sat─▒r aras─▒

Keratosis Pilaris Nedir? Keratosis Pilaris Tedavisi Nas─▒ld─▒r?

Keratosis pilaris ciltte küçük, sert yumrular─▒n ve genellikle k─▒l foliküllerinin etraf─▒nda olu┼čan k─▒rm─▒z─▒ renkli bir durumdur. Genellikle "tavuk derisi" olarak da adland─▒r─▒lan bu durum, cildin a┼č─▒r─▒ keratin üretimi sonucu olu┼čur ve genellikle kollar, bacaklar, kalça ve yüz gibi bölgelerde görülür. Rahats─▒zl─▒k genellikle k─▒┼č─▒n kötüle┼čir ve yaz aylar─▒nda düzelebilir. Keratosis pilarisin günümüzde bilinen bir nedeni yoktur ancak genetik yatk─▒nl─▒k etkili olabilir. Semptomlar zamanla daha da kötüle┼čmez. Ço─čunlukla zarars─▒zd─▒r ve genellikle ki┼či ya┼čland─▒kça kaybolur. Tedavisi, ciltteki pürüzlü görünümü azaltmaya yönelik olup, nemlendiriciler ve kremler kullan─▒labilir.

Keratosis Pilaris Nedir?

Keratosis pilaris, küçük ┼či┼čliklere benzeyen zararl─▒ olmayan bir cilt rahats─▒zl─▒─č─▒d─▒r. Bu rahats─▒zl─▒kta cilt dokusundaki k─▒l köklerinin çevresinde ufak, a─čr─▒ vermeyen ┼či┼člikler görülür. Bu küçük ┼či┼člikler bir protein olan kreatinin fazla birikmesinden dolay─▒ olu┼čur. Kreatinin görevi saç─▒, t─▒rnaklar─▒ ve cildin d─▒┼č katman─▒n─▒ olu┼čturmaya yard─▒mc─▒ olmakt─▒r. Keratoz pilaris ┼či┼člikleri k─▒rm─▒z─▒, kahverengi ve beyaz olabilir veya cilt ile ayn─▒ renkte görülebilir. Keratosis pilaris ço─čunlukla kollar─▒n üst k─▒sm─▒nda meydana gelir, ancak belirtiler bu bölgeyle s─▒n─▒rl─▒ kalmayabilir, vücudun k─▒l köklerinin bulundu─ču herhangi bir yerinde de görünebilir.

Keratoz Pilaris Kimleri Etkiler?

Bu rahats─▒zl─▒k ço─čunlukla bebeklerde, küçük çocuklarda ve gençlerde daha yayg─▒n görülür ve genellikle ergenlik döneminde giderek kötüle┼čir. Genetik yatk─▒nl─▒k da rahats─▒zl─▒─č─▒n olu┼čmas─▒nda etki edebilir. Ayr─▒ca a┼ča─č─▒daki durumlarda Keratoz pilaris görülme riski daha fazla olabilir:

 • Aç─▒k ten
 • Egzama veya iktiyozis vulgaris gibi baz─▒ cilt rahats─▒zl─▒klar─▒
 • Ast─▒m
 • Hipotiroidizm
 • Cushing sendromu
 • Diyabet
 • Down Sendromu
 • Obezite

Keratosis Pilaris Nedir?

Keratoz Pilaris Belirtileri Nelerdir?

Keratosis pilaris genellikle küçük, sert yumrular─▒n ve k─▒rm─▒z─▒ lekelerin cildin yüzeyinde belirmesiyle kendini gösterir. Keratosis pilarisin en belirgin semptomlar─▒ ciltte çile─čin noktal─▒ derisine benzeyen küçük, pütürlü, rengi solmu┼č lekelerdir. Keratosis pilaris belirtilerinden baz─▒lar─▒ ┼čunlard─▒r:

 • Küçük, sert yumrular: Keratosis pilaris, genellikle ciltteki k─▒l foliküllerinin etraf─▒nda olu┼čan k─▒rm─▒z─▒ veya ten renginde küçük, sert yumrular ┼čeklinde görülür.
 • Pürüzlü cilt dokusu: Bu durum ciltte pütürlü bir doku olu┼čturabilir. Yumrular─▒n etraf─▒ndaki cilt genellikle düzensiz veya t─▒rt─▒kl─▒ bir görünüme sahiptir.
 • Tavuk derisi hissi: Keratosis pilaris yumrular─▒, ciltteki tavuk derisi gibi his olu┼čturabilirler. Özellikle cilt yüzeyini ellerle veya ba┼čka bir yüzey ile dokundu─čunda bu his daha belirgin olabilir.
 • Yerle┼čim yeri: Keratosis pilaris genellikle kollar, bacaklar ve kalça gibi bölgelerde görülür. Ancak, nadir durumlarda vücudun di─čer bölgelerinde de ortaya ç─▒kabilir.
 • Ka┼č─▒nt─▒ veya a─čr─▒: Keratosis pilaris genellikle ka┼č─▒nt─▒l─▒ de─čildir, ancak baz─▒ insanlar özellikle yumrular─▒ kaz─▒maya veya ovu┼čturmaya çal─▒┼čt─▒klar─▒nda hafif ka┼č─▒nt─▒ veya a─čr─▒ hissedebilirler.
 • Renk de─či┼čiklikleri: Yumrular genellikle cilt renginden farkl─▒ bir renkte olabilir. K─▒rm─▒z─▒ lekeler ┼čeklinde de görülebilirler.

Bazen benzer semptomlar farkl─▒ rahats─▒zl─▒klardan kaynaklanabilir. Egzama, sedef hastal─▒─č─▒, alerji ve mantar enfeksiyonlar─▒ da benzer belirtilerin olu┼čmas─▒nda etkili olabilir.

Keratoz Pilaris Neden Olur?

Keratoz pilaris rahats─▒zl─▒─č─▒n─▒n temel nedeni protein kreatinin birikmesidir. Bu ┼či┼člikler bazen küçük sivilce kümeleriyle kar─▒┼čt─▒r─▒l─▒r. Keratosis pilaris ┼či┼člikleri, kreatinin cilt gözeneklerini t─▒kamas─▒yla meydana gelir. Gözenekler ciltteki k─▒llar─▒n geçti─či aç─▒kl─▒klard─▒r. Keratoz pilarisin neden baz─▒ insanlar─▒ etkiledi─čini, di─čerlerini etkilemedi─čini günümüzde hala bilinmemektedir.

Genetik faktörler rahats─▒zl─▒─č─▒n görülme riskini art─▒rabilir. Aile üyelerinde bu durum varsa bir ki┼činin bu duruma sahip olma olas─▒l─▒─č─▒ artabilir. Ayr─▒ca keratosis pilaris, baz─▒ di─čer cilt ko┼čullar─▒yla ili┼čkilendirilebilir. Özellikle egzama gibi cilt irritasyonlar─▒, rahats─▒zl─▒─č─▒n ┼čiddetini art─▒rabilir veya egzama gibi bir cilt rahats─▒zl─▒─č─▒ olan ki┼čilerde keratoz pilaris hastal─▒─č─▒na yakalanma olas─▒l─▒─č─▒ daha yüksek olabilir. Egzama, ciltte zamanla gelip giden renksiz, ka┼č─▒nt─▒l─▒ lekelere neden olur.

Keratoz Pilaris Tan─▒s─▒ Nas─▒l Konulur?

Keratoz pilaris tan─▒s─▒ hastan─▒n t─▒bbi öyküsü ve fizik muayeneye göre uzman doktor taraf─▒ndan konulur. Te┼čhisi do─črulamak için genellikle herhangi bir test kullan─▒lmaz. Doktor genellikle etkilenen bölgeye bakarak tan─▒y─▒ do─črulayabilir. Te┼čhis için ya┼č, ciltteki semptomlar ve etkilenen bölgeler önemli veri kaynaklar─▒d─▒r.

Keratoz Pilaris Tan─▒s─▒ Nas─▒l Konulur?

Keratosis Pilaris Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Keratoz pilaris zararl─▒ de─čildir, bu nedenle genellikle tedavi etmenize gerek yoktur. Doktor kontrolünde zamanla kendili─činden iyile┼čir. Baz─▒ ki┼čilerde ┼či┼člikler kendili─činden kaybolur veya yakla┼č─▒k 30 ya┼č─▒na gelindi─činde daha az fark edilir hale gelir. Ayr─▒ca ┼či┼čliklerin yaz─▒n kayboldu─čunu ve yaln─▒zca k─▒┼č─▒n fark edilir hale geldi─čini de fark edebilirsiniz. Keratosis tedavi yöntemleri doktor kontrolünde nemlendiriciler, kremler ve cilt bak─▒m─▒ seçeneklerini içerebilir. Keratosis pilaris tedavi yöntemlerinden baz─▒lar─▒ ┼čunlard─▒r.

 • Alfa hidroksi asit (AHA) kullan─▒m─▒: Doktor taraf─▒ndan verilen alfa hidroksi asit, laktik asit, salisilik asit veya üre içeren kremler ölü cilt hücrelerinin gev┼četilmesine ve ç─▒kar─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒ olabilir. Ayr─▒ca bu kremler kuru cildi nemlendirebilir ve yumu┼čatabilir. Bu kremlere topikal eksfoliantlar denir. AHA içeren losyonlar veya kremler, cildin üst tabakas─▒n─▒ hafifçe soyarak keratin birikimini azaltabilir. Bu ürünler ayn─▒ zamanda cildin nem dengesini de iyile┼čtirebilir.
 • Nemlendirici krem ve losyonlar: Kuru cilt keratoz pilarisi daha da kötüle┼čtirebilir. Doktor kontrolünde nemlendiricilerin kullan─▒lmas─▒ cildi nemli tutarak ┼či┼člikleri azalt─▒p yumu┼čatabilir.
 • Retinoid ilaçlar─▒n kullan─▒m─▒: Retinoidler, cilt hücrelerinin yenilenme sürecini h─▒zland─▒rarak keratosis pilaris belirtilerini azaltabilir. Doktorunuzun taraf─▒ndan verilen retinoid içeren kremler veya losyonlar kullan─▒labilir.
 • Düzenli peeling: Doktorun önerdi─či ┼čekilde ciltteki ölü deri hücrelerini ve birikmi┼č keratini temizlemek için düzenli olarak çok sert uygulamadan hafif peeling yap─▒labilir. Bu, cildin daha yumu┼čak ve pürüzsüz olmas─▒na yard─▒mc─▒ olabilir. Ancak çok sert f─▒rçalama cildi tahri┼č edebilir ve semptomlar─▒ daha da ┼čiddetlendirebilir. Bu nedenle doktorun önerdi─či ┼čekilde peeling yapmak gerekir.
 • Yeterli miktarda s─▒v─▒ al─▒m─▒: Yeterli su ve di─čer s─▒v─▒lar─▒ içmek cildin nemli kalmas─▒na ve keratoz pilaris görünümünün en aza indirilmesine yard─▒mc─▒ olabilir.

S─▒k Sorulan Sorular

Keratoz Pilaris ┼×i┼čliklerini S─▒kmak Do─čru mudur?

Keratoz pilaris asla s─▒k─▒lmamal─▒ veya kopar─▒lmamal─▒d─▒r. Bu durum k─▒l foliküllerinde keratin birikmesiyle olu┼čan bir durumdur ve bu birikintiler ciltte küçük sert yumrular ┼čeklinde kendini gösterir. ┼×i┼člikleri s─▒kmak tahri┼če, ┼či┼čmeye ve yara izine neden olabilir. Ayr─▒ca, bu ┼čekilde müdahale etmek, keratin birikimlerini daha da derinle┼čtirebilir ve ciltte daha belirgin lezyonlara neden olabilir.

Keratoz Pilaris Bula┼č─▒c─▒ m─▒?

Keratosis pilaris, bula┼č─▒c─▒ bir cilt durumu de─čildir. KP, k─▒l foliküllerindeki keratin birikimi nedeniyle olu┼čur ve genellikle genetik yatk─▒nl─▒kla ili┼čkilendirilir. Bu durum, ki┼čiden ki┼čiye temas yoluyla veya ba┼čka bir ┼čekilde bula┼čma riski ta┼č─▒maz ve genellikle ciltle s─▒n─▒rl─▒d─▒r. Dolay─▒s─▒yla, keratosis pilarise sahip bir ki┼čiyle temas etmek, bula┼č riski olu┼čturmaz.

Keratoz Pilarisi Tetikleyen Nedir?

Keratoz pilarisi ki┼činin gözeneklerini t─▒kayan ölü deri hücrelerinin birikmesinden kaynaklan─▒r. Rahats─▒zl─▒─č─▒ tetikleyen birkaç faktör bulunmaktad─▒r. Bunlar aras─▒nda cildin kurulu─ču önemli bir rol oynar. Kuru cilt, keratin birikimine daha yatk─▒n hale gelebilir. Ayr─▒ca, genetik yatk─▒nl─▒k da keratosis pilarisin ortaya ç─▒kma olas─▒l─▒─č─▒n─▒ art─▒rabilir.

Keratosis pilaris ço─čunlukla genetik kaynakl─▒ bir rahats─▒zl─▒k olup ciltte pürüzlü ┼či┼čliklere neden olur. Genellikle zarars─▒z olup doktor kontrolünde kendili─činden geçebilir. Baz─▒ durumlarda doktor taraf─▒ndan nemlendiricili krem veya losyonlar verilebilir. Keratosis pilaris belirtileri bulunan ki┼čiler hastanelerin dermatoloji poliklini─činden randevu alarak tedaviye ba┼člayabilirler.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Canan G├Ârpelio─člu
Dermatoloji (Cildiye)
VM Medical Park Ankara (Ke├ži├Âren)
4944

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.