sat─▒r aras─▒

Ke├žiboynuzu Tozu Faydalar─▒ Nelerdir?

Keçiboynuzu tozu faydalar─▒ ile bilinen do─čal ürünlerden biri. Ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒n─▒z─▒ güçlendirmeye yarayan ve farkl─▒ ┼čekillerde tüketilebilen keçiboynuzu tozu kurutulmu┼č keçi boynuzu tozunun ö─čütülmesinden elde edilir. Daha sa─čl─▒kl─▒ bir ya┼čam için gereksinim duyabilece─činiz bu tozu yemeklerinize katabilir, un olarak kullanabilir veya suya kat─▒p içebilirsiniz. 

Keçiboynuzu Tozunun Faydalar─▒ Nelerdir?

Ke├žiboynuzu Tozunun Faydalar─▒ Nelerdir?

Tarihi 4 bin y─▒l öncesine dayanan keçiboynuzu di─čer ad─▒yla harnup baklagiller ailesine ait bir bitki türü. Akdeniz ikliminde yeti┼čebilen bu özel bitki Yunanistan, M─▒s─▒r ve birçok bölgede yeti┼čebiliyor. Keçiboynuzu a─čac─▒ yapraklar─▒n─▒ dökmeyen bir a─čaç türü olarak bilinir.

Meyveleri de keçiboynuzu olarak adland─▒r─▒l─▒r. Keçiboynuzunun birçok farkl─▒ kullan─▒m alan─▒ var. Meyvelerin kurutulduktan sonra ö─čütülmesiyle haz─▒rlanan keçiboynuzu tozu ise oldukça ┼čifal─▒ bir ürün olarak biliniyor. Keçiboynuzu tozunun faydalar─▒ nelerdir sorusunun yan─▒tlar─▒n─▒ a┼ča─č─▒daki gibi detayland─▒rabiliriz; 

  • Sindirim sistemine iyi gelir: Keçiboynuzu tozu sindirim sistemine iyi gelir. Mideyi kuvvetlendirerek sindirim sisteminin do─čru ┼čekilde çal─▒┼čmas─▒n─▒ sa─člar. 
  • Karaci─čeri korumaya yard─▒m eder: Keçiboynuzu tozunun di─čer bir faydas─▒ karaci─čeri korumas─▒d─▒r. Son yap─▒lan ara┼čt─▒rmalara göre keçiboynuzu tozu karaci─čere iyi geliyor. 
  • Kalp ve damar sa─čl─▒─č─▒ için faydal─▒d─▒r: Kötü kolesterolün dü┼čmesine yard─▒mc─▒ olan keçiboynuzu tozu kalp ve damar hastal─▒klar─▒n─▒ önler. 
  • Kemik sa─čl─▒─č─▒na iyi gelir: Keçiboynuzu tozu yüksek miktarda kalsiyum içerdi─či için kemiklerin güçlenmesine olanak tan─▒r, kemik erimesinin engellenmesine yard─▒mc─▒ olur. 
  • Diyabet ile sava┼č─▒r: Diyabet (┼čeker) hastas─▒ bir yak─▒n─▒n─▒z varsa ona ┼čeker tüketimi yerine keçiboynuzu tozu önerebilirsiniz. Rafine ┼čeker yerine keçiboynuzu tozu tüketmek çok daha faydal─▒. 
  • Cinsel iste─či art─▒r─▒r: Do─čal afrodizyak etkisiyle keçiboynuzu tozunun bilinen faydalar─▒ndan bir di─čeri de cinsel iste─či ve gücü art─▒rmas─▒. Cinsel sa─čl─▒k sorunlar─▒ olan birisi iseniz keçiboynuzu tozu kullanabilirsiniz. 
  • Bebeklerin büyümesini destekler: Keçiboynuzu tozu ek g─▒daya geçen bebeklerin büyüme ve geli┼čiminde de olumlu etkilere sahiptir. Kas ve beyin geli┼čimlerini destekler. 
  • Ba─č─▒rsaklar─▒ korur: Özellikle ishal sorunu olan ki┼čilere keçiboynuzu tozunun iyi geldi─či bilinir. Ba─č─▒rsaklar─▒ korumaya yard─▒mc─▒ olan keçiboynuzu tozunu uzun süreli ishalde etkilidir. 

Keçiboynuzu Tozu Nas─▒l Kullan─▒l─▒r?

Faydalar─▒ saymakla bitmeyen ve keçiboynuzu meyvelerinden elde edilen keçiboynuzunu kullanman─▒n birçok farkl─▒ yolu var. Keçiboynuzu tozunu rafine ┼čeker yerine tatl─▒larda, farkl─▒ yemeklerde ┼čifal─▒ bir malzeme olarak kullanmak mümkün. Kakao olarak da tüketilebilen bu tozun tatland─▒r─▒c─▒ özelli─či de bulunur.

Kafein iste─činizi de kar┼č─▒layan ve enerjinizi art─▒rmaya yarayan keçiboynuzu tozunu günlük hayat─▒n─▒zda rahatl─▒kla kullanabilirsiniz. Direkt olarak faydalar─▒ndan yararlanmak için kullanmak isterseniz kuru olarak ya da suya katarak da içebilirsiniz.

Keçiboynuzu Tozu Besin De─čeri Nedir?

Keçiboynuzu tozu faydalar─▒ ve kullan─▒m─▒ öncesi içeri─čini ve besin de─čerlerlerini bilmenizde fayda var. Keçiboynuzu tozu yüksek besin de─čerlerine sahip bir malzeme olarak ┼čifal─▒d─▒r. ─░çeri─činde bol miktarda karbonhidrat ve mineral bulunur. Antioksidan etkisiyle de birçok hastal─▒─ča kar┼č─▒ vücudunuzu korur. Günlük fosfor, E vitamini ve kalsiyum ihtiyac─▒n─▒z─▒ kar┼č─▒laman─▒za yard─▒mc─▒ olur. 

─░çeri─čine bak─▒ld─▒─č─▒nda ise 1 çorba ka┼č─▒─č─▒ yani 10 gram keçiboynuzu tozunun 22 kaloriye denk geldi─či görülebilir. 10 gram keçiboynuzu tozu içinde yer alan besin de─čerleri ise ┼ču ┼čekildedir:

─░çeri─činde 8.89 karbonhidrat, 0.29 demir, 0.47 protein, 0.02 oran─▒nda C vitamini, 1.4 oran─▒nda A vitamini, 0.07 ya─č, 34.8 kalsiyum, 3.98 lif, 82.7 potasyum ve 3.5 sodyum bulunur. 

Keçiboynuzu Tozu Zararlar─▒ Nelerdir?

Ke├žiboynuzu Tozu Zararlar─▒ Nelerdir?

Keçiboynuzu tozunun faydalar─▒ ile daha sa─čl─▒kl─▒ bir ya┼čam, daha güçlü bir vücut mümkün. keçiboynuzu tozunun da kullan─▒m miktar─▒n─▒n bir üst s─▒n─▒r─▒ vard─▒r. Özellikle çocuklar için faydal─▒ oldu─ču bilinse bile 0 ile 3 ya┼č aras─▒ çocuklar─▒n kullan─▒m─▒ tavsiye edilmez.

Bunun d─▒┼č─▒nda belirli bir hastal─▒k ile ilgili kulland─▒─č─▒n─▒z belirli ilaçlar var ise keçiboynuzu tozu kullanmadan önce mutlaka doktorunuza dan─▒┼čman─▒z gerekir. Hamile ve emziren kad─▒nlar─▒n da keçiboynuzu tozunu doktor kontrolünde tüketmesi önerilir.

Keçiboynuzu Tozu Kullan─▒m Alanlar─▒

Keçiboynuzu tozu faydalar─▒ ve kullan─▒m─▒ ile oldukça faydal─▒ bir malzeme ve do─čal olmas─▒yla da öne ç─▒kar. Bu tozu kullanman─▒n ise birçok yolu var. Keçiboynuzu tozunu çikolata ve süt ile birlikte kurabiye, kek vs. tatl─▒larda kolayl─▒kla kullanabilirsiniz.

Rafine ┼čeker kullan─▒m─▒ yapacaks─▒n─▒z daha sa─čl─▒kl─▒ olmas─▒ nedeniyle tatl─▒ bir tada sahip olan bu tozu tercih edebilirsiniz. Kuru ya da suyla tüketilebilen bu tozu hamur i┼člerine un ile birlikte de katabilirsiniz. 

Su ile içmek istemeyenler için süt ile kullan─▒m da yap─▒labilir. Bir miktar keçiboynuzu tozunu s─▒cak süte ekleyip kar─▒┼čt─▒rd─▒ktan ve çözülmesini bekledikten sonra diledi─činiz zaman tüketebilirsiniz.

Keçiboynuzu Tozu Nereden Al─▒n─▒r?

Ke├žiboynuzu Tozu Nereden Al─▒n─▒r?

Keçiboynuzunun toz haline getirilmesi belirli i┼člemlerden geçirilerek yap─▒l─▒r. ─░lk a┼čamada keçiboynuzlar─▒ kurutulur, sonras─▒nda dövme i┼člemi gerçekle┼čtirilir. Ö─čütme ve kavurma i┼člemlerinden sonra keçiboynuzu tozunuz haz─▒rd─▒r.

Do─čal yöntemlerle yap─▒lan keçiboynuzu tozunu evde yapmak zor oldu─ču için sat─▒n alman─▒z daha kolay bir yol olacakt─▒r. Bunun için size en yak─▒n bir marketi ya da aktar─▒ ziyaret edebilirsiniz. Ald─▒─č─▒n─▒z keçiboynuzu tozunun orijinal olmas─▒ da çok önemlidir.

Orijinal olup olmad─▒─č─▒n─▒ anlayabilmek için içerisinde tala┼č vs. k─▒r─▒nt─▒lar─▒n olup olmad─▒─č─▒na bakabilirsiniz. Sert yap─▒ya sahip keçiboynuzlar─▒ çekirdekleri ile birlikte ö─čütülür ve toz haline getirilir, bu nedenle içerisinde bu tarz k─▒r─▒nt─▒lar olmas─▒ normaldir. Keçiboynuzu tozu faydalar─▒ ile öne ç─▒kan bir malzeme oldu─ču için orijinal ürün olmas─▒na dikkat etmek gerekir.

Keçiboynuzu Tozu Faydalar─▒ ile ─░lgili S─▒k Sorulan Sorular

Keçiboynuzu Tozu Zararl─▒ m─▒?

Keçiboynuzu tozu birçok hastal─▒─ča iyi gelen, do─čal ve ┼čifal─▒ bir üründür. Çok fazla tüketimi ise güçlü besin de─čerlerine sahip olmas─▒ndan dolay─▒ kilo al─▒m─▒na neden olabilir. Diyabet hastas─▒ ki┼čilerin de fazla tüketiminden uzak durmas─▒ önerilir. Keçiboynuzu tozu faydalar─▒ olan do─čal bir malzeme olsa da doktora dan─▒┼čmak önemlidir. Özellikle hamile ve emziren kad─▒nlar için sak─▒ncal─▒ olabilir. Keçiboynuzu tozu rafine ┼čeker için sa─čl─▒kl─▒ bir alternatif olsa bile çok miktarda kullan─▒m─▒ kilo al─▒m─▒na da sebep olabilir, dikkatli olunmas─▒ tavsiye edilir. 

Keçiboynuzu Tozu Günde Kaç Kere Kullan─▒l─▒r?

En ideal kullan─▒m için keçiboynuzu tozunu günde maksimum 5-6 yemek ka┼č─▒─č─▒ tüketmek yeterli olacakt─▒r. Hamile ve emziren kad─▒nlar ile diyabet hastalar─▒n─▒n ise kullan─▒m öncesi mutlaka doktoruna dan─▒┼čmas─▒ tavsiye edilir. Kafein içermedi─či için tansiyon sorunu olan ki┼čiler için bir sak─▒ncas─▒ olmasa da yine de tansiyon ve diyabet hastas─▒ ki┼čilerin de günlük tüketim miktar konusunda doktoruna dan─▒┼čmas─▒ gerekir.

Keçiboynuzu Tozu Öksürü─če Etki Gösterir mi?

Özellikle halk aras─▒nda keçiboynuzu tozunun öksürü─če iyi geldi─či bilinir. Ayn─▒ zamanda balgam söktürücü etkisi de olan bu tozu do─čal bir takviye edici g─▒da olarak tüketmeniz mümkün. Öksürük için kullan─▒m ┼čekli olarak bir miktar keçiboynuzu tozunu çay olarak demleyip daha lezzetli ve içilebilir olmas─▒ için fincan─▒n içine birkaç ka┼č─▒k bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Keçiboynuzu Tozu Boy Uzat─▒r m─▒?

Keçiboynuzu tozu büyüme ça─č─▒ndaki çocuklar için de faydal─▒ bir üründür. Boyun uzamaya en yatk─▒n oldu─ču 16 ya┼č─▒na kadar çocuklarda daha sa─čl─▒kl─▒ bir büyüme gerçekle┼čebilmesi için keçiboynuzu tozu kullan─▒m─▒ tavsiye edilir. 0 ile 3 ya┼č aras─▒ndaki bebeklerde kullan─▒m─▒ ise mutlaka doktor kontrolünde gerçekle┼čtirilmelidir. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Dyt.
Gamze Kalelio─člu
Beslenme ve Diyet
VM Medical Park Kocaeli
1099

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.