sat─▒r aras─▒

Kirpik Lifting Zararlar─▒ Nelerdir?

Kirpik lifting, son zamanlarda trend olan medikal estetik i┼člemlerinden biridir. Kirpiklerin k─▒vr─▒k görünmesini sa─člayan bu güzellik uygulamas─▒ dikkat çekici görünüm için yapt─▒r─▒l─▒r.

Kad─▒nlar taraf─▒ndan tercih edilen kirpik lifting ne kadar dikkat çekici bir görünüm sunsa da zararl─▒ sonuçlara neden olabilir. Özellikle de kirpiklerde dökülme ve k─▒r─▒lmaya neden oldu─ču için do─čal yap─▒s─▒n─▒ bozabilir. Bu tarz bir i┼člem yapt─▒rmak isterseniz kirpik lifting zararlar─▒ hakk─▒nda daha fazla bilgi edinmeniz gerekebilir. 

Kirpik Lifting Nedir?

Kirpik lifting özel bir güzellik uygulamas─▒d─▒r ve yap─▒ld─▒─č─▒nda kirpiklerde dikkat çekici bir farkl─▒l─▒k görmek mümkündür. Geçici bir uygulama oldu─ču için aylarca ya da senelerce kullan─▒lmaz. 1-2 ayl─▒k kullan─▒m süresi söz konusu oldu─ču için kal─▒c─▒l─▒─č─▒ azd─▒r. 

1 veya 2 aydan sonra kirpik lifting etkisini kaybederek eski görünümüne geri döner. Baz─▒ uygulamalarda sonuçlar─▒ daha da kötü olabilir. Bu nedenle kirpik lifting zararlar─▒ ve olas─▒ sonuçlar─▒n─▒ da önceden bilmekte fayda var. 

Kirpik Lifting Yapt─▒rmak Zararl─▒ M─▒?

Kirpik lifting yapt─▒rmak zararl─▒ m─▒ sorusu, ilk kez bu güzellik uygulamas─▒n─▒ yapt─▒rmak isteyenler taraf─▒ndan merak edilir. Bu noktada daha önce kirpik liftin yapt─▒ran ki┼čilerin deneyimlerini incelemek gerekir.

Olas─▒ etkilerini bilmek bu i┼člemi yapt─▒rma konusunda karars─▒z kalanlar için belirleyici olabilir. Yapay bir i┼člem oldu─ču için kal─▒c─▒ sonuçlar beklenmemelidir. Kirpik üzerine ekleme ve kimyasal ürünlerle desteklenen kar─▒┼č─▒mlar sürüldü─čü için zararl─▒ olabilir.

Kirpik Lifting Zararlar─▒ Nelerdir?

Kirpik liftingin zararlar─▒ söz konusu oldu─čunda birkaç unsurdan bahsetmek mümkündür. Baz─▒ ki┼čilerin endi┼čelendi─či ve karars─▒z kald─▒─č─▒ bu güzellik i┼čleminin sonuçlar─▒ her zaman iyi olmayabilir. Özellikle de 1 veya 2 ay sonra etkisi geçti─činde kirpiklerde baz─▒ de─či┼čiklikler meydana gelebilir ve bu da göz hastal─▒klar─▒ sorununu ortaya ç─▒karabilir. 

Kirpik lifting zararlar─▒ genel olarak ┼čunlard─▒r:

  • Kirpikler k─▒r─▒labilir: Kirpik lifting i┼čleminde uygulanan kimyasal maddeler kirpikleri k─▒rarak yap─▒s─▒n─▒ bozabilir. 
  • Göz bölgesinde enfeksiyon meydana gelebilir: ─░┼člemin uyguland─▒─č─▒ yerde yeterli hijyen yoksa enfeksiyon riskleri meydana gelebilir. Uygulama sürecinde alerjik semptomlar görülebilir ve göz tahri┼č olabilir. 
  • Kirpikleri dökebilir: Uygulaman─▒n amac─▒ daha k─▒vr─▒k ve dolgun kirpik görünümü sa─člamakt─▒r. Bunun için yo─čun kimyasal içerikli maddeler uygulan─▒r ve özellikle de birkaç hafta sonra kirpikler dökülmeye ba┼člar. 
  • Kontakt dermatit meydana gelebilir: Etkili kimyasal solüsyonlar la uyguland─▒─č─▒ için e─čer cildin üzerine bula┼č─▒rsa tahri┼če neden olabilir. 
  • Kirpik yap─▒s─▒ daha k─▒r─▒lgan hale gelebilir: Kimyasal maddelerle iyice k─▒vr─▒lan kirpik yap─▒s─▒ zay─▒flar. Buna ba─čl─▒ olarak da k─▒r─▒lma ve dökülme ya┼čanmaya ba┼člar. 

Kirpik Lifting Neden Zararl─▒?

Kirpik lifting uygulamas─▒ her ne kadar etkileyici görünüm sunsa da baz─▒ olas─▒ risk faktörleri vard─▒r. Bu risk faktörler göz tahri┼činden göz enfeksiyonlar─▒na kadar ilerleyebilir.

Bu nedenle uygulanmas─▒ çok tavsiye edilmeyen bir i┼člemdir. Kirpik lifting neden zararl─▒ sorusuna gelince yan─▒t oldukça basittir. Bu i┼člem birçok kimyasal içeriklerle uyguland─▒─č─▒ için kirpik yap─▒s─▒n─▒ bozma e─čilimindedir. 

Uygulaman─▒n riskleri i┼člemin yap─▒ld─▒─č─▒ alana da ba─čl─▒d─▒r. E─čer hijyenik ko┼čullardan uzak bir alanda yap─▒l─▒yorsa tahri┼č, enfeksiyon veya alerjik tepkimelerin ortaya ç─▒kmas─▒ yüksektir. Kirpik lifting zararlar─▒ ortam ko┼čullar─▒na ve kullan─▒lan malzeme içeriklerine ba─čl─▒d─▒r. Bu nedenle uygulanacak alan─▒n steril olmas─▒ ve malzemelerin cilde zarar vermemesi önemlidir. 

Kirpik Lifting Yan Etkileri Nelerdir?

Kirpik lifting zararlar─▒ var m─▒ sorusu tart─▒┼č─▒lan konulardan biridir. Kimileri zararlar─▒n─▒n olmad─▒─č─▒n─▒ belirtse de ço─ču ki┼či, yapt─▒rd─▒ktan sonra pi┼čmanl─▒─č─▒n─▒ dile getirir. Zira bu i┼člemde ya┼čanan baz─▒ yan etkiler, kirpik lifting yapt─▒ran ve yapt─▒racak olan ki┼čileri endi┼čelendirir.

Bu güzellik i┼čleminin görülen en yayg─▒n yan etkileri ┼čunlard─▒r:

Kirpik Lifting Ne Zaman Doktor Müdahalesi Gerektirir?

Kirpik lifting zararlar─▒ var m─▒ sorusuna bir soru daha e┼člik eder. Bu soru da hangi yan etkileri gözlemledikten sonra ne zaman doktora gidilmesi gerekti─čidir. Bilindi─či gibi bu uygulama özel malzeme ve ekipmanlarla yap─▒l─▒r. E─čer kalitesiz malzemeler kullan─▒ld─▒ysa ya da elveri┼čsiz bir ortamda yap─▒ld─▒ysa birçok yan etki meydana gelir. Yan etkilerin belirtileri artmadan ve zararl─▒ hale gelmeden doktora gidilmesi önemlidir. 

E─čer i┼člem kaliteli malzemelerle hijyenik ortamda uygulansa bile alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Alerjik reaksiyonlar genelde gözde k─▒zar─▒kl─▒k, sulanma veya ka┼č─▒nma olarak ortaya ç─▒kabilir. Bu tepkilerin daha da artmamas─▒ için doktora ba┼čvurulmas─▒ gerekir. Özellikle de gözde batma, ya┼č akma, iltihaplanma gibi sorunlar görülüyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. 

Kimler Kirpik Lifting Yapt─▒ramaz? 

Kirpik lifting, do─čal ve çekici kirpik görünüme sahip olmak isteyenlerin yapt─▒rd─▒─č─▒ bir güzellik i┼člemidir. Baz─▒ olas─▒ riskleri ve yan etkileri olsa da ço─ču ki┼či bu i┼člemi tercih eder. Ancak baz─▒ ki┼čiler için kirpik lifting yap─▒lmas─▒ önerilmez. Özellikle de göz alerjisi olan ki┼čiler için uygun bir i┼člem de─čildir. 

Son iki ay içerisinde göz ve göz çevresinde operasyon geçiren ki┼čiler de kirpik lifting i┼člemi yapt─▒rmamal─▒d─▒r. Göz bölgesinde hassasiyet ya┼čayan ki┼čiler, bu i┼člemi yapt─▒rd─▒─č─▒nda tahri┼č ve enfeksiyon riskleriyle kar┼č─▒ kar┼č─▒ya kal─▒r. Bu ki┼čiler için kirpik lifting uygulamas─▒ önerilmez. 

Kirpik Lifting Kirpiklere Ne Kadar Zarar Verir?

Kirpik lifting zararlar─▒ var m─▒ ve ne kadar zarar verir tart─▒┼č─▒lan konulardan biridir. Kirpiklere hiçbir zarar vermez ┼čeklinde bir yan─▒t bulmak zordur. Zira bu güzellik i┼člemini yapt─▒ran ço─ču ki┼či az ya da çok kirpiklerinde baz─▒ olumsuz de─či┼čikliklerin meydana geldi─čini belirtir. ─░lk kez yapt─▒rmak isteyenler de ne kadar zarar verdi─čini merak eder. 

Kirpik lifting, do─čal bir görünüm sunsa da do─čal içerikli malzemelerle uygulanmaz. Belirli bir süre kal─▒c─▒ olmas─▒ için kimyasal malzemeler devreye girer. Bu malzemeler ister istemez kirpik yap─▒s─▒na etki eder. Birkaç hafta ya da bir ay geçtikten sonra kirpik dökülmeleri, kirpiklerin zay─▒f hale gelmesini görmek mümkündür. Genelde dökme ve k─▒r─▒lma gibi zararlar─▒ vard─▒r. Ancak bu zararlar─▒n etkisi ki┼činin göz yap─▒s─▒na göre de de─či┼čir. 

Kirpik Lifting Zararlar─▒ Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Kirpik Lifting Sürekli Yapt─▒r─▒l─▒r M─▒?

Kirpik lifting, kal─▒c─▒l─▒─č─▒ en fazla 1-2 ay süren bir güzellik i┼člemidir. Sürekli yapt─▒r─▒lmas─▒ önerilmez çünkü; do─čal kirpik formunu bozdu─ču için sürekli yap─▒ld─▒─č─▒nda ciddi zararlar verebilir. Ancak ilk kez yapt─▒rman─▒za ra─čmen beklenmedik yan etkilerle kar┼č─▒la┼čabilirsiniz. 

Kirpik Lifting Gözü Ac─▒t─▒r M─▒?

Kirpik lifting uygulamas─▒ sürecinde genelde ac─▒ veya a─čr─▒ hissedilmez. Ancak sonras─▒nda meydana gelen yan etkilerden kaynakl─▒ göze kirpik batmas─▒ ve göz bölgesinde ac─▒ma hissedilebilir. E─čer bu etkiler birkaç gün devam ederse doktora gidilmesi gerekir. 

Kirpik Lifting Uygulamas─▒n─▒n Zararlar─▒ndan Kaç─▒nmak ─░çin Ne Yapmak Gerekir?

Kirpik lifting i┼člemi yapt─▒rmak istiyor fakat zararlar─▒ndan endi┼če duyuyorsan─▒z baz─▒ önlemleri alabilirsiniz. Bu güzellik i┼čleminin sizin için zararl─▒ olup olmad─▒─č─▒n─▒ ö─črenmek için göz ve cilt hastal─▒klar─▒nda hassasiyetinizin olup olmad─▒─č─▒n─▒ bilmelisiniz. E─čer göz ve cilt hassasiyetiniz varsa bu uygulaman─▒n yan etkilerinden kaç─▒nman─▒z zor olabilir. Bunun için kirpik lifting solüsyonunu cildin bir k─▒sm─▒na deneyerek test edebilirsiniz. 

Lens Kullanan Biri Kirpik Lifting Yapt─▒rabilir Mi?

Lens kullanan biriyseniz kirpik lifting uygulamas─▒ yapt─▒r─▒rken dikkat edilmesi gereken unsurlar vard─▒r. Bu i┼člem bittikten 12 saat sonra lens tak─▒labilir. Bu süre boyunca tercihen gözlük tak─▒lmas─▒ önerilir. Dolay─▒s─▒yla lens kullananlar e─čer alerjik göz yap─▒s─▒na sahip de─čilse kirpik lifting yapt─▒rabilir.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Dr. ├ľ─čr. ├ťyesi
Erkan Bulut
G├Âz Sa─čl─▒─č─▒ ve Hastal─▒klar─▒
─░S├ť Medical Park ─░stinye ├ťniversitesi Medical Park Gaziosmanpa┼ča
18449

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.