras─▒nda kab─▒zl─▒k, kramp, ┼či┼čkinlik, ishal gibi rahats─▒zl─▒klar─▒ azaltmaya yard─▒mc─▒ olmak da yer al─▒r. Ba─č─▒rsak hareketleri düzene girebilir ve besin emili kolayla┼čabilir.

Sonuç olarak “kay─▒s─▒ çekirde─činin faydalar─▒ nelerdir?” sorusuna verilebilecek yan─▒tlar a┼ča─č─▒daki gibi özetlenebilir:

 • Saç ve cilt bak─▒m─▒nda etkili olabilen ürünler aras─▒ndad─▒r.
 • Ara ö─čünlerde sa─čl─▒kl─▒ bir at─▒┼čt─▒rmal─▒k ya da çay olarak tüketilebilir.
 • Zengin besin içeri─či sayesinde ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sisteminin güçlenmesini destekleyebilir. Kalp hastal─▒klar─▒, solunum, kanser ve ba─č─▒rsak sorunlar─▒na kar┼č─▒ etki sa─člayabilir.
 • Zindelik ve dinçlik sunabilir. Halsizli─či ve yorgunlu─ču azaltmada etkili olabilen bir üründür.
 • Kan bas─▒nc─▒n─▒ kontrol alt─▒na almaya yard─▒mc─▒ olabilir.
 • Kas ve eklem a─čr─▒lar─▒n─▒ azaltmada etki sa─člayabilir.

Kay─▒s─▒ çekirde─činin görüldü─čü gibi birçok faydas─▒ bulunur ancak yine de fazla tüketilmesi yarar yerine zarar getirebilir.

S─▒k Sorulan Sorular

Kay─▒s─▒ Çekirde─či Kilo Verdirir mi?

Kay─▒s─▒ çekirde─čini belirli bir miktarda ve düzenli olarak tüketti─činizde metabolizman─▒z daha h─▒zl─▒ çal─▒┼čabilir. Metabolizma h─▒z─▒na do─črudan etki yapabilme özelli─čine sahip olan kay─▒s─▒ çekirde─či 100 gram yedi─činizde yakla┼č─▒k 604 kalori verir. Ayr─▒ca tok tutma özelli─či de vard─▒r. Dengeli bir beslenme program─▒ ve uygun tüketim miktar─▒ ile kilo vermek mümkündür.

Kay─▒s─▒ Çekirde─činin Zarar─▒ Var m─▒?

Kay─▒s─▒ çekirde─či az miktarda siyanür içerdi─či için çok fazla tüketim zehirlenme gibi sorunlara yol açabilir. Bir gün içinde maksimum 10-15 tane kay─▒s─▒ çekirde─či yemek genellikle yeterlidir. Ancak ki┼čisel olarak yenilmesi gereken miktar herkese göre de─či┼čebilece─či için doktor tavsiyesi almak daha do─čru olur.

Kay─▒s─▒ Çekirde─či Ya─č─▒ Kirpik ve Ka┼člar için Kullan─▒l─▒r m─▒?

Ka┼č ve kirpiklerdeki tüylenmeyi art─▒rmak için kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒ndan faydalanmak mümkündür. Kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒n─▒ düzenli ┼čekilde kirpik ve ka┼č bölgelerine sürdü─čünüz zaman ürünün tüylenme yapma olas─▒l─▒─č─▒ yüksektir. Kay─▒s─▒ çekirde─či ya─č─▒n─▒n bu amaçla kullan─▒m─▒ da oldukça yayg─▒nd─▒r.

Uzm. Dyt.
Cansu ├ľz├želik
Beslenme ve Diyet
VM Medical Park Pendik
1154

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.