sat─▒r aras─▒

Kiraz─▒n faydalar─▒, içeri─činde yer alan fonksiyonel bile┼čenlerine, vitamin ve mineral de─čerlerine ba─čl─▒d─▒r. Do─čal bir antioksidan olmas─▒ ile vücutta yabanc─▒ maddelerin uzakla┼čt─▒rmas─▒na katk─▒ sa─člayan bir meyvedir. Günümüzde, kiraz─▒n faydalar─▒n─▒ daha iyi anlamak için meyvenin nas─▒l tüketildi─čine dikkat edilmelidir. 

Kiraz─▒n çekirde─či, sap─▒, meyvesi, yapra─č─▒ gibi farkl─▒ bölümlerinin etken madde de─čerlerinin farklanmas─▒ yararlar─▒n─▒ da aç─▒klar. Bu nedenle, kiraz─▒n faydalar─▒ nelerdir, sorusu birden fazla cevapla kar┼č─▒l─▒k bulabilir. Tüm bu bilgiler do─črultusunda meyvenin farkl─▒ türleri ve kullan─▒m ┼čekline göre aç─▒─ča ç─▒kan özellikleri yararlar─▒nda de─či┼čkenlik gösterebilir.

Kiraz─▒n Faydalar─▒ ve Besin De─čerleri

Kiraz─▒n faydalar─▒, renkleri ya da tatlar─▒ içeri─činde yer alan bile┼čenlerle aç─▒─ča ç─▒kar. Koyu k─▒rm─▒z─▒ türlerinde renk pigmentleri yo─čun olarak bulunur ve antosiyaninler aç─▒s─▒ndan zengindir. Antosiyaninler bitkilerde bulunan güçlü bir antioksidand─▒r ve meyve k─▒sm─▒nda daha çok bulunur. Flavanoid ve fenolik asitler aç─▒s─▒ndan zengin meyvenin özellikle çekirdek ve yaprak k─▒sm─▒nda da aktif maddeler mevcuttur. 

Vitaminler aç─▒s─▒ndan C, B ve K vitaminlerini yüksek ihtiva etmesi ile dikkat çeker. C ve B vitaminleri vücutta yap─▒m ve y─▒k─▒m reaksiyonlar─▒ gerçekle┼čirken koenzim görevi görerek enzimlerin yap─▒s─▒na kat─▒l─▒rlar. Bu nedenle bu vitaminlerin eksikli─činde vücut negatif sinyaller vermeye ba┼člar ve baz─▒ hastal─▒klar görülebilir. 

Bununla birlikte, potasyum ba┼čta olmak üzere magnezyum, manganez, bak─▒r mineraller aç─▒s─▒ndan da zengindir. Lif içeri─či yüksek olan meyvenin kalori de─čerlerinin de dü┼čük olmas─▒ diyet programlar─▒na eklenmesinin ana nedenidir. 1 porsiyon kiraz─▒n (154 gram) besin de─čerleri a┼ča─č─▒daki gibi belirtilebilir:

 • Protein 2 gram, karbonhidrat 25 gram, lif 3 gramd─▒r.
 • Kalori de─čeri ortalama 97 kcal'dir.
 • Günlük RDA de─čeri aç─▒s─▒ndan C vitamini %18'ini, potasyum %10'unu, bak─▒r %5'ini, manganez %5'ini kar┼č─▒lar.

Genel Olarak Kiraz─▒n Faydalar─▒ Nelerdir?

Kiraz─▒n faydalar─▒n─▒, anti-inflamatuar, diüretik, antioksidan özellikleriyle beraber hormon benzeri yap─▒lar─▒ içermesi ile gösterir.

Bu do─črultuda meyvenin yararlar─▒ a┼ča─č─▒daki gibi listelenebilir:

 • Enfeksiyon kurutucu özellik göstermesi vücudun savunma sistemine büyük katk─▒ sa─člar. Bu sayede, enfeksiyonlara vücut taraf─▒ndan daha h─▒zl─▒ önlem al─▒narak kronik hastal─▒klara yakalanma riski azal─▒r. Günümüzün kronik hastal─▒klar─▒ aras─▒nda olan kanser, diyabet (┼čeker hastal─▒─č─▒), kalp ve obezite gibi problemlerle mücadeleye katk─▒ sa─člar.
 • Hipertansiyon gibi hastal─▒klarda tansiyonun dengelenmesine destek olur. ─░çeri─činde bunan antosiyaninler ve polifenoller kan bas─▒nc─▒n─▒ dü┼čürmeye yard─▒mc─▒d─▒r. Potasyum aç─▒s─▒ndan zengin olmas─▒ vücutta fazla sodyumun at─▒lmas─▒na destek olur, böylece kalp-damar sa─čl─▒─č─▒n─▒ destekler.
 • C vitamini aç─▒s─▒ndan zengin olmas─▒ cildin daha parlak görülmesini ve kolajen sentezinin artmas─▒n─▒ destekler. Ayr─▒ca, toksinlerin at─▒lmas─▒n─▒ destekleyerek cilt üzerinde anti aging etki göstermesi ile dikkat çeker. Ek olarak, güne┼čten kaynakl─▒ cilt lekelenmelerde bölgesel hasar─▒n iyile┼čmesine katk─▒ sa─člar.
 • Sporcu aktivitesinin artmas─▒nda destekleyici bir yeri vard─▒r. Dü┼čük glisemik indeksli olmas─▒ ve yüksek antioksidan özellikleri vücutta enerji performans─▒n─▒ artt─▒rmada destekleyici bir rol üstlenebilir. Bu sayede, kas a─čr─▒s─▒ gibi semptomlar─▒n azalmas─▒n─▒ destekleyerek daha uzun süreler egzersiz yapma durumu olu┼čturabilir.
 • ─░nsomnia (uykusuzluk) ya da uykusuzluk problemlerine kar┼č─▒ çözüm yolu açabilir. ─░çeri─činde uyku hormonu olarak bilinen melatonini bulundurmas─▒ uyku kalitesinin artmas─▒n─▒ destekler.
 • Antosiyaninler sayesinde bili┼čsel aktiviteyi yükseltmeye ve beyni güçlendirmeye yard─▒mc─▒d─▒r. Ya┼čla beraber geli┼čen mental problemlerin engellenmesine destek olabilir. Böylece, alzheimer ve parkinson gibi hastal─▒klara kar┼č─▒ bir önlem al─▒nmas─▒nda yard─▒mc─▒ rol oynar.
 • Lif içeri─či ile kilo kontrolünde önemlidir. Zay─▒flama diyetlerinde ö─čünlere eklenen meyve tokluk hissi vermesi ile i┼čtah─▒n kontrollü olmas─▒na katk─▒ sa─člar.
 • Anti-inflamatuar özelli─či ile eklem a─čr─▒lar─▒na neden olan gut hastal─▒─č─▒n─▒n tedavisine destektir. Gut hastal─▒─č─▒ kanda ürik asit seviyesinin yükselmesiyle tetiklenir. Meyvenin tüketilmesi, idrar söktürücü özelli─či ile fazla ürik asidin böbreklerden at─▒lmas─▒n─▒ destekler. Böylece, eklemlerde ürik asitin kristalle┼čmesi engellenebilir ve eklem ödemlerini azaltmada yard─▒mc─▒ rol oynayabilir.

Tüketim ┼×ekline Göre Kiraz─▒n Faydalar─▒

Kiraz─▒n faydalar─▒ nelerdir sorusuna pratikte ne ┼čekilde kullan─▒laca─č─▒yla cevaplanabilir. Tok ya da aç karn─▒na kullan─▒mlar─▒na göre vücutta etkileri de farklanabilir. Aç karn─▒na kiraz─▒n faydalar─▒ dü┼čünüldü─čünde tokluk hissi vermesiyle kilo verme amaçl─▒ tercih edilebilir.

Di─čer bir taraftan tok karn─▒na kullan─▒mlar─▒nda tansiyonun dengelenmesine büyük ölçüde katk─▒ sa─člayabilir. Günlük hayatta leziz tatlar─▒ nedeniyle tatl─▒ besinlerin tarifine de eklenebilir. Bu anlamda, reçel ve marmelat olarak tüketilerek kahvalt─▒ sofralar─▒nda yerini alabilir. 

Aromalar─▒ sayesinde pasta ve kek yap─▒m─▒n─▒ da eklenerek tatl─▒l─▒k derecesini olumlu etkileyebilir. Ayr─▒ca, sos olarak kullan─▒larak baz─▒ salata ve pasta tariflerinde lezzeti katlayabilir. Ramazan döneminde kan ┼čekerinin dengelenmesine yard─▒mc─▒ olan komposto ya da meyve suyu yap─▒m─▒nda kullan─▒lmas─▒ da favori tercihlerden biridir.

Tüm bunlarla birlikte, etken madde yo─čunlu─čunun artt─▒─č─▒ ekstrakt, s─▒v─▒, çay gibi formlar─▒ da tercih edilebilir. Meyvenin bölümlerinden flavonoid ve fenolik asitlerin yüksek bulundu─ču sap, çekirdek ve yemi┼č k─▒sm─▒ daha çok öne ç─▒kar.

Kiraz Sap─▒ Faydalar─▒ Nelerdir?

Kiraz sap─▒ çay─▒ faydalar─▒n─▒n ortaya ç─▒kmas─▒ için demlenme usulüne dikkat edilmesi önemlidir. Ayr─▒ca, kiraz sap─▒ faydalar─▒ de─čerlendirirken günlük tüketim miktar─▒ da belirleyicidir. Kiraz sap─▒ çay─▒ faydalar─▒ için günde 1-2 kere tercihe ba─čl─▒ tüketilebilir. Özellikle, kiraz sap─▒n─▒n faydalar─▒ndan idrar söktürücü ve ödem at─▒c─▒ özellikleri vücuda büyük katk─▒ sa─člayabilir. Bunun için aç karn─▒na tüketildi─činde potansiyeli de yükselebilir.

Çay─▒n yapraklardan yap─▒lmas─▒ kiraz yapra─č─▒ faydalar─▒n─▒n yüksek olmas─▒n─▒n sebebidir.

Genel olarak kiraz sap─▒ faydalar─▒ a┼ča─č─▒daki gibi s─▒ralanabilir:

 • Böbreklerde idrar torbas─▒n─▒n daha kolay bo┼čalmas─▒n─▒ sa─člamas─▒yla idrar─▒n at─▒lmas─▒nda destekleyici rol oynar.
 • ─░drar yollar─▒nda enfeksiyonlar─▒n ve iltihaplanmalar─▒n olu┼čumun önlenmesini destekler.
 • Potasyum düzeyinin yüksek olmas─▒ ayn─▒ zamanda iyi bir diüretik özellik göstermesini sa─člar.
 • Vücutta toksinlerin at─▒lmas─▒n─▒ destekleyerek ödemin at─▒lmas─▒na katk─▒ sa─člar. Bunun yan─▒nda, detoks etkisi göstermesi vücudun temizlenmesinde destekleyici rol oynamas─▒n─▒ sa─člar.
 • Böbreklerde kum ve ta┼č olu┼čumlar─▒n─▒ da engellemede destekleyici rol üstlenir.
 • Kan ┼čekerinin dengelenmesine yard─▒mc─▒ olurken diyabet hastal─▒─č─▒n─▒n tedavisine dolayl─▒ katk─▒ sa─člarlar.
 • Sindirim sisteminde haz─▒ms─▒zl─▒─č─▒n, ┼či┼čkinli─čin ve gaz─▒n önlenmesinde destekleyicidir.
 • Kolesterolün dengelenmesine katk─▒ sa─člayarak kalp-damar hastal─▒klar─▒na yakalanma riskini azaltmada yard─▒mc─▒d─▒r.
 • Cilt problemleri aras─▒nda siyah nokta, sivilce, leke gibi durumlar─▒n minimize edilmesinde destekleyicidir.
 • Uykuya daha rahat dalmay─▒ te┼čvik ederken stres ve depresyon gibi durumlarla mücadeleye katk─▒ sa─člar.
 • Metabolizmay─▒ h─▒zland─▒rmas─▒ ve ödem atmaya destek vermesi zay─▒flamada da destekleyici bir rol gösterir.
 • Ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sisteminin savunma mekanizmas─▒n─▒ güçlendirmede destekleyici rol oynarken mikroorganizmalarla sava┼č─▒ daha dirençli bir hale getirir.
 • Regl döneminde hormonal farkl─▒l─▒klardan dolay─▒ olu┼čan a─čr─▒ ve ödemin azalmas─▒nda destekleyici bir rol oynar.

Kiraz Çekirde─činin Faydalar─▒ Nelerdir?

Kiraz çekirde─činin faydalar─▒n─▒ ke┼čfedilmesi için do─črudan sabit ya─č─▒ ç─▒kar─▒labilir ya da suyu ┼čeklinde al─▒nabilir. Antioksidan içerikli olmas─▒ndan dolay─▒ kilo kontrolünde yard─▒mc─▒ olurken ödemin at─▒lmas─▒nda destekleyici rol oynar.

Kiraz─▒n Faydalar─▒ ve Zararlar─▒ Var M─▒d─▒r?

Meyvenin günlük tüketimi çay, ya─č formunda ya da besinlere eklenme ┼čekline göre de─či┼čiklik gösterebilir. Gere─činden fazla tüketilmesi durumunda baz─▒ yan etkiler olu┼čabilir. Ba┼čta mide asidinin yükselmesin, mide ek┼čimesine ve mide a─čr─▒s─▒na neden olabilir. Bununla birlikte ba─č─▒rsak dengesi bozulabilir, ishal ya da kab─▒zl─▒k problemine sebebiyet verebilir.

S─▒kça Sorulan Sorular

Hamilelikte Kiraz─▒n Faydalar─▒ Var m─▒d─▒r?

Hamilelerin demir eksikli─či, yüksek tansiyon, kab─▒zl─▒k, uyku bozuklu─ču gibi problemlerinin çözümlenmesine destek olur. Ayr─▒ca, kalsiyum emilimini yükselten destekleyici etkisi ile osteoporoz riskini azaltmada yard─▒mc─▒ olur.

Kiraz─▒n Faydalar─▒ ─░çin Günlük Ne Kadar Tüketilmelidir?

Meyve olarak tüketilecekse uzmanlar günde ortalama olarak 10-12 adet al─▒nmas─▒n─▒ tavsiye eder.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Dyt.
Bahar ├ľyl├╝
Beslenme ve Diyet
Medical Park Medical Park Adana
31619

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.