satır arası

Kekik çayı özellikle covid - 19 salgınında birçok kişi tarafından tüketilmeye başlamıştır. Kekik çayının zararları olduğu kadar bilinen birçok faydası da vardır.

Eski çağlardan, günümüze kadar uzanan bir içecek olarak da bilinir. Kekik çayı genellikle yetişkinlerin ve çocukların üst solunum yolu rahatsızlıkları için kullanılan bitkisel bir çaydır. Kekik çayının zararları nelerdir sorusuna yanıt vermeden öncesinde, oldukça sağlıklı olan bu çayı neyin zararlı kıldığını öğrenmek gerekir.

Kekik çayının zararları; çayı tüketen kişinin sağlık durumuna, kişinin alerjik rahatsızlıkları olup olmadığına ve kekik çayının hangi sıklıkla tüketildiğine bağlı olarak ortaya çıkar. 

Kekik Çayı Nedir?

Kekik çayı birçok farklı probleme iyi gelen bir bitki çayıdır. Kekik çayının aynı zamanda dağ kekiği çayı gibi farklı türleri de bulunur. Kekik çayının zararları, çayın ne kadar sık tüketildiğine bağlı olarak da değişiklik gösteren bir durumdur. Kekik çayının zararları nelerdir sorusuna; kekik çayının zararları, kişinin gün içerisinde ne kadar çay tükettiğine bağlı olarak değişir yanıtı verilebilir. 

Kekik çeşitlerine göre farklı kullanım alanlarına sahip olan bir bitkidir. Kekiğin bazı türlerinden yağ elde edilebildiği gibi bazı türlerinden de çay elde edilir. Aynı zamanda kekik kullanarak gargara yapmak da oldukça sık tercih edilen bir durumdur. Kekik çayı, kekik bitkisinin yapraklarından elde edilen bir çaydır. 

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekik çayının zararları, çayın kişiye sağladığı faydalardan daha az olarak bilinir. Çünkü kekik çayı tamamen bitkisel bir şekilde hazırlanır ve tüketilir. İçilen kekik çayı birçok sağlık probleminin iyileşme sürecini destekleyici bir yapıdadır.

Birçok farklı türü bulunan kekik, nane ailesinin bir üyesi olarak kabul edilir. Sağlık problemlerine iyi gelmesinin yanı sıra ağızda ferah bir koku da bırakır. Özellikle keki çayı ile yapılan gargaralar, kişinin ağız kokusunun hafifletilmesine de katkı sağlar. 

Kekik çayı içerisinde antioksidan ve antiviral özellikleri barındırır. Bu sayede kekik çayının gribi önleyici bir etkisi ortaya çıkar. Kekik çayının soğuk algınlığı ve gribi önlemesinin yanı sıra, kişilere sağladığı farklı faydaları da bulunur. Kekik çayının faydalarından bir diğeri ise sindirimi destekleyici yapısıdır. Sindirim problemi yaşayan kişiler, kekik çayı tüketerek yaşadığı problemi ortadan kaldırabilir.

Tabi ki çayı belirli bir oranda tüketmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde kekik çayının yan etkileri, kişilerde bazı sağlık problemlerinin oluşmasına sebebiyet verir. Kekik çayı, uykusuzluk problemlerinin giderilmesi için de tercih edilen bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Kekik çayının faydaları şu şekildedir;

  • Kekik çayı, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur
  • Kişinin bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Vücutta oluşan iltihaplanmaların kurutulmasına destek olur
  • Öksürüğün azaltılmasını sağlar, boğaz ağrısına iyi gelir
  • Kilo verme sürecini destekler
  • Regl ağrılarının hafiflemesini sağlar
  • Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur
  • Kişinin sinir sisteminin korunmasına katkı sağlar
  • Bağırsaklar için oldukça faydalıdır
  • Romatizmaya bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların hafiflemesini sağlar
  • Ciltte oluşan akne oluşumunu dindirmeye yardımcıdır

Kekik Çayının Zararları Nelerdir?

Her bitkinin birbirinden farklı birçok faydası vardır. Bitkiler ve bitkiler ile hazırlanan içecekler, hastalıkların tedavi edilmesinde alternatif olarak kullanılır. Neredeyse her bitki farklı bir hastalığa iyi gelecek etkilere sahiptir. Bitkilerin faydaları olduğu kadar zararları da bulunur.

Kekik çayının yan etkileri ve zararları, farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verece kadar ağır olabilir. Bazı durumlarda ise ufak rahatsızlıklar ile kekik çayının yan etkileri gözlemlenir. Kekik çayının zararları arasında en sık bilineni ise kişinin kekiğe alerjisi olma durumudur.

Bunun haricinde ise kekik çayının zararları şu şekilde bilinir;

  • Kekik çayının aşırı tüketilmesi halinde, kişilerde dehidrasyon oluşumu görülebilir
  • Dehidrasyona bağlı olarak kişide baş ağrısı ve baş dönmesi gözlemlenir
  • Kusma ve ishal gibi yan etkiler oluşabilir
  • Kan basıncını düşürebilir
  • Tansiyon rahatsızlıklarına sebep olabilir
  • Fazla kekik çayı tüketen kişilerde migren rahatsızlığı ortaya çıkabilir

Kekik Çayı Hangi Organlara Zarar Verir?

Kekik çayının fazla tüketilmesi, özellikle mideye zarar verir. Çayın az miktarda tüketilmesi her ne kadar mide rahatsızlıklarına iyi gelse de fazla tüketim mide yanması oluşumunu tetikler. Aynı zamanda midede ülser ya da reflü gibi sağlık problemlerinin oluşumuna da sebebiyet verebilir. Kekik çayının tüketimi bağırsaklara da zarar verebilir. Kekik çayının fazla tüketilmesi halinde, bağırsak florası riski de artış gösterir. 

Kekik Çayı Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kekik çayının faydalarından yararlanmak için dikkatli bir hazırlık yapılmalıdır. Kekik çayı yaparken öncelikle yaklaşık yarım litre su kaynatılır. Kekiğin etken maddelerinin kaybolmaması için su kaynarken içine kekik ilave edilmemelidir.

Su kaynadıktan hemen sonrasında çayın içerisinde kekik çiçekleri ya da taze kekik dalı atılır. Böylelikle kekiğin yararlı etken maddeleri korunmuş olur. Beş dakika boyunca dinlendirilen kekik çayı, süzülerek içilir. Aynı zamanda kekik çayının içerisine bal ve limon da ilave etmek mümkün.

Kekik Çayı Hakkında Sık Sorulan Sorular Nelerdir?

Hamilelikte Kekik Çayı Tüketimi Zararlı mıdır?

Kekik çayının bilinen birçok faydası bulunur. Fakat hamilelik dönemindeki kadınların kekik çayı tüketmesi, kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bazı sorunlara sebebiyet verebilir. Hamilelik süreci kadınlar için oldukça hassastır. Kişilerin bu hassas sürecinde vücutlarında ve sağlıklarında değişiklik gözlemlenebilir. 

Kişinin sahip olmadığı bazı alerjik durumlar, hamilelik sürecinde ortaya çıkmaya başlayabilir. Bu sebeple kişinin hamilelik süresi boyunca kekik çayı içmemesi daha iyi olacaktır. Hamilelik sürecinde kekik çayı tüketmek istenmesi halinde muayene olmak gerekebilir.

Kişiler muayene olup uzman hekimlere danışarak, kekik çayı içip içemeyeceği konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Bu durum hamilelik sürecinde tüketilmek istenen bütün bitki çayları için de geçerlidir.

Kekik Çayının Adet Söktürücü Özelliği Var mı?

Kekik çayı özellikle regl dönemlerinde tüketilmesi gereken çaylardan birisidir. Kekik çayının regl ağrısına iyi gelmesi haricinde, adet söktürücü özelliği de bulunur. Hatta kekik çayı, en etkili adet söktürücülerden birisi olarak da bilinir. Adet dönemindeki kişiler hem karın ağrılarının hafiflemesi için hem de adet sökülmesi için bir fincan kekik çayı tüketebilir.

Kekik Çayı Tüketmemesi Gereken Farklı Durumlar Bulunur mu?

Kekik çayı herkes için faydalı olmayabilir. Kekik çayının bilinen zararları ve yan etkilerinin yanı sıra, bazı ilaçlar ile etkileşime girerek daha zararlı olma ihtimali de bulunur. Kekik alerjisi olan kişilerin bu çayı tüketmemesi gereklidir.

Bunun haricinde ise kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin ve midesinden herhangi bir rahatsızlığı (mide ülseri, akut gastrit, oniki parmak bağırsağı ülseri vb.) olan kişilerin keki çayı tüketmemesi gerekir. Kekik çayı tüketilmemesi gereken durumlar arasında;

  • Hamilelik süreci
  • Kronik rahatsızlığın olması (diyabet vb.)
  • Ameliyata hazırlık süreci
  • Lavanta, nane, adaçayı ve fesleğen gibi ballıbaba ailesine ait olan herhangi bir bitkiye karşı alerji olması
  • Hormon ilacı kullanılması 
  • Karaciğerde iltihaplanma olması gibi maddeler yer alır.

Kekik Çayı Ne Zaman İçilmelidir?

Kekik çayı günün her saati tüketilebilen bir bitki çayıdır. Fakat bu çayın maksimum 2 - 3 günde bir olacak şekilde tüketilmesi gerekir. Her gün kekik çayı içmek oldukça zararlıdır.

Uyku problemi yaşayan kişiler, kekik çayını uyumadan hemen önce tüketirse daha etkili olur. Gece yatmadan önce içilen kekik çayı, kişinin stres seviyesini azaltır ve uykuya dalmayı kolaylaştırır. 

12508

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.